Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kackaj
24. únor 2010

Raady, tak honem už napiš, že jsi objednala a že tam už žádná nezbyla....svrbí mě ruka strašně, málem jsem si ji už objednala já...ale já nechciiiii 😀

betelgeuzz
24. únor 2010

Já jsem objednala na tuly-tuly. Včera ještě měli M.

bury
24. únor 2010

Holky já k vám přestanu nakukovat 😀 jsem tu slibovala, že budu objednávat, až bude prcek na světě a co jsem dneska udělala?????? ano, objednala jsem si jednu SWB AIO a jednu Econappi!! 😀 ještě se může stát, že budou volat, že něco není .... ale snad ne 😢

erinka83
24. únor 2010

Holky a ty merino kalhotky, myslíte, že by šly i na zavazovačku??

kackaj
24. únor 2010

No, já myslím Erin, že zavazovačka je taky dost široká a že by to ty kalhotky nepokryly...ale nevím, nemám zavazovajdu. Ale hezká jsou i ta kráťata ve stejném stylu jako kalhotky a myslím, že sednou líp 😉

raady
24. únor 2010

Holky, opravdu davová psychóza. 😠 🙂 Tak jsem objednala SWB AIO. Když nám náhodou bude hooodně velká, je k dispozici 😉

kackaj
24. únor 2010

Raady, tak davová psychóza za 3kila je furt lepší jak davová např. cuddlepsychóza za 6kil ne?🙂 Když budou velké, tak dej vědět do IP, hlásím se jako první zájemce🙂 Chceme aio hlavně na léto a to už budem hooodně velcí macci myslím🙂

raady
24. únor 2010

Jo, jo Kacko, včera jsem chtěla spočítat, kolik jsem do plenkování dala celkem. Pak jsem si to raději rozmyslela 😀 Cudly mi ani nepřipomínej. Vypadají fakt úžasně. Moc je tady vždycky chválila Ijo. Těm jsem naštěstí oddolala 😅

erinka83
24. únor 2010

hm, ty kraťata už jsou celkem drahý...ach jo, ale potřebuju ještě nějaký vlňáky, a zapínací tlačí kolem nožiček -(

kackaj
24. únor 2010

Erin a co prostě disany...levné, praktické. Taky je nemám, objednala jsem si storchenkinder vlňáky asi před měsícem a půl a stále nejsou doma 😠 měla jsem jít taky do disan, ale já ne, pořád musím mít něco extra a nakonec mám prd 😝

raady
24. únor 2010

erinko, mám vlňáčky shorties od Baby Idey a jsem s nimi opravdu spokojená. Už mám dvoje, abych je mohla točit. Jedny jsem kupovala z druhé ruky a jsou ve 100% stavu. Dávám k nim návleky.

erinka83
24. únor 2010

Disany mám, chtěla jsme zkusit něco jiného, ale musí to pasovat na zavazovačky 😀 Já mám totiž pocit, že z kalhotovek má Barča hodně otlačený nožičky, kdežto v zavazovačkách v pohodě... Raady, to je taky pálka ☹ To ty disany jsou levnější....Ch jo 😅 Taky vám na Bráně nejdou rozkliknout ty obrázky? Myslím detaily...

mataharyy
24. únor 2010

Brý den 🙄
Tak BL Classic selhala na celé čáře a mohla jsem do ní nacpat třeba modré z nebe... V osm jsem mu jí dala a před dvanáctou už byl nacucanej jak houba, musím koupit nějako na noc, nebo mě trefí... Se vzbudil na mokrou plínu pak na deset minut zabral a pak přišel horor mama horor. Do půl druhé záchvat řevu takovej že se začal opěd dusit a musela jsem mu dát na zadek aby se vzpamatoval a nadechl ☹ Jsem ko a on si kdlidně usnul, to je děs 😠 😀

raady
24. únor 2010

Erin, já vím jsou drahé. Strašně dlouho jsem se rozmýšlela, jestli je mám koupit. Právě že já na doma taky dávám většinou zavazovačky +vv. Disany jsou fajn, ale proti BI jsou hodně silné, žmolkují a drží hůř tvar. Mě spíš vyhovovaly na ležíčí mimi. Teď mám 1 Lovíky (z druhé ruky od Lusinty), 2 BI shorties, na noc domapletené. PUL HD jako pohotovostní. Přiznám se,že mám 90% látkovek vč. svrchňáčků z druhé ruky. Většinou jsem měla štěstí na opravdu "jakonové" 😉

erinka83
24. únor 2010

raady, ty lovíky máš jersey? Barča má od toho otlačený nožky, bohužel i od bambusek Anavy ☹ A ty se mi přitom tááák líbí ☹ Takže do těch shorties dáváš zavazovačku? Asi bych měla vzít M, že?

ivuska.h
24. únor 2010

Moje natahovací vlňáčky i longies taky krásně udrží čč 😉

ivuska.h
24. únor 2010

Erinko a tím otlačením myslíš jen začervenalé proužky na stehýnkách nebo ji to nějak bolí a dělá to potíže?

raady
24. únor 2010

Erinko, mám LVB jersey. Ale přepískla jsem to s velikostí, máme L, takže jsou B. ještě volnější, neotlačují. Bambuska Anavy neotlačovala, byla to ale ta z těch prvních várek a byla moc nízká. B. lezl ven zadeček.
Shorties jsem kupovala rovnou vel. L, nosíme je asi od 7 kg. Jsou krásně vysoké. Dávám do nich vázací Disany nebo Popo.

angetha
24. únor 2010

No Vendulce z bambusky Anavy taky lezl zadeček..musím koupit tu novější ale růžovou 😀

maly_prcek
24. únor 2010

Erinka: Anavy vlňáčky jsou fakt super, krásně tenké, máme oranžové natahovací... Jsou rostoucí 😀 Nějak se mi zvětšujou, asi by chtěly oprat 🙂

Ivuska: nás taky otačujou, ale jen červené proužky, malému to nevadí se mi zdá... Ale radši mám snapkové bavlno-bambus, přijde mi, že tou snapkou si to líp utáhnu jak potřebuju...

mataharyy
24. únor 2010

Tak máme první zkoušku BG 😵 Dala jsem na odpolední spánek a uvidíme, snad zachrání situaci po té noční BL 😔

andnov
24. únor 2010

Tak to jsem Vás tu pěkně nakazila SWB AIO 😀 ale myslím, že nebudete zklamané - příp.se dá ještě dovycpat do kapsy bambus.vkládačkou a to nám venku vydržela i 3hod. 🙂 a pro neposedy jdou nandat i vestoje 😀 a hlavně pokud začne protíkat ( hodně používaná), tak se dá jednoduše převrátit a ten PUL tam zamáznout voskem a o.k. 😉

betelgeuzz
24. únor 2010

Eri, a co zkusit doma pletené vlňáčky? Já mám z MMB na noc a jsem s nimi spokojená.

erinka83
24. únor 2010

Má to jen červené a zmizne to, ale někdy to má strašně moc, že se mi to nelíbí... Ale vždycky se to naštěstí ztratilo...
Bet, doma pletené mám, ale neodhadla jsme velikost a asi pár měsíců musíme počkat 😀 Ale máš pravdu, to by bylo nejlevnější 🙂

No musím si to nějak rozmyslet 🙂

Raady, tak nám včera poprvé protekla BG kapsovka ☹ Kolem nožičky, malá čůrala na boku ☹ Když jenom ležela, bylo to naprosto OK, tak jsem zvědavá, co nás ještě čeká 😀

mataharyy
24. únor 2010

Tak jsem našla tu tuly stránku, je to tam krapet probrané, ty akce 🙄

erinka83
24. únor 2010

mataharyy, oni mají akce každou chvíli, tak třeba něco ulovíš příště 😉 A jinak musíš hnedka v pondělí 😀

ladida.l
24. únor 2010

tak jsem opět neodolala tuly-tuly akcím, zkusila jsem tu SWB velurku a ještě jsem si vzala další econappi - ty Aio už nemají 😒

mataharyy
24. únor 2010

No kdyby nesoupeřila s kobylkama, tak bych to stihla 😀 No neva jsem alespoň ušetřila 😀
Jináč BG paráda, teda nebyla možnost jí nechat až tak dlouho, neb hned zkoušel jestli na ní zůstanou fleky 🙄 ale po dvou hodinách paráda 😵 A pokud se z něj nějakou rychlostí nestane méďa kulička, tak to s ní dotáhnem až na nočník, jen ta doba schnutí 😒 Teď má GB, ale teda ta je podstatně menší 😲 s tou se až k nočníku asi nedohrabeme 😢 teď ještě jak bude sát... Tak nějak nevím, ale když se to vezme kolem a kolem, tak na obě jsem musela čekat dva dny, než budou suché... 🙄 takže je to asi tak srdečně jedno kterejch pořídíme více... 😨

angetha
24. únor 2010

Co je GB?

ladida.l
24. únor 2010

gro baby???