Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betelgeuzz
5. bře 2010

Reru, já lanolínovala jenom jednou a stačilo to.

michelle1
5. bře 2010

Máte zkušenost s těmito vícevrstvými plenkami Popolini na novoška? http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=12363596&tab=6 Případně jakou vkládačku použít na zvýšení savosti do čč? Díky za rady

zlatouch
5. bře 2010

michelle1-ja vicevrstvy plenky pouzivam doted, dokonce stale S (ale jak uz jsem psala, L.je mrnava) 😉 Mela jsem na ne i Bambino Mio gatky 5-7kg, tam ta plina hezky drzela, ale na ridky kojo hovinka to neni, tece to bokem na gatky. Nicmene jako vkladacka do cc na novosklad by to nevadilo, ale nevim, jestli to na ten maly zadecek neni moc velke... Ja uplne na zacatku davala jen 1cc novosklad plus malou vkaldacku z mikrovlakna (neco jako ma BG tu malou).

betelgeuzz
5. bře 2010

Michelle, ty mám. v podstatě stejné dělá i kikko, teď už nejsem schopná rozlišit, které jsou které, protože na nich není označení 🙂 Jsem s nima spokojená. Ještě používám ikea ručníky, ty rychleji schnou.

zlatouch
5. bře 2010

Ale v podstate tam muzes soupnout ledacos - frote rucnicek z Ikey frci, ja davala i home-made vkladacky z flaneloveho pyzama (no, spis jen rozstrihane pyzamo, kdyz se mrne hodne pokadilo, rovnou jsem ji vyhodila...) nebo dalsi cc ruzne poskladanou

erinka83
5. bře 2010

michelle, já používám bambusový vkládačky Kikko, 30x30 http://www.vbavlnce.cz/index.php?kat=9&dtl=P280

michelle1
5. bře 2010

já právě používám jako vložku další čč, ale přijde mi to moc objemné. Pokud budu dávat nějaké vkládačky, zachovám široké balení? Máme nakázáno od ortopeda.

zlatouch
5. bře 2010

michelle - to mi ta vv plina pripada jeste objemnejsi nez cc 😒 V sirokym baleni se nevyznam, ale myslim, ze jakkoli vycpany novosklad znamena siroke baleni, aspon oproti jednorazovkam

betelgeuzz
5. bře 2010

Já jsem ze začátku taky používala čč, ale příjde mi, že toho moc nenasaje. Ta vv nasaje určitě víc. Na objem je to přibližně stejně.

Eri a jaký je rozdíl mezi tou kikko vkládačkou a ikea ručníkem? je kikko savější?

erinka83
5. bře 2010

kikko vkládačka je bambuska, takže je mnohem savější než ty ikea žínky...ale je to 30x30, tak toho nepobere tolik jak velká vkládačka...Používám to na doma na 2-3 hodiny do čč a v pohodě....

michellle, tak kikko se skládá na třetinu, podle mě moc široký balení neudrží, není to velkej balík, to asi spíš ty vv...

maly_prcek
5. bře 2010

Michelle: na malé miminko je to obří, řekla bych tak tlusté jak 2 čč 😒 A vaječinu to nepobere. Podle mě je to ok až na větší děti. Do novoskladu jsem dávala ikea ručníček nebo jakoukoliv vkládačku... Teď bych si do novoskladu pořídila asi spíš ty kikka 30x30 (využiješ i později, ikea ručníček sice taky, ale sají málo).

To široké balení - co skládáš? Novosklad? Tam bych řekla, že čč být musí (přeci jen ten střed je poskládaný na užšeji). Nebo slož ten vnitřek jen 2x (ne 3x, jak se normálně dělá) a přidej vkládačku/ručníček/kikko. To by mělo být ok...

Já jsem celkově vv nepřišla na chuť (tvrdé, obrovské, vaječinu to nebere) až do teď, kdy jsem si spíchla něco na styl Ivuščiých prefoldů (bambusové froté zašité do látky ze starých triček) a to je paráda, krásně měkučké, saje jak hrom, balík taky jakš takš... 😵

raady
5. bře 2010

Ahoj,
michelle, já jsem měla vv Popo když byla Barča malá. Je savá a široké balení také zachová. U nás savější než čč. Do novoskladu jsem ji nedávala. Tam jsem dávala poskládanou čč + nějakou vkládačku nebo malý ručníček Ikea. Také mi vycpaný novosklad připadá širší než jakákoliv jednorázovka. Vv jsem dávala do vázacích Disan. Teď mám vv i větší velikost do vázaček a pro nás super domácí balení. 😉

michelle1
5. bře 2010

skládám novosklad..mmch do kdy se novosklad skládá? Ty kikko 30x30 vypadají taky dobře, tož te´d babo raď 🙂 Je obecně bambusová vkládačka nejsavější?

raady
5. bře 2010

michelle, to záleží na tobě, do kdy ti novosklad bude vyhovovat a do kdy se ti malá do 70x70 vejde 😉 Mě vyhovoval novosklad skoro do 7. měsíců. Střídala jsem ho s vázačkama, na ven kalhotovky.

michelle1
5. bře 2010

raady, mě novosklad nevyhovuje už teď, děsná drbačka 😀 ale kalhotovky a spol chci kupovat až od další velikosti, teď mám jen troje AIO a dávám je na ven.

reruna
5. bře 2010

Ahoj, tak ty domácí vlnáčky praním nějak povolily nebo co, jsou tam ted docela velký oka, no to nevím, jak to bude držet... ale ještě nejsou suchý...
michelle vv popoliny jsou pro novoška asi moc velký myslím, my máme vel. M, máme přes 8 kg a dávám je na třetiny a vepředu ještě složené... ale na doma dobré a super to drží IV Organic a doufám, že i loviky na to budou fajn...

zlatouch
5. bře 2010

michelle - jj, bambus je nejsavejsi, zalezi teda na gramazi a uprave(flaus, frote), do toho uz tak moc nevidim, ale obecne je savost bambus>konopi>bavlna

ladida.l
5. bře 2010

Nemáte někdo vlňáčky Cuddle? Protékají mi kolem nášivky. Plína byla mokrá minimálně. Co s tím? Nedají se ty švy nějak namazat přímo lanolínem? Díky za zkušenosti.

maly_prcek
5. bře 2010

My skládali novosklad do cca 3m, pak už lezl zadek a musela bych přejít na 80x80cm, ale to už jsem nechtěla, jedem kalhotkovky nebo čč narovno v případě nouze draka.

Reruna: máš je z takové té melírované merinovlny? Ta to dělá... Kdyžtak vyper na 60, ti se srazí, snad ne moc... 🙂

Ladida.l: já jsem je měla, ale tohle se mi teda nikdy nestalo... Přijde mi to divné - u pulek chápu, že se šitím poruší ta pul vrstva, tak to proteče, ale u vlňáků??? Vlná má taky jakási oka, jak je pletená a v místě nášivky by dle mého mělo být přece ještě o vrstvu nášivky navíc... Osobně bych to zamázla tím lékárnovým lanolínem, zespod vrstvičku v místě nášivky a možná i z vrchu ty švy. Tím nic nezkazíš 😉

ladida.l
5. bře 2010

maly_prcek: tak díky za radu, chtěla jsem se ujistit, že tím nic nezkazím. Stalo se to, když byl majel obrácenej na bříšku, měl na teplakách mokrý obdelníček, velký přesně jako ta nášivka - ty fleesáčky mi dělají to samé 😕

michelle1
5. bře 2010

malyprcek, díky moc za radu s tím novoskladem, musím přiobjednat ještě plínky a uvažovala jsem právě, do kdy mi vydrží 70x70.....větší teda taky kupovat nebudu a pořídím pak rovnou kalhotovky 😎

reruna
5. bře 2010

maly prcek jo jsou z melírované merinovlny Maxi Color, u nás nic jiného ani neměli, no uvidím až to vyzkouším a když tak pak zkusím teda vyprat na 60...

janka313
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
andnov
5. bře 2010

janka313:tady nepochodíš 😀

kukuca
6. bře 2010

Ahoj maminky,
prosím o radu o čeho balit našeho prcka 🙂 Nějaký tipy na savý plenky,sušení bez problémů.Do teď od narození jsme dávali Lipštátský plenky 70x70 novosklad a do toho ještě jednu složenou jako vkládačku a nakonec svrchňáčky Imse Vimse.Dál jsme měli na parádu pár barevných Itti Bitti vel.S.Byli jsme spokojení,akorát plenky už 70x70 už jsou malý a chceme zkusit něco novýho,aby v tom neměl F. tak velký zadeček.ALe pořá dost čůrá atak jen novosklad nestačí a na to svrchňáky.A navíc teda vaječina vždycky protekla ☹
Díky moc

kukuca
6. bře 2010

Jé,čtu že se novoskla řešil...Taky bych zkusila nějaký kalhotovky,ale mo se v tom neorientuju,nešel by odkaz přímo na nějaký?Přítí týden jedu do města a musím něco už pořídit..

zlatouch
6. bře 2010

kukuca - obecne nejlip sajou bambusovy plenky, velmi dobre se osvedcuji treba tyhle: http://www.branakdetem.cz/bambusova-plena-baby-... ale zrovna nejsou. Sem tam se objevi na MMB (mimochodem, jestli chces zkouset vic druhu za dobrou cenu, doporucuju lovit tam). Takovy zakladni, co ma hodne latkarek jsou znacky Popoliny, Haipa Daipa, Baby Lucy, kdyz to tu proctes, urco najdes plno recenzi 😉

noone
6. bře 2010

holky s tema igulee plinama, nedala by se nejak nalanolinovat i nasivka u AIO? 😕

noone
6. bře 2010

kukuca, to je tezky, v cr toho je v nabidce tolik, ze ma kazda latkarka uplne jinou vybavu 😀 . kazdymu vyhovuje neco jinyho, ja bych ti poradila jit do obchodu, vyprat si co se ti libi, koupit po 1ks a az si vyzkousis co vam sedi tak dokoupis... jak psala zlatouch, nejvic save jsou bambusove plinky, tak nejakou bambusovou urcite na noc + jeste bambusove vkladacky (staci bambus ubrousek 30x30cm a poskladas si ho), na den ti staci i min save... vseobecne pozor na AIO pliny, rady protekaji pokud si nedas pozor a nekde ti vykukuje to save jadro z kalhotek 😉 a celkove myslim ze vic vydrzi system plina+svrchnaky nez AIO. ale zase je ted plno novych AIO, co se jim rika AI2 (pop-in, gro baby), kdy se da to save jadro z pliny uplne vyndat, takze to rozlozis vlastne na svrchnaky a vkladacky... a ty vetsinou lip tesni nez klasicke AIO (aspon teda ktere jsem vyzkousela ja - mommy's touch, itti bitti...). tak snad jsem ti v tom neudelala jeste vetsi gulas 😀

noone
6. bře 2010

jezis ne vyprat v obchode pliny, ale samozrejme vybrat 😎