Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
31. říj 2013

@kluziste ahoj, napsala ti do zpráv kvůli odkazům. Tak mi písni, prosím. díky

kluziste
31. říj 2013

@janinek mám to půl napůl bambus a fleece, vše baboolik

janinek
31. říj 2013

@kluziste u bamboolika bambus a fleece je dotykova vrstva, sava je bambus u vsech jejich AIO. Takze to bude schnout spis dele, ale ja ji jeste nezacla pouzivat, tak neporovnam. Nicmene je to ten vsity jazyk, coz b Ude schnout rychleji, nez kalhotkovka, ktera ma gumicky.

kluziste
31. říj 2013

@bamboolik ahoj, dky moc, už jsem odpověděla 🙂

kluziste
31. říj 2013

@janinek tak holt musíme vyzkoušet a uvidíme, když už je máme, nějak to zvládneme 😉

janinek
31. říj 2013

@kluziste co mas vse zaplinky?

kluziste
31. říj 2013

@janinek mám kompletní sadu AIO kombi, kde je 5 AIO s fleecem, 5 s bambusem, 3 svrchňáčky a jedny jsem dostala navíc, 3 noční plenky a několik separaček.. Tak snad to bude stačit, uvidím.. Když tak tu sadu podle potřeby obměním třeba na tom bazárku 🙂 Ty máš jaké?

madlisek
31. říj 2013

@nasekuratko my jsme meli na snapku anavy vicevrstve na kalhotkovy sklad a HD pastelky. Pastelky jsem prodala, nevyhovovaly mi, moc hrubnou. Jinak jsou tedy dobre, jdou vselijak vycpat a prizpusobi se kazdemu ditku. Ale vicevrstve bambusove anavy jsou naprosto genialni, pouzivali jsme na mala miminka na kalhotkovy sklad, snapka na tom drzi skvele. A ted je pouzivam jako vkladacky do kapsovek. Za me skvele save univerzalni plenky, je to jeden z piliru me vybavy 🙂

sonka.77
1. lis 2013

Ahoj holky, mám třítýdenní holčičku a od začátku látkujeme. Jde to moc dobře, jsem spokojená. Jen mě teď napadlo, jak to děláte s látkovkama na dovolené, kde není pračka? Plánujeme na jaře někam min. na týden vyjet (hotel v zahraničí) a já netuším jak to budeme dělat. Perete v ruce? Kde to bude schnout? Díky za rady.

mooncaa
1. lis 2013

@sonka.77 Na dovolenou beru jednorázovky, problém v ruce vyprat není, ale vůbec to neschlo a hlavně nebylo vůbec kde sušit. K babičkám tahám látkovky, tam je pračka i kde sušit. U moře jsme látkovali napůl, tam to schlo. Hlavně my často jezdíme pod stan, jsme celý den pryč na výletech a starosti s plínkama bez pračky není čas.

elana
1. lis 2013

@sonka.77 taky jednorázovky...jsou prostě chvíle, kdy je, na rozdíl od domova, s látkou fakt víc práce a komplikací.

elana
2. lis 2013

@sonka.77 akorát si je kdyžtak radši ještě předem vyzkoušej...není to sice moc pravděpodobné, ale přece jen jsou citlivky, co jednoráz nesnesou nebo snesou jen některé druhy atd. a bylo by to nepříjemný překvápko, zjistit to na dovolený.

janinek
2. lis 2013

@sonka.77 Kdyz neni pracka a kde susit, tak jednorazvky a na posledni2-3 noci a dva dny latku. Jinak latkujeme fakt vsude, kazdy vylet, kazda cesta autem. Obcas dam jednoraz na noc, ze neni zadna sucha nocni.

sinala
2. lis 2013

@sonka.77 na dovolenou a výlety jednorázovky, já jsem je musela používat i v zimě, protože jsem neměla fakt kde sušit a byla jsem ráda, že usuším naše oblečení.

consti
2. lis 2013

Ahoj holky, chci se zeptat, jestli jste používaly novorozenecké plenky (např. je dělá bamboolik nebo anavy). Já jednu koupila, plus pul novorozeneckou na to a teď nevím, jestli ještě třeba ze dvě nekoupit? Jinak mám jednovelikostní vše v jednom nebo s pul kalhotkama, případně SIO. Malý teda asi nebude žádný prcek, ale stejně mi kolikrát připadají ty jednovelikostní na mimču hodně objemné. Využily jste nebo jsou to vyhozené peníze a když to vypadá, že bude mít prcek už při narození třeba 3,5 kg, tak jestli to má vůbec cenu? 😉 Díky!

bamboolik
2. lis 2013

@consti meli jsme vicevelikostni i na většího novorozence. Vyuzili jsme je 5 měsíců. Pro mne to byla dobra investice, nechtělo se mi skládat čtverce a prodala jsem pak za dobrou cenu.

mooncaa
2. lis 2013

@consti Já jsem jednovelikostní od 3 měsíců dávala nezmenšené, do 3 měsíců jsem zmenšovala a to ne na tu nejmenší velikost, ale na tu prostřední. Ono záleží jak dítě rychle roste, ale když má dítko na 6 týdnech 6 kg tak se novorozenecké nevyplatí. Zase jsou děti, co mají na roce 8 kg a tam by se to vyplatilo. 😀

elana
2. lis 2013

@consti tohle je věčná diskuze...za mě: jsou to vyhozený peníze (když už, určitě bych nekupovala nové), látkovala jsem od 3 týdnů (PV byla 3300g, 53cm, takže hubená žížala) rovnou v jednovelikostních, dokonce jsem zmenšovala jen na střední velikost (měla jsem pouze SIO GroVia tou dobou). Teď jsem si pro radost koupila jednu novošáckou Anavku z veluru na bazárku, ale víc do toho fakt investovat nehodlám. Jestli už něco máš a nečekáš zrovna mrňouska nedonošenýho, tak bych se na to teď úplně vykašlala, dokoupit můžeš vždy, dneska večer objednáš a za 36h to máš doma.

cajomilka
2. lis 2013

@consti Nám se novorozenecké (počítám, že tím myslíš prostě velikost S) vyplatily, používala jsem je půl roku 😉 Ale podotýkám, že dcera je extrémně drobná, ve 22 měsících má sotva 9 kg (jak zde píšu v jiné diskusi).

cajomilka
2. lis 2013

@sonka.77 Na dovolenou bereme jednorázovky, zvlášť do hotelu. Ony i ušetří místo v zavazadle, i když se to možná nezdá - nejezdíme autem, takže pro nás je to dost podstatný aspekt.

leeena_4
2. lis 2013

@consti ahoj, já novorozenecké plenky nekupovala a dobře jsem udělala - syn měl 4,5 kila při narození, takže bych je neužila. Ale kdybych věděla, že budu mít miminko o kilo lehčí, koupila bych - pak se dobře prodává.

janinek
2. lis 2013

@consti Ja je mela, pouzivane 2-3 mesice. Mala mela pri naroznei 3 kila a ty jednovelikostni ji sedely az od 5-6 kil a tech 2-3 mesicu a pozdeji. Ale mela dlouho desne hubene nohy, tak mi netesnily kolem nozicek. Ale nemela jsem tehdy jednovelikostni anavy, ktere se v pase prepinaji uplne napric, coz by mozna bylo byvalo mohlo pomoci. Pokud je chces a chces usetrit, kup bazarkove a pak prodej, jak se pouzivaji kratce. Tim myslim AIO a kalhotkovky. Mini svrchnaky ale urcite nic nezkazis, ty muzes davat na ctverce a to nebude zavratna investice.

Ja sehnala vyhdone deset bambusovych kalhotkovek, k tomu dokoupila svrchnacky a pak mela asi 3 AIO a dokoupila dalsi tri kalhotkovky. Coz mi tehdy stacilo, bylo leto, schnulo to rychle, obcas sjem dala papir. kdybych ale doma davala novosklad, tak bych jich tolik ani neuzila.

veronila
2. lis 2013

@consti nas maly mel pri narozeni 3.06 kg, od jeho prvniho tydne byl v novoskladu a asi od mesice uz mel normalni plinky (prevazne TB Easyfit). Maly je ale "statny"a rychle pribyval, takze do tech plinek rychle dorostl 🙂

@sonka.77 kdyz nebudes mit kde prat a susit, tak radsi jednorazovky. My latkujeme hodne na cestach, v hotelech ale vzdycky je to jen docasne, nez se zase premistime k pracce a k susaku. Ulatkovala jsem i 10 dni pri kempovani, kde byla pracka, ale vzdycky nebylo dobre pocasi, takze suseni bylo hruza....

bamboolik
4. lis 2013

@sonka.77 já jsem zvolila na začátek dovči jednorázovky a pak na poslední tři dny látkovky. Rozdíl na zadečku po cestě v jednorázovce a zpáteční cestě v látce byl obrovský takže příště bych i na cestu dala látku. Ale pokud bych neměla, kde skladovat tak holt by dítě muselo přežít na jednorázu.

evikmi
4. lis 2013

ahojte, chtěla bych se zeptat s čím začít? jsem teprve na začátku těhu,ale i tak už docela dlouho mám jasné, že jednorázovky budou opravdu jen nouzovka... prosím poradíte jaké plenky zvolit? prosím klidně konkrétní odkaz, hledat na netu sice není problém,ale raději něco vyzkoušeného ... viděla jsem, že jich je dost druhů, ať už materiálově nebo třeba že jsou vše v jednom.... děkuji

elana
4. lis 2013

@evikmi tohle je tak hrozně široká problematika, každé z nás vyhovuje jiný systém, hodně do toho má mluvit taky peněženka-látkovat se dá doslova za pár stovek, ale můžeš v tom utopit i dvacet tisíc jen to fikne, že bych Ti osobně doporučila se pokusit do toho víc vniknout a vrátit se s konkrétními otázkami a nápady. To není, že bychom Ti tu nechtěly věnovat čas, ale stačí si přečíst posledních pár stránek a zjistíš s jak odlišnými systémy a názory tu i dávno zajeté látkařky jsou, někdo nedá dopustit na novorozenecké pleny, pro jiného jsou to vyhozené peníze, stejně tak otázka, zda se vůbec vyplatí na malé miminko, které neustále kaká, velkokapacitní kalhotkové pleny atd. atd.

pro základní přehled doporučuju tento blog: http://jituli.blogspot.cz/2012/08/jak-zacit-sla... , tohle je jen první článek, má jich tam ale víc, každý věnovaný jednotlivým systémům, i s vlastní zkušeností, fotkami a minirecenzemi na konkrétní značky atd. Jestli jsi na začátku těhu, máš moře času ke studování, zkus do toho proniknout, protože tohle fakt je záležitost, na kterou si každý musí udělat podle svých možností (i třeba vzhledem k možnostem sušení atd.) udělat názor sám. Pokus se sestavit cvičně výbavičku (např. tu novorozeneckou s variantou: a) mám málo peněz (budou tedy převládat čtvercové a vícevrstvé plenky + svrchní kalhotky a pár kousků z osvědčených SIO systémů, které fungujou podobně jak jednorázovky a jsou praktické třeba k doktoru, netřeba nikde nic vázat, motat, řešit svrchňáky atd.) a s variantou b) mám peněz dost: můžu si výbavu na novorozence poskládat ze SIO plen a kapsovek, nevadí, že trochu méně sajou (protože mimino čurá malé dávky a často kaká, takže se stejně pořád přebaluje), ale zas jsou krásné a pohodlné.

obecně je třeba vzít v potaz právě to, že potřeby dítěte se během plenkového období mění, cca. od 6m čurá dítě velké dávky naráz, ale zas už méně často kaká (a je to hlavně pevnější stolice), takže třeba kalhotkové pleny, které dosud ležely ve skříni, najednou začneš točit, přikupovat noční atd., protože nabalit roční batole do jedné čtvercovky, to je záruka toho, že budeš za hodinu převlíkat i čepici😀 Takže taky je lepší vyhnout se těm sadám "od narození po nočník", obvykle jsou složené z jednoho systému a to není optimální. Třeba obecná premisa: koupit zboží od vícero výrobců, každému dítěti sedí trošku jiný střih, takže vyzkoušet a případně pak dokoupit a nevyhovujícího se na bazaru zbavit (ostatně ad bazar: tam lze naopak taky dobře nakoupit).

tak přeju příjemnou cestu 😉 a pak se k nám nezapomeň vrátit.

evikmi
4. lis 2013

@elana takový nějaký blog jsem si představovala 😉 děkuji... jistě že nemám zatím představu, proto se snažím prokousat touhle diskuzí,ale je ti tooooolik stránek ☹ určitě si to proberu a uspořádám ... děkuji ... momentálně mi připadá praktičtější takové ty, co se nemusí do nich vkládat další plenka, jako jednorázovky, ne ohledně peněz,ale prostě praktičtější.... papírovky nechci, protože mi prostě nepřipadají, že by se dítko rychle učilo na nočník... vidím to u švagrové, její syn má dva a půl roku a pořád prý má čas na nočník...

andelka
4. lis 2013

@evikmi no,jestli ti jde o učení na nočník, tak podle mě, na používaných plenkách to nezáleží.

elana
4. lis 2013

@evikmi tak to zas pozor...můj syn má taky skoro dva a půl roku, od 3 neděl je na látkovkách a nočník bojkotuje totálně...v době separaček (dočteš se oč jde 😉 )a stay dry vrstev se dítě v látce cítí suše stejně jako v jednorázu, takže tenhle argument už bohužel padl 😒 Pro mě jsou látkovky prostě krásné, ale hlavní motivací bylo zdraví, když si představím, jak se ta nejcitlivější pokožka těla dusí pod neprodyšnou jednorázovkou 24/7 minimálně rok, ale obvykle mnohem, mnohem déle, tak je mi těch děťátek fakt líto 😝 - představ si i blbou menstruační neprodyšnou vložku, kterou máš takhle dlouho na sobě a to se nedá velikostí a "uhemováním" s plenkou srovnat.

ano, ty plenky co popisuješ, to jsou právě tzv. AIO (resp. SIO) plenky, ev. kapsovky...je to pohodlná záležitost. Na druhou stranu mít výbavu čistě z nich není až tak rozumné, jednak to stačí max. toho půl roku až rok (a to už je fakt nejzazší věk s předpokladem, že látkuješ jen přes den, noc to prostě nedá ani omylem), za druhé právě jedna taková kompletní plena (Anavy Easy, Bamboolik základní plena atd.) stojí okolo 500kč a sice samozřejmě ušetří se tím, že koupíš takových plen jen pár (třeba 5-6 pro kakací miminko, později stačí 2-4, tím získáš svrchní nepropustné kalhotky a k tomu ještě přikoupíš náhradní savá jádra a točíš jen ta), ale i tak je to finančně dost pecka, zvlášť coby jednorázová počáteční investice.

takže prostuduj blog a uvidíš, jsem ráda, že jsem Ti s odkazem trošku pomohla.

evikmi
4. lis 2013

@andelka
@elana a proto jsem psala 😉

jistě, blok pečlivě prostuduju a budu nenápadně šmírovat i tady vás a sem tam se třeba i na něco zeptám, tak prosím nenadávat, když jsem nezkušená 😉