Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
22. čer 2010

Ahoj holky, tak vám nevím, ale asi na cestování začnu dávat papírovky..dnes měla malá BBH AIO a od půl 11 do 12 to proteklo tak, že měla úplně mokré kalhotky jako kdyby plínku neměla 😝 😝

kvakulka
22. čer 2010

@ivuska.h Supeeer- tak to bude nákup! Moc se těším 😉 Dík za info

duzame
22. čer 2010

@sussanah Jsou to dvě vrstvy a doprostřed jsem všila ještě jeden obdélník, asi jako separačku. Vlhkost to drží v pohodě, nic jsem neimpregnovala 🙂 .Myslím, že je to pro fleece normální vlastnost, že to odpuzuje vlhkost.

ivuska.h
22. čer 2010

@angetha Ta BBH AIO má vevnitř umělinu? Mě tohle dělaly IB, jednou dokonce v herně po plavání, tak to byl dost trapas 😀 Vyteklo to normálně nohavicí ven a plínka byla suchá.

izabelkak
22. čer 2010

ahojky, tak mne podobne BBH magic pretiekla pred pár dňami, na plienke len okraj mokrí a nohavice durch, lenže my máme akosi problém s tým BBH strihom, aby som utiahla nožičky musím malú priškrtiť v páse a to sa mi moc nechce tak som poriadne neutiahla, celkom tomu nechápem 3 dni predtým ju mala na sebe rovnako zapnutú a vydržala 4 hod., vkladka polovlhká....
jo a IB M-ko dnes po 3 hod. pretečená, ale teda vkladačky durch... minule sa mi však stalo tiež že pretiekla a nebola durch, tak si teraz dávam sakra pozor ako ju nasadím.... včera obstála, dnes nie, stačí aby malá trošku viac popila a nevydrží viac ako 2 hod., ešte skúsim ten minibooster mám ho doma, no ale príde mi že potom jeto medzi nožkami strašne tvrdé....

Ivuško už sa teším na tvoje AIO🙂))

nové nohavičkové nemajú chybu, fakt bomba som rada že som po neúspešnej kúpe BL plienok a po ich predaji váhala akú "nohavičkovú" výbavu kúpiť a nakoniec sa rozhodla pre ANAVY...

mooncaa
22. čer 2010

Ahojky,
už Vás delší dobu čtu a sbírám informace. Plánuji látkovat, látkovala jsem obě děti cca před 10 lety, to byly jen čtvercovky a igeliťáčky a plenky jsem dávala na rovno a 2 zároveň. Teda těšila jsem se, že budu používat jednorázovky, ale nějak asi nezvládnu po použití plínku vyhodit, přijde mi to jako děsné plýtvání, takže zase skončím u látkování, zvlášť když jsou tak krásné plínečky. No a zároveň chci co nejvíce ušetřit, takže se chci vyvarovat nákupu neosvědčených plínek. Proto si jdu pro radu.

Čtvercovek mám po dětech dost a další rozhodně pořizovat nechci, ani vrstvené, takže na úplný začátek asi novosklad. Dále se mi líbí plínky HaipaDaipa, jen jsem pochopila, že zde nejsou moc oblíbené. Proč? Jde o materiál nebo o střih? Mě se jejich střih líbí (našla jsem ho i na inetu), jednoduchý, dobře schnoucí (není tolik vrstev). Chci si teda ty HaipyDaipy ušít se starých osušek a ručníků (neladí nám barvy do koupelny, jinak OK). Nebo spíše doporučíte jiný střih? Savost asi bude normální, ale na doma by to stačit mělo. Kupovat je tedy nebudu, jde mi o střih.

Separačky jsem odkoukala z Irmy.

Svrchňáčky mám jedny letité igeliťáky, ale výborného střihu, jako záložní budou dobré. Pak mám jedny ImseVimse PUL a jedny IV vlňáčky na suchý zip (teda mám je použité objednané). Plánuji ještě jedny PUL, uvažuji o Thirsties, nebo jaké mi doporučíte? A jedny vlňáčky domácí výroby, jen potřebuji poradit nějaký osvědčený návod. Vlnu mají na bráně, tak jí jen přihodím k objednávce. Předpokládám, že to množštví už bude stačit (1 igeliťák, 2 PUL, 2 vlňáky) a tím i vyzkouším a pak již zkušeně objednám v oblíbených větší velikosti.

Kvůli pohodlnosti bych preferovala vlňáčky na suchý zip, či patentky a nejlépe rostoucí, existují nějaké? Nebo jsou lepší ty natahovací? Ivuško neplánuješ nějaké vlňáčky podobné jako plenky, rostoucí na patentky?

No a pak bych potřebovala poradit nějaké kalhotkové plenky, co nejštíhlejší, ale výborně savé, párádní, na cesty a na noc - nechci přebalovat v noci, ale až ráno. Předpokládám, že nejlepší budou bambusové, či konopné. Odkoukala jsem Bum Hugger a Anavy. Jsou ještě nějaké bambusouvé, či konopné hodně oblíbené plenky? Ať vím co vyzkoušet. No a k těm Anavy, jsou lepší patentky nebo ty na snapi sponku, stejně vyzkouším oboje, ale plánovala jsem jich objednat víc, tak přemýšlím kterých případně víc.

Ještě plánuji vkládačky, ale tam už mám celkem jasno, nějaké bambusové, buď Anavy nebo objednám látku a ušiji sama a případně nějaké ze starších ručníků (pokud je budu vůbec potřebovat).

Jinak moje preference, spíše rostoucí plenky a svrchňáčky a kalhotkové, či kapsové. AIO mě nelákají, ani zavazovačky a čtvercovek mám dost. Vlňáčkům se nebráním, jen mi zatím ty pletené natahovací připadají méně pohodlné na manipulaci a podivně vypadající, ale babička se už třese až bude moci zase plést.

Předem děkuji za rady a tipy na plínečky a svrchňáky.

ivuska.h
22. čer 2010

@izabelkak Jsem ráda, že plenky vyhovují... AIO momentálně váznou především na mé neschopnosti, musím něco pozměnit na střihu a nějak se do toho nemůžu dokopat ☹ Ale dneska jak svítilo sluníčko, hned jsem měla lepší pracovní náladu a ušila jsem aspoň pár vložek. To škaredé počasí mě fakt dost zmáhalo...

nika
22. čer 2010

@mooncaa, no jo jiná doba, máš super že máš zásobu starších čtvercovek 🙂 se se týče haipa daipa asi myslíš pastelku co jiného, mně střih sedí vantastitcky, hlavně jako noční plínka a na to natahovací vlňáky (disany, doma pletené). tuto kombinaci mám ráda z důvodu že nic nikde dítě případně netlačí. materiálnově HD u nás pastelka bio po 7 měsících používání v pohodě ale co mám pastelku z druhé ruky, děs, materiál - froté děsně prkené, jak šmirgl - vyřešila jsem to potažením látkou - upletem. a je to ok.

PUL jsem pouřívala IV , HD, pak od cca 3 měsíů jen vlňáky. mám i anavy - vícevelikostní a naprostá spokojenost - (ivuška to má vymakané, velikosti se upravují stejně - patentky vepředu). mám i patentkovou plenku ale starší verzi - nižší sed a chtěla bych otestovat anavy na snapi, a možná nějákou repre na léto - bez svrchňáků.

vkladačky mám různé, i šité doma z toho co přišlo pod ruku( i ze stařičkých dupaček výroba Loana v někdy v letech 1960,....) a v poslední řadě i s materiálu profisionálního z sijemdetem 🙂 teď mne čeká i test šicích schopností na AIO 🙂

u nás oblíbené kapsovky - Blueberry, SWB různé, vícevelikostní, super - našila jsem si další střeva - vkladačky a na cesty jedem v nich.

ivuska.h
22. čer 2010

@mooncaa Vlňáčky jednovelikostní budou, patentkové i sucháčové, konečně je na ně materiál, takže teď už to jen vysrážet, nařezat, napatentkovat, ušít a tak dále 😀 😀 Tak snad za 2-3 týdny by mohly být první kousky.

Jinak k tomu rozhodování, jestli na snapku nebo na patentky -- snapková je určitě líp přizpůsobivá na konkrétní rozměry dítěte a asi je i rychleji zapnutá, ale zase na starší pohyblivé dítě už nemusí tak dobře držet. Navíc hrozí, že si větší dítě sundá svrchňáky a teoreticky by se mohlo o snapku poranit. Ale nevím, možná je to blbost, jen mě to tak napadlo.

ivuska.h
22. čer 2010

@nika Týjo, vkládačky z dupaček, to čtu prvně 😀

nika
22. čer 2010

@ivuska.h víš jak je to super materiál, hebký, měkoučký a savý a ještě s obrázky, jsou jen malé - mmt ve velikosti tvé malé vkládačky, vyšly vždy dvě vrstvy - bříško a záda dupaček (jinak nepoužitelné kousky, gumičky papraskané, vytahané nohy, nemluvě o jiných nedostatcíh - nechápu jak se povedlo mojí mamce mně do nich naravat i s balíkem látkovek na zadku 🙂 a kdyby jen mně ale i mého bráchu a tetu předtím.

ivuska.h
22. čer 2010

@nika No já to beru 🙂 Jsi mistr recyklace 😉

nika
22. čer 2010

@ivuska.h 😀 zbytek posloužil ještě jako "pucvol" na čistění na dílně u muže v práci 🙂

mooncaa
22. čer 2010

@nika
@ivuska.h díky za odpověď. Tak to do toho střihu pastelky jdu a na vlňáčky se těším. Zatím mám ještě čas, tak jen sepisuji, co pak hromadně objednám. A pár dupaček ze 70-tých let mám ještě po sobě, ségře a mých dětech, jsou teda kupodivu docela zachovalé. Tak až nebudu vědět, co s nimi...

sussanah
22. čer 2010

@mooncaa nam sice HD vubec nesedly, ale to je spis o zvyku, vadilo mi ze je to balik a na noc se to stejne muselo jeste dovycpat. Kazdopadne jestli muzu poradit, tak na noc urcite anavy, bum huger jsem mela a teda me to hooodne zklamalo, okamzite jsem poslala dal.
Pokud sijes, tak vkladacky si udelej jak psala nika z materialu na sijemdetem.cz nebo v podstate z cehokoliv. Ja mam ted supr vkladacky kombinace ikea rucniku spolu s bmb flause a supr heboucke a save.
Svrchnaky jsem male na maleho bambinex rosouci, ted jsem jeste dokoupila thirsties duowrap a to jsou naprosto dokonale, mekoucke, muzu jen doporucit.

chaarleene
22. čer 2010

@sussanah co se týče těch vkládaček - kolik vrstev čeho jsi dala? mám tu asi 40 (zatím) nevyužitých ikea ručníčků (no nekupte to za bůra 😀), tak že bych něco spáchala 🙂

danae
23. čer 2010

Nejak ten muj dotaz zapadl...prosim, mate zkusenosti s Haipou na novorozenem miminku? Moc diky!

reruna
23. čer 2010

@mooncaa HD pastelka je super střih, do toho jdi určitě, ale materiál aspoň u nás hrozně zhrubly, jsou jako šmirgl, musím je moc dlouho mnout v ruce, aby se vůbec dalo použít, jak píše nika ne každému ale zhrubly, tak bude problém asi v tvrdosti vody, nevím... takže jesstli si je budeš šít sama z nějakého nehrubnoucího materiálu, tak bezva
kapsovky u nás oblíbené jsou Blueberry
Jinak ještě bambusové plenky oblíbené Baby Lucy a BI Bamboo extra
vlňáčky nám pletla babička podle zlatíčka.cz, jsou tam návody na střihy

reruna
23. čer 2010

@mooncaa http://www.zlaticko.cz/index.php?page=uzitecne_...
@ivuska.h než já se rozhoupu, tak už je web vybraný... budou ještě ty úžasné plenky z veluru v klukovských barvách? a taky čekám na slipové vložky, chtěla bych to objednat dohromady, dík

ivuska.h
23. čer 2010

@reruna Záleží, co myslíš klukovskými barvami... Světle modrých už bude jen několik málo kusů, ale budou zelené, oranžové a žluté, takže spíš neutrální, než vyloženě klučičí barvy. Slipovek zrovna několik kusů došívám, ale nějaká extra zásoba to nebude...

kvakulka
23. čer 2010

@ivuska.h Tvoje plenky miluju, podle mě nejlepší kahotovky- ale představ si, že moje dítě je schopné je pročůrat za hodinu- prostě komplet vycpané jsou za hodinu bez suchého místečka 😅 . Kdybych snad žila v éře pouhých čtvercovek, byla bych jak ubohý mámy z dřevních legend, který denně praly 60 plen 😀 😀 😀 .
Jinak na AIO Anavy se taky těším 😵

senja
23. čer 2010

Cau holky, jsme asi dolatkovali ☹ Mame hnusny ekzemek nad pindikem a jsme uz 3 tydny na jednorazovkach 😢 Vcera jsem zkusila zase presedlat, protoze uz to vypadalo lip, tak dnes jsem maleho musela zase hlidat, aby si svoji chloubu neutrhnul ☹ Asi fakt koncime, pritom ja ty jednorazovky taaak nesnasim.

ivuska.h
23. čer 2010

@kvakulka No tak to jsi ideální kandidát (resp. tvoje dítko) na testera nové extra savé verze 🙂

permonik7
23. čer 2010

@danae: my zkoušeli dát HD na novoška, ale bylo to obrovské a široké, takže jsme mu je ze začátku nedávali a začali jsme až někdy kolem 2měsíců.Byl teda hubeňour a měl to strašně volny kolem nožiček.Fotku bohužel nemám.

@kvakulka: tak to máme doma naprosto stejného učůránka a používání čč by u nás dopadlo tak, že bych žila na trase kuchyňská linka, pračka a prádelní šňůra 😀

@ivuska.h: tak na extra savou verzi se také těším 😉 v čem bude spočívat extra savost? Jestli to teda není výrobní tajemství 😉

ivuska.h
23. čer 2010

@permonik7 Není to tajemství🙂 Plínka bude o něco vyšší, bude mít přímo v těle bambusový flís a vkládačky z bamb. flísu. Bude to samozřejmě celé dýl schnout, než stávající verze a bude to objemnější na malých miminkách. Nebude asi v potiscích, ale jen "obyčejná", protože počítám s tím, že ji lidi budou dávat hlavně na noc.

ivuska.h
23. čer 2010

@senja Zkoušela jsi léčivou vlnu? Nebo třeba jiný materiál plínek?

sussanah
23. čer 2010

@senja no tak to teda slysim prvne, aby kvuli ekzemu je mely davat jednorazovky.. Jake pouzvas pliny? Zkusila bych taky tu lecivou vlnu a samo ze hooooodne vetrat, ale to urco zkousis. Nebo treba zkus davat primo na telicko neco, co muzes prezehlit. Ja byla jako mimco hoodne citliva, furt rudy zadek a mamka mi zehlila pliny az do roka a pry to jedine bylo ok, kdyz nebylo prezehleno, tak byl hned ekzem. Doufam, ze se vam to brzo upravi 🙂

kvakulka
23. čer 2010

@ivuska.h No to on určitě je- kdyby byl holka, vyhrál by Miss mokrá plína 😀 😀 😀
Určitě chceme testovat mega savce!!!- malý miminka myslím ještě takhle ukrutně nečůrají, Jáchym s tím začal, když ho začalo bavit pít z hrnečku, denně vyžbrundá i s mlíkem hodně přes litr tekutin 😅
@senja To mě udivuje, náš chlapeček spíš začervenává pod jednorázkou...Taky mě napadá léčivá vlna, buretový hedvábí, ale asi jsi všechno zkusila- pracím práškem to bude těžko, když ho svědí jen pod piňdou 😒

senja
23. čer 2010

No lecivou vlnu jsem jeste nezkousela, vetrat nepripada v uvahu, protoze prcek neustale leze, v jeho veku uz to jinak nejde. A nebo jak ho to svedi, tak staci rozepnout plinku a hned jsou rucicky na pindikovi a trhaji 😕
Problem je v tom, ze jsme nevedeli co je to zaparenina nebo cokoliv cerveneho pod plinkou uz od 3 mesicu, protoze od te doby jedeme jedine ve vlne + bavlnene nebo bambusove plenky, zadne umeliny. Ekzemek asi vznikl kvuli tomu, ze jsme prckovi zacala davat na noc BI Bamboo Extra s tou vlozkou s flecem na povrchu. Postupne se mu to rozjelo a az jsme s tim sli k doktorce, tak ta rekla, ze je tam nejspis plisen, takze naordinovala Imazol a jednorazovky. Jsem vsechny plinky vyprala na 95, bambus-nebambus. Chudak trpel jak zvire v jednorazovkach (nechapu jak je nekdo muze pouzivat porad!) jak byly ty paraky a ja jsem jen pocitala dny do konce te dvoutydenni kury. Zlepsilo se to, maly prestal v noci plakat z toho svedeni a pres den u prebalovani trhat pindu, takze jsem mu to zacala mazat rybi mastickou na dohojeni a vcer ajsem zkusila zase latku a dnes rano zase svedeni a zarudly flek ☹
Btw, poprve doktorka se nas zeptala "Menite plinky?" 😕 Malem jsme omdlela. Na odpoved, ze mame latkove, koukala na nas jako na idioty a rekla, ze mame vymenit za jednorazovky kvuli sireni te plisne.

zdenkaradek
23. čer 2010

Ahoj holky,
kdyby jste někdo měl zájem tak prodáváme nějaké plínky: http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=299952 .