Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kathy.skal
17. srp 2010

@betelgeuzz prosím tě, bambusová nudle ... to jsou ty vkládací vložky? 😅

betelgeuzz
17. srp 2010

@kathy.skal myslela jsem tady tohle http://www.slune.eu/prebalovani/vkladaci-pleny/... bambus je hodně savý. Nebo rovnou ty prefoldy http://www.slune.eu/prebalovani/pleny-ctvercove..., ty jsou sice dražší, ale budou se hodit i později, až bude mimčo víc čurat.

andelka
17. srp 2010

@betelgeuzz prosím tě, jak se ten prefold používá samostatně? Jak se skládá? Já ho mám, ale ještě jsem ho nepoužila, nebo je to až na pozdějc?

erinka83
17. srp 2010

@andelka já ho skládám na třetiny, jsou tam vyznačený ty linie, jak přehnout a dávám na noc....

reruna
17. srp 2010

@andelka prefold jen přeložíš na třetiny, je to tam přešité, a narovno dáš do svrchnáků nebo vycpeš plenku, když chceš aby fakt hodně vydržela, já dávám samostatně

jasekd
17. srp 2010

@ivuska.h jeste by me zajimalo, a pak uz koncim 😉 Jak se do te studie promitly porody, ktere zacaly doma a skoncily v porodnici? Zapocitali to proste do tech komplikaci a zasahu po domporodu (nastrih, siti, krvaceni...) a umrti ci poskozeni, at uz k nim doslo doma nebo nasledne v porodnici?

jasekd
17. srp 2010

@andelka
@erinka83
@reruna mne se libil ten kalhotkovy sklad, nekdo to sem daval, porad mi to vrta hlavou, zda neporidit, vypada to tak jednoduse a hezky, mate zkusenost?

andelka
17. srp 2010

@erinka83
@reruna mi to přijde moc dlouhé 😕 ale už jsem se na to dlouho nekoukala a Dany dost vyrostl, tak ještě to vyšpekuluju. Já mám dost potíž v tom, že mi často všechno proteče kolem nožiček, čč, vv i AIO a pod. Navíc Dany mi kadí často, minimálně v každé druhé plínce má poklad. 😅 tak se mi ty lepší plínky nechce ničit, a tolik jsem se na ně těšila ☹ naštěstí většina je rostoucích, tak je snad ještě užiju.

reruna
17. srp 2010

@ivuska.h plánuješ šít longies vlňáky?, něco jako tepláčky s všitýma kalhotkama na udržení plínky, kdysi jsem to u tebe viděla na fotkách, že jsi to dělala...

andelka
17. srp 2010

@jasekd já ne, asi nemám nic z čeho bych to dělala 😕 😅

betelgeuzz
17. srp 2010

já skládám starý prefoldy na třetiny podle těch linií, ale mám dva novější a ty jsou hodně široký, tak ho skládám na třetiny, ale naopak.
@jasekd já kalhotkový sklad nepoužívám, malá asi od 2 měsíců kadila 3x měsíčně a teď už to většinou zkončí v nočníku, nebo je to tuhé, takže mi to příjde zbytečný.

reruna
17. srp 2010

@andelka Lukimu už je to akorát na dýlku, zkus to přehnout vepředu, nebo počkej, až trochu povyroste...nebo zkus ten kalhotkový sklad, to nám už nejde...

helulela
17. srp 2010

@andelka já skládám prefold na třetiny napříč těm prošitím, je to pak kratší

betelgeuzz
17. srp 2010

@andelka já jsem ten prefold používala od mala, jako vkládačku do novoskladu a bylo to akorát. Později jsem to začala dávat na noc do BE. Ten kalhotkový sklad se může právě z těch prefoldů.

erinka83
17. srp 2010

@jasekd s tím zkušenost nemám, mělo by to jít i z vv, ale měla jsem ty menší a z těch mi to prostě nešlo poskládat 😒

@andelka Je fakt, že jsem prefoldy dávala vždy převážně do vázaček, ty případný kakance udržely 🙂 NAštěstí se pak celkem "stabilizovalo" kakání v noci, že buď do nočníku nebo třeba až ráno....

reruna
17. srp 2010

@jasekd ten klahotkový sklad by šel asi jen z těch nových prefoldů od BI, protože onyy se pak dost srazí, tak nám to nejde, nedám to kolem boků, ale ty od ivusky by se snad srazit neměly a holky, co je měly na testování z nich dělaly kalhotkový sklad krásně...
@andelka neboj, jak začneš s příkrmy, tak by se to kadění mělo ustálit, lukin měl nálož i 12X denně a te\´d tak 2X, takže repre plíny ještě využiješ

reruna
17. srp 2010

vv mám M popoliny a ten kalhotkový sklad je tak tak, není to vůbec pružné...

ivuska.h
17. srp 2010

@jasekd Z toho abstraktu to není patrné, mám plnou verzi, jestli chceš, můžu ti ji poslat. Porody plánované na doma s následným transferem jsou tam vyčísleny v tabulce, včetně toho, proč k převozu došlo.

ivuska.h
17. srp 2010

@jasekd Já jsem používala a používám na Ondru, moc mi to vyhovuje. Ale s nepružnýma prefoldama (tj. skoro všechny vv na trhu) to moc nejde.

ivuska.h
17. srp 2010

@reruna Jo, ale ta vlna, co máme teď, se dost vytahuje a tudíž to pak moc nedrží. Ale už mám rozjednanou krásnou tlustou vlnu, ze které to pak budeme šít. Budeme ji mít doufám tak za dva měsíce, pokud se zadaří.

reruna
17. srp 2010

@ivuska.h ale na kolhtkové by to možná ani nevadio, že to moc nedrží...
nebude ta tlustá vlna zas moc tlustá? 😅
já už přemýšlím, že možná na zimu by se nám jedny longiesky hodily a ty tvoje se mi líbily, že vypadaly jako tepláčky

ivuska.h
17. srp 2010

@reruna Ta tlustá je úplně ideální, už jsem z ní šila, tehdy ale ještě nebyla certifikovaná, takže to nešlo na prodej. Chtěla jsem na léto dělat i vlňáčkové sukýnky, ale to se bohužel nestihlo ☹ Tak příští rok.

andelka
17. srp 2010

@reruna
@helulela vyzkouším obojí 🙂

@betelgeuzz do novoskladu bych to asi nenarvala, to by byl děsnej balík. Ale kalhotkovku z toho zkusím.
@reruna no, to jsem zvědavá, jestli využiju, snad jo. On mi teď kadí fakt dost. Já mám prefold BI nový, takže zkusím.

betelgeuzz
17. srp 2010

@ivuska.h vlňáčkové sukýnky 😲 😀 A já měla v plánu zkusit příští léto odplenkovat 😠

jasekd
17. srp 2010

@ivuska.h myslim, ze takhle mi to staci, dik, uz tak se mi v noci z hlavy kourilo, kdyz jsem to cetla, ja obecne na tyhle statisticke clanky nejsem, ale aspon jsme si vysvetlily, co ktera mame na mysli.
A ty sijes nejake pruzne ty prefoldy? A muzes mi rict, v cem je to treba lepsi nez kalhotkovka, nebo proc to rada pouzivas? Mne se to zda dobre, ale nevim, jestli to neni uz pro me zbytecne. Nebo je to treba lepsi, kdyz by bylo to druhe mimi, je to mensi nez kalhotkovka treba HD? Si to neumim uplne predstavit.

ivuska.h
17. srp 2010

@jasekd Teď se zrovna šijí, na eshop půjdou po mé dovolené. Lepší než kalhotkovka je to v ceně a taky se mi zdá, že se to na dítě rychleji zapne. Taky mi to přijde štíhlejší (ale to záleží, jestli to třeba něčím ještě dovycpeš nebo ne). A taky se to hodí pro fanatické žehlící ženy 😀

erinka83
17. srp 2010

@andelka Prefold no novoskladu v pohodě 🙂

@ivuska.h Tý jo, vlňáčkový sukýnky 😵 škoda, že se to nestihlo ☹

jasekd
17. srp 2010

@ivuska.h no vypada to idealne, prave na male mimi. Neprotejka to? Nam prave HD protekla jen asi 2x ze zacatku, ze byl hubenej, pak ne, a kadeni vubec, jen vlhkost. Tady v JBC jdou zpravy, ze budes dodavat do Ecoobchudku v Zasade (pani K.Mullerova) Anavy, je to pravda? Jsem cetla tady na konovi nekde...A jestli to jde zehlit.. Ja teda ctverce zehlim, i ty na blinkani 😅 mne to pak pripada takove jemnejsi, sobe si taky latkovej kapesnik nebo latkovou intimku zehlim...

jasekd
17. srp 2010

@ivuska.h je to lepsi nez novosklad? Urcite jednodussi, ze. Ale ty jsi vubec proti cc, ze jo 😉

jasekd
17. srp 2010

@kathy.skal jeste mam pro tebe jeden tip, jak usetrit penize i misto. Koupila jsem si extendor na bodycka (ten prodluzovak, protoze latkove pliny jsou vetsi a obleceni je brzo kratke) jeden Manymonths, coz teda penize neusetrilo, ale pro radost, a na dalsi 2 velikosti patentku jsem si usila doma, na gumu do kalhot cca 5 cm sirokou a cca 12 cm dlouhou (od oka) jsem nasila patentky a funguje taky, takze tocim stale bodycka, co mel po narozeni 😉 Mne slo v nasem byte hlavne o misto a taky se mi ty veci libily a je skoda je vyradit.
A pak tu nekdo psal, ze pere vlhcene ubrousky, taky super. Ja mam fleecove HD a jednorazove mam z DM Babylove, tak jsem je zacla prat a krasne drzi, zbavi se navic te chemie, i kdyz tam pisou, ze jsou sensitive a reakci malej nemel. Takze na pokadenej zadek pred sprchou, abych ho mela za co chytit, na pusu od mrkve, proste vsude, kde bych cc nebo HD ubrousek mela zbytecne flekatej, pouzivam tyhle, a peru je dokola, dokud drzi. A je to lepsi nez papir, netrha se to.