Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
29. črc 2009

Dubakm, to je fakt 😉

kikinda
29. črc 2009

ahoj holky moc se vam omlouvam ze vas tu rusim ale chtela bych se zeptat jestli jsou latkove pleny lepsi nez ty jednorazove ☹

evicka7
29. črc 2009

kikindo, tady ti všichni řekneme, že samozřejmě jsou látkovky lepší, ale dost záleží na tom, co od toho očekáváš, pokud chceš ušetřit prachy a přírodu a mít dítě v bavlnce, tak jsou látkovky prostě the best

evicka7
29. črc 2009

a neomlouvej se, nerušíš 😉

delfi
29. črc 2009

ahoj chtěla bych se vás zeptat jak perete plínky (pokaděný) - zvlášť od ostatních věcí na mimíse nebo společně s nima?

evicka7
29. črc 2009

já peru plenky zvlášť, vyjde mi to jednou za tři dny na plnou pračku

ijo
29. črc 2009

naše mímo chodí do záchodu a pokud se stane nehoda, většinou to jde sklepnout a pak to peru společně

evicka7
29. črc 2009
senja
29. črc 2009

Ahoj holky, potrebuji poradit od zkusenejsich 😒
Asi se toto tema resilo nekolikrat, ale bohuzel nemam ani chvilku navic, abych to vyhledavala ☹
Mam temer mesicni mimco a pouzivam cc Kikko na novosklad. Pokakanou plenu dam rovnou do kyblu nasucho, pak jednou za 1-2 dny to hodim do pracky na 60 stupnu s machanim navic (peru v Lovele + dezinfekce Mio Fresh + ocet jako avivaz). Zustavaji mi ale zlute fleky od vajecinky ☹ Co delam spatne?

jmisa
29. črc 2009

Já tedy pkaděnou plenu propláchnu, pomatlám žlučákem a šoupnu do koše k ostatním plenám. Peru to najednou, občas přidám sůl na skvrny. Peru na 60.

Senjo, já myslím, že prostě Lovela je na tohle krátká.

delfi
29. črc 2009

Díky tak já to vyperu zvlášt

senja
29. črc 2009

jmisa Diky za radu 😵 A to po tom proprani zlucakem je nechavas uschnout, nebo je skladujes v kyblu mokre?
Jaky zlucak pouzivas a v cem peres v pracce, mohu-li se zeptat? 😉

baca
29. črc 2009

senjo, já peru v tom stejném, co ty, ale na 95. Pokaděnou plenku dám od umyvadla pustím vodu, trochu to ojedu žlučákem dr. beckmann, prohňácnu v ruce a vyždímám, hodím mokré do kyble k ostatním počuraným a poblitým plinkám, peru obden a fleky nejsou, používám separačky. Pokud je na plince jen lehce žlutý flek,tak ani nepředepírám a nic miu tam nezůstává. Ale ais je to tou teplotou.

baca
29. črc 2009

Chci se zeptat, tak nějak omylem jsem vyprala IB na 95 stupňů, nezničinla jsem ten pul? 😲

palenda
29. črc 2009

Ahoj holky, mám na Vás víc zkušené látkařky 2 dotazy.

1.Vydrží Vám noční plenka celou noc - a jakou příp.používáte? Já začala na noc dávat jednorázovku, protože teď, když v noci přebaluju, tak se mi V. vzbudí a je schopný být 2 hodiny vzhůru... a mám pocit, že po celé noci je ta látkovka úplně durch nacucaná.

2.Druhý dotaz - objednala jsem separačky celulózové a nějak mi nedošlo, že po příkrmech už začalo být hovínko trochu tužší - je lepší používat v tomhle případě viskózové nebo můžu dávat i ty celulózové (viskózové jsem nikdy neměla, tak moc neznám rozdíl).

jmisa
29. črc 2009

Senjo, já peru většinou v persilu sensitive. Žlučák používám obyč z DM drogerie.

Palendo, náš malej kadí i v noci, takže já přebaluju u každýho kojení, ale on je ještě malej.

Separačky nepoužívám, nějak jsem jim nepřišla na chuť.

marcelkad
29. črc 2009

Senjo, já používám prášek Batole - peru na 60, dříve ale na 90 - hlavně první tři měsíce. Pokaděnou plenku jsem vždycky pořádně propláchla vodou, smyla vaječinu a přemáchla žlučovým mýdlem. Takhle na mokro jsem skladovala, peru každý den nebo ob den. Opravdu to chce přeprat v ruce, ta vaječina je neřád. Jinak ocet ani nic jiného jsem nepoužívala a plenky jsou krásně bílé pořád.

Palendo - malej se budí na jídlo 2-3x za noc a hned ho přebaluji. Ze začátku jsem si myslela, že ho tím probudím, ale nechci ho nechávat v mokru. Dělám to tak, že buď nejdřív přebalím (i když brečí jak blázen, protože chce to jídlo prostě HNED 😉) a pak nakrmíme a on usíní, nebo když je vzhůru i manža, tak mu drží flaštičku a já ho přebaluji u pití. Používám na noc SW one size, CB, samodomo kalhotovky.

lucinecka
29. črc 2009

Palendo, já v noci nepřebaluju 😉 Používám BE vycpaný prefoldem, na to natahovací vlňáky Disana a vydrží to v pohodě 🙂 Separačky používám jen na ven, doma ne, mám stále celulózové, taky neznám rozdíl 😅

joohana
29. črc 2009

Ad vaječinka-peru ve slizu, takže mýdlo s vodou a prací sodou, pokakané popatlu žlučákem z DM a když si vzpomenu, přidám do praní sůl na skvrny. Peru na 60. Fleky nemám-podle mě je to tím žlučákem, ten dělá divy.

evicka7
29. črc 2009

palenda, nám od 6 měsíců do roka nevydržely žádné noční plenky, ani BE+prefold, prostě učůránek, musela jsem 1-2x přebalit

separačky mám taky pořád celulozové a nijak to neřeším, funkci plní i na tuhý bobky

pokakaný předepírám žlučákem, když nepředeperu, mám fleky

holky, právě máme rodinnou idylku, moje nevlastní dcerunka (12) se rozhodla, že jí baví žehlení, že přehleží všechny čč a vv - to byl začátek, teď žehlí plíny (14) nevlastní synáček, kouká se u toho na čt4 sport a je na pohodu a když jsem mu řekla, že to má nechat, že klidně můžeme mít nevyžehlený plíny, tak prohlásil, že přece nebude mít ségra na prdeli tvrdou nevyžehlenou plínu

marcelkad
29. črc 2009

Evička, není nad rozvětvenou rodinu, co? To se teda máš, přivez je někdy k nám na prázdniny 😀

erinka83
30. črc 2009

Evi, tak to je super!! 🙂

evicka7
30. črc 2009

jj, jsou milí, tak jednou za den 15 minut, jinak na pěst 😀

tygrous
30. črc 2009

Holky, a jak jste praly plíny před úplně prvním použitím? Stačí 1x nebo radši víckrát? A na 60 nebo 90°C?

tygrous
30. črc 2009

Jo, a nemáte zkušenost s práškem Lanza na bílé prádlo? Já ho fasuju za odměnu v práci a peru v něm svoje bílé, to celkem jde, ale nevím, jestli to bude ok na plíny...

ijo
30. črc 2009

na plíny bych nedoporučila, je tam moooc chemie. Je to o kompromisu, tedy myslím já, buď krásně vypráno s optickými zesvětlovači, nebo méně chemie, ale pak bude občas flíček. Žlučák z DM nám ale pomáhá spolehlivě.
pleny oprat před prvním použitím určitě, nejlépe 3x.
Jinak na noc CB s foldem, nebo BE - mimochodem jsem si všimla že Bamboo Extra je z konopí a bavlny, bambusová je jen vkládačka 🙂mám postřeh po roce 😝

palenda
30. črc 2009

Lucinecka, Evi - Díky za reakce, já zkoušela BE + bambusovou vkládačku (takovou tu tvarovanou, nevím teď přesný název) a navrch Disaní vlňáčky, ale nešlo to.

Tygrous - já napoprvé prala vše myslím na 60 a rozhodně jen 1x - to jsem i čč a vv vyžehlila a od té doby jsem žehlila jen jednou 😵 .

tygrous
30. črc 2009

ijo: No já vycházela z toho, že tu některé perete v Persilu...to je taky chemie, proto se ptám na tu Lanzu, když jí mám doma hafo...

marcelkad
30. črc 2009

tygrous, raději určitě aspoń ze začátku používej minimálně prášek určený pro děti. Abys miminku nezpůsobila nějaké alergie.
pleny jsem před 1. použitím vyprala jsem 1x na 90, na čč to jednou rozhodně stačí.

jmisa
30. črc 2009

Tygrous, já peru v persilu, ale sensitive, ten by měl být pro děti OK, zatím malej nijak neprotestuje.