Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

angetha
4. kvě 2010

Teri tak ho zapni na snapku..to půjde ne?
Jo a už mám doma BI Shorties 😎

beruskaveruska
4. kvě 2010

erinko no já taky myslím raději na ty jednovelikostní, ale aby v tom pak neplavala 😀 , ale asi ne začneme stejnak novoskladem tak si dělám zbytečné starosti co? 🙂 jen mi je líto, že jsou tak krásný a musej se na ně dávat svrchnáčky

kackaj
4. kvě 2010

Jo, shorties jsou super, ale mě dneska přišly longies a ty jsou mě ještě mnohem milejší, dneska z nich Ondra nevystrčil celý den nos🙂 Fakt super gaťata. S shorties se těším, že budeme dělat machra v létě venku, zatím v nich jen spinkáme🙂

erinka83
4. kvě 2010

anet, asi jsem to blbě napsala, já mám totiž pocit, že když dám novosklad do natahovacích, že to zákonitě vyteče, prostě ty pulky to podle mě udrží líp, já nevím, mi ten novosklad kolem stehýnek moc netěsní 😕

Juj, chci fotku těch shorties!!

izabelkak
4. kvě 2010

erinko ja mám fotku, vel. L a Iz mala ca. pol roka... sed má skoro až pod paže aj dnes🙂)) https://www.modrykonik.sk/fotoblog/izabelkak/al...

pavlici
4. kvě 2010

Ahoj, diky za tipy. Vicevrstve plenky jsem zacala pouzivat a musim rict, ze mu 3-4 hod vydrzi, i kdyz jsou cele procurane, kdyz je sundavam. Nastesti malej nerve, kdyz je mokrej, takze je to zatim v pohode. Muzete mi jeste doporucit neco na noc? Aby v tom nejakych 10hod vydrzel, aniz bych ho musela prebalovat? Diky.

pavlici
4. kvě 2010

Jeste jsem se chtela zeptat, jake konkretni rucniky pouzivate do tech plenek? Ze bych se po nich taky podivala.

erinka83
4. kvě 2010

Tak my máme nový svrchňáčky, už jsou v lanolinu, tohle jsem natáhla na plínu jen abych to mohla vyfot 😀 Už se nemůžu dočkat, až budou ready, snad budu spokojená 😵

erinka83
4. kvě 2010

Izabelka, díky, vypadají fakt dobře 🙂

angetha
4. kvě 2010

Eri, Izabelko, moc pěkné 🙂 🙂 🙂
Eri ale vy už brzy začnete s příkrmy ne? ono to zhoustne

erinka83
4. kvě 2010

Anet, máš pravdu, už pár dnů papá mrkvičku a docela to zhoustlo, ale asi bych se stejně s tím novoskladem bála 🙂

angetha
4. kvě 2010

No ale já od té doby asi fakt neměla špinavé svrchňáky..a když tak jen mojí špatnou manipulací během sundavání..
No a vlastně já přebaluju tak, že Vendulka leží na břiše, vzdala jsem to 😀

erinka83
4. kvě 2010

Anet, a ty používáš novosklad?

angetha
4. kvě 2010

Už ne ale čč narovno nebo kalhotovky..a hlavně pokud chodíte na nočníček tak to teď půjde lépe protože děti nejdřív viditelně tlačí 😀

erinka83
4. kvě 2010

anet, to máš pravdu, teďka už jsme to chytli 2x 😀 Vždycky se začne divně tvářit a tlačí, tak to celkem stíháme, vaječina byla šup šup 😀
No a čč narovno, to ale asi nedáváš do natahovacích??

angetha
4. kvě 2010

Do natahovací ne no..ALE pokud by se to poskládalo takhle
http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-...

dneska měla Vendulka podobně složenou čč se snapkou na zadečku 😀

izabelkak
4. kvě 2010

erinko možeš skladať aj na draka, keď sa ohnú tie okraje smerom dovnútra sú z toho super gaťuše .... a mne teda z novoskladu neušlo ani keď malá hnačkovala, na novosklad či draha dávam najradšej naťahovacie, reps. novosklad už ani nedávam... ale tak asi záleží ako často Ti malá kaká a ako velké nálože🙂))

erinka83
4. kvě 2010

iz, já si draka zkoušela poskládat a nějak mě to neoslovilo 😒 Tak já nevím, jestli ten novosklad blbě utahujem kolem nožek, podle mě to líp nejde 😀 Když měla velkou nálož vaječniny, tak to protíkalo kolem nožek, ale pokud to už bude takový hustý jak teďka, tak by to bylo OK a hlavně doufám, že to pude do nočníku 😀

ivuska.h
4. kvě 2010

Berusko, svrchňáčky skutečně jen tak nebudou, jak už psala Prcek (to zní divně v tom ženském rodě 🙂 ), nemáme zatím dobrý a stálý zdroj certifikovaného PULu. Budou snad celkem brzo vlňáčky, doufám, že tak do měsíce.

Erinko, já jsem dávala Ondrovi natahováčky i přes vv na snapku. Teď už z těch vv vyrostl a další jsem mu líná ušít, tak nosí druhojakostní kalhotkovky.

angetha
4. kvě 2010

No a dneska jsem byla fakt na nervy, takže jsem dala čč na trojuhelník a bylo to
http://www.facebook.com/photo.php?pid=295727&l=...

Ivuško a nebudeš dělat náhodou i vlněné obdélníky?

ivuska.h
4. kvě 2010

Angetho, dobré balení :D

VO klidně může být, ale to merino, co teď používám, by asi bylo málo... Ve dvou vrstvách... Já jsem to nikdy nepoužívala, tak nevím, jak tlusté to musí být, aby to fungovalo...

maly_prcek
4. kvě 2010

VO mám doma - mám vrstva pletená z merino vlny + merino z šijemedetem.cz a je to super... Myslím, že i 2 vrstvy merina z šijemdetem by stačily...

ivuska.h
4. kvě 2010

A to slouží jako zesílení vlňáků?

maly_prcek
4. kvě 2010

Eri, do natahovacích dávám snapkové Anavy... Mně tam ty čč moc nejdou aplikovat... 😒 čč narovno tam instaluju půl hodiny aby to nepročůral bokem a stejně tomu nevěřím, tak různě to tam jezdí, draka nemám ráda a novosklad je malý a 80x80 nemám...

Ale čč nebo vv do zavazovaček s VO nebo zapínacích vlňošů je super... 🙂

ivuska.h
4. kvě 2010

Tak můžu hned zítra vyzkoušet, když mi řeknete, jaké chcete rozměry... Takovéto cancourky vlny tu ještě mám, co už na vlňáky nestačí.

maly_prcek
4. kvě 2010

Ivi, já to dávám do zavazovaček (čč/vv + VO + zavazovačka a už nic) - je to super, krásně štíhlučké... 🙂

maly_prcek
4. kvě 2010

Rozměr jsem dělala jako čč na osminy + cca 1-2cm na každé straně...

ivuska.h
4. kvě 2010

To je zajímavé, vyzkouším na Ondrovi 😉 Tak zítra to hodím na eshop a uvidíme.

nika
4. kvě 2010

já mám VO jen pletený z merinovlny v jedné vrstvě a dobrý (pleten dost hutně). ten co jem našla na prodej na mokoshop, je 40x15 cm ale ten je k indivindi zkrácení 🙂

terezita
4. kvě 2010

ja mam VO z ovci vlny. teda byl to puvodne svetr, ale pri prani se mi srazil, tak jsem z nej ty obdelniky nastrihala. a krasne drzi 🙂