Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

martunecka
16. dub 2013

Ahoj ženy 🙂 v TOP bych chtěla stihnout objednat nějaké plínky, a Vás bych ráda poprosila o radu. Ze začátku bych chtěla jet hlavně čtverce + svrchňáky (PUL a flís - Haipa Daipa - 2xS a 2xM ? a jedny od petit_lulu ) , a po pročítání nekonečně diskuzí bych ráda vyzkoušela i vv od Anavy.Jenže mám trochu zmatek v těch velikostech- ,S,ko spíš jen jako vkládačku navíc aby to víc sálo a ,M,ko na ten kalhotkový sklad ? kolik bych jich tak mohla potřebovat na prostřídání s čč ,když bych z nich chtěla mít celou výbavu ? A ještě bych chtěla vzít jednu sadu Popoliny One size Rainbow na doktory,noc a tak ,protože na AOI,SIO(Bamboolika) se chystám až bude Elenka trochu větší,a my v balení zběhlejší ;) Děkuju moc za Vaše rady a pomoc ! 🙂

aemmi
16. dub 2013

@martunecka ahoj, svrchnáčky by to možná chtělo troje v jedné velikosti, alespon v té nejmenší, vaječina ráda protéká, taky bych možná vzala různou značku, HD jsou sice za mě super, mám je nejraději, ale je možný, že miminku budou lépe sedět jiný, nebo že si oblíbíš spíš suchý zip, atd... k čč to určitě chce vkládačky, ale vv plenky jsou do nich moc velké, eska občas dávám miminu jako kalhotkový sklad, ale už jí to je skoro malé, má přes 5kg a taky to úplně ideálně netěsní kolem nožiček, novosklad z čč je v tomhle lepší a nebo jako vnitřek do kapsových plenek, Mko dávám starší na doma narovno, Popolliny vyzkoušené nemám, ale sadu bych nebrala, zase, nemusí vám vyhovovat, kalhotkové plenky bych vzala raději bambusové, určitě chybu neuděláš s Anavy 🙂

elana
16. dub 2013

@martunecka souhlas s @aemmi a teda shodou okolností zrovna Rainbow Popolini se prakticky vždycky popisuje, jako hrozně objemná na novorozence. Já ji taky neměla, ale tu bych nekupovala, už vůbec ne pro tyto účely. Právě AIO (SIO) jsou mnohem jednodušší na přebalení, vlastně úplně ten nejsnazší systém co existuje, prakticky není rozdíl mezi jednorázovkou a AIO (SIO) plenkou.

betysek
17. dub 2013

@martunecka Nám zrovna PULky Haipa-Daipa moc neseděly. Měli jsme hlavně Imse Vimse pro novorozence - vel.NB a S. Pak někdy sednou i jednovelikostní- např. Anavy nám taky pěkně seděly...Dávala jsem od narození čč narovno. Vícevrstvé jsem taky moc nemusela, hlavně kvůli dlouhé době sušení. V létě je to jedno, ale přes zimu schnou dlouho. Vkládačky budeš do čč určitě potřebovat, buď se dají koupit samostatně, nebo jsou součástí kalhotovek. Pokud šiješ, nebo někdo kolem tebe, tak se dá koupit látka na www.sijemdetem.cz a ušít vkládačky...

pampeliska1
17. dub 2013

Holky, nemáte někdo zkušenost s těmito tréningovými kalhotkami http://www.brouczech.cz/katalog/latkove-pleny-a... ? Děkuji za případné info 😉 Líbí se mi, že mají na bocích ty gumy, že by mohly být dost variabilní a pěkně sedět.

betysek
17. dub 2013

Tak AIO od Bamboolika na cestě. Tak jsem zvědavá. Doufám, že už to bude poslední plenka, kterou na Julču koupím🙂 No, omluvila jsem to tím, že ji dostane k narozeninám. Hraček máme mraky po první dceři, oblečení taky...Teď jsem se dala do pletení vlňáčků, tak jsem zvědavá, jak to dopadne....

madlisek
17. dub 2013

@martunecka my dáváme novosklad i vv S, ty vv dávám když vím, že nebude kakat, protože by to proteklo na svrchňáky. Popolini Duha má kamarádka a moc je vychvaluje, používá je cca od 5ti měsíců na doma.

martunecka
17. dub 2013

@madlisek @betysek @elana @aemmi holky děkuju moc 🙂 ještě jsem něco přehodnotila,vv jsem vzala na zkoušku 2S a 3M -bambus od Anavy,10x bambus.vkládaček,10 žínek z Ikey a svrchňáky jsem vzala Ska od Haipa Daipa,Imse Vimse Organic,Thistlies a Ella´s House flees. Místo těch Popo mám zkušební sadu Bamboolika-tak když budou velký,tak do nich doroste a budeme mít aspoň nějaké větší svrchňáčky 😉 Snad bude Elenka spokojené miminko 🙂 přikoupit se může vždycky ,že ? 😎

bamboolik
18. dub 2013

@martunecka jen chci upozornit, že se zítra můžeš těšit na naskladnění VV s kapsou u Bamboolika, kdybys chtěla vyzkoušet 😉

jaajaa
18. dub 2013

@bamboolik ahoj, omlouvam se, ze vam sem takhle vpadam. Ziju v zahranici, diky tehle diskuzi jsem zacala latkovat a nasla podnety pro vybavu z latkovych plen. Ted jsem si konecne objednala pleny i u vas a uz se moc tesim, az je za mesic budu moci na prckovi vyzkouset.
Je fakt super, ze je v Cechach takova nabidka latkovych plen. 😉

bamboolik
18. dub 2013

@jaajaa jéé, to je bezva, začnu si na mapu dávat špendlíky, kde všude už se Bamboolik podíval 🙂

eva518
19. dub 2013

Ahoj holky. Můžu k vám pro radu? Chtěla bych postupně začít látkovat, ale zatím asi jen doma během prvních pár týdnů než zjistím co a jak a i podle toho, co se mi osvědčí dokoupit další výbavu.
Mám koupených pár novorozeneckých AIO a novor.svrchňáků (Capri) a mám asi 50 čč 70x70. Potřebovala bych vědět, jestli do těch malých svrchňáků nějak poskládám i tu 70x70 čč bez snapky (ta se mi vůbec nelíbí, nechci ji používat) a nebo do nich můžu mít jenom novoroz.vkládačky? Vkládačky mám zatím jen 4 ks, chtěla jsem vyzkoušet i obyč.čč, protože přebalovat 10x za den by s čč bylo levnější a co se týká schnutí i lepší. Díky moc.

aemmi
19. dub 2013

@eva518 Někdo tu psal, že novosklad z čč drží i bez snapky, já to teda raději snapkuju, co ti na tom vadí? Vkládačky se používají na dovycpání právě čč, dávat jen vkládačku by asi moc nefungovalo, těmi novoroz. vkládačkami myslíš co?

eva518
19. dub 2013

@aemmi mě se prostě nelíbí, že snapka je taková gumová, tvrdá, prostě si myslím, že nepohodlná.. Novoroz.vkládačky jsem kupovala přímo do novoroz.svrchňáků - jsou dvě do každých, takže by to mělo stačit i bez dalšího vycpání. Ale já si myslela, že kromě nich budu používat i čč. Až bude větší, tak 70x70 nebude do svrchňáků problém, ale do těch novor. mi přijde, že je to moc široká a dlouhá ta plína

betysek
19. dub 2013

@bamboolik Tak vv jsem moc nemusela, hlavně kvůli dlouhé době schnutí, teď jsem vyštrachala 2 doma a docela jsem jim přišla na chuť. Teď tak pěkně sluníčko sušilo 😉 , tak to bylo v pohodě. No, jsem zvědavá, jestli té vaší odolám. Nové vzory mě naštěstí nelákají, ale nové typy plen celkem jo....Jednu AIO opičkovou s flísem už mám doma, čeká na vyprání, tak se těším, až vyzkoušíme.....Druhou bez flísu mám objednanou....Jsem zvědavá na srovnání...

betysek
19. dub 2013

@eva518 Já snapku taky nepoužívám. Mám 10 ks Anavy kalhotovek na snapku a zajišťuju jen svrchními kalhotkami. Těmi novorozeneckými vkládačkami myslíš toto? http://www.uhanky.cz/plenky/45-vkladaci-plenka-... Nemám sice zkušenosti přímo s těmito vkládacími plenkami, ale dávala jsem od narození čč narovno. Bude to asi podobný systém. Jen já jsem musela čč asi od 2týdnů vycpávat bambusovou vkládačkou z Anavy kalhotovek. Podle popisu by ty tvoje vkládací plenky mohly stačit bez vycpání. Je to jednoduchý systém a dá se v pohodě i u malého mimča. Jen je tedy hodně náročný na spotřebu svrchňáků. Novosklad většinou vaječinu zachytí, ale tímto systémem ti to jde na 95% vždy na svrchňáky, plenka narovno nezachytí větší dávku vaječiny, na oblečení to nejde, ale svrchňáky měníš skoro při každém přebalení. ....Měla jsem ze začátku 5 ks svrchňáků a bylo to tak, tak. Měla jsem 2x IV NB, 2x IV S a 1x Anavy jednovelikostní. Mám taky červnové mimčo. Ze začátku jsem prala každý den. Měla jsem i pár kalhotovek - 4 ks Imse Vimse a 1ks Little lamb a vystačila jsem s nimi, tak že pokud máš ještě nějaké AIO, tak když tak použiješ AIO, když budou docházet svrchňáky. V létě jsou svrchňáky suché hned... Kolik máš svrchňáků? Když tak kup ještě nějaké jednovelikostní....Jen nevím, jak sedí ty jednovelikostní Capri na novorozence. Mám jednovelikostní Blueberry (střih je prý stejný jako u Capri) a jsou dost široké. Ale ty Anavy PUL nám seděly pěkně. Jo, na plenky narovni si teď hokky chválí i jednovelikostní svrchňáky od Petit lulu. Ty by měly být od 4 kg, tak jestli bude mimčo porodní váhu kolem 3,5 kg, tak si myslím, že budou taky v pohodě....https://www.modrykonik.cz/katalog/firma/petitlulu/ Přišly mi včera, tak že nemám ještě vyzkoušeno a už mám taky 10 měsíční mimčo, ale vypadají suprově....

eva518
19. dub 2013

@betysek děkuju za odpověď. Jj, to jsou přesně ony - capri. Měly by sedět do těch jejich svrchňáků. AIO mám jen 2x, chtěla jsem to vyzkoušet a ne zbytečně utrácet hodně peněz. Jednovelikostní nemám zatím ani jedny, kupovala jsem všechno novorozenecké, aby to nebylo moc velké. Takže myslíš tradši poskládat novorozenecký a zajistit svrchňákama i bez snapky?

betysek
19. dub 2013

@eva518 Zkusit to můžeš, záleží na tom, jak se ti při přebalování bude mrskat, ale myslím, že by to mohlo jít v pohodě. Já jsem pro novorozence používala kalhotovky Imse Vimse flanelové, ty se zaky jen zajišťují svrchními kalhotkami, tak že by to u novoskladu taky mohlo jít. Já jsem novosklad nedávala vůbec. Dávala jsem jen čč nrovno a když jsem chtěla mít jistotu, že to nebude na svrchňácích, tak jsem dala tu IV kalhotovku...Připadalo mi, že novosklad moc obepíná nožičky a nemůže s nimi kopat. Obě holky měly trochu horší kyčle a tam je potřeba, aby mohly volně kopat. Myslím, že ten novosklad půjde zajistit svrchňáky bez snapky, jen nevím, jestli ty novorozenecké Capri nemají taky širší střih, na to zajišťování bez snapky se spíš hodí svrchňáky užšího střihu....AIO jsem taky nepřišla na chuť, teď mám objednané 2ks od Bamboolika, tak jsem zvědavá....

erinka83
19. dub 2013

Holky, nemáte, nebo nebude v dohledné době mít na prodej nějaké menší tréninkovky? Případně které byste doporučily koupit? Doufám, že přes léto by se ta mladší mohla zkusit odplínkovat 😀

barusmackova
19. dub 2013

Prosim o radu co je lepsi poridit Anavy vse v jednom nebo jednovelkostni plenky ???

betysek
19. dub 2013

@barusmackova Každému vyhovuje něco jiného, tak že co maminka to jiný názor. Já se třeba AIO nemám žádnou, no vlastně teˇmám jednu od Bamboolika - úplně novou. Mám raději kalhotovky a na ně svrchňáky.AIO bych brala jedině na přebalování pro hlídače, pokud by to nezvládali s jinými nebo k doktorovi a pod. Vím, že někdo říká, že Anavy AIO protékají, jiný si je zase chválí. Určitě bych nedělala celou výbavu z AIO....Když tak se podívej ještě na bamboolik.cz Kdybych měla pořizovat novou výbavu, tak bych to asi vzala půl na půl....Jako myslím Anavy a Bamboolik a AIO jen pár...

andelka
19. dub 2013

@barusmackova taky tak..mám spíš kalhotovky, ale taky 5kapsovek (což je pak jako AIO)..určitě bych nakombinovala.

lemuritto
19. dub 2013

@bamboolik Dobrý den...Ráda bych v rámci podpory látkování a (samozřejmě taky v rámci slev 😀) TOP objednala nějaké nové plínky 🙂 Chtěla jsem se zeptat, jak jsou zhruba velké - třeba v porovnání s Anavy? Magdula má v půlroce 10 kg , pupík slušnej a stehna jak Maradona - tzn., že Anavy kalhotkové nezmenšuju - s dlouhou vkládačkou vůbec ne a už je zapínám jen na dva druky na každém uchu, protože tři už nedošáhnou.. Tak zda není Váš systém větší?

barusmackova
19. dub 2013

@betysek ja mam 4x pop-in plus jsem k nim koupila dve vkladacky pak mam dve novorozenecke grovia tak asi jeste koupim dve anavy a dve bamboliky a az odzkousim pak kdyztak dokoupim

betysek
19. dub 2013

@barusmackova To bude asi nejlepší, většinou je lepší zkusit více typů plen, každému miminku sednou určité plenky jinak, vyzkoušíš a pak dokoupíš, co bude vyhovovat tobě a mimču.

mabeli
19. dub 2013

@bamboolik ta novorozenecká dinosauří v Sama doma byla úžasná. To jsem ani nevěděla, že mají vykrojení na pupík.

mabeli
19. dub 2013

@ivuska.h gratulace k vítězství.

mabeli
19. dub 2013

Teda a jsem opravdu zvědavá na pořadí v kategoriích v Plence roku. Jakpak to asi bude 😎

steffi23
19. dub 2013

@bamboolik Já bych na ně ráda mrkla, ale asi ještě nejsou ☹ no o tom mám delší těšení 🙂

bamboolik
19. dub 2013

@lemuritto ahoj, my si tady všechny na MK tykáme, tak tady nebudeme zavádět vykání 😉 😀 Náš systém je určo větší, s přehledem vydrží do 15kg, holky co mají Bambooliky ti to určitě potvrdí. Můj první syn byl fakt valibuk, takže tohle byla jedna z věcí, co jsem chtěla aby naše plenky splňovaly.