Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kadlinecka
14. lis 2010

no my dens budem kupovat hermanek a nechme ho v tom cvachtat chvilku snad bude brzo po problemech.jinak jsme opravdu rada ze se tu najdou i maminky ktery poradi a vsem moc dekuji.Neni matka spatna tim ze nevi a hlavne kdyz je to prvni dite kazda maminka se to uci prvnim ditkem a navic vse se rychle meni a tech pripravku a rad uz je tak hodne ze se vtom nevyzna treba maminka od 3 deti

meleri
14. lis 2010

@schnek tak to je dobré aspon můžu doufat že u druhého to tak nebude! 😅
@suik arnika je fakt super!

meleri
14. lis 2010

@kadlinecka jasně že nejsi špatná matka! špatné je něco v těch plenách nebo možná má nějakou alergii na něco....

schnek
14. lis 2010

heřmánek bych nedávala, ten je docela alergen... radši řepík 😉

suik
14. lis 2010

@schnek jé to je super, i když to nebylo určený mě, tak jsem si to hned uložila a kdyžtak to tu pořídím 😉

@kadlinecka na nco, kdy musí být v pleně bych taky zkusila buretové hedvábí, usnadńuje hojení, dá se třeba objednat v bráně k dětem, musí se pak v prát v ruce...

když jsme u těch německejch odkazů, tak já mám moc ráda Knížku od Ingeborg stadelmanové, zdravé těhotenství a přirozený porod. Ona sestavila i spoustu léčivejch aromaolejů a mastí. dají se objednat zde:

konkrétně na mokvavé rány doporučuje kostivalovou mast a pak Hojivou lázeň....
http://shop.bahnhof-apotheke.de/beinwellsalbe-9...

hojivá lázeň:
http://shop.bahnhof-apotheke.de/sitzbad-100g.72...

s tímhle zkušenosti nemám, ale objednávám tamodtud jiný věci pro miminko a jsou teda bezvadný...

poštovné do čech teda stojí 10 euro :-/ a platit se dá visa kartou

jinak už taky nevím co bych poradila

margotg
14. lis 2010

@margotg jen jsem ti chtěla poradit možná hloupou ale supr vychytávku. Toť vše 🙂 Větrat se musí, ale nemůžeš ho mít rozbaleného pořád 14 dní 🙂

blka
14. lis 2010

@schnek Gratuluju k Aničce 🙂

margotg
14. lis 2010

@schnek přidávám se k blce - supr zpráva 🙂 ať z ní máte jenom radost 🙂 je krásná

sussanah
14. lis 2010

@schnek Gratulace k male Anicce 😵

helulela
14. lis 2010

@kadlinecka hlavně vydrž, děláš to dobře. Své zaručené rady má každý a člověk aby se z toho množství pak zbláznil. Já bych se držela základních zásad a mazadla nestřídala moc často, ať mají vůbec šanci něco předvést. Dala bych každému aspoň pár dnů, než bych ho prohlásila za neúčinné a vyměnila. Asi to ovlivnilo něco, o čem ani nevíš, když se to stalo takhle ze dne na den, a až to přejde, bude zas dobře.

@schnek gratulace veliká 🙂

andelka
14. lis 2010

@schnek moc blahopřeju k malé princezně, je úžasná 😵

schnek
14. lis 2010
kackaj
14. lis 2010

@schnek teeeda, krásný třeťátko🙂 Moc gratuluju, kéž by i k nám se stavila vrána...čáp už na návštěvě byl a odcházel spokojen, tak i ji bychom přivítali s otevřenou náručí😀 😀 😀

slunicko76
14. lis 2010

@ivuska.h jj, jine to nedelaji, mam taky oranzovou a ta drzi!🙂
na babu kaslu, ale mela jsem z toho nervy.Ted myxlim uz poho!🙂 tak snas se kravka uklidnila!🙂

anoli85
14. lis 2010

Ahoj, tak jsem si pročetla spoustru stránek diskuzí ohledně plenek a v něčem si připadám chytřejší, v něčem jak úplný d.... Takže jsem tu zas a prosím o radu.
Zezačátku jsem uvažovala o kompletní sadě Bambino mio od narození po nočník, ale podle všeho to asi nebude to pravé ořechové.. Líbí se mi to balení s vkládací plenkou složenou na třetiny, ale taky si nejsem jistá, jestli to je dobrý způsob. Ty plenkové kalhotky mi zase přijdou obrovské a na to, že bych jich potřebovala alespoň 20ks i dost drahé. Existují nějaké plenky v lepší kvalitě jak Bambino mio, které se balí stejně? Tam se asi používají ty vkládací pleny, že jo? Já vím, že si musíte myslet, že jsem úplně mimo, ale fakt si moc nevím rady..

schnek
14. lis 2010

@kackaj no, líčili jsme na ni dlouho 😀

kackaj
14. lis 2010

@schnek no to teda🙂 Já jsem prozatím rozhodnutá pro dvě, takže buď budou dva kluci, nebo se zadaří páreček. Na třeťátko už nemám asi nervy...myslím, co se snažení, těhotenství a všeho okolo týče, dává mi to zabrat. A Matouška ještě látkuješ, nebo už je bez plen? Zajímalo by mě, jak jde látkování dvou dětí zaráz s věkovým rozdílem. Já teda doufám, že až budem mít druhý, tak už prvního látkovat nebudem...teda vůbec plenkovat🙂

schnek
14. lis 2010

@kackaj já třetí chtěla tak za 6 let... vrány nějak nezvládají počty 😀 Matouš je v Alanách nebo nahatej.

veselazu
14. lis 2010

@schnek obrovská gratulace k holčičce! já ani netušila, že budeš brzo rodit je krásná na té fotce jak se sluní ve spánku je úžasná. Nebála jsi se rodit doma? případných komplikací a tak? skoro všechny moje kámošky nakonec šly na císaře - prcek se v poslední fázi sekl a museli rychle řezat 😒 dá se to doma nějak rychle řešit? Já mám z posledního pobytu v porodnici traumata - byl to fakt děs tak porod doma musí být supr, ale tohoto se bojím

veselazu
14. lis 2010

@kadlinecka myslím, že co se týče opruzenin tak jsi tu na správné adrese, i když si to nemyslíš, ale skoro všechny jsme s nima bojovaly, takže rady můžeš brát vážně. A nikdo neříká, že jsi špatná mamina, teda aspoň já to tu nepostřehla, řeč byla o fénu - že zabere líp než jen větrat 😉 tak se nečerti. Každá máme to své první dítě holt pokusné... a u druhého jak jsi psala je zase všechno jinak tož co už 😀

duzame
14. lis 2010

@schnek Moc krásná holčička, moc gratuluju 🙂 .

mehlo
14. lis 2010

@schnek moc gratulujem k princezně

duzame
14. lis 2010

@anoli85 Zkus se podívat na diskuzi naše konkrétní látková výbava. Jinak se tu asi shodneme, že ze začátku jsou nejlepší čtvercovky na novosklad a třeba pár kalhotkovejch a až mimčo trošku povyroste, tak postupně kalhotkovky přidávat. Co se týče značek, tak každý má svoje favority...ale o tom je tu těch 600 stránek 😀

ivuska.h
14. lis 2010

@veselazu Já jsem taky rodila doma a nebála jsem se, bála jsem se do porodnice 😀

ivuska.h
14. lis 2010

@veselazu Jsem to odklepla brzo... Chtěla jsem reagovat na "prcek se v poslední fázi sekl a museli rychle řezat" -- máš informace o tom, jak ty porody probíhaly předtím? Jestli tam byly dirupce (protržení vaku blan), oxytocin, řízené tlačení na zádech atd.? Ony totiž všechny tyto zásahy porod nepřirozeně urychlí, zjednodušeně řečeno donutí dítě jít do "tunelu" dřív, než je připravené a ve správné pozici, takže se tam pak může zaseknout. Doma se tyto zásahy nedělají, takže je tento jev velmi vzácný. Když i přesto porod přestane postupovat, tak se obvykle kontrakce prostě zastaví nebo zeslábnou a je dost času na převoz do porodnice. Zatímco děloha rodičky v porodnici ve stejné situaci na oxytocinu bude vlastně donucena pracovat dál a dítě se tudíž dostane do krize.

izabelkak
14. lis 2010

@ivuska.h Ty si to tak supriš opísala a tak v skratke 😀 si to musím kdesi prekopírovať ak môžem....

@schnek gratulujem k malinke tiež som chcela Aničku po babičke a doma mi to neprešlo 😒 a už sa teším na porodstory 😉 sa máte holky.... nie my tu v tých našich prdelkoviciach....

ivuska.h
14. lis 2010

@izabelkak Klidně 🙂) To víš, já už jsem na toto téma diskutovala tolikrát, že mám tu argumenty propracované 😀

margotg
14. lis 2010

@ivuska.h máš můj obdiv, taky bych to zkusila. Já poslední dva porody přišla půl hodiny předem, tak už naštěstí prudit nestíhali 😀

ivuska.h
14. lis 2010

@margotg Obdiv fakt ne, to já obdivuju ty, co dobrovolně jdou do porodnice, samozřejmě pokud nemají v něčem zvýšené riziko, to bych pak šla taky.

veselazu
14. lis 2010

@ivuska.h no jedna kámoška té vyvolali - podle mě zcela zbytečně - porod když byla ve 40tt - prej proto, že už je starší - btw je jí 29! a pak už se to vezlo jedno s druhým, druhé ho také vyvolávali ve 42tt a poté, co srdeční ozvy nebyly v pořádku a dostala samozřejmě i oxytocin a u dalších si nevzpomenu jak to bylo přesně, asi máš pravdu, jenže nejhorší je, že když se dostaneš do spárů zdravotníků, tak prostě věříš , že pro tebe dělají to nejlepší a ono to asi někdy tak není. Ale můžeš se nějak bránit? Odmítnout vyvolání porodu na vlastní zodpovědnost? já bych se asi bála, když tomu prd rozumím. Vím jen že správná cesta je ta přirozená, ale taky se to může zvrtnou někdy