Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

mmiirrkkaa
16. led 2012

@justinna já mám ráda latkovky.cz a branakdetem.cz. Jen pozor- na Bráně ještě myslím nepřecenili zboží od té doby, co je vyšší DPH ☹

rebelie
16. led 2012

@betelgeuzz Já nevím, můžu zkusit vyfotit, ale fakt nám ty IV neseděj - potřebovala bych, aby měly sucháč tak, aby ty uši šly přes sebe... A dneska v noci, kdy je zrovna měl, neb jiné varinaty došly, jsem zjistila další nevýhodu - malej, když je rozespalej, se hrozně leká toho zvuku při rozepínání sucháče, takže se probere víc, než by se probral s kalhotkama na patentky 😀

Jinak hlásím, že nám dneska doktorka se sestřičkou kontrolovaly široké balení a fakt máme přikázaný 3 na široko naskládaný plíny přes novosklad vycpaný ručníkem... 😒 Takže bakule jak kráva... @ivuska.h Jak jste vy nakonec vykoumali široké balení?

@zvalentova Nabízím a zároveň na prťavce doporučuji PULky BambinoMio vel. newborn - my je použili asi 2x, malej se do nich nevejde... Mám tu 1ks, na ceně se dohodneme, a v Praze si je kdyžtak můžeme osobně předat... Novosklad bude na úplnýho prťavce asi dost velkej, tak fakt jedině Anavy newborn s tím, že je pak prodáš (neb jinak asi moc neušetříš)... nejlevnější ale bude určitě ten novosklad...

mahafi
16. led 2012

@rebelie Já taky IV sko můžu dávat až teď (asi týden), jinak v tom hrozně plavala.. bylo to velký kolem nožiček i kolem pasu. Jinak ty sucháče jsem musela dávat přes sebe i u té NB velikosti, šlo to, docela to drželo 🙂.
To široké balení je vopruz, ale člověk si zvykne, já teda zezačátku dávala ty plenky narovno přímo, bez novoskladu, chycený byly tou vlňákošáličkou, nic nám neprotejkalo, to až pak ke konci (ale to bude asi dítě od dítěte jiný). kdybys chtěla ty kalhotky marwell, tak klidně písni, já s nima teda extraspokojená nebyla (jak byla M. malinká, tak to měla někde u kolen a jak je to pevný, tak z toho měla nožičky otlačený (tak jak je to mimino vyfocený na fotce na jejich stránkách, tak to neměla nikdy 😀), nevím, jestli to na větším dítku je jiný nebo je to prostě tak 🙂.

silente
16. led 2012

@rebelie - počítám, že taky budeme muset mít široké balení, mohla bys mi popsat, jak ho děláš? Kuju!

rebelie
16. led 2012

@silente Dám novosklad, svrchňáky, zapnu body, dám 2 čč plíny složené na šířku na 1/3 a ještě přeložené tak, aby to nebylo moc dlouhý (teď teda budeme dávat 3 pleny), zavážu do vázačky Disana (ale vymyslím jen něco kolem pasu, aby tam nebyla další vrstva - neb ta disana je tam jen pro fixaci a je zbytečně teplá) a obleču overálek, který musí být o hodně větší a ještě široký střih, aby netlačil nožky k sobě...
@mahafi Asi taky zkusím dát rovnou to široké balení... jen tedy asi budu muset pořídit nějakou tu vlněnou šáličku... ještě to večer probereme s manželem, do čeho se vlastně vrhneme...

elaaa
16. led 2012

@silente Pokud nevadí, taky popíšu naše široké balení. Malá byla KP, takže jsem to taky čekala dopředu. Měla novosklad s vkládačkou, PULky a normální oblečení. Až na to jsem jí dala mezi nožky dopředu (aby na tom neležela) jednu čtvercovku (širokou tak, jak ji vycházely nožky od sebe) a zafixovala jsem to bavlněnou Popolinkou jednovelikostní. Po 6 týdnech KO kyčlí už v pořádku. Zrovna na sobě měla Anavy plínku s Anavy flísáky a Dr. pochválil, že i tak je to široké dostatečně.

silente
16. led 2012

@rebelie
@elaaa - děkuji!

Já koukala na tohle:
http://www.marwell.cz/index.htm

rebelie
16. led 2012

@silente Jj, o tom taky uvažuju...
Jinak dávám foto B. v IV vel. S (mimochodem, jsou psané od 5kg, což podle mě bude cca odpovídat), pak v širokém balení a nakonec jakou má v tom balení brouček velkou prdelku...
@elaaa Jak jsi tam dávala tu čtvercovku? Normálně narovno, nebo jsi jí tam nějak smotala jako váleček na štorc mezi ty kolínka? A kalhotovka Anavy + flísáky, že je široké balení? To se mi nějak nezdá... Nebo to myslíš pořád s tou čtvercovkou přes to?

maly_prcek
16. led 2012

@silente @rebelie Naše široké balení -
NOVOSKLAD - novosklad, ale vevnitř neskládám na třetiny, ale jen polovinu, dovnitř čč složenou na 1/9 (na třetiny na široký pás a ten zase na třetiny - to dám doprostřed) a na to flísáčky.
ANAVY KALHOTKOVKA - Anavy kalhotkovka a dovnitř čč... Ale je to už o něco užší, rýpal by řekl, že to není úplně ono...
PLÍNY NAROVNO - 2 čč - jedna na 1/8, druhá na 1/9 (viz výše) a flísáčky.

maly_prcek
16. led 2012

@elaaa Co máš dovnitř těch Disan? Nové je dobré nalanolínovat 2-3x po sobě (nejlíp nechat mezitím zevnitř trochu proschnout...) A ještě jeden fígl - namažeš si ruce vrstvičkou lanolínu a zevnitř v té nejnamáhannější oblasti to vmačkáváš a pak teprv nalanolínuješ. Chce to vychytat množství, ať tam nemáš mastné fleky. Zezačátku radši míň a několikrát zopakovat.

rebelie
16. led 2012

Holky, @maly_prcek @silente @elaaa , a co když nosíte v šátku (pokud tedy nosíte)? Vím, že děti s problematickýma kyčličkama nesmí do kolíbky a když nosíte vertikálně s dobrou pozicí nohou balíte taky na široko, nebo do šátku ne? Já tedy do šátku balím jen normálně (prostě něco, co zadrží moč a čůrání 😀 ) a říkám si, že pozici kyčlí jistí šátek...

maly_prcek
16. led 2012

@justinna Tak já taky přispěju se svou výbavičkou...
- klasické čč používám jen cca první 3m - bez žehlení jsou jak prkno (mám teda už po prvním, ale žehlit potřebovaly poměrně brzy a já žehlení "nestíhám"), nic to nesaje... Takže cca 10-15ks jako záloha a do začátku.
- nadoma dávám bambusové vv (dávám narovno, malá nočníkuje pěkně od 3 týdnů) - 15-20ks
- kalhotkové jednovelikostní - máme Anavy - 10ks... Zezačátku jsem nedávala vůbec, teď dávám na noc a do šátku, takže jich potřebuju míň. Jejich čas teprv přijde, hlavně po půl roce...
- extra vkládačky - zatím nepotřebuju, ale později se budou hodit
- 4x svrchňáčky (2x flísáčky, 1x thirsties duowrap, natahovací flísáčky na noc - teď už máme na noc vlnu - BI shorties)
- separačky - dávám jen na noc a to nastříhaný suedecloth (metráž)
- 4x kapsovky BG, zatím dávám málo, cca 2...Taky jejich čas teprv přijde...

maly_prcek
16. led 2012

@rebelie jo jo, taky tam balím normálně - většinou dám anavy a vlňáčky (teď nejvíc longiesky) nebo AIO... Vážu vertikálně a taky to tak beru.

justinna
16. led 2012

Holky, díky moc, udělám prostě počáteční výbavu jen ze čtvercovek, kalhotkových plen, separaček a svrchních plen. A dál se uvidí. Třeba pro začátek koupím tři AIO pro návštěvy doktora a tak dále a zbytek bude dle situace. Fakt je úžasný, že jste se tady sešly a dokážete poradit i absolutně nezkušeným....Děkuju, děkuju, děkuju!

silente
16. led 2012

@rebelie - no počítám, že v Manduce bude mít prcek do praku dostatečně ... 😕

silente
16. led 2012

@justinna - jj, čč a PUL jsou na začátek většinou vyhovující, k tomu pár lacinějších kalhotovek a vidí se 🙂 Separačky doporučuji nastříhat z deky Irma - mají ji v Ikea.

justinna
16. led 2012

@silente Super, jsem ráda, že jsem Vás děvčata dobře pochopila a pak uvidíme, jakou spotřebu to naše robátko bude mít....s tou Ikeou je to super nápad, i tady padla někde zmínka nad tím, že místo kýblů použít plastovou bedýnku s víkem na použité pleny...Dáváte tam rovnou vodu s octem, než to dáte vyprat? Nebo prášek a ocet až do pračky?

ladida.l
16. led 2012

@justinna nejlepší je podle mne skladovat na sucho
jestli pojedeš do ikea, vřele doporučuju tyhle plenky, jsou to jedny z nejlepších čtvercovek na trhu, podle mne o chlup lepší než kikko lux.
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/9013...
dobré na vycpání novoskladu je toto http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/4005...

drahuskat
16. led 2012

@betelgeuzz A prosím tě, řekla bys, že ty Baby Lucy Fix jsou "igelitové" nebo v pohodě? Některé maminky to o nich píší, ale mě pohledově připadají stejné jako všechny ostatní...

drahuskat
16. led 2012

Holky, prosím vás, možná mám "praštěný" dotaz, tak se nezlobte, ale je v dnešní době hodně maminek, co používají hlavně čtvercové plínečky a k tomu svrchňáčky? Myslím, že tato možnost asi vychází cenově nejlépe, tak by mě zajímalo, jeslti s tím máte zkušenosti a jste spokojené, kdo to takto používá? Anebo kombinujete někdo tak, že jednou použijete čtvercovku, podruhé kalhotovou plínečku, obojí do svrchňáčků, prostě podle toho, jak máte chu´t?
A máte prosím někdo zkušenosti s Libštátkými čč plenkami? Prý mají hodně vysokou gramáž...?

andelka
16. led 2012

@drahuskat já jsem do půl roku měla jenom čtvercovky, první kalhotovku jsem koupila někdy v synově 4měsících a dávala jsem ji stejně málo, víc jsem se rozjela až tak v 8měsících (kalhotovky, vv, kapsovky..) U druhého to plánuju tak podobně.
Jinak - já mám ty "igelitové" svrchňáky i radši, protože ty co jsou i vevnitř jakoby látkové tak mrchy navlhají a dýl schnou. Takže když mimi nemá problém, nebála bych se jich. Taky chci BL fix koupit na druhé mimi. A IV soft, ty jsou taky bezva, i když nepodšité.

elaaa
16. led 2012

@rebelie čč jsem dávala poskládanou narovnou, ale ještě přeloženou, takže spíš takový čtverec, no nechtěla jsem ji ještě víc ten zadek zvedat, hodně blila, tak proto jsem to strčila jen dopředu
Jo a opravdu ty Anavy a flísáky a toť vše, teda v plíně byla ještě dlouhá vkládačka,ale to šířku neovlivnilo. Ted už by jí to nestačilo,ale ona měla v 6 týdnech 4,2 kg a byla malá, takže tenkrát jí to opravdu nožky roztáhlo dost.

@maly_prcek Do Disan(tedy na noc) dávám bud BLbmb nebo Tots Bots bmb nebo BI bmb, vždy ještě s vkládačkama (z Anavy nebo BI prefoldem). To mi přijde jako dost savé, neM Dneska byly zase zevnitř mokrý, ale vn se to nedostalo. Pokud zas protečou, tak zkusím ten trik s vmáčknutím lanolinu rukou. Díky.
n asi bude problém s tím, že malá tak často pije a já přebaluji kolem 8 a pak až nejdřív v 5 ráno, někdy až v 7. 😔

@justinna Mně se žínky Ikea až tak neosvědčily. Lepší jsou podle mně ty jejich ručníky za 5 kč, ze kterých uděláš 2 vkládačky. Takže i cena lepší a víc nasají (podle mě).

elaaa
16. led 2012

@drahuskat Já jsem dávala v šestinedělí jen čč v novoskladu. Pak jsem začala látkovat i v noci a to s kalhotovkami. No a tak od 2m mám čč na doma a na výlety nebo na noc kalhotovky. Mám ráda flísáky, ale z těch (v kombinaci s novoskladem) kakání někdy uteklo. Pokud byly na novoskladu PULky, tak ty to chytly. Ale kalhotovky mi to nepustily ven nikdy, takže na nich můžou být flísáčky nebo vlnáky. Proto mi přijdou na výlety bezpečnější ( a mnohem hezčí 😉 ).

elaaa
16. led 2012

@rebelie Já sem nechtěla to malé mimi nosit v šátku vertikálně, takže jsem nešátkovala. Když už jsem ji mohla mít po šestinedělí (KO s kyčlemi) v kolíbce, tak jsem zjistila, že se jí tam nelíbí ( a ani v kříži s kapsou), takže bohužel nešátkujeme. 😠 Elča mi v šátku hledala vždycky prso, až ho našla a zjistila, že ji přes oblečení nic nepoteče, rozeřvala se a byl konec. 😀

drahuskat
16. led 2012

@andelka Děkuju moc za odpověď 🙂 Prosím tě a jak jsi z těch čč dostávala skrvny od vaječinky apod.? Prala jsi pokaždé na 90? Nebo stačí použít žlučové mýdlo na skvrnu a pak vyprat normálně na 60?

mahafi
16. led 2012

@drahuskat Já zatím taky používám spíš čč se svrchňáčkama, kalhotkovky jenom na noc, k dr. nebo když vím, že nebudu moc přebalit trochu déle (když jedu někam ven apod.), na doma kalhotovky zatím nepoužívám. Libštátské čč jsem měla jenom na přebalovák a oproti kikko lux eco jsou kvalitativně horší mi přijde.., na zadeček bych je nedávala. jsou teda i hrubší než ty kikko lux eco.

mahafi
16. led 2012

@elaaa Tak to jsme na tom se šátkem naprosto stejně ☹, tolik jsem se na šátkování těšila a teď nic.., u mě nehledá prso, ale zase jí je v tom horko a to ona nesnáší ☹. Navíc mi přijde na kolíbku (v kříži s kapsou) už dlouhá.. Trochu se utěšuju, že si pak třeba zvykne na ten vertikální úvaz.., doufám..

janakkk
16. led 2012

@ladida.l diky za tip z ikey na ty plinky, to jsem netusila, ze tam maji 🙂

ladida.l
16. led 2012

@janakkk ono se to jmenuje osuška, tak je takový maskovaný, ale je to hlavně výborná vysokogramážní čtvercovka. Vychází jen o dvě koruny dráž než Kikko lux a je lepší.

drahuskat
16. led 2012

@mahafi Jé opravdu? Vidíš a já měla za to, že to jsou ty klasické poctivé plínky, co byly ještě za nás...