Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

rosslyn
20. únor 2011

@duzame thirsties dělají kapsovky? mám od nich PULky..jdu na to mrknout🙂

maly_prcek
20. únor 2011

@joohana Já peru vlněné věci v ruce a čas od času udělám slabou lanolínouvou lázeň. Myslím, že to vydrží dýl hezké.

joohana
20. únor 2011

@blka Ty ikeácké jsou tvrdší? A myslíš ty co prodávají 3 v balení, dvě jsou s obrázky a třetí je bílá? A co savost? Díky.

joohana
20. únor 2011

@maly_prcek Dík, a jak slabou? Kolik lanolínu? Jsem zvyklá na "čím víc tím líp", když lanolinuju vlňáky 😅

blka
20. únor 2011

@joohana Jo jo, ta 1 bílá a 2 barevné. Teď jsem ji byla ošahat. Ona je taková hrubší, ale přijde mi silnější, než Kikko, tak možná proto. A savost bude buď stejná nebo o malinko vyšší.

silente
20. únor 2011

@sussanah - tak jsem šla studovat naši pračku a sušičku. Na pračce napsáno 5kg, na sušičce 6kg. Každopádně já vždy narvu pračku tak, aby se mi tam vešla nahoře dlaň naštorc (jednou mi někdo někde řekl, že podle toho poznám, jestli ji mám naplněnou akorát a ne už moc 😅 ), pak vše hodím o štok výš do sušičky, zavřu, zapnu a nikdy žádný problém. A myslím, že často tam je víc než 6 kg 😀 😀 😀

slunicko76
20. únor 2011

Tak holky, vcera jsme udelaly nevyzadany test novych PULek Thirsties duo wrap. Esterka usnula jen v novoskladu a dvou čč, na tom ty PULky a normalne to vydrzelo az do rana, neprotekla ani kapka!Teda plina nacucla,ze by se dala zdimat,ale drzely!🙂))

@blka to mne protekla jen jednou,ale bylo to tim, ze jsem tu latku zevnitr nechala cucet ven!🙂 ted si na to davam pozor, poradne to zastrcim a zatim neprotejkaj!🙂

duzame
20. únor 2011

@rosslyn koupila jsem je na mamaja a byly v nějaké slevě asi za 370ks 😉

velrybous
20. únor 2011

ahoj maminky,prosím poradíte jaká je nejlepší noční plenka??? mám 3m chlapečka, kojím ho 3-4 za noc a začala jsem látkovat před týdnem, zkoušela jsem kombinaci BE+konopná vkládačka a EH bum hugger + konopná vkládačka a ráno durch promočené..samo svrchní kalhotky IV organic..plínku má tak 6-7 hodin. Tak nevím co mu dát. Objednala jsem si BI bamboo prefold, že mu zkusím ty plínky vycpat, ale mám vel. S, tak to mu tam asi nenarvu..děkuju za odpovědi..Lenka

sussanah
20. únor 2011

@silente diky moc za info 🙂 My mame prave 7kg pracku, takze bychom museli jit i do 7kg susicky. No asit o tu pristi zimu uz bude, protoze my doma nemame ani topeni, takze momentalne mame susaky na pradlo v budoucim detskem pokojicku, coz uz pristi zimu fakt nepujde 😀

joohana
20. únor 2011

@velrybous BI prefold je super, ale asi budeš muset koupit větší plenku. Já vyzkoušela Bamboo extra, BBH bambusky, BL bambusky, jedno co, všechno bylo potřeba hodně vycpat (BI prefold+ještě dvě bamboo hour vkládačky) a ty plínky byly pak moc nízké vepředu, takže jsem skončila s vypcpanýma BBH Magic.

joohana
20. únor 2011

@blka Děkuju! To bude dilema 😀 . Jsem děsná, taková ptákovina a jak to řeším 😔 . Asi ale pořídím ty Kikko-nerada žehlím, tak aby nebyly moc tvrdé pro mimčo až budu líná...

maly_prcek
20. únor 2011

@joohana Cca půl lžičky nebo max. skoro zarovnaná (normálně dávám hodně vrchovatou)...

maly_prcek
20. únor 2011

@velrybous Já dávám Anavy a místo malé vkládačky extra bambus. vkladku od Anavy. A na to BI shorties. Stačí nám to i teď v skoro 17m, tak vám by mělo taky... 🙂

mooncaa
20. únor 2011

@velrybous
Já na noc dávám Anavy jen s velkou vkládačkou, kojím tak po 2-3 hodinách a 10-11 hodin vydrží (plenka). Nahoru Anavy fleesáčky, když se přehmátnu tak Thirsties PUL. Jednou jsem nedala nahoru nic, malá měla jen Anavy bambusouvou velurku a overálek a neproteklo taky nic 😀 Ale pěkně jsem se lekla, když jsem dítě ráno svlékla.

slunicko76
21. únor 2011

@velrybous ja davam na noc anavy s malou i velkou vkladackou!
@mooncaa 😀

lucie.krajcarova
21. únor 2011

ahoj holky, mám na vás dotaz: v poslední době mi nějak smrdí pračka, cítím z ní moč... je to zvláštní, po téměř dvou letech, co v ní peru i látkové pleny. poradíte mi, co s tím? stalo se vám to některé?

baarca
21. únor 2011

@lucie.krajcarova Sice se mi nestalo přímo to, co popisuješ, ale tak jednou za 2-3 měsíce projedu pračku na prázdno na vyvářku se sodou, aby se pročistila.
@velrybous U nás stačí na noc BBH bambuska, ale Mates už dávno spí durch a ve spánku moc nečůrá. Jinak bych asi taky vycpávala BI prefoldem.

jasekd
21. únor 2011

@lucie.krajcarova Nam pomohla jedna pracka na vyvarku (protoze jsem skrblik, nejela naprazdno, ale normos s plinama, ktery jinak peru na 60), misto avivaze ocet, pradlo hned vyndat a pracku vetrat a neskladovat v ni pradlo predem. To se mi obcas stane, pripravim si prani a pak uz se mi vecer nechce a zapinam az rano 😅

lucie.krajcarova
21. únor 2011

@jasekd díky moc. ano taky, jsem tam nechala ty počůrané plíny předem,možná v tom bude ta chybka. vyvářku určitě zkusím.

jasekd
21. únor 2011

@lucie.krajcarova No tak to bude urcite v tom, takze tento problem se da lehce vyresit, proste tam nenechavat. Ale kdyz si prani na posl. chvili rozmyslim, tak uz ty pliny nevybiram. Holt obcas projedu tu vyvarku s octem, no 🙂

markusko
21. únor 2011

@lucie.krajcarova Já občas dám vyvářku a do bubnu naliju litr octa...
Když mám doma něco na praní, třeba nějaké hadry do domácnosti, tak to tam přidám na vyprání 😉

blka
21. únor 2011

@joohana Hehe, tak to neznáš mě, jak co řeším a hlavně, než se rozhodnu 😝 . Tak si kup pár těch a pár těch a máš to 😀

velrybous
21. únor 2011

@joohana děkuju za tip..mám objednanou už větší a BBH magic v pračce, tak to zkusím vycpat a uvidíme..
@maly_prcek anavy mi dneska zrovna přišla..i vkládačka, tak vyzkouším..
@ mooncaa jj anavy zkusím, fleesáčky teda nemám, mám jen od TB nebo PUL od IV ty jsou asi nejlepší..bambino mio nic moc a ještě mám nové thirsties..chci si pořídit i vlňáčky, zatím mám BI z druhé ruky, ale nezkoušela jsem je.
@slunicko76 jj anavy vyperu a vyzkouším
@baarca díky

mikaga
21. únor 2011

Ahoj maminky, tak já jsem zatím u rozhodnutí, že budu látkovat a u sestavování výbavičky (mimi bude březnový). Přiznám se, že ne všemu úplně rozumím, ale snad se do toho dostanu praxí 😵 . A teď můj dotaz...včera jsem zkoušela inpregnovat vlňáčky doma tvořenou lanolinovou kůrou. I když už uschly, jsou na omak pořád takové trochu jako lepkavé, tak nevím, jestli je to tak v pořádku nebo jestli jsem to s tím lanolinem přehnala. Mohla by mi některá z vás zkušenějších poradit, jak mají po impregnaci vypadat? ...nerada bych prcka hned zalepila 😅

velrybous
21. únor 2011

ještě bych měla dva dotazy jako začátečnice, koupila jsem si kýbl na pleny bebejou, dávám dohromady pokakané i počůrané plenky, není lepší to rozdělit?? navíc má jen 14 l, tak bych mohla prát každý den. Skladuju je na mokro. Přetřu člučákem, kápnu pár kapek levandule a je to, peru tak jednou za dva dny na 40 nebo 60. Někdy skvrny pustí někdy ne..chci si udělat mýdlový sliz na ten recept mám a asi koupit sůl, s tou jdou ty skvrny lépe dolů?

A dneska jsem zjistitla, že na nové Pop-in bamboo vkládačce, která je zelená mám světlé skvrny, je možné, že to je tím žlučovým mýdlem??? že by to odbarvilo?? hážu dohromady čtvercové i kalhotvé plenky..
díky

reruna
21. únor 2011

@mikaga lepkavé vlńáky po lanolinování jsou normální, po dvou-třech nošeních to přestane lepit
@velrybous já mám takový normální obyčejný kýbl s víkem, takový menší, skladuju na sucho - nemám v kýblu vodu. Počurané tam jen hodím, pokakané - když byla vaječina, tak jsem nejdřív taky peprala se žlučákem, vykroutila a hodila k ostatním do kyble a prala jsem co dav dny a taky někdy skrny zůstávaly, prala jsem vždy na 60. Teď už jen pokakané vyklepu do záchodu a je to. Peru teď co 3-4 dny a pořád na 60. Na pop-in vkládačkách mám taky různé fleky, co se nevypraly...ale odbarvené ne...mýdlový sliz neznám

jasekd
21. únor 2011

@velrybous Ahoj, ja skladuju taky vsechno dohromady, pokakanych uz moc nemame, ale nekdy se zadari. Skladuju na sucho, je s tim min prace a nesmrdi to tak. Ty pokakane teda predtim celkem peclive preperu. Pak ten kybl jen vysypes do pracky a nemusis pliny vybirat z te smradlave vody 😝 Kybl mam taky maly, jeste po nas, ten komunistickej, co mela kazda matka, a je malej, potrebovala bych jeste vetsi, ale neda se nic sehnat, co by se nam veslo pod umyvadlo. Ty fleky od zlucaku, to se mi nezda. Necistila jsi z nejake jine pliny nejaky flek? Treba Savem nebo Dablikem nebo jinym odbarvovacem? Mne se to totiz stalo, likvidovala jsem flek z tetra osusky Savem, a i kdyz jsem ji poradne nekolikrat vymachala, udelalo mi to fleky na pradle, na kterym ta osuska v pracce lezela. Ja blbec jsem totiz tu pracku nezapla hned 😠 Ja na Pop in fleky nemam, mam jen jednu tu AIO zlutou.

erinka83
21. únor 2011

@mikaga to je v pohodě, neboj 🙂 jak to pak nevlečeš na prcka, tak se ten lanolin vstřebá 🙂 a pak už to lepkavý nebude...

erinka83
21. únor 2011

@velrybous já měla jen 10l kýbl 😝 tak jsem to pak rovnou dávala do pračky, ale později jsem koupila pytel na pleny a u novoška to teď budu dělat tak, že počůrané do pytle a ty pokakané po předeprání hodím do toho kýble... Budem opět zkoušet BKM, takže by ten kýbl měl stačit 😀