Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sussanah
14. kvě 2010

no to jo ze to je jako obdelnik z vlny 😀 a kde koupit? koukam na branu k detem a tam to nemuzu najit ☹

beruskaveruska
14. kvě 2010

ahááá tak už to vím co a jak díky moc 🙂

maly_prcek
14. kvě 2010

VO - mám homemade (prostě z merinovlny upletený velikosti čč na osminy + 1cm na každé straně), lae v jakémsi e-shopu se dal i koupit... A Ivuška psala, že má jakési zbytky a jak to testne na Ondrovi, tak že začne taky vyrábět 😉

nika
14. kvě 2010

susan na braně je to v sekci bezplenkovka,jinak přímo na mokoshop, nebo počkat co Ivuška, potřebuji ještě jeden tak snad Ivuška přihodí k prodeji.

sussanah
14. kvě 2010

hmm, tak to bych se taky pridala ke koupi 🙂 A kdyz provlhne ta vv, nenavlhne i ten obdelnik? My nikdy nepouzivali vlnacky, tak nevim. Jakoze treba staci mit dva a jen je vymenit, nechat vyvetrat a staci?

sussanah
14. kvě 2010

a hned dalsi dotaz, uz se mi podarilo najit merino vlnu v brane, kolik vlny je potreba na upleteni toho obdelniku? Jste me uplne nadchly tim VO, jak je videt jsem jeste stale latkujici zacatecnik 😀

betelgeuzz
14. kvě 2010

Ivuska, takže z Číny je jenom ten jeden druh jo? Ale stejně ve mně nebudí důvěru. Teď jsem četla zkušenost s jejich šátkama a je taky špatná ☹

Nika, to jsi napsala přesně, že zavazovačky jsou buď láska, nebo nenávist. Já měla jednu na zkoušku a hned jsem ji poslala dál 😠

zihu
14. kvě 2010

ja zavazovacky porad zkousim,a le nejak nam nesedi kolem stehynek, asi to uplne nedotahuju anebo proste nevim:-/ a to se mi taaak libi 😨
k vlnakam, taky mam VO a spokojenost🙂 ted jeste planuju koupit dalsi vlnaky, mate nejake osvedcene? mam shorties a jsou fajn,a le asi budou brzo male.... libi se mi swaddlebees ale bojim se tech druku, aby si to nerozepinala...? nejsou natahovaci prece jen lepsi? 😅

erinka83
14. kvě 2010

Já dávám zavazovačky na noc, a to mám už nějaké jeté, tedy úplet není moc pružný, tak nové musí být úplně fajné...Ale jsem teda zvědavá, až se začne víc mlet....

ivuska.h
14. kvě 2010

Uáá, vlněný obdélník, já jsem ho tu nedávno slibovala a zapomněla jsem na něj jak na smrt... Manžel byl teď tři dny pracovně pryč, tak jsem totálně vykolejená 😒

ivuska.h
14. kvě 2010

Betel, jo, já jsem to tehdy tak pochopila. Ona už paní změnila ty fotky na webu, ale tehdy se o tom diskutovalo na BC a bylo to prostě to samé.

ivuska.h
14. kvě 2010

Jinak kdyby někdo chtěl vázačku HHS, mám tu tři kousky v růžové barvě, nechávala jsem si je jako pojistku, kdyby vše ostatní došlo, ale už jen leží a lákají moly 😀 Nevím, na malé mimi je to moc tuhé a na větší se to zas nedá zavázat, když se vrtí... Jako nouzovka dobrý, ale že bych to musela používat furt, to ne.

maly_prcek
14. kvě 2010

Merino vlna na VO - z toho klubka vyjdou určitě 2 VO, možná i 3 a víc... Takže jedno stačí... 😉

VO - je dobré mít 2 ks, aby mohly větrat, ale záleží, jak často chcete zavazovačky používat, i s jedním se dá určo vyžít, zvlášť, pokud nevíte, jestli zavazovačky budete mít rády nebo neee...

Já si to právěn dotáhnu tou snapkou, pak to sedí kolem nožek a nepovoluje se v pase... Dokud jsem dávala bez snapky, tak jsem si taky říkala, jak někdo může někdo vůbec vyrábět takový krám, když to má krátké uši a odstává to všude, netěsní... 🙂 Jsem si nadávala, že jsem koupila 2ks a ne jednu z bazaru 😀 A teď pohoda, jsem ráda, že mám svoje nové, jsou krásně měkučké (a asi ani neztvrdnou, páč je skoro neperu 🙂 )... Píšu teda o HHS...

Zihu vlňáky : a jaké plínky jedeš? Já osobně mám natahovací ráda spíš na kalhotkovky nebo draka (ale toho teda vážu málo, vlastně jsen teď, co nám (asi) lezou zuby a máme jakýsi řidší bobek), na vv/čč narovno nee, jezdí mi to tam a to mně štve. VV a čč dávám do zapínacích (patentek bych se nebála, rozpíná se spíš sucháč). Měla jsem Lovíky, ty byly fajn. Jinak z nahatovacích mám taky Shorties, ale raději mám ten materiál od Bundles než od Babyidey... Jinak já mám teda teď skoro všchny vlňoše od Ivušky... Miluju ten matroš...

pikitko
14. kvě 2010

Ahoj Holky,
prodávám nějaké nepoužité plenky a kalhotky. Kdybyste některá měla zájem, tak mrkněte

https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/gybc/pro...

pikitko
14. kvě 2010

Zapomněla jsem, ještě bych koupila IB SIO vel. L v dobrém stavu. Díky.

mehlo
14. kvě 2010

susan- pozor na merino na bráně- nehodí se na vlnáky ani podle mě na obdélník. Mám z ní upletené longiesky a nedají se skoro použit, protože jsou hned mokré. Ona je ta vlna totiž předepraná- superwash a lanolin na ni chytá opravdu špatně. Lanolinovala jsem snad 5- 6x a pořád nic moc. Dávám je jen když je nouze nejvyšší a jen tak na hodinu a dost.

baca
15. kvě 2010

jejda, mehlo, já z té vny háčkuju už asi půl roku VO! Ještě ho pořád nemám dodělaný, ale 3/4 ho je... tak to mám radost, že je to na houby 😠

raady
15. kvě 2010

Ahoj,
také nemám s merino v úpravě superwash nejlepší zkušenosti. Lepší je opravdu 100% vlna, u vlňáčků potom třeba merino jen na rantly kolem nožiček a pasu.

zihu
15. kvě 2010

maly_prcek.. no ja casto novosklad anebo vv, jinak mam i nejake kalhotovky... a vazacky, ktere moc nepouzivam 😅 tak myslis, ze swaddlebees na druky budou v pohode? jsou docela drahe 🙄

nika
15. kvě 2010

já mám VO z merina se superwash upravou a drží ale lanolinovala jsem ho 2x zasebou. ale ze zbylých dvou klubek budou návleky na nožky 🙂 raději. a objednám raději novou 🙂

kackaj
15. kvě 2010

Zihu a myslíš, že vlňáky swaddlebees ještě seženeš? Kdybys věděla kde, tak dej vědět, taky je sháním, ale nikde nejsou ☹ Jsou jen na sucháč a ten nechci. Prý je nemá už v nabídce ani sám dodavatel, tak nevím??? Proč se přestávají vyrábět věci, které jsou dobré a oblíbené? Nechápu.
Jinak na longies je asi nejlepší si počíhat na MMB, před 14ti dny jsem tam zrovna natrefila na dvoje Lka a už je mám doma. Jsou super a budou na dlouho asi🙂 Shorties taky dobrý, ale nedají se nosit jen tak, pokud není fakt teplo, což zatím není, tak je máme na noc s ponožkama.

zdeniii
15. kvě 2010

Ahojky holky, chtěla bych se zeptat, když je mimi v látkovkách, přeci jen má větší zadeček než jen v hnuskách... nepřijde vám že má pak nožky když leží tak nějak nahoru nebo neprohýbá se moc v páteři? Začínáme látkovat, tak to asi moc zkoumám což... My jsme v tom taky vyrostli 🙂))

kackaj
15. kvě 2010

Zdeniii, já už si to moc dobře nepamatuju, možná jsme ho měli trošku do kopečka ten zadeček, ale to se hrozně rychle srovná, mimčo za měsíc vyroste a už do kopečka nebude....na páteř si myslím, že to žádný vliv nemá....jak říkáš, všichni jsme tak vyrostli a žádný krpatci z nás nejsou....většinou 😉 😀

sussanah
15. kvě 2010

holky, takze napr z toho http://www.eshop-rychle.cz/www-pleteni-cz-eshop... by ten VO fungoval?

raady
15. kvě 2010

sussanah, fungoval. Měli jsme z ní vlňáčky a pohoda.

zihu
15. kvě 2010

kackaj.. aha to sem jeste nezkoumala, ze nejsou k sehnani 😨 tak uvidime, no.... ale slysela jsem na ne samou chvalu, tak uz jsem se chystala.. 😵
zdeniii.. trosku do kopce je, davej stihlejsi baleni (novosklad...), mimi tolik necura a hodne kaka, takze stejne budes prebalovat casto... a my taky meli naklonenou postylku, trosku podlozeny cely rost pod matraci, takze mimi lezelo hlavickou do kopce a tim se to taky trosku srovna, aby nebylo hlavou dolu 😉

terezita
15. kvě 2010

ja mam ted nove merino vlnacky bundles, holky je doporucujou na slepicarne. a teda jsem prijemne prekvapena 😅 (vlnacky jinak moc rada nemam.. :-P) davam do nich vv a hezky drzi a rychle se daji vymenit.

zihu
15. kvě 2010

terezita.. a jake mas, ty pruhovane nizke kalhotkove anebo ty klasicke natahovaci s nohavickou a´la disana???

terezita
15. kvě 2010

ty nizke. disany ja veelmi nerada.. :-P
http://www.branakdetem.cz/male-merino-kalhotky-...
uz je jedu 3. den a fakt prijemne. nasi rocni cacorce jsem koupila velikost S, ma neco pod 8kg. nedokazu si je teda ale moc predstavit na 5ti kilovem mimcu.. na tom musi byt dost volne.. 😀 😀

zihu
15. kvě 2010

ok.. nejsou moc nizke??? 😨 nepada to, kdyz mimi chodi a tak?taky se mi loibi a vlnaky prave resim 😉