Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elvis12
13. led 2013

@lenka5731 taky bych radsi ta male, ale ty asi nejsou ☹ tak alespon ty velky a neco s nima provedu 😀 pí Hanku zkusim oslovit, treba mi je opravdu objedna 😀
Muzete mi rict, jaky radar ma to moje dite, ze se pose... vzdycky, kdyz ma Easy a je to pak vsude??? 😀 Ona si to tam snad schovava, dokud ji nedam do Easy a pak to tam posle...

darrez
13. led 2013

holky muzete mi poradit v cem konkretne perete plenky? dik moc

novi
13. led 2013

holky, chtela bych si udělat vlastní vkládačky, jaký bambusový látky byste mi doporučili? a jakou velikost, nebo navrhněte variantu na vycpání plenek, protože to co máme jako originál prostě nestačí

betysek
13. led 2013

@elvis12 Myslím, že by ti je p. Hanka objednala bez problémů. Taky jsem si s ní domlouvala, že by mi objednala Capri na sucháč, ale nějak jsem se nemohla rozhodnout, jestli je opravdu potřebuji nebo ne, a když jsem se rozhoupala, tak mi řekla, že před týdnem objednala velké množství, aby nemusela zvyšovat cenu kvůli DPH a že bude objednávat až za 3 měsíce. Myslím, že mi to psala v polovině prosince. JInak to opravdu nebyl pro ni žádný problém....

betysek
13. led 2013

@darrez Batole gel.

betysek
13. led 2013

@novi Koukni na sijemdetem.cz. Mám našité vkládačky z bambusového českého flísu. Mám obdélníky a na vycpání je skládám do tvaru vkládačky. Lépe schnou, když je to jen jedna vrstva. Jen je lepší je obroubit overlockem, já je jen obentlovala a trochu se kroutí.

novi
13. led 2013

@betysek je diky taky jsem přemýšlla že bude asi lepčí udělat jen čtverce, a máš je 40 x 40 nebo jiný rozměr?

betysek
13. led 2013

@novi Mám obdélníky asi 25x45 cm, ale určitě se trochu srazily. Už nevím, jaké rozměry jsem šila🙂 Jedině látku nejdřív vyprat a pak našít podle toho, jaký rozměr budeš potřebovat. Skládám na polovinu a pak ještě třetinu toho pásu přehnu zpátky a dávám podle toho, jestli bude spát, tak pod zadeček, jestli lézt, tak dopředu.

svha
13. led 2013

@darrez začínala jsem tímhle http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-...
teď střídám Persil senzitive; http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-... http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-...
sem tam vyperu pro v http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-... na tohle pro měkké plenky nemůžu zapomenout, přidávám do každého praní a jsem moc spkojená http://www.veselepleny.cz/veselepleny/eshop/11-...

janistr
13. led 2013

@darrez V prášku z DM sensitive - úplně bez parfemace.

elana
13. led 2013

holky, máte některá zkušenost s PUL Best Bottom? Koukala jsem, že hodně kupujete PUL Capri, ale ty nejsou na sucháče, já je u kalhotek preferuju, tak jsem hledala alternativu a našla toto, mělo by to mít (podle popisu U Hanky) stejný střih, jen snad být trochu užší a na ten SZ. Ale zkušenost je k nezaplacení, tak se ptám...chci je na Anavy jednovelikostní kalhotkovky.

díky.

bamboolik
13. led 2013

@darrez Batole, je to ekologicky šetrný výrobek a není převoněný

bamboolik
13. led 2013

@novi jj bambusový český flís, šijeme z něho naše vkládačky a sajou jako divé 🙂

bamboolik
13. led 2013

@elvis12 hele, to znám.. Sice synátor to nedával do plenky, ale chodil (a chodí..) na velkou zásadně u jedné naší sousedky. To bylo fakt neskutečné. Jsme dorazili na návštěvu a on do 30min zahlásil že musí 😀 Ale už se to snad k lepšímu obrací, posledně si vybral zase jinou moji kamarádku a zašel si na záchod i u n 😀 😀

betysek
14. led 2013

@elana Podívej sem.http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/kalh... Blueberry svrchňáky by měli mít stejný střih jako Capri jen nemají tu kapsu vzadu. Mám je, sedí pěkně,ale nemám Capri, tak že nemůžu porovnat. 😀 Taky mám radši na sucháč. Je ty sucháče jdou špatně rozepínat, někdy mě to štve, ale zase to nerozepne ani dítko. 😀

novi
14. led 2013
elana
14. led 2013

@betysek můžu se zeptat, jak starý máš dítko a zhruba jakou má postavu? Docela by se mi líbily, ale nevím, jestli volit M nebo L...malýmu je 19m a je dlouhej, ale dost hubenej.

edit: nic, neodpovídej....už jsem si přesedla😀. Já komentuju odkaz co dávala Novi (na vícevelikostní ABC) , myslela jsem, žes ho dala Ty. Díky za tip, BB by mohly být řešením, až malej odpo usne, tak něco vyberu.

svha
14. led 2013

@elana mám je doma a na Anavy sedí dobře, na HD a TB už to bylo horší, ale stačili mi taky, Anavy jsou štíhlejší, zkusila jsem k nim koupit i jejich vkládačku, ale žádný zázrak

janistr
14. led 2013

@novi Mslím, že @helulela je má?

helulela
14. led 2013

@novi jo, ty miluju 😵 😵 😵 Zajímá tě něco konkrétního?

helulela
14. led 2013

@elana Best Bottom mám, ale nemám Capri, tak nemůžu porovnat. Řekla bych, že líp sedí na plíny narovno, Anavy kalhotovku pod ně taky dám, jen už to chce trochu pečlivosti, aby nikde nevykukovala. Jsou dvojvrstvé, takže tužší. Nic proti nim nemám, ale k mým nejoblíbenějším nepatří, i když baštím žirafky 😉 V albu je mám na Adíkovi.

helulela
14. led 2013

@janistr to je rychlá reakce, co? Zrovna jsem zapla PC 😀

novi
14. led 2013

@helulela jestli jsi spokojena, jestli sedi na kalhotovky .....

betysek
14. led 2013

Opět jeden postřeh starší dcery.. ..Teď se nám po příkrmech docela s Julčou daří chytat do nočníčku stolici. Eliška teď byla po dlouhé době u toho a radostí tleskala - Julčo, ty už už kadíš jako dospělý člověk, už jsi dospělá.... 😀 Myšleno tím, že už z ní nestříká vaječina....

helulela
14. led 2013

@novi spokojená jsem moc, jsou to naše nejlepší PULky. Klukům parádně sedí střih, jsou dostatečně vysoké, sednou přes kalhotovky i plíny narovno. Ada teď nosí L, s plínou narovno by se možná vešel ještě do M.

terezka312
14. led 2013

Tak holky, jak jsem slíbila, jsem zpět z hor, plná energie k plánování toho srazu, co jsme ho v prosinci dohodly 😀 Takže nejprv termín, myslím, že @dandelion psala, že by se jí to hodilo první nebo druhý únorový víkend, co vy na to? Zkuste to zatím orientačně, já pak založím na doodlu událost a můžem o termín hlasovat. Tak dávejte typy, jedná se teda o Prahu, aby bylo jasno 🙂 Nevím, kdo všechno se hlásil, tak se kdyžtak dopozvěte @elvis12 @katyxq @dandelion @mahafi @mochenkaa @luciesofi @pampeliska1 @cholitto @filipatereza a už fakt nevim

mahafi
14. led 2013

@terezka312 já zatím nic nemám, takže můžem.. jo a vítej zpět 😉

mochenkaa
14. led 2013

@terezka312 Já bych jela ráda, ale sama se bojím, takže podle @pampeliska1

elvis12
14. led 2013

@terezka312 za me ok oba terminy