Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katyxq
18. led 2014

@picasso a nebo se dá skládat na draka, ale to jsem nezkoušela

picasso
18. led 2014

@katyxq draka skládáme, ale spíš mi jde o to, až malého budu učit na nočník, jestli vystačíme se čtvercema nebo použijeme AIO, které jsou rozepnuté ihned. Abych se přiznala, tréninkovky se mi kupovat nechtějí 🙂

janinek
19. led 2014

@picasso Ja bych asi davala tu kapsovou bambusovou, kdyz ne treninkace. Koneckoncu do te kapsy dje dat ctverec. My se snazili bezplenkovat a fakt me silene nebavilo rozbalovat a zabalovat pleny, hlavne treba kalh a PUL. Chce to neco rychleho na tohle, takze bez separacky a na sz, sup sup.

marcinek
19. led 2014

@katyxq udhsgdzsftzsftsufzsufdufuidzfdufzsiuzssufuifsg ucshdzdgzdtwztedwzetzitwirt 😀 gjhgdsdgussfusuf
zcdstuizfdsizfuszfsuzfsdufhdsufzsudsgsdzfduifuzdufdizfudfgzudfgzdiuzfdiudzigzogisgosufdoiug 😝 cdhgfdusifuszfisdzfdsidfzsoifzsdoiifusoifusdoifdusoifsdufoisdufiosdfusoidfdusyoifdusoifusoifdsuofidsufoisufsoi
fsdufzsduzfsiuzfsfszflisdiofusdifsdufsdzfoihudzsiudzasdusiodzoidzsoizfaoudiufdifoudfoidfsf
fdszfudszfuszfsudzfsdifzdiusifszdfoisudfoisfusdofuspofudizfdiuzfs
xydgsudusdzsiuzsudiszjhcsudzuiidzius
asdiuszdus
jdhtsuzdsudzsiduzsoidfusifusoifszoidzsoifi

kveta007
20. led 2014

@nahada82 Můžu se zeptat, jak zatím u tebe vypadá test mezi SIO PL a Bamboolik? Zatím ještě stále zvažuju, tak mi další reference pomůže. 😉

jajusenka
21. led 2014

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat zkušenějších na nějaké reference ohledně látkovek ALVA AIO - používala jste je některá? Moc se mi líbí i jejich příznivá cena, látkovat chci určitě, ale stále tápu, je toho MOC MOC MOC 😀 díky!

elana
21. led 2014

@jajusenka nemám neznám, ale tady je nějak extra nehaní: http://www.emimino.cz/diskuse/latkovky-aio-alva...

picasso
21. led 2014

Holky a co vkládací plenka Baby Lucy? Máte zkušenost?

tiburcia
21. led 2014

@picasso za mě nejlepší 🙂 teď končím plenkování a prodávám je v bazaru 🙂

nahada82
24. led 2014

@kveta007 tím, že mám PL jen jednu, tak na řadu nepřijde tak často 🙂 Já zatím přebaluji cca. co 2-3 hodiny, v noci nechávám a udrží to Bamboolik i ta PL. Malá teď kaká 1x za den-dva, takže je toho nálož a i přes Bamboolik i přes PL se to dostane na svrchní kalhotky. Jak psaly holky @cajomilka a @petrushkaa tak je pravda, že PL má ten tvar lepší, ale zase mi přijde trochu více objemná a také je kratší (o cca. 6-7 cm - což mi přijde dost, dokud jsem měla svrchní kalhotky na nejmenší velikost, tak dobrý, ale nedokáži si představit, jak to bude, když budou na největší velikost??) Tedy za mě obě pleny dobrý a nejlepší by bylo se na ně podívat, osahat, vyzkoušet....

cajomilka
24. led 2014

@ivari007 Hlásím, že jsem začala používat prášek Haipa-Daipa (perkarbonát sodný+to druhé) jako bělidlo podle tvého návodu a funguje to skvěle 🙂 Díky za tip,škoda že jsem to nevěděla dřív 😉

blandik
24. led 2014

Zdravím, malá má rok a tři měsíce a zvažuji ještě látkování s tím, že bych poprosila o radu, jaké pleny zvolit, aby byla jednoduchá manipulace při sedání na nočník - už te´d nesnáší nasazování plen. Popřípadě, kdyby tady některá z vás prodávala vhodné plenky pro takto staré dítko (má 10 kilo), tak bych byla ráda.

janinek
24. led 2014

@blandik rychla manipualce bude s AIO na suchy zip, ale nebudou treba na dlouhe vychazky ci do auta. Chces to na doma nebo i na ven? A proc chces zacit latkovat? (to nerypu, to jen, abychom ti mohly lepe poradit)

cajomilka
25. led 2014

@blandik AIO Tots Bots Easyfit, naše nejoblíbenější 😉 Nebo teď nové AIO Bamboolik, taky mají suchý zip.

cajomilka
25. led 2014

@nahada82 Taky váhám, zda mladší dceři časem nepořídit SIO PL... ale bohužel mě zatím žádný SIO systém nepřesvědčil, že je opravdu tak skvělý, abych se kvůli němu zbavila kalhotkovek v kombinaci s klasickými AIO (finanční hledisko nechávám stranou). Bamboolik mě trochu zklamal, plenka se dovnitř špatně připíná, špatně rovná, strašlivě dlouho schne, i když savostí se mu asi nic nevyrovná. O snadné manipulaci bohužel podle mě nemůže být řeč, manžel prostě neuznává nic jinýho než TB Easyfit a Mio Solo, tak u nich asi zůstaneme i u druhé holčičky 😉

elana
25. led 2014

@cajomilka tak celkem (aspoň podle mojí zkušenosti) všechny nevýhody Bamboolik SIO co popisuješ, tak SIO PL vyrovnává. Připíná se dobře (dokonce právě do Bamboolikových kalhotek, originál PL nevlastním), schne fakt rychle, protože se dá rozepnout a rozložit a saje podle mě ještě líp, je prostě silnější, je tam víc vrstev. Tak být Tebou, tak vyzkouším, koupit třeba 2ks těch SIO Basic a uvidíš, výhoda je, že jsou (zatím?) kompatibilní právě s těmi B. svrchňáky, takže nemusíš investovat do dalších kalhotek.

pampeliska1
26. led 2014

@cajomilka SIO Petit Lulu mají zrovna v akci 10% sleva ;) A když koupíš 2 a víc, tak je tam další sleva 😉 http://www.petitlulu.cz/kategorie-produktu/vse-... Mám s kámoškou objednanou tu sadu 6ks a rozdělíme si to ;)

cajomilka
26. led 2014

@pampeliska1 Díky za tip, mrknu na to 😉

kristyn.g
27. led 2014

Ahojky, miminko ještě nečekám, jsem na pracovní neschopnosti tak se bavím vymýšlením do budoucna. Mám pár otázek.

Vícevrstvé Anavy - Kalhotkový sklad se dá používat jen do určitého věku? Dají se s nimi vycpávat kapsové pleny ? Pro novorozeně vejde se s nimi do newborn svrchních?

Kapsové pleny/AIO - proč nejsou dobré na cesty když se tam dá do té kapsy dá dát vkládačka? Nevydrží na druhé dítě kvůli opírání PUL vrstvy?

SIO - zatím jsem se setkala hlavně s tím že je to taková nehodovější varianta a nehodí se na cesty.

Kalhotkové - nejlepší jsou podle toho co tu čtu anavy, ty se teda dají používat pro všechny příležitosti v každém plenkovém věku dítěte?

Zatím si do budoucna počítám kolik by to tak stálo a jsou to teda pálky ale bylo by vhodné od začátku například složení

16 x vv Anavy M
6 x vv Anavy S

2 x pul svrchnáky newborn (sw Capri, petit LULU)
4 x pul svrcňáky jednovelikostní (bamboolik, Capri, ...)

5 x kalhotková jednovelikostní plena Anavy

5x kapsová/aio plena (bum genius, blueberry, ...)

Stačilo by to?

petrushkaa
30. led 2014

@nahada82 podle mě máš tu starší verzi SIO PL, ta nová verze, co je teď ve slevě, je na délku s bamboolikem srovnatelná.. a fakt super schne.

nahada82
31. led 2014

@petrushkaa a od kdy prosím vyrábí novou verzi? Já jsem je kupovala na konci prosince.

elana
31. led 2014

@nahada82 to už bude ta nová. Na konci prosince už bylo u starých vždy uvedeno, že je to stará verze a byla zlevněná.

nahada82
31. led 2014

@elana
@petrushkaa díky, teď jsem se dívala na Facebook a ty nové jsou od 28.12 🙂 - já mám tedy tu starou, kupovala jsem ji před 🙂

pampeliska1
31. led 2014

@kristyn.g já bych těch vv vel. M možná nebrala tolik...já jsem měla teda jenom jednu na zkoušku, převážně jsme jely v kalhotovkách a pak v čč narovno, ale zrovna ta M mi nepřijde moc univerzální..Na začátku jsem ji používala na kalhotkový sklad, to byla v pohodě a ještě jsem ji vzadu založila, že vydržela docela dlouho. Ale pak už jsem pro ni využití nenašla..Při složení na třetiny byla pořád moc dlouhá, takže jsem ji už nevyužila..Myslím, že Sko je použitelnější - zezačátku na kalhotkový sklad a pozděj buď jako dovycpání např. .nočních plen nebo jenom narovno..

pampeliska1
31. led 2014

@kristyn.g a těch AIO bych asi taky tolik nebrala...možná tak 2 na vyzkoušení a pak příp. dokoupit, ale já jsem měla jenom 1x Anavy AIO a moc jsem ji nepoužívala..ani když jsme šly někam ven. Co se týče kapsovek, tak ty úplně nesnáším, nebaví mě vycpávat ty kapsy, vždycky jsem u toho nadávala, jak to tam nejde a musím to tam rovnat a nešlo to 😀
Možná bych místo těch AIO, které jsi napsala zkusila SIO systém od Petit Lulu - i místo těch vv jak jsem psala výše. Je to vlastně AIO, jen trochu jiný systém (pro mě určitě víc vyhovující a použitelnější 😅 )

aprilatko
31. led 2014

Ahoj holky, nevite nektera ve ktere lekarne v Brne bych mohla sehnat lanolin a nebo nemate zkusenost s lanolinovymi kurami, ty jdou objednat pres net. Dekuji, jo a jake pouzivate vlnacky na den, aby by 😉 li stihle?

janinek
31. led 2014

@aprilatko byvaji to lekarny u poliklinik, co si delaji vlastni masticky.

kristyn.g
2. únor 2014

@pampeliska1 Ahoj, děkuji moc za odpověď 🙂

pampeliska1
2. únor 2014

@kristyn.g nemáš za co 😉 jestli máš FB, tak se přidej do skupiny Poradna pro látkovačky, tam je to živější, než tady 😉

bamboolik
3. únor 2014

@blandik Ahoj, my takhle používáme SIO Bamboolik, nasazuji mu je vestoje. Nemá čas se zdržovat oblékáním 😀