Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

beruskaveruska
7. zář 2010

ale ted jedeme v popolinkách a v těch BB rainbow a jsem moc spokojená a malá teda taky - moc nemažeme a jsme bez opruzenin tak jsem moc ráda, 🙂

beruskaveruska
7. zář 2010

ale na noc občas dostává papírovku nebo, když jedu někam na dýl tak beru papír kvůli místu, ale snad se nám podaří papíráky vynechat úlněně až doděláme balík 🙂

maly_prcek
7. zář 2010

@meleri TAk 30ks vícegramážních by mohlo stačit při praní od den (osobně bych si nakombinovala i nějaké Kikko bambusové, je z nich sice obdelník a hůř se skládá novosklad, ale krásně sajou). Na noc jsme dávali taky novosklad s BI vkládačkou, nebo z těch Kikko bambus by taky tu půl noc vydržel. Taky bych počítala cca 10ks za den (mívali jsme cca 6ks za den + 1-2 za noc). Flísáčky vřele doporučuju... 🙂

ivuska.h
7. zář 2010

@beruskaveruska Co jsou zač ty jednovelikostní AIO?

maly_prcek
7. zář 2010

@ivuska.h @erinka83 Dokud byla vaječina, dávala jsem vlnu jen s dobrou kalhotkovkou, která mi to udržela (nepočítám extra dávky, které by nedala žádná plena, prostě standard). Do té doby PUL nebo flís... Pokaděné čerstvě nalanolínované vlňáky mě děsí ještě dnes 😀

beruskaveruska
7. zář 2010

@ivuska.h no to jsou právě ty BB rainbow - koupila jsem je fungl nové na MMB, když jsem byla těhu , ale už je nikde nemůžu sehnat a jsem s nima opravdu moc spokojená a zatím nám nikdy neprotekly ani, když byla malá durch pokakaná řídkým. sehnala jsem jich posledních 7 kousků a u každé byly dvě vkládačky je to jako kapsovka 🙂

kackaj
7. zář 2010

@ivuska.h to bych řekla, že jsou jen svrchňáky popolini u berusverus a pod tím ta biobavlna...nevím. Už se klepu na ty prefoldyyy🙂

kackaj
7. zář 2010

@ivuska.h @beruskaveruska aha tak tohle provedení teda neznám a nikdy jsem neviděla 😲

ivuska.h
7. zář 2010

@beruskaveruska Jo aha, tak v tom případě jsem asi nedešifrovala správně to BB, myslela jsem, že to je BlueBerry, ale ty se nedělají se zapínáním vpředu, pokud vím, tak mě to zmátlo... Jak je teda prosímtě název v plné verzi? 🙂

beruskaveruska
7. zář 2010

@kackaj popolinky mám taky jednovelikostní kapsovky a je v nich taková ta dlouhatánská vkládačka já se v těch názvech furt nevyznám 😀 , ale hlavně jsem si doma vkládačky našila takže dávám i ty domo.

@ivuska.h já ti nafotím tu plenku jo. a název je tam jen to rainbow BB

beruskaveruska
7. zář 2010

mám 7 kousků a od té paní jsem všechny koupila za 1.010,- Kč a jsou lepší než popoliny ty nám dělaj takovou bouly na zadečku

beruskaveruska
7. zář 2010
ivuska.h
7. zář 2010

@beruskaveruska Ahá, tak to je fakt něco úplně jiného, nikdy jsem o tom neslyšela... Ale vypadá fakt hezky!

ivuska.h
7. zář 2010
beruskaveruska
7. zář 2010

kdybych uměla na tom ebay nakupovat tak si je objednám -

ivuska.h
7. zář 2010

@beruskaveruska Aha, tak jsem zjistila, že to je vpodstatě jen jiný název pro ty Coolababy, co je proslavila jedna naše prodejkyně 😀

beruskaveruska
7. zář 2010

@ivuska.h aha a vy s nima máte špatnou zkušenost??? já opravdu né jsem moc spokojená

ivuska.h
7. zář 2010

@beruskaveruska Ne, to ne, to byla jen taková aférka, že na to paní šila své cedulky a prodávala jako svůj výrobek. Jinak co vím z amerických diskuzí, tak všechny tady ty čínské "no-name" plínky jsou ucházející, jen třeba občas praskají nebo se vytahují gumičky.

ali13ali
7. zář 2010

@beruskaveruska ahoj a co máš za problém s nákupem na ebay ? Nemáš Pay Pal kartu? Já si myslím, že manžel tu kartu má a pokud né on tak jí má určitě můj táta. Ty plenky vypadají dobře a uvažovala jsem, že bych jednu objednala a otestovala tak pokud chceš tak bych to mohla objednat na sebe a tobě bych je pak poslala poštou. 🙂

ivuska.h
7. zář 2010

@ali13ali PayPal můžeš používat s libovolnou kartou, pokud teda není blokovaná pro internetové transakce...

mehlo
7. zář 2010

@beruskaveruska čau tak ty vypadají fakt moc hezky

ali13ali
7. zář 2010

@ivuska.h nevím jak to funguje ale manžel mi to vysvětloval tak, že Pay Pal karta je vlastně bezpečnostní systém kdy on vloží na kartu konkrétní částku a prodejce si tím pádem může vybrat jen dohodnutou částku a není to nijak propojené na účet, takže se ti nikdo nedostane k penízkům. 😀

ali13ali
7. zář 2010

@mehlo dnes jsem dostala od kamarádky jednu tvojí plenku na odzkoušení. Tak až budu mít na kom zkoušet tak dám vědět jak jsme spokojení. Zatím se tu mazlím jen s tou plenkou. 🙂

zlatouch
7. zář 2010

@ali13ali ja na PayPal zadala svou obyč Visa electron od spořky (můžeš opravdu jakoukoli, jak píše Ivuska, kromě blokovane pro platby na internetu), nejdřív ji tzv.verifikují, tj.odečtou asi 50Kč, když to je OK, můžeš platit i větší částky. Je to úplně v pohodě, zadávala jsem kdysi kvůli svatebním šatům a funguje pořád (tedy trochu vopruz byla změna jména a karty, musela jsem udělat nový účet...)

ivuska.h
7. zář 2010

@ali13ali Tak to není úplně pravda... Jsou dva způsoby placení PayPalem -- přímo z karty a "balance", což je ta verze, kterou ty popisuješ. V každém případě ten obchodník nikdy nedostane do ruky tvoje číslo karty atd., to jde všechno přes PayPal. Ten systém s "balance" funguje tak, že si na PayPal převedeš nějaké peníze a pak platíš z nich, nebo přímo přes kartu -- PayPal ti tu částu strhne z karty. Číslo účtu jako takové se nijak zneužít nedá, jedině číslo karty.

ali13ali
7. zář 2010

@ivuska.h
@zlatouch

Holky souhlas, souhlas - už jsem dostala sprďana i od manžela říkal že je to přesně tak jak píše ivuška. Asi jsem nedávala úplně pozor, když mi to vysvětloval 😀 Já se bez mučení přiznávám, že jsem počítačový a technický antitalent. 🙂

broucek2
7. zář 2010
broucek2
7. zář 2010

mehlo
7. zář 2010

@ali13ali ale ale, která mamina se zbavila mojí plenky? (to měl být vtip)

elaine
7. zář 2010

Ahoj, chci se zeptat, jaký je rozdíl mezi VV od Popoliny - starý a nový typ? Máte někdo zkušenost?

mehlo
7. zář 2010

@elaine čau já teda mám vv popoliny v tý nejmenší velikosti kupovaný před necelými 2 roky, netušila jsem, že je nějaký nový typ