Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
5. čer 2013

@consti maly mimco v noci dost kaka, takze stejne porad prebalujes, nocni plinku vyuzijes spis od 2-3 mesicu. Ja mela na noc mini bambusove kalhotkovky little lamb a jak se vzbudila, prebalila jsem, nakojila a pak spala zase 2-3 hodinu a znovu prebalit, nakojit. Starsi mimco uz maminy nerady prebaluji pri kojeni v noci, ze je to budo moc. Tak pak maji ty nocni.

Jinak na noc to byly u nas tak 4 pliny, ale na zactku se nov a den moc nelisily. Spala, vzbudila se, prebaleni. Nakojeni, spanek. Pak tam bylo trosku hrani a maZleni pozdeji.

janinek
5. čer 2013

@annulinka jestli chces kupovat najednou, tak kup ruzn znacky a typy, pak vpraxi muzes rozprodat, co ti nebude vyhovovat a zase dokoupit to, co vam sedi.

consti
5. čer 2013

@janinek Díky moc!! Tak já to nějak promyslím, ale asi teda budu stejně ze začátku používat stejné plínky co na den, díky!! 😉

janinek
5. čer 2013

@consti oni kdyz spi, ta necuraji, takze kdyz jsem dala plinu, nakojila a ona us ula, tak se pocurala a pokakala az po probuzeni. Takze na to asi staci i cc a svrchnaky, event cc s vkladackou, kdybys mela pocit, ze to staci. A kalhokovky samoz muzes take. Nebo vv. ja mela ty kalhotkovky a nekolik aio, ct erc jsem nedavala, a pozdeji na rovno. Ale ja ty kalhotkovky poridila hodn vyhodne, jinak to vyjde draho. Pokud ti nvadi kupovat pouzite, tak ty mini plinky se poridi v docela do rem stacu, jak to kazdy ma jen chvili.

consti
5. čer 2013

@janinek Díky moc, já chci kupovat jen ty jednovelikostní a na to kalhotky, Takové ty klasické, co se i žehlí atd. o těch neuvažuji. Vše v jednom jsem zatím objednala asi jedny, tak pak uvidím, co mi bude nejvíc vyhovovat. Jo a nakoupila jsem teda i separačky, ty budou taky nutné 😀 😉 .

billinka
5. čer 2013

@consti Pokud chceš jenom jednovelikostní a na to svrchňáky, tak moc doporučuji vyzkoušet tyto http://www.numama.cz/kalhotkov-pleny/26-kalhotk.... Já už sice u svého druhého synka kalhotkovky nepoužívám, protože bezplenkujeme a na den má odklápěcí systém Tetro, na spaní a na ven pak většinou vycpanou kapsovku nebo AIO - nic komplikovanějšího by neprošlo, přebalování nesnáší:/ Nicméně u svého staršího učůránka jsem je opravdu zbožňovala a to v mé výbavě snad nechybí žádný plenkový kousek dostupný v ČR na trhu 😀

elana
6. čer 2013

@consti já nevím, mě se zdá jet jen v kalhotkovkách (už od začátku) docela neekonomické...sděláš jich za den strašně moc a pokud nebudeš chtít prát denně, tak si myslím že jich budeš mít zbytečně přebytek, zvlášť pak později, až mimčo přestane celý den kakat. Protože výhoda kalhotkovek je hlavně ta, že jsou hodně savé, takže vydrží delší dobu než kombinace čč(vv)+ svrchňáky nebo AIO plena..ale pokud ji dítě pokaká (což novorozenec dokáže i 2x do hodiny, když máš štěstí na extra posráně 🙂 ), tak se ta výhoda nemá šanci plně projevit a Ty vyhazuješ prakticky suchý pleny, ale špinavý, takže dál před praním nepoužitelný. Samozřejmě, jsou kojený děti, co kakají 1x10 dnů, já teda takový neměla, tak je to pro mě scifi představa, ale obecně fakt spíš přebalíš před jídlem (pokakaný miminko), nakrmíš a během krmení už slyšíš, jak to tam pálí zas 🙂 Jestli Tě až tak neomezují finance (což předpokládám že ne, ona vstupní výbava jen z kalhotkovek není zas taková láce), tak spíš koukni víc po těch AIO (resp. SIO) plenkách-koupíš pár PUL kalhotek, do toho podle potřeby savá jádra a točíš jen to, myslím že prvních 6-8 měsíců (u nás třeba celý rok) se dá (přes den) vyžít bohatě jen s nima a kalhotkovky nejsou vůbec potřeba Navíc jsou méně objemné než kalhotkovky, což samozřejmě u toho mrňocha, po kterém se toho prvních pár měsíců chce motoricky tolik, taky je jen bod k dobru. Za mě fajn SIO systémy jsou Bamboolik, Best Bottom, GroVia, dost si holky chválí i Anavy Easy, ale mě konkrétně nevyhovujou, tak je nemůžu přímo doporučit. Ale na zkoušku, zda prckovi sednou, proč ne, zas někdo na ně nedá dopustit.

ale je to samozřejmě na Tobě, jen názor do diskuze.

consti
6. čer 2013

@billinka
@elana Holky děkuji za názory! Prosím tě a ty SIO plenky jsou co? Znám ty AIO, ale SIO ne. Můžeš třeba poslat odkaz nebo obrázek, jak to vypadá? 😉 Díky!

elana
6. čer 2013

@consti no, ono se to teď dost stírá...v podstatě by se AIO jako takové neměly už používat (myslím ten název), protože to hodně mate a přímo AIO dělá snad už jen GroVia a to spíš jako okrajový sortiment, jinak mají taky hlavně SIO (říkají tomu hybridní systém)...pravá AIO je plenka, kdy je savé jádro přímo všité a napevno spojené s PUL kalhotkami, takže to funguje opravdu 100% jako jednorázovka. Vezmeš, otevřeš, přebalíš,mimi počurá, svlečeš, vyhodíš, vypereš. Ale je to nepraktické a neekonomické, spotřebuješ jich hrozně moc, navíc ne vždy je nutné PUL prát na 60, já od začátku peru PUL na 40 (jen když jsou fakt jak prase, tak je projedu s plenama na 60).

SIO jsou ty, co nejspíš znáš jako AIO 🙂 , tj. kalhotky PUL s patentky a do nich vpínáš savá jádra. Název je ze zkratky snap-in-one, tj. "sepni dohromady". Ty se vyplatí mnohem víc, protože to funguje tak, že přebalíš, použitá mokrá jádra vycvakneš, vyhodíš, kalhotky necháš vyvětrat, nasadíš suchou čistou SIO plenkku a při dalším přebalení už jsou původní kalhotky suché a vyvětrané, takže dáš savá jjádra do nich atd., takto to točíš celý den a pereš jen když kalhotky už zasmrádnou, což je až po pár dnech (nebo samozřejmě když jsou špinavé, že uteče kakání, tak to je jasný). Koukni v obchodě UHanky třeba na ty Best Bottom, tam se prodávají ty savý jádra úplně zvlášť, vypadá to jako dámské vložky 🙂 a můžeš jich prostě nakoupit kolik chceš a kalhotek zvlášť taky. Nebo Bamboolik Základní plena, to už je SIO systém sestavený, koupíš tu, získáš tak 2 jádra a kalhotky a k tomu dokoupíš třeba další 2 jádra a máš z toho taky SIO systém 🙂

consti
6. čer 2013

@elana Díky moc! Zase mám o čem přemýšlet 😵 😉 !! Mrknu na vše a dokoupím 😉 .

elana
6. čer 2013

@consti pro představu:

tohle je SIO systém (GroVia konkrétně): savé jádro (2ks v balení): http://www.grovia.cz/hybridni-plenky/25-save-ja... a svrchňáky: http://www.grovia.cz/hybridni-plenky/24-svrchni...

a tohle pravá AIO: http://ekopleny.cz/plenky-vse-v-jednom-all-in-o...

a neděkuj, rádo se stalo..jen to jen na přemýšlení a názor, třeba Ti někdo jiný poradí ze své zkušenosti zas něco jinýho...Ale látkování je tak hezký a parádní právě ve svojí variabilitě, že je škoda jet v jednom systému, na kterém budeš (aspoň zprvu, ale i později, protože Ti tam zas budou ležet přebytky) tratit.

elana
6. čer 2013

@consti a ještě poslední-k těm počtům...já jsem jela (jak jsem psala) první rok jen v SIO systému (byly to ty GroVia, proto je mám asi nejzmáknutější, dneska bych to nakombinovala s těma BB a Bamboolik) a celkem jsem pro denní 100% látkování s praním po 72 hodinách (tj. každý 3. den) potřebovala 18 ks těch savých jader (tj. 9 balení). Tak to kdyžtak propočti, i která ta značka Ti vyjde nejlíp, ne všechny se prodávají po 2ks jako tyhle, třeba ty BB jsou po jednom-ale zas taky je tam možnost sestavit nějakou výhodnou sadu (paní majitelka obchodu UHanky je strašně hodná a ochotná, určitě by Ti poradila, nikdy mi nic nenutila, naopak, vždy napíše upřímný názor, i když třeba někdy to vede i k tomu, že nekoupím). Co se kalhotek týče, tak pro začátek myslím jich ta 5-6 užiješ, často se na ně ta vaječina dostane a jdou do praní taky...později bohatě stačí 3 kusy. Výhoda látkovek je i ta, že když koupíš osvědčené značky (tj. vyhybej se superlevným kapsovkám z Číny, byť mají českou značku našitou 😝 ), tak je docela dobře pak i prodáš.

consti
6. čer 2013

@elana Díky moc, už jsme to prozkoumala a určitě zkusím i ty SIO i AIO. Budu to kombinovat s těmi jednovelikostními. Objednala jsem teda i nějaké ty numama (jedny SIO plus teda vkládací pleny a jedny ty AIO) a jdu mrknout na ten obchod, co jsi psala. To bude peněz 😎 . Ale celkově jsem počítala, že tak kolem těch 10000,- na to padne 😎.

hanule04
6. čer 2013

Ahojky tak já jsme taky dospěla k výbavě převážně ze SIO jak anavy aesy a bamboolík (ten se mi teda obzvlášt zamlouvá, je savej a neprotejká, což u anavy easy se občas stalo, že provlhly kolem nožiček) a pak mám noční bamboolíky a jednovelikostní anavy a pár vv S(ty dávám na rovno do svrchnáků) a nově ted AIO bamboolíka (zatím nemám moc ozkoušený, ale na první pohled se zdají dobrý.
Kdybych skládala výbavu a nebyla závislák na anavy vzorech. tak bych asi pořídila pro praní po 3 dnech:
8 - 10 x kalhotovka anavy
3-4 anavy easy (+ 4x náhradní vnitřky)
12x vnitřní pleny bamboolík
3 AIO bamboolík
4 noční bamboolíky (stačí později tak na půl roku)
a nějaký čtverce nebo vícevrstvý na doplnění

cervena_vila
7. čer 2013

NAJDU SPŘÍZNĚNOU DUŠI?
Hledám někoho, kdo má pár plenek na patentky a má radši sucháče.
Já bych chtěla vyměnit šest Mio Solo růžové barvy za nějaké AIO nebo kapsovky, co jsou s patentkami. Buď jednovelikostní nebo nějaké velké. 😉

petulica
11. čer 2013

Ahoj. Nemáte náhodou někdo na prodej vlňáčky Merino malé od značky Bundle of joy ve velikosti S? Mám ve výbavě nakoupené PUL-ky, ale chtěla bych zkusit i vlňáčky a tyto se mi moc zamlouvají. Díky! 😉

billinka
11. čer 2013

@petulica Ahoj, škoda, že jsi se neptala tak před týdnem, to jsem jedny prodávala. Nicméně dobrá volba, ale nám seděly jenom na rovné plenky (ale museli jsme mít bodýčko nebo kšandy přes zadeček, aby to necestovalo) a jinak na kalhotkové pleny, které jsou spíše bokovky. Nejraději jsem je používala s těmito zavazovačkami http://www.numama.cz/kalhotkov-pleny/10-zavazov...

terezka312
14. čer 2013

Ahoj holky, prosím, která máte susicku, jak je to se sušením plín v Sušice? Může se to? Jak často a na jaký program?

barusmackova
17. čer 2013

prosím o radu je normální aby bamboolik novorozenecke kapsovky protekaly durch ? máte je někdo? peru na 40 víc ne použivam je tedy se svrchňáky ☹

locikaaa
17. čer 2013

Ahoj jdu k Vám zkušeným látkařkám pro radu🙂Od narození jsem do teď používala jednorázovky, syn dlouho nechtěl na nočník naučil se to teprve před měsícem, na noc mu jeětě dávám plenku pro jistotu ale skoro nikdy ji nepočůrá, za celý měsíc měl ucvrklé asi dvakrát, vždy si řekne ráno že chce čůrat i když má třeba ještě plenku, nechce se mi už kupovat jednorázovky, když je vyhazuju většinou suché☹ a tak uvažuju že bych investovala třeba do dvou látkových, ale nevyznám se v tom.Je vůbec nějaká taková co je velikostně na tříleté dítě?

elana
17. čer 2013

@locikaaa na tohle jsou lepší tzv. tréningové kalhotky (koukni na Blueberry a Anavy, mají asi nejhezčí design-připomínají opravdu spodní prádlo; někdo si chválí i Bamboolik). Jak říkám, jsou tvaru kalhotek (slipů), ale mají PUL nepropustnou vrstvu, takže když se nehoda stane (zvlášť jestli mívá fakt jen cvrknuto), tak ji zadrží. Dítě si je taky snadno samo sundá, takže ta sebeobsluha se může víc posilovat. Oboje (všechny) mají na ekopleny.cz, tak tam můžeš kouknout, z mojí zkušenosti, velikost Blueberry M je cca. stejná jak Anavy S. S Bamboolikem zkušenost nemám.

locikaaa
17. čer 2013

@elana Díky moc o tomhle jsem neměla vůbec tušení, ale přesně něco takového jsem hledala, myslím si že minimálně ještě 3-4 balení plenek bych na tu noc musela koupit než to bude naprostá jistota🙂Tak raději zainvestuju stejnou a možná i menší částku do tohoto a nebudu vyhazovat do koše suché plenky-peníze 🙂

billinka
17. čer 2013

@locikaaa Tak já tedy za sebe tréninkové kalhotky na noc moc nedoporučuji. Pokud si jenom učůrne (malé kolečko na kalhotách), tak to klidně chytí i pyžámko, ale pokud se mu stane, že toho pustí víc, tak to ty tréninkové nechytnou (vyzkoušeny snad všechny tréninkovky). Mám taky tříletého syna a je na tom asi stejně a na noc mu dávám kapsovou plenu Bobolider, stála 150,-Kč a ještě jí využíváme jako plavky na koupaliště. My máme jednu se vzorem, jednu plyšovou s dinosaury a jednu jednobarevnou (nejlevnější, ale efekt stejný) http://www.numama.cz/pleny-ve-v-jednom/31-kapso.... Už jsem tady na ně dávala odkaz, že se právě dají využít i na koupání.

elana
17. čer 2013

@billinka
@locikaaa no, je pravda, že se to musí vyzkoušet...já bych koupila ty trénigáče jedny a uvidí se. Když nebudou vyhovovat, tak je docela dobře tady na bazárku prodáš. Tohle je hrozně individuální, tuhle jsem četla zkušenost dvoudětné maminky-u prvního dítěte používala trénigáče snad rok, u druhého totálně propadly a dítě se odplenkovalo tak nějak jinak samo. Tak je to na Tobě.

billinka
17. čer 2013

@elena Je to vážně hooodně individuální. Já mám taky dva syny, starší má ještě ve třech letech občas nehodu a mladší rok a 4 měsíce chodí v tréninkáčích už od roka, ale byl od narození bezplenkovaný. Nicméně na noc mi u obou synů tréninkáče nevyhovují (když už se v noci počůrají, tak pořádně, přes den si i ten mladší jenom učůrne), jedině snad tréninkové kalhotky Flip (BumGenius), ale to jsou už spíše plnohodnotné svrchní kalhotky, ale s pružnými bočními panely. Drahé, ale opravdu výborné...

branakdetem2
24. čer 2013

srdečně všechny zveme ve středu do brna -tombola je opravdu bohatá, plenky, hacka, zdravé láhve apod apod
těšit se můžete i na koncert yellow sisters https://www.facebook.com/events/280263215450348...

picasso
25. čer 2013

Ahoj, mám separační plenu od Anavy. Můžu na ni použít žlučové mýdlo?

billinka
25. čer 2013

@picasso Na fleese by se mýdlo nemělo používat - je tam tuk, který slepuje vlákna fleesu a pak by to špatně propouštělo moč do plenky. Ale já mám na to vychytávku - zaprat žlučákem a přeprat v jaru nebo něčem podobném, co ten tuk zase rozpustí;) Používala jsem to běžně u fleesových separaček a kapsovek Bobolider s fleesem a plenky jsou krásně bílé a sajou jedna radost;)

picasso
25. čer 2013

@billinka díky 🙂

noelani
26. čer 2013

Ahoj, tak jsem včera zavítala na Ekopleny a 1700,- je fuč a první vlaštovky do naší látkové výbavy jsou na cestě 😅
Chci se ještě zeptat na kalhotovky Little Lamb - které jsou nejlepší? Organická bavlna, bamboo, nebo mikrovlákno?? 😖
A další dotaz, dnes jsem narazila na plenky LennyLamb, máte s nimi někdo zkušenosti? Vypadají moc hezky 🙂