Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

apel
9. dub 2010

ahojky holky prosím Vás funguje Vám brána k dětem? já kdykoliv najedu na jejich stránku tak mi obrazovka během 10 vteřin zešedne a nereaguje.

erinka83
9. dub 2010

apel, momentálně mi Brána jede, ale někdy mi to taky dělá.....

blka
9. dub 2010

Apel, mně taky funguje. A to, co popisujete, se mi ještě nestalo.

raady
9. dub 2010

Ahoj,
mám Popo Two size bambus, vel. L. Je fajn, ale na noc ji nedávám. Pro nás málo. Dávám ji ven, někdy i na doma, max na 2 hod.
Senja, zdá se mi, že BE na SZ je o trochu větší než na patentky.

kackaj
9. dub 2010

Ahoj holky, dík za info o two size, možná do nich teda nepůjdu, když to není takovej zázrak🙂
Brána mi vždy fungovala, nikdy se mi nestalo, co píše Apel.... 😨

kackaj
9. dub 2010

Jo a delší dobu jsem tu nebyla...nevíte, jestli už má Ivuška rozjetý ten e-shop? Nedávala sem už odkaz? Dík 🙂

erinka83
9. dub 2010

kackaj, na e-shop pořád čekám, říkala, že dá vědět 🙂

kackaj
9. dub 2010

Jéžiš, ta nás napíná jak trenky🙂

nika
9. dub 2010

též čekám 🙂

angetha
9. dub 2010

Holky Ivuška na FB psala, že e-shop funguje, ale ještě je zaheslovaný, chybí tam texty či co 😉

erinka83
9. dub 2010

no prý tam musí narvat zboží, jsem vyčetla na netu... Jak to tak vidím, tak to po spuštění hnedka spadne 😀 Takových zájemců, ještě se provem 😀

maly_prcek
9. dub 2010

Já jsem si na Bráně včera objednávala a v poho... 😕

raady
9. dub 2010

kackaj, no jestli chceš noční plenu, tak Popo bambus asi ne (taky hooodně dlouho schne). Ale jinak jsem plenek Two size veeeelký zastánce 🙂 Pro nás super denní plena. Přijatelná cena, vyhovující střih, kvalitní zpracování. No koukám, že bych jim mohla dělat reklamu 😀

kackaj
9. dub 2010

Raady, tak to bys mohla jít někde rovnou prezentovat popolini ve velkém stylu🙂 Já vlastně nehledám nic, ani noční ani denní plínu, jen jsem zas chtěla něco okoštovat🙂 Možná jednu koupím, asi organic a uvidíme, ale není to nutnost, tak až bude přebytek peněz asi 😉

jana85
9. dub 2010

Ahoj, prosím zas o radu, poušteji Itti bitti ? Mám oranžovou a modrou a bojím se aby nepustily na bíle čtvercovky. Předem moc děkuji za odpoved.

terezita
9. dub 2010

IB mi nikdy nepustily.. mam zlutou, svetle i tmave zelenou,kravu, leoparda a fialovou..

mirax
9. dub 2010

ahoj..mně nepustily..mám hnědou. Normálně to peru s bílýma a přírodníma.

mirax
9. dub 2010

Jsem překvapená, kolik z vás tady používá popolini..já je úplně nesnáším..schnuly mi asi 24 hod. a více...
POužívám nejvíc Haipa Daipa, Imse - 2v1a biofroté, Mommys touch kapsovky a AIO, Bum Genius..Itti bitti mám jednu, spíš na parádu, je fajn, nedělá velký zadeček, ale nejde do ní vložit moc vkládaček, ale ta, co tam je pěkně saje.

jana85
9. dub 2010

Děkuji za odpovědi.

reruna
9. dub 2010

mirax mě ty popo two size nejvíc vyhovují střihem, mám jen jednu, já mám všechno po kuse 😀 mám ještě BL bambus a organic, HD pastelka bio, popo panda tencel, HHS, z AIO Blueberry, pop-in a BBH magic. Nejdřív je suchá HD, ale bohužel ta mi hrozně zhrubla, jinak všechno schne tak nějak stejně, asi těch 24 h, když to teda nedám na topení, což moc nedělám. Nejméně jsem spokojená s pandami, jsou hrozně malé, ale tak používám je jako vkládačky, přes bříško už je nedám.
Vv popolini mám taky M, na snapku je nezapnu už dávno, používám je narovno a vepředu ještě přehnuté...
Brána mi jede normálně

raady
9. dub 2010

mirax, já jsem první Popolini koupila, když byl Barče 1 rok a 2 měsíce. Do té doby se mi zdály trošku "zprofanované". Nejdříve jednovelikostní, ty nám střihově neseděly a pak Two size. A je to to pravé ořechové. Konečně. Žádné otlačené nožičky, žádný velký rozdíl mezi pasem a nožičkami 😉 Haipa-daipa je také střihově super....ale přesně jako reruna. Mooooc nam zhrubla, je jak prkno, nedávám. A mám také jiné plenky než Popo. A co se schnutí týká, nejrychleji nám schne bambusový flauš a vv. Jinak všechno nastejno.

kvakulka
9. dub 2010

Stránky Brány mi nefungují (okamžitě zešednou a nereagují), jen když je otevřu v Mozzile, v Exploreru bez problému... 😅
Pořídila jsem BBH Magic- sedí moc pěkně, vůbec se zdají báječný, ale to schnutí je masakr, co? Schnuly skoro 2 dny v našem suchém panelákovém bytě...

ladida.l
9. dub 2010

kvakulko, obrať je tou kapsou naruby, uschnou pak mnohem dřív

izabelkak
9. dub 2010

ahojky, holky pls. aký link má tá Ivuškina stránka? som si to nepoznačila a nechce sa mi to loviť, ďakujem Veronika

duzame
9. dub 2010

Ahoj Holky, může mi někdo poreferovat, jaký jsou svrchňáky IV FOX? Mám organics a ty mi připadají super, ale junior roste rychle, tak budu muset brzy něco přikkoupit 😉

duzame
9. dub 2010

A ještě dotaz pro šikulky: je lepší bambusový flís, nebo froté na home made plenky? Díky

dagmarkaaa
9. dub 2010

holky mám dotaz prosím 😎
na kolik přebalení používáte svrchňáky než hodíte vyprat?? myslím nevlněné, ty s umělinou... 😕

terezita
9. dub 2010

duzame, nam vyhovovaly vic organic.. ale jeste vic nam vyhovovaly bummis a uplne nejvic BBH.. 😀 😀 😀

terezita
9. dub 2010

dagmarko, ja je pouzivala nez mi je em. pokadila.. vlhke od curani jsem je jen vyvetrala.. toz nevim nevim, jestli tu nebudu za prase,ale peru je nejdriv tak za dva tydny.. (a ted i min, bo je pouzivam jen na noc a mokre je nemam..)

blka
9. dub 2010

Izabelkak, Ivušky stránky http://spreadsheets.google.com/pub?key=t3vlpOlc...

Dagmarkaa, já je peru, až mi je pokadí 😅 , což se stává tak jednou měsíčně. A někdy mu je dám vyprané a hned mi je zas pokadí 😀 😠