Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evicka7
16. lis 2009

joohano, už to chápu, my tím, že dáváme vlňáky jen na rovný plíny, tak je máme všechny takový na tělo 😉 na noc by to chtělo větší, ale jednu noc v tom vydrží 😀

senja
16. lis 2009

Erinko, no ja prave ty stitky moc neresim 😀 Pokud je to bavlna, tak sup s tim na 60 😉 Zvlast peru jen rifliky a vlnene veci vcetne vlnacku. Vlna je pochopitelna, a rifliky jsem jednou hodila dohromady s plinkama a Kikko cc mely pak nekolik tydnu kraaasny modry nadech 😀

kackaj
17. lis 2009

Ahoj holky, můžete mi tady někdo osvěžit paměť prosím??? Proč se na plínky nepoužívá aviváž? Protože je to chemie, nebo protože to snižuje savost? A hodně? Máme v poslední době struhadlový plínky a tchýně mi jednu várku omylem vyprala s aviváží a plínky jsou krásně jemné a nezdá se mi, že by míň sály. Tak co? Proč se to vlastně nemá používat? Díky 😉

evicka7
17. lis 2009

senja, jersey neprovlhly (jen nám vytekly bokem, jak to špatně sedělo 😠 )

myslím, že ta aviváž se všude uvádí kvůli savosti

joohana
17. lis 2009

Kackaj, já taky myslím že kvůli savosti, aviváž totiž obalí vlákna té látky čímsi a tak je to na omak hladké, ale tím pádem to cosi brání vsakování čůránek. Myslím já.

kubinkov
17. lis 2009

Já dávám aviváž občas a plínky jsou pak krásně měkké. Nižší savost nepozoruju. Aviváž přidám po vyprání a pustím extra máchací cyklus navíc, tzn. 3x se napouští voda.

senja
17. lis 2009

evicko, dekuji za dulezitou informaci 🙂

kackaj Ja bych rekla, ze oboje. Na tak malinkate mimi, jake mas je nesmysl pouzivat avivaz! Muze to zpusobit alergickou reakci bud uz ted nebo se na to zadelat do budoucna (atopicke ekzemy se projevuji az od urciteho veku, takze pokud hned nebude mit vyrazky jeste neznamena, ze mas vyhrano).
Na zmekceni plinek bych doporucila pouzivat ocet na machani a do prani pridavat Sonett, pomaha to. A pred poskladanim/pouzitim suchou plinku zkus "vyzdimat" po cele delce na obe strany a pak narovnat, pak uz je to o necem jinem 😉 Take mame tvrdou vodu, takze vim o cem mluvim 😖

kackaj
17. lis 2009

Jo, tak dík za info🙂 Já jsem ji dosud nedávala a peru s octem, a až asi poslední tři čtyři vyprání dopadly tak, že jsou plínky hrubý. No, přežijeme to🙂

tymothy
17. lis 2009

kackaj, my měli plínky jako struhadlo taky - aviváž jsem nepoužívala (jen litry octa a vůbec to nepomáhalo). Ale vyzkoušela jsem ten recept s kys. citronovou - myslím, že je to tak stránka až dvě zpátky, a od té doby máčím plínky v ní a jsou krásně měkoučké.

luthien.k
18. lis 2009

Ahoj holky látkařky, vstoupím vám sem s úplně jiným "problémem": náš malej začal mít konečně chuť se pořádně hýbat, přetáčet se na bříško a obráceně, cucat si prstíky u nohou apod. Jenže má to háček - balík látkové pleny, který mu v tom překáží. Zrovna teď se tu rozčiluje, že se nemůže natočit na bok tak, jak by si představoval... Navíc se při jejich nandavání začal děsně rozčilovat. Zkoušela jsem asi dva dny papírovky (Alany z DMka) a byl naprosto spokojenej, otočí se v nich v pohodě, i při přebalování je méně křiku... Tak jsem ve velkých rozpacích, co dál... Nemáte podobnou zkušenost s podobně starýma dětičkama? Jak jste to řešily?

terezita
18. lis 2009

luthien ja nechavala malou treba hodku polonahou na zemi at se vrti, jak chce. ale to jeste nebyla takova kosa. no a pak se jeste krasne pretacela v IB a v MMT nebo v pandach bez svrchnich kalhotek. zkratka plinuse, ktere jsou `mensi` a nema je tak v pase priskrcene. behem relativne kratke doby se mu posili brisni svaliky a zvladne to i v te nejvetsi latkovce bez problemu..

luthien.k
18. lis 2009

Terezito, díky. IB máme dvě, ale snad pokaždé nám protelky, nicméně na to domácí "mrskáníčko" by to asi šlo, to je fakt. Jinak mám IV flanel a froté plus čtvercovky, ale nechat ho jen v nich s "ostrou snappkou" bych se trochu bála. No nějak to zkusím asi prozatím střídat s těma Alanama a uvidíme. Je mi ho úplně líto, jak by se chtěl pohybovat, ale nejde mu to kvůli plíně...

joohana
18. lis 2009

Luthien, tak mu zkus dát čč nebo vv narovno do PULek. Malá se začala přetáčet na bříško ve 3,5 měsících a napřed jen když byla nahatá při přebalování, tak jsme přebalování prodlužovaly, aby se vyřádila. No a za měsíc už to zvládla i s noční plínou. Takže neboj, půjde to.

luthien.k
18. lis 2009

Joohana,ve 3,5 měsících, no to jste šikulky, holky jsou holt šikovnější a kluci větší lenoši, jak to tak pozoruju kolem sebe... čč narovno bych taky mohla zkusit, holt nějakou tu případnou nehodu přežijeme 😉 Díky za rady!

baca
18. lis 2009

já čč narovno dávám a je to fakt o něčem jiném, má v tom prdelku skoro jak v jednorázovce. Naše slečna se ještě nepřetáčí. Maximálně když je nahatá, tak trochu do boku. 😒

amulet
18. lis 2009

Holky, chtěla bych ještě dokoupit nějaké plínky na noc, Míša má 2 měsíce a necelé 4,5 kg. Myslíte, že BE mám vzít S/M nebo L/XL? Ještě chci objednat BBH bambusky, ty by měly být jednovelikostní, jak vám sedí? Vydrží celou noc? Která z těch dvou plínek je lepší varianta na noc. abych na to mohla dát vlňáčky?

joohana
18. lis 2009

Baca, však má ještě čas skoro 2 měsíce, neboj, však to půjde taky. Aňule je rychlejší, syn se přetáčel až po 6. měsíci a chodili jsme i na rehabku protože pásl špatně. Malá se taky plazí ukázkově na obě strany stejně, syn to dělal jen na jednu stranu, jak kdyby "kulhal". A nelezl vůbec. Plazil se, pak se postavil, pak si sedal (pádem 😀 ) a pak lezl po čtyřech. Jo a sám se pustil a začal chodit v 11 měsících
Annie se už měsíc a půl houpe na kolínkách, ale na nějaké lezení nevypadá, kamarádčina holčička si už od 7 měsíců stoupá. Prostě každé dítko je jiné.

Amulet, BE i BBH jsou noční, BE X/XL jsme měli od 6kg. Teoreticky by měly být BBH lepší protože jednovelikostní, ale našemu tlosťouškovi určitě do konce plínkování stačit nebudou 😝 .

erinka83
18. lis 2009

Tak jsem schválně zkoušela dýchat přes PUL IV Organic...no asi bych se udusila 😀 Takže o prodyšnosti PUL zátěru mám jaksi pochybnosti 🙄 Přes vlňáky se dýchá v pohodě 😉 Jsem neměla co dělat 😀

terezita
18. lis 2009

hihi, tak nase em. je v otaceni pomalejsi, otaci se nam teprve mesic - od zacatku 6.mesice. a je to sranda 😵
ad nocni plinuse - nam jsou sympatictejsi BBH. vydrzi vic nez BE a daji celou noc, nemusime vycpavat. ale ono asi kazdemu vyhovuje neco jineho. mne na BE vadi, ze jsou takove prkenne i kdyz jsou nove..
cc na rovno budu muset taky zkusit.. jen si moc netroufam, aby to nebylo vsude kolem.. 😉 😅

joohana
18. lis 2009

Terezito, bude to všude kolem, ale počkej až bude prtě na příkrmech a bude kakat bobky, to i ty vlňáčky přijdou ke slovu 😎

baca
18. lis 2009

tak jsem zase prala vlňáky, Babu teď týden kadí jednou za 3 dny, ale bohužel vždy do vlňáčku s čč 😀

majatob
18. lis 2009

ahojte 🙂 jdu pro radu...
takze, chceme zkusit latkovat, ovsem nechce se nam do toho zatim prilis investovat,kdyby nas to nahodou nechytlo, takze bych ze zacatku rada pouzivala jen cc a svrchnaky + neco na noc...ale jaksi se v tom ztracim kolik ceho a jakyho a jestli to vubec jde s takhle jednoduchou vybavou 😅 co myslite? 😀

terezita
18. lis 2009

no my prikrmujeme zatim tyden a furt je to michane vejce, ale oranzove.. 😀 😀 akorat mi to jidlo potvurka sabotuje.. :-P no na toho bobka se uz tesim! 😉
majatob, urco to takhle jde, ale urco te pak prekecame i k nejakemu barevnejsimu kousku.. 😉
ja mela ca. 40cc libstat (holky tu kritizujou, ja byla spokojena), 9 bambusovych kikko a 5 IV muselin. ze zacatku jsem pouzivala na noc jednorazovku, netroufla jsem si dat latkovku 😀 no a pak jsem uz na noc davala BBH bambusku.

majatob
18. lis 2009

terez, me je jasny, ze jak se do toho trochu dostanu tak neodolam, ale zacinat musim pozvolna, prece jen, chlapovi nevysvetlis, proc potrebujes gatky s kytickama/puntickama/prouzeckama... 😀 😀 😀
zatim mam asi 25 cc, takovych tech obyc starych, jednu kalhotkovou a jedny cerveny svrchnaky TotsBots...mam nakoupit aj nejaky vv nebo staci ty obyc a poskladat na novosklad, popripade jeste necim vycpat? a jestli pocitam spravne tak aspon 50 abych tech cc mela, co?

majatob
18. lis 2009

ehm, asi budu mit blby dotazy, ale fakt nevim 😀

evicka7
18. lis 2009

amulet, souhlasím s terezitou, že bbh vydrží víc než be, tu musím dovycpat prefoldem a je z toho dost velký balík

majatob, vezmi pár čč, kup dvoje svrchňáky a uvidíš 😉 na noc opět doporučuju bbh bambus

terezita
18. lis 2009

majatob, vycpavat urco musis, jedna plinuse jako novosklad je malo.
vv jsou faaajn, ja je ale pouzivala az pozdeji, bo delaly em.balik na prdce. jo daji se vlastne poskladat jako kalhotovka na snappku. pak muzes v ikei koupit rucniky za 7kacek a pak jeste zinky a ty se daji taky krasne pouzivat jako vkladacky 😉

majatob
18. lis 2009

terez, jako dat jednu cc, do toho ten rucnik a na to svrchnaky, jo? 😕 to je dobra vychytavka 😀

terezita
18. lis 2009

jojo 🙂

amulet
19. lis 2009

Holky, dík za rady. Tak BE vynechám a koupím místo toho BBH... Občas jsem dala na noc hnusku, ale už nám to tak smrdí, že přikoupím ty noční. A jaké vlňáčky byste na to doporučily? My máme BI wool, ale ještě jedny bych pro jistotu brala...