Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katyxq
28. lis 2011

@boudova Ta intimka jde hezky složit (čistá i použitá) a dát do kapsy. Např. tady jde krásně vidět, jak jde složená sepnout: http://ekozahrada.blog.cz/1109/designovane-vese... .
Ten materiál intimek (bavlněný nebo bambusový velur/samet) saje naprosto úžasně, oproti papírovejm pobere mnohem víc a ten výtok se víc, jak to říct, no vsákne dovnitř a mezi ty drobné chloupky sametu, takže se člověk cítí tak nějak víc v suchu 😉.

boudova
28. lis 2011

@jasekd
@rebelie
Prostě to budu muset vyzkoušet a pak se uvidí, u anavy budu stejně brát teď vv asi, tak vemu i ty slipky.

boudova
28. lis 2011

@katyxq Jo tak takhle hezky složený bych to už chodbou v práci zvládla 🙂 díky!

jasekd
28. lis 2011

@katyxq
@boudova Jo, takhle to taky skladam 🙂

rebelie
28. lis 2011

@boudova Já to chápu, že to řešíš, to asi hlodá ze začátku hlavou všem... ostatně spousta lidí si taky neumí představit, jak vylejvat kalíšek apod. Mimochodem mě látkové vložky moc nelákaj (i když pokud po porodu nebude sedět kalich...), ale docela mě zaujalo, jak si tu některé holky libují v rozdílu mezi látkovkama a papírovejma vložkama - přijde mi to jako dobrej způsob, jak zažít rozdíl mezi jednorázovou a látkovou plenou...

boudova
28. lis 2011

@rebelie Kalíšek mi vrtá hlavou taky 🙂 ale to začnu řešit až po porodu. Je to pro mě ještě větší záhada než látkové slipky. (Látkové menstruační vložky jsou teda pro mne zatím v rovině scifi). Ale tím jak jsem objevila látkové pleny (doslova objevila, netušila jsem, že se to dneska vůbec používá, moc reklam na ně není 😀), tak narážím i na spoustu dalších alternativních věcí a je mi to sympatické, jen ten mozek je prostě bloklej na nějakým vzorci a některé věci prostě nebere. Tenhle víkend jsem např. prala v mýdlových ořechách a místo aviváže ocet - můj muž už si klepe na čelo 😀 a prej nemám nikde říkat, že pereme v ořechách.

katyxq
28. lis 2011

@rebelie Používání menstruačních látkových vložek si taky zatím neumím moc představit - vzala jsem jich jen pár na zkoušku, zkusím je na doma, ale na ven, teda nevím, jestli budu mít odvahu. Ale zrovna ty intimky jsou úplně super a rozhodně se k papírovejm nevrátím, naopak dokoupím ty látkový, abych jich měla aspoň na týden a ty mé 3 kousky nemusela každou chvilku přepírat 😉. Prvně mi přišly hrozně silné, papírové jsou určitě tak poloviční nebo slabší, ale je to jen o zvyku, po týdnu používání mi to už jako plína nepřišlo, naopak mi vyhovuje ta prodyšnost, zároveň savost a příjemnost materiálu na těle.
Takže teď už si, myslím, dost dobře dokážu představit ten rozdíl mít na zadku jednorázovou papírovou/umělou plínu a látkovou plínu (a to mám tu intimku na sobě prakticky jen půl dne a ne celý, tak jako má mimčo plínu).

sussanah
28. lis 2011

@rebelie jj pridavam se k tem, co pochopily jak moc je velky rozdil mezi latkovkama a papirovkama 🙂 Neuveritelny 😎

jasekd
28. lis 2011

@katyxq
@sussanah souhlas, zkusenost teda jen s intimkama, ale stopro to plati. Normal vlozku jsem mela naposled chvili po porodu, kdyz mi dosly porodnicke, a des, a v tom jsou ty deti denne 2 roky i dele 😅

erinka83
28. lis 2011

@boudova látkové slipovky jsou naprosto geniální 😀 nedám dopustit na bambusový velur 😵

boudova
28. lis 2011

Vaše nadšení mě jen utvrdilo - tak už si vybrat jen barvy 🙂 vemu jich rovnou 7, na celý prací cyklus.

boudova
28. lis 2011

Ještě dotaz - má je jen anavy nebo i někdo jiný?

sussanah
28. lis 2011

@erinka83 jj na veluru taky jedu a v ruznych barvach 😀

rebelie
28. lis 2011

@boudova To mě ale přijde super, že takhle objevuješ nové světy... já ve světe látkových plen, vložek i kalíšků žiju poměrně dlouho, takže mi to už ani nepřijde... manžel dělal chvilku lektora Školy ekologického myšlení a já zas studovala biologii, takže máme k těmhle věcem blízko, i když teda v ořeších zatím nepereme...
@sussanah Tak já neměla vložku poslední 3-4 roky, takže si teď v šestinedělí vyzkouším klasické (teda až dojdou ty porodnické, tak mám jeden balík klasických), a pak se uvidí... teď bych asi ani nepoznala ten rozdíl, protože si už nepamatuju pocit klasickejch vložek (i když na igelitový always si vzpomínám - brrrrr)... Nicméně stejnak doufám, že budu moci i po porodu používat kalíšek, protože ten mi přijde geniálnější než ty vložky v tom, že stačí jeden a jen ho umyješ a jedeš dál... (blbý je, když se člověk snaží o mimčo a po MS ho vždycky někam zahrabe jako že už nikdy více, pak se mrcha znovu dostaví a člověk běhá po bytě, vyhazuje šuplíky a kalich nikde 😀 ).

boudova
28. lis 2011

@rebelie Ořechy mě zatím moc mile překvapily - četla jsem na ně nic moc reference, prádlo je doslova lehčí - evidentně neobalené tou chemií, ručníky jsou nebe a dudy teda. Budu to ještě chvilku pozorovat a uvidím.

rebelie
28. lis 2011

@boudova Já prozatím koupila nějaký gel z ořechů na praní vlny, až budeme prát vlňáčky (což mi připomíná, že stále nejsou nalanolinované, ačkoliv lanolin je doma snad už měsíc... vrrrrr).

sussanah
28. lis 2011

@rebelie jj kalisek je k nezaplaceni, taky mam. Ale po porodu jsou teda latkovky fakt neprekonatelne, teda alespon pro me. Kdysi jsem o tom nekde cetla a rikala si, kam az ti extremisti v ekologii muzou zajit a par let na to uz jsem si sila vlastni 😀

sussanah
28. lis 2011

@rebelie no jen lanolinuj, dokud je cas 😉

rebelie
28. lis 2011

@sussanah Když já doufala, že to udělá manžel, když tak moc stál o vlňáky... sliboval už předminulý víkend a nic... A s tím posunem v myšlení je to tak - člověk si nejdřív říká, že je to pakárna, pak to zkusí a nedá na to dopustit...

boudova
29. lis 2011

@rebelie Ten gel by měl být lepší, já dostala ty ořechy jako dárek k nákupu látkovek. Gel chci taky vyzkoušet. Asi vlítnu do Brány k dětem a nějak to tam nakoupím 🙂.

mahafi
29. lis 2011

Taky si pamatuju, jak jsem kamarádce říkala, že látkový plíny joo, ale vložky si nedovedu představit.. no a neuběhlo ani půl roku a já je nakupovala 😀 . @boudova látkovky dělají i jiný firmy než Anavy, koukni na bráně nebo na látkovkách. Já jsem spokojená s ba,busovýma bundles, jsou krásně tenký, ale nevím, jestli je ještě dělají, v létě jsem měla problém je sehnat ☹.
@rebelie ty máš taky biologii??? tak to je dobrá náhoda 😀 jsem si říkala, že jsme si v lecčems dost podobný 😀

rebelie
29. lis 2011

@boudova Tohle byl asi nějakej speciální gel na vlnu - jsem koupila jen vzorek - měli to v mým oblíbeným bio-obchůdku hned u pokladny, tak jsem se nechala nachytat... pár ořechů na vyzkoušení taky někde doma máme, ale vlastně vůbec nevím, kde jsou...
@mahafi Jj, jsem úča - biologie a rodinná výchova (+ si dodělávám chemii) - takže tyhle věci kolem ekologie, domácnosti, rodičovství mě vlastně zajímaj i z profesního hlediska 🙂.

helulela
29. lis 2011

@boudova máme to dost podobně 🙂 Já se před dvěma lety spíš ze zvědavosti rozkoukla po látkovkách, pak jsem to vzala přes kalíšek k látkovým intimkám a teď jsem u eko praní a spol. Přitom před lety mi kalíšek přišel jako pomůcka pro už hodně alternativní živly 😉
Mimochodem, jak jste tu některá psala, že perete ve směsi perkarbonátu a TAED, kolik toho dávkujete do jednoho praní? Mám cuky to vyzkoušet...

boudova
29. lis 2011

@helulela 🙂 nějak člověk musí začít, jsem zvědavá, kam až se s eko dostanu, v mém okolí nikdo takovej není - stačilo, že jsem holkám v práci nadhodila látkové pleny, a místo uznání 🙂 úžas. Radši už to nikde neroztrubuju.

boudova
29. lis 2011

@rebelie Jakej je tvůj oblíbenej bio obchůdek?

rebelie
29. lis 2011

@boudova No, oblíbenej, já ho prostě mám při cestě, takže jsem si tam zvykla chodit... je to ve Školské, kousek pod knihovnou... A počkej, až se v látkování trochu zaběhneš, až všechny tyhle věci vyzkoušíš, a pak naopak roztrubuj - aby lidi věděli, že to není jen pro děsně alternativní divoženky, ale že je to prostě dobrý...

elaine
29. lis 2011

@boudova Prosím tě, můžu se zeptat, na kolik stupňů s ořechy pereš? Taky jsem v nich pár praček vyprala, ručníky, ložní prádlo atd... ale pak mi přišlo, že jsou cítit jakoby zatuchle, tak jsem ořechy zase odložila☹

marketuska
29. lis 2011

@kkomtesa prosím tě, jak se má používat ten perkarbonát a TAED?místo prášku nebo přidat k němu? a jaké dávkování?odměrku?lžíci? díky moc

boudova
29. lis 2011

@elaine Prala jsem na 60 🙂 a do bílého prádla jsem přidávala nějaké bělidlo na bázy kyslíku (bylo v tom balíčku) a jako aviváž ocet. Ale prala jsem zatím jen jeden víkend, uvidíme, co to udělá po měsíci. Třeba už tak nadšená nebudu.

boudova
29. lis 2011

@rebelie Dobrej nápad, ale momentálně jsem trošku rozpačitá z reakce mojí mamky, prej to nevydržím 🙂 nebo co. To reakce tchýně byla luxusní !!! Je vyloženě nadšená, že nebudeme mímouše balit do papíru.

Navíc mamka když viděla PULky i flísáčky, tak prej do toho budu muset dávat ještě nějakej igelit - jako ona dřív - protože TOHLE proteče. No prostě....hrůza. Celá skeptická z toho je a na mě se to hrozně přenáší. Achjo.