Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zuzanecka81
8. led 2011

@maly_prcek zas nám ale ty disany dloooouho vydží 😀
já ty thirsties nezmenšuju, jsou to ty do 8 kil.

kvakulka
8. led 2011

@markusko U Brány nakupuju hlavně proto, že tam mají věci, které kupuju pravidelně, pod jednou střechou- ale začíná mi docela vadit, že mi často jedna položka natolik zbrzdí objednávku, že mi balík dorazí třeba i za měsíc 😠

ivuska.h
8. led 2011

@zuzanecka81 Díky moc, takhle to stačí, ale kdybys měla někdy další fotky, budu moc ráda 🙂A i kdokoliv ostatní!

duzame
8. led 2011

@kvakulka Tak právě kvůli tomu už na Bráně nic nekupuju. Kvůli jedné položce jsem čekala 6 týdnů a pak se mi ozvali, že zboží vlasně není(i když bylo podle stránek skladem). Nejlepší mi přijde mamaja.cz, tam mi přijde vždycky všechno do 2 dnů, ale zas nemají takový výběr.....

kvakulka
8. led 2011

@duzame Vrchol bleskového zaslání je Tuleník.cz, taky snad do dvou dnů- odtamtud beru perkarbonát a eko věci do domácnosti. Přes plínky až tak moc nejsou. Mamaja je dobrá, hlavně mají často různé slevy. Na to si Brána moc nepotrpí 😅

margotg
9. led 2011

@ivuska.h ahojky, něco jsem ti taky vyfotila a kam to mám poslat? na mejl? 🙂

slunicko76
9. led 2011

@margotg jj,posly to Ive na email!🙂 a napis vek a vahu

ivuska.h
9. led 2011

@margotg Jé, to jsi moc hodná, prosím na mail (ivuska.h@gmail.com). Dík moc!

katarina82
10. led 2011

@ivuska.h Jsem po dlouhé době nakoukla na anavy stránky, zase začínám mít pocit, že něco potřebujeme 😀 Jak je to s flísáčkama na např. roční dítko? Měla jsem flísáky jen na novoška, to bylo super, ale pro větší ne. Neprovlhá to? Do šátku to samo není, ale třeba i na hraní, jak sedí a tak, co?

erinka83
10. led 2011

@katarina82 á musím přebalovat doma max po 2 hodinách, jak sedí, tak to provlhá 😒 ale jinak super, i tak je mám ráda a jsme moc zvědavá, jaký budou na novoška 😵 až budu vědět, co čekáme, určitě vybrakuju Anavy shop 😀 Třeste se 😀

katarina82
10. led 2011

@erinka83 Hmm, tak to je radši kupovat nebudu, sice přebaluju často, ale někdy zapomenu 😅 No a když k sobě budu upřímná, tak stejně žádné nepotřebujeme 😀 Máme dvoje vlňáky a šestero pulek 😅 Jinak mi leží ladem všechny kalhotkovky. Miluju novosklad, takže pořád jedeme jen jeho a na ven blueberry kapsovky. Dokonce i mé milované Bum geniusky leží, Itti Bitti taky... Ale zatím je prodávat nebudu, možná jejich čas ještě příjde.

erinka83
10. led 2011

@katarina82 jéé, my vážem novosklad do teď 😀 Baru je naštěstí drobná, tak se ještě vleze 🙂 Já když si vzpomenu, tak dávám na nočník i dřív, ale někdy právě zapomenu, nebo přijde m z práce a mu zapomenu říct a je to 😉 😀 Jinak kalhotovky mi teď taky trochu leží ladem, ale spíš kvůli tomu, že do těch snapkovacích mi ta snapka nedrží a novou ještě nemám....

katarina82
10. led 2011

@erinka83 Já doufám, že Kačce bude novosklad ještě dlouho, je taky drobná, i když při porodu to tak nevypadalo, skoro čtyři kila 😅 Ale je fakt, že Denča když měla asi rok a tři měsíce, tak jsem dávala ikea ručníky narovno a s tím jsem byla nejvíc spokojená. Uvidíme, jak to bude teď.
Na nočník dáváme při každém přebalování, Kačka je zvyklá, začali jsme bkm asi ve 14 dnech, ale jak mám holky doma obě, tak člověk nestíhá 😖 Teď Kačence rostou zuby, tak to nám to kakání do nočníku moc nevychází, nevím proč. Čůrá normálně, ale už víc jak týden se do nočníku nevykakala 😕 Asi nějaký bojkot nebo co.

erinka83
10. led 2011

@katarina82 my se snažíme o BKM od 3 týdnů a nic moc 😀 Ale vaječinu jsme docela chytali a čůrání holt náhoda, to samé i teď, ale i tak sjem spokojená 🙂 No já jsme zvědavá, jak to budu dávat se dvěma prckama 😀 Ale ráda bych, kdyby se starší do té doby odplenkovala 😀

katarina82
10. led 2011

@erinka83 Už jsem to tu psala, já ani BKM tentokrát zkoušet nechtěla. Po prvním porodu jsem totiž byla ráda, když jsem našla chvilku na vlastní čůrání 😀 Jenže po návratu z porodky s Kačkou jsem po týdnu vypozorovala, že kaká pravidelně kolem půl deváté večer a dělá u toho strašný kravál. Tak jsem jednou vzala misku a zkusila ji pod ní přidržet. Nemohla jsem věřit svým očím, když se vykakala, tak jsme začali zkoušet i čůrání a super. Kolikrát byla po spinkání plínka suchá a všechno šlo do nočníku 😵 Teď čůrá do nočníku skoro pokaždé, ale samo že i do plínky 😉 Jen to kakání teď nejde 😖 Snad je to těma zubama, když lezly spodní, tak taky nechtěla kakat do nočníku.
Jinak s tím odplenkováním bych to viděla i trochu nadějně. Denča byla v roce a půl bez plínek-občas nehoda, ale málo, jen pro sichr jsem dávala na cesty a do obchodu. Od dvou let a dvou měsíců i na noc. Uvidíš, bude léto, malá může chodit bez plínky, třeba se povede 😉

erinka83
10. led 2011

@katarina82 no doufám, dík za povzbudzení 🙂 O Kačce už jsem to tu četla, ukázkové BKM dítko 😀

katarina82
10. led 2011

@erinka83 Kačka mě fakt překvapila, vůbec jsem s tím nepočítala, ani číňák jsem neměla koupený 😝 Ale kdo ví, třeba bude mít plínky déle než Denča. Jak si to těhu užíváš? Já ti to závidím, ten pocit 😵 Ale i když bych třetí mimčo moc ráda, tak až časem, za čtyři, pět let, jestli vůbec...

ivuska.h
10. led 2011

@katarina82 Já už skoro ročáka mám a flísáky používám většinu dne.

katarina82
10. led 2011

@ivuska.h A neprovlhají? I když ty používáš asi jen svoje kalhotkovky, že? My jen novosklad jako Erinka, takže asi by nám to provlhalo jako jim ☹

ivuska.h
10. led 2011

@katarina82 Ano, dávám jen svoje kalhotkovky (jen s dlouhou vkládačkou). Občas provlhnou, že je bodýčko úplně lehce vlhké, rozhodně ne mokré.

zmuzle
10. led 2011

@katarina82 Ja pouzivam taky ctvercovky doted, ale skaldam draka. A musim rict, ze od urciteho veku nam dost provlhaji i pulky a i vlnacky. Takze i kdyz to stridam, menim a vetram a peru, jsme tu jak v opicarne. 😅

Odplenkovani se nam bohuzel nedari a to do cca 8 mes. cural i kakal do cinaku. Pak zacal kakat jednou za x dni a uz to byla veda. A ted z nocniku zdrha a pusti to radeji kamkoli jinam. Takze nenastal jeste cas a plinky si budu jeste uzivat dlouho.

@ivuska.h Za nas Anavy Easy jsou fajn, vydrzely mu i 3h s origos vkaldackama a to pousti uz mega davky. Zkusim taky ulovit fotku, ale spsi tam bude jen smouha 😝

erinka83
10. led 2011

@katarina82 užívám si to moc a myšlenky jsou i na to třetí 😀 ale taky až za pár let, musíme vyřešit bydlení a tak 😝

@katarina82 já do těch flísáčků dávám většinou čč na rovno s vkladkou ikea, novosklad mám hlavně do natahovacích vlňáčků a pro tatínka 😀 když to provlhne, tak je většinou lehce navlhlé bodýčko jak píše Ivuska.. Ale mokré už jsem ho měli párkrát na břiše, jsem to pořádně nezkontrolovala a vylezla plínka 😖

petuli80
11. led 2011

Ahoj holky! Jdu za vámi zkonzultovat svou látkovou výbavu 🙂
Mám asi 50 čtvercovek, nějaké bambusové čtvercovky, svrchňáky Imse Soft, Haipa Daipa a zatím dvoje vlněné vlastnoruční mamčiny výroby plus troje Itti bitti SIO a dvoje náhradní výplně do nich, všechno v nejmenších velikostech. K tomu se mi sešly tři balíky celulózových separaček. Myslíte, že je to o.k., nebo radíte ještě něco dokoupit? Plus by mě zajímalo, v čem látkovky perete - stačí mýdlový sliz na 60, nebo si mám na něco dát bacha a prát na míň, popř. nějaký special eko prostředek? Mám obavu, aby se všechno skutečně vypralo. Narazila jsem na prostředek na praní od Haipa Daipa, máte s ním zkušenosti? http://haipa-daipa.com/product/eko2-praci-pripr...
Díky moc!

andelka
11. led 2011

@petuli80 já myslím, že základ máš dobrý, možná by to chtělo nějaké vkládačky, ze začátku nám stačil novosklad jen z plínky, ale po pár týdnech se musela přidat vkládačka, jinak to bylo hned durch. Jinak já ze začátku taky měla jen čč, na to pulky, SIO ani AIO se moc používat nedaly s vaječinou, to si užívám až teď. Čtvery svrchňáky se u nás ukázal být optimální počet. Celulozové separačky jsou dobré.
Já peru v Lovele na 50 😅 S vaječinou jsem ale spotřebovala dost žlučových mýdel, ty jsem kupovala do zásoby, padlo jedno za týden 🙂

deniskakubicek
11. led 2011

Ahoooj holky, tak jsem nakoupila plenkovou vybavicku a strasne se mi libi Anavy flisacky 🙂 hned jsem mu je dala a musela jsem ho v nich vyfotit, vypada uzasne 🙂 ale jdu si pro radu... potrebovala bych nocni plenku...mam strach, ze se mi bude budit mokrem, muzete mi nejakou poradit, aby sala a malej mel pocit sucheho zadecku? Dekuji 🙂

baca
11. led 2011

Tak děvčata,zdravím ve spolek a jsem jaksi rozhořčená. Mám v plánu udělat velkou objednávku na Bráně k dětem. Na webu neměli v nabídce číňák, ale vím, že ho mají dostat. Tak jsem tam včera psala, jestli bych si ho třeba nemohla napsat do poznámky a on by mezitím přišel, protože ais budu čekat na víc položek. Jenže mezitím se v nabídce eshopu objevil a je tam doteď, ikdyž ho nemají ještě skladem. Ráno mi ovšem přišla z brány odpověď, že ho opravdu v nabídce nemají a proto není na webu. Opravdu nevím, co si o tom mám myslet. Doufám, že jste pochopili, jak jsem to myslela a není to napsané příliš zmateně. 😀

petuli80
11. led 2011

Ahoj baco, nemohlo dojít k nějakém nedorozumění? Pokud se nic nezměnilo, mívali ho na prodejně (v Brně tedy) snad vždycky. Za pár dní tam půjdu, omrkla bych Ti to, ale to už asi budeš mít nějak vyřešené...

@andelka, díky za zhodnocení 🙂 Vkládačky teda ještě pro jistotu dokoupím, kolik ks asi tak? A žlučákem se zásobím, taky dobrý tip 😀 Těším se, bude to sranda 🙂 , ani nevím, jestli se víc těším na bkm, nebo látkování 😵

deniskakubicek
11. led 2011

@andelka ahoooj, muzes mi prosim poslat odkaz na zlucove mydlo, ktere kupujes?? Diiiky 🙂

slunicko76
11. led 2011

@deniskakubicek ¨myslim, ze kupuje v DM

slunicko76
11. led 2011

@deniskakubicek tak u nas na noc jedine anavy jednovelikostni na patentky, na to PULky a muzeme spat treba i do 9hod.