Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kukuca
24. bře 2010

niko, na noc jsem je chtěla dávat na kalhotový plenky a po doma občas na čč na draka...Takže velikost od těch 9 kg by měl zatím asi až k uším že?

nika
24. bře 2010

kukuc ono taky malý ti už nebude tak moc přibírat - jako 1 kilčo měsíčně postupně se to snižuje, ale každémimi je jiné, že. já ty 62/68 brala z druhé ruky na zkoušku zda se vlezeme tak to tak nebolí že jsem je měli jen měsíc a půl, ikdyž přes den na sklady z čč ještě nějakou dobu vydrží ale na kalhotovky je už nenarvu.
já bych šla do 74/80 ale uvidíš co ti napíšou další zkušené mamky 🙂

erinbrock
24. bře 2010

kukuca
my mame 74/80 jeste ted na noc uz fest na BBH bambusku - to uz jsem koupila vetsi, uz se impregnuji 🙂 , ale cc v pohode....pouzivame ji od tech 4 mesicu - to jsme meli 6kg, v 6 8kg a ted v 8 uz "jen" 8,6kg - pokud je budes dobre osetrovat ze se ti nesperou, tak ta 74/80 neni problem... 🙂

kukuca
24. bře 2010

Díky 🙂
No já v rámci ušetření přemýšlela i o těch ještě větších.. Ta velikost od 9kg...

koty
24. bře 2010

K mání jsou:
5x trošku flekaté Popoliny One Size 100/ks
1 Thirties oranžová L 150/ks
5x Kushies Classic od 10 kg 150/ks
1 SWADDLEBEES velurka hnedá L 300/ks
3x fialové Bamboozles na suchý zip 2 150/ks
2x přírodní Bamboozles na patentky 2 150/ks
1 kapsovka hnědý proužek airhoure 300 Kč Kč

Stará noční konopná plenka s fleesem Ellas house a modrá velurka MEDLEY zdarma k objednávce.
Při odběru 3 a více kusů platím poštovné.
K vidění na
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=32361534&tab=0

po malé Kushies Ultra Lite
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=32361936&tab=0

taky tři pletené deky do kočárku
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=32361056&tab=0

maly_prcek
24. bře 2010

Kukuca: já bych vzala 74/80, máme je teď na noc (takže balík) a jsou v poho i při naší váze 8,5kg... (Dávali jsme je cca od 5,5kg) Ty větší jsou docela velké (už je taky máme doma 🙂 ) na čč by byly určo velké... Seženeš za levněji i na MMB (těch 74/80 jsem tam viděla několik) a není to zas taková hrozná pálka... 😉

angetha
24. bře 2010

Kukuco my máme přes 7 kg, dávám Disany 74/80 na noc, ale ještě oblíknem 62/68 ( ale hodně těsně)

evena
24. bře 2010

ahojte holky
tak trochu uvažuji o látkovkách, chtěla bych pro začátek koupit tak dvoje a pak se uvidí ...
Nemám čas, ani moc chuť pročítat to nepřebené množství informací taky, tak bych vás chtěla požádat o radu jaké pořídit, důležitá je pro mě i nižší cena, jenže chápu že čím míň tím menší kvalita ...

znáte někdo tyhle, jsou nějaké levné, tak se mi to zdá trochu podezřelé 🙂
http://www.aukro.cz/item967024913_plenky_sketch...

nebo mi poraďte jiné těmto podobné, jednovelikostní 🙂

moc díky 🙂

kubinkov
24. bře 2010

evena: Sketch určitě neber, jsou to plenky pochybného původu. Za podobné peníze si pořídíš výbavu plenek, které mají potřebné atesty a jsou pěkně zpracované. Podobné jsou i Gro Baby. Jednoduchá instalace, jsou variabilní a krásné. 😅
http://www.spokojenykojenec.cz/O-nas.html

ladida.l
24. bře 2010

musím vám napsat, že máme nová Anavy a jsem nadšená, krásně sedí a materiál je prvotřídní. Mám jedny na patentky a jedny na snapku

nikolhell
24. bře 2010

Ahoj látkařky, vaši diskuzi jsem objevila teprve nedávno (a už jsem se nechala zblbnout - balík s GroBaby už je na cestě 😝 ).
Máme 9 týdenního chlapečka, od narození v látkovách. Bydlíme v zahraničí, kde je permanentní horko až vedro (Thajsko - teploty až 40°C, velmi vysoká vlhkost), v budovách zas naopak neskutečná zima z klimatizace puštěné na plné obrátky 😖 ...
Vidím, že probíráte velikost vlňáčků od Disany. Právě řeším ten samý problém, ale u Wool Shorties. Náš "maličký" má už 6,5 kg (za 9 týdnů svého života přibral 3 kg! ale je pravda, že nejvíce během spurtu ve třetím týdnu, teď už je to snesitelnější, ale pořád vychází +1kg za měsíc). Rozhoduji se mezi Mkem (5-10 kg) a Lkem (8-15 kg). Bojím se, aby Mko neměl hned malé, ale zase nechci, aby v Lku moc neplaval (nebo ho neměl až po ramínka ...). Pro starší jsem měla před 2,5 lety Longies a ty jsem úspěšně (nevím, jak se povedlo) srazila tak, že byly prakticky nepoužitelné ... Můžete mi prosím ze skušenosti doporučit velikost? Zatím máme vlňáky na suchý zip od Swaddlebees, vel. M (na té jsme rovnou začínali) a jsou ok, máme je moc ráda, ale nevejdou se mi pod ně HHS a taky bych radši, aby mrňous neležel na dvou gumičkách (kalhotová plína + svrchňáky).
Shortiesky chci používat na rychlé cestování (pro malou do školky, na nákupy, atd.), doma a případně na noc (zatím používáme POP-IN a jsem spokojená, ale plena a vlňáky by byly určitě prodyšnější). Takže shorties na vycpanou HHS, jednovelikostní velurku Swaddlebees (OneSize Organic Velur), případně vycpaný novosklad.
Na doma a na krátké procházky u nás nejvíc "frčí" Hemp Hour Strap s vlňěným obdélníkem vycpaný prefoldem (BI) nebo nudlí (BI) nebo čč a potom kalhotovky (bez svrchňáků nebo se snapy šálkou BoJ) Tots Bots bavlna (strašně hrubnou), již zmíněné velurky SW.
Na cesty IB SIO (máme jenom jednu M, asi občas proteče kolem nožiček, ale nosíme k tričku a rychle všechno schne, tak to moc neva 😉 a POP-IN (vyžmolili se mi z vnější strany, udělalo vám to taky? chci na jedné zkusit odžmolkovací přístrojek, protože v současném stavu moc repre teda nevypadají).
No a na cestě jsou GroBaby - už se jich nemůžu dočkat
😎
Omlouvám se za román, doma jsou sice zhovívaví, vyslechnou si, ale tak nadšení jako já zase nejsou (neradují se z plen při každém věšení - nechápu... ale nic nenadělám) - tak jsem se musela někomu pochlubit s arzenálem, vy mě určitě chápete 😵

baca
24. bře 2010

Ahoj, já mám shortieś L a malá má 8 kg a jsou jí akorát, velké ne. Myslím, že by ty L mohly být. Třeba disany jou mnohem víc natahovatelné.

Dneska dorazil balík z Brány, takže

BBH Magic - krásná, padne, jak ulitá, akorát ten vnitřek by mhl být víc bavlněný...
Anavy patentky - krásná, mešavoučká, snad moc nezhrubne. Akorát asi nebude velikostí nafurt
POPO one size super - nemá vevnitř navíc vložku, no nevím, jednu už doma mám a tam byla. Tak jestli ji tam nedali...?

pavlina.k
24. bře 2010

Teda holky, já jsem úplně zmatená. Na látkování se teprve připravuju,
tak pročítám diskuse, ale ze všech těch termínů nejsem vůbec moudrá...
Pokud by se některé z Vás chtělo, můžete mi alespoň některé vysvětlit?
Třeba shorties a longies jsou vlňáčky s krátkýma a dlouhýma nohavičkama?
A co je BI, IB, čč...?
Děkuju moc! 😉 Třeba ještě zase na nějaký ten neznámý výraz narazím...

Můžete taky poradit, kolik si mám koupit plínek pro začátek?
Asi budu kupovat nějaké od Haipa-Daipa a k tomu nějaké svrchňáčky na suchý zip+ vkládačky a separačky.
Ale kolik??? ☹

Nikolhell: jsi fakt dobrá. Mě to taky chytilo, už se nemůžu dočkat, až bude naše Emička na světě
a já ji zabalím do těch úžasných plínek!!! 😀
Manžel mě naštěstí podporuje, tak snad bude i potom pomáhat s přebalováním a praním.
Je to šikulka, tak mu věřím! 😉

nika
24. bře 2010

pavlinko koukni na první stránku tohoto alba tam je seznam zkratek 🙂

látkaření je velmi nakažlivé a tzv. chytavé.
obecně je dobré koupit více druhů a značek plenek - třeba i po kuse a pak vyzkoušet a dokopit. a co doporučuji zkusit si planky ochmatat 🙂 bu´d v prodejně nebo u nějaké látkující mamčí. já si jako těhu udělala výlet do brna do Branykdetem a ochmatala, a lépe se vybíralo.
kolik, záleží do čeho budete balit zda čč -čtvercové, nebo kalhotovné a jak často chceš prát.

terezita
24. bře 2010

eveno, z levnejsich jsou u nas oblibene Popolini one size biobavlna a pak panda biobavlna a bambus. na ty potrebujes jeste svrchnaky.
a aio mame nejoblibenejsi BBH magic a Bum Genius.
no a na doma davame Itti Bitti SIO nebo vicevrstvou plinusi a na to svrchnaky.

a pak tu maji holky rady Anavy a Gro Baby, priznivy pomer cena-vykon.

terezita
24. bře 2010

pavli, koukam, ze taky budete mit Emmu 😀
do zacatku urco ctvercove pliny, jde to s nimi ze zacatku lip nez s kalhotovkama. plinusi moc nekupuj, spis od kazdeho trochu, abyste zjistili, co vam bude vic vyhovovat.
svrchnaky tak 3 separacek jsem mela pro zacatek 2 baliky, je tam a 100ks a az dojdou, koupis dalsi.. ctvercovek jsme meli asi 40, ted uz presne nevim. pak jeste par vicevrstvych, ty jsme motali jako kalhotky a to bylo na mrnouse taky paradni, nedelalo to tak velky zadecek.

angetha
24. bře 2010

Tak já si objednám shorties a Anavy...a hotovo 😎
Pavlínko obeceně se doporučuje 21 ks plínek a 3 svrchňáčky ale to mi přijde málo, ideální asi 25 ks plenek a 5 svrchňáčky ( vaječina ráda proteče) zezačátku tedy asi PUL svrchňáky, dají se prát na 60 a rychleji schnou..

pavlina.k
24. bře 2010

Díky moc. Říkala jsem si, že bych jich pro začátek koupila míň, třeba 2 druhy,
a pak bych dokoupila druh, co mi nejvíc vyhovuje...
Myslela jsem, že možná něco ušetřím, když budu používat látkovky, ale jak tak na to koukám,
jestli tomu taky tak propadnu, budu pak nakupovat jako divá, co?!
To se to docela prodraží... 😀

angheta: na Anavy jsem taky koukala, jsou moc pěkný, vypadají, že něco vydrží...
Nevíš, jestli jdou taky tak pěkně rozložit a jednoduše složit jako ty HD?

terezita
24. bře 2010

kdyztak tady si pocti.. http://www.latkovepleny.info/

jaaaj, patery svrchnacky? to cislo 3 u nas bylo velkoryse, tocila jsem jenom 2, stihli jsme to vzdycky prat a nastesti jsme se brzy naucili cc utahovat.. 😅
ten pocet plen co uvedla angeth, se tyka kalhotovych. ctvercovek musis mit vic, bo se davaji po dvou.

terezita
24. bře 2010

HD je plina s dlouhym chobotem. anavy dela kalhotovky, do kterych poskladas dovnitr jeste dve nudle. ty jsou v cene. jedna je dlooooooha jak tyden a jedna kratka. takze taky schnou relativne rychle, bo to nemas vsechno vsite vjednom. ty HD podle me ale vydrzi dyl, jsou takove jakoby sirsi a tim ze maji ten dlouhy chobot, tak si je budes prizpusobovat sama velikosti ditete.

pokud se ti to neekluje, tak je mozna lepsi ze zacatku koupit na mimibazaru, na brane nebo od holek tady plinuse z druhe ruky. casto jsou jako nove za vyrazne nizsi cenu. no a kdyz nevyhovujou, posles dal, kdyz jo, muzes si koupit nove. takhle nas to tu hodne dela a je to metoda docela osvedcena 😅

sven
24. bře 2010

holky a od jaké firmy jsou nejlepší na látkování čč? Doteď jsem měla za to, že Libštátské, ale pak tu někdo psal, že ne. Tak kterou značku? A velikost 70x70a nebo raději 80x80?

pavlina.k
24. bře 2010

Já to asi nevydržim a půjdu už zítra do Brány... Musím to všechno prostě vidět! 😀
A možná si i něco odnesu...No, jak se znám, tak určitě!!!
Musim mít už doma aspoň jedny kalhotovky a jedny svrchňáčky.
Jééé, to bude manžel koukat! 😝

angetha
24. bře 2010

Nejlepší bavlněné čtverce jsou nejspíš Kikko Eco LUx...ty jsou jen 70x70, pak jsme stejně přešli na kalhotovky, teď občas dávám narovno. Mám 50 čtvercovek ( používala jsem i jako vkládačku a bylo to dostatečné množství 😉)
u nás teda 5 svrchňáčky byly tak akorát..Vendulka spala na boku

maly_prcek
24. bře 2010

nikolhell: já bych teda šla do M shorties... Malý má 8,5kg (cca 70cm) a má L až po prsa 🙂 Takhle růst nemůže furt, i když teda valí... 🙂

Sven: čč - kikko eco lux, pokud chceč na novoška na novosklad, tak 70x70 (nám to vydrželo do cca 3m, pak už lezl zadek, ale to už jsme přecházeli na kalhotkovky)

Pavlina: Anavy schnou docela dobře, odpoledne vypereš, ráno už jsou suché... Pastelky schnou sice asi o něco líp, ale holky psaly, že hódně hrubnou... To Anavy teda skoro vůbec, hlavně ty babvno-bambusové (bambusky trochu víc, ale furt luxus...) My máme naše nej plenky vůbec bavlněno-bambusové Anavy na snapku. HD pastelka mě taky lákala, ale jak jsem viděla, jak mi zhrublo jakékoliv froté, tak je nechci... 😒

Vlňáčky - shorties a longies jsou jedny z mnoha střihů vlňáčků... Takto vypadají shorties http://www.branakdetem.cz/wool-shorties.htm - jsou jako kraťásky, v létě už na ně nemusíš dávat gatě, longies jsou až dolů - tyto http://www.branakdetem.cz/wool-longies.htm

Kolik čeho - těch HD bych vzala zepár na zkoušku (stejně jako dalších kalhotkovek), na novoška jsou lepší čč (minimálně 25-30ks, určo víc gramážní, třeba ty Kikko eco lux), svrchňáčky dle mého stačí troje (za mě PULky Thirsties nebo IV a super na novoška jsou i flísáčky) a určitě vkládačky (na novoška stačí i Ikea ručníčky-žínky, později to chce už bambus, určo nějaké BI nudle nebo pre/two-foldy, holky chválily i čč BL 30x30cm bambus)

Manža zezačátku taky koukal, teď už kouká jen na účet a hořekuje 😀

katarina82
24. bře 2010

Ahoj holky, hlásím se po delší době 🙂 Od soboty jsem s malou doma a dneska jsem konečně sebrala odvahu vyzkoušet látkovky 😵 Paráda 😵 Hezky se mi napoprvé podařilo umotat na ní krásný novosklad 😎
Poprvé jsem ji dala BL fix pulky, ale zdá se mi, že ji ten sucháč vadí na pupík, takže podruhé jsem zkusila vlňáčky Cuddlewool, zmenšené jsem je nemohla nacpat na ten novosklad, tak nakonec je měla nezmenšené, ale při přebalování mi je počůrala, takže jsme skončili u IV Organic a ty nám asi vyhovují nejvíc. U Denči jsem s nima moc nekamarádila, ale na ten novosklad Kačence super sedí 🙂
Na noc jsem teda ještě dala hnusku, ale k tomu taky časem dojdu.
Dneska jsme byli venku v šátku, měla novosklad vycpaný tou tenkou vkládačkou z Itti Bitti a super to vydrželo 😎 Jen mi nejsou sympatické ty separačky celulozové nebo jakéto, od Popolini, a ani malé se to moc nelíbilo, takže pak jsem zkusila flecovou a spokojenost na obou stranách 😵 😎

katarina82
24. bře 2010

Holky, které extendory pasují na Tesco a cherokee bodyčka? Jo a taky z C&A.

blka
24. bře 2010

Katarino, gratuluji ke Kačence. Je krásná 🙂 .
Na tesco pasuje ten extendor mommy... (nevím, jak se to píše). Maí ho na bráně. Myslím i na ty z CA

katarina82
24. bře 2010

blka, díky moc 😉 😵

angetha
24. bře 2010

Katarino už jsem koukala na fotečky, moc gratuluju 🙂 🙂

pavlina.k
24. bře 2010

Holky, jsou nějaké kalhotovky, které se dají použít i pro novouška?
Nějak si neumím představit, že budu min. 10x denně motat novosklad... 😒