Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elvis12
10. črc 2012

Ahoj holky. Hlasim prvni uspechy s latkovkama. Pres den uz jedeme v novoskladu. Na noc teda stale davam jednorazovku. Jeste nemame vychytany jak to poradne vycpat, aby to vydrzelo ty 4 hodky co mala spi. Ale to nevadi, az se na to budu citit, tak na to najedem i v noci. Stalo se mi totiz, ze na me vsichni zacali tlacit, kdy uz konecne zacnu latkovat a cim vic na me tlacili, tim min se mi chtelo zacit. Takze mam desnou radost, ze dozral cas na to to zkouset a dari se nam 🙂 Mam uz udelanych par fotek, tak to pak hodim do alba.

justinna
10. črc 2012

Ahoj holky, zdravím Vás a děkuji za tuto diskuzi. Naší malé budou v pátek tři měsíce a od příchodu z porodnice látkuju, jedu hlavně na čtvercovkách a PUL svrchňákách od Haipy, potom mám vlňáčky a jenom jedny AIO od Sweet Monkey a jsem nadmíru spokojená...S látkovkama jsme už zvládli Krkonoše🙂 Některý lidi mají spoustu keců okolo, ale často mají tříleté děti, které konají potřebu do plen... 😀 😝 , takže super a látkovky miluju🙂

boudova
10. črc 2012

@lenka5731 jé tak to je ještě novorozeneček, to je krásný! když ono to tak letí, já už si báru ani snad tak malou nepamatuju.....člověk tím obdobím úplně proletí. bára měla 2,4 při porodu a domu šla 2,2...a to mi přišla malinká 🙂 ale oni se z toho doma dostanou.

luciesofi
10. črc 2012

@mahafi Taky se jí nechtělo??? 😕

helulela
10. črc 2012

@lenka5731 @janakkk holky, vy tu paní s LL úplně zničíte 😀 Taky jsem zvědavá, co vám nakonec dorazí domů 😉

helulela
10. črc 2012

@justinna taky zdravím, to zní úplně reklamově 🙂

janakkk
10. črc 2012

@janistr škoda 😒 už je tu mam na prodej nachystane dlouho, ale nafotit to a dat na ten bazarek je táááák naročná práce.... 😀

janakkk
10. črc 2012

@helulela to jsem taky zvědavá ... 😉 paní to učitě zvládne 🙂

janinek
10. črc 2012

Akce Kulovy Blesk hadr, Little Lamb, to jsou skatulata.

madlisek
10. črc 2012

Chtěla bych veřejně poděkovat těm, kdo vykoupily LL, ušetřily jste mi spoustu korun 😀 Nadšeně jsem rozklikla link a začala vymýšlet kolik v jaké velikosti a najednou vidím, že vyprodáno 🙂

pajoslava
11. črc 2012

Ahoj všem,
asi už je pozdě začít látkovat, ale chtěla bych to s dcerkou přece jen zkusit... Nebudu kupovat zásoby velké, ale pár látkovek pořídím a líbí se mi AIO, pro nás ideální 🙂 Můžete mi doporučit značky apod? Děkuji

elaaa
11. črc 2012

@pajoslava Ahoj, tak za mě Anavy Easy 2012, kapsovky Bum Genius, PopnGro AIO, Tots Bots AIO.

mmiirrkkaa
11. črc 2012

Já té vaší masáži s LL neodolala a objednala si 3kousky vel.2. Pak mi přišla 2* zprávo o pokynu k placení a pak paní psala, že se omlouvá, že to poslala 2*, ale že má dneska nějaký frmol. Tak jsem odepsala, že to neva, že za ten "stres" může reklama na stránkách pro maminy 🙂

mahafi
11. črc 2012

@pajoslava Nikdy není pozdě 😉. Z AIO/kapsovek jsem velmi spokojená s bum genius, pak mám anavy (ale ten starší typ) a taky jsou príma, mám ještě swadllebees, ale ty jsou oproti anavkám míň savější.
@luciesofi Taky tam otálela.. ale ona dostala od dr. míň času (porod vyvolávali v den termínu - měli jsme nějaké komplikace), tak doufám, že se ta tvoje umoudří 😉.

pajoslava
11. črc 2012

Holky, nasla jsem takove, za tu cenu bych jich mohla nakoupit vice 🙂 ... ale.. myslite, ze budou spatne, kdyz jsou tak levne? http://www.mimibazar.cz/bazar.php?album=981949

mahafi
11. črc 2012

@pajoslava tak ty vůbec neznám, tak těžko říct. ale potisky mají krásný, to joo 😵 .

aemmi
11. črc 2012

@pajoslava tam není uvedený, co je to za značku, škoda, ale jak tam píše o té super savé bavlněné vkládačce, tak nevím, bavlna moc savá není...

boudova
11. črc 2012

@pajoslava mě se to nezdá, za prvé neuvádí značku, tudíž noname (podezření na čínskou výrobu) a za druhé píše "Prát doporučuji na 30 st. .....", což je, si myslím, u plenek blbost. Kolikrát jsme tu řešily, jestli stačí prát na 40 nebo musí být 60, ale o 30 se tu nikdy ani nemluvilo, 60 je myslím minimum kvůli bakteriím.

Ale třeba poradí někdo zkušenější, já v těch značkám přehled nemám, ujíždím na ANAVY 😀 😀 😀 😀

boudova
11. črc 2012

holky, prosím o reference na kalhotovky od merinostar...máte někdo vyzkoušená už doma? v porovnání s anavkama, který žeru a vyhovujou nám....

mahafi
11. črc 2012

@boudova @aemmi @pajoslava tak tam fakt není značka.. a já si myslela, že jsem to jenom přehlídla, tak jsem to ani nekomentovala 😀. a to praní na 30 mě taky zarazilo.. ale potisky mají fakt pěkný. nicméně bych taky koupila spíš osvědčený značky, těma Bum genius nebo anavkama nic nezkazíš 🙂.

mahafi
11. črc 2012

@boudova zase ty tvoje žirafy.. 😀.. ty mě prostě chceš donutit je koupit, co 😀. Já mám merinostar (na snapku a AIO, na patentky jen novorozeneckou) a fakt jsem spokojená.. s anavkama taky, takže toužíš-li po žirafách.. 😉

boudova
11. črc 2012

@mahafi 😅 já bych jí moc chtěla, nemohla bys to pro mě udělat, koupit si jí a pak mi poreferovat 😀 😀 😀 😀 😀 tak né, tak já si jí snad koupím. achojo. mám na účtě poslední mateřskou a nevím, za co jí dřív utratit.

boudova
11. črc 2012

@mahafi ty potisky pěkný mě právě matou, nevím, jestli to fakt není nějaká značka já to jen nepoznám. kde by sakra ty puly kupovali?

mahafi
11. črc 2012

@boudova 😀 😀 😀 😀 ty mě chceš donutit koupit si jí k narozkám??? 😀 manžel stejně neví, co mi koupit.. tak žebych dostala plínu??? 😀 Hele, já tu mám ještě 2 anavky, který jsem nestihla zařadit do oběhu, takže nevím, jestli potřebuju žirafky.. ale líběj se mi moooc 😵 😵 😵 😵 😵
No právě já se v těch pulech taky nevyznám, AIO vůbec nemám nakoukaný, moc je nepoužívám.. mám těch pár BG a anavek a stačí mi to (zatím 😀) .. ale asi kvůli tý podezřelý ceně bych je nebrala..

janinek
11. črc 2012

@pajoslava Souhlas s holkama, ze tam neni uvedena znacka, a to se mi nezda. To byvaji takove ty levne. A ty designy jsou presne ty designy levnych plin,. I ten vzhled t eplinky.

janinek
11. črc 2012

No ja vedela, ze je znam, jsou to ty levne z Ciny z ebaye http://www.tinynippers.co.uk/index.php?route=pr...

boudova
11. črc 2012

@mahafi hm, tak to fakt další plínu nepotřebuješ, uznávám 😎

mahafi
11. črc 2012

@aemmi myslím, že tys tu řešila ty protékající BG z bazárku? taky se mi to stalo u těch starších (u nových ne).. testovala jsem to i jako svrchňáky a to mi neproteče.. Přijde mi, že to má trochu vytaženou tu gumičku u nožiček, tak tam tolik nedrží ta originální vložka, asi se tam posunula a čůrala mimo ní.., když jsem je použila jako svrchňáky, tak to bylo ok a neproteklo (tak mám radost, že je nemusím vyhazovat a mám super svrchňáky na plenky na rovno 🙂.

boudova
11. črc 2012

@janinek hm, tak koukám, že paní je vlastně prodává draho 🙂
jak poznáš, že jsou z číny?

musím uznat, že máš teda přehled! já poznám max anavku od ostatních 😀 😀 😀

boudova
11. črc 2012

@mahafi já jsem si taky chtěla přát plínu ke svátku od tchýně 😀 😀 😀 ale to by neprošlo, příde jí blbý koupit mi i věci do kuchyně, uznává jen osobní věci - což je hezký, ale já nevím, co pořád vymýšlet, aby se to dalo dobře sehnat a aby to nebylo drahý 🙂