Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

blka
30. srp 2010

@andelka To máš pravdu, já taky díky MK vím dost, je tu i spousta odkazů na stránky, o kterých jsem vůbec netušila. V knihách opravdu není všechno a navíc, aby člověk měl jakžtakž povědomí, tak by těch knih musel mít spoustu a ještě by se tam plno věcí opakovalo.
Kdyby ty rotaviry řádily dřív, tak bych to očkování zjistila - to mě donutilo něco k nim hledat. Ale dokud neřádily, tak jsem jen věděla, že je nějaký průjem, ale to je tak všechno. Netušila jsem, jak moc to může být nebezpečné 😔

ivuska.h
30. srp 2010

@animal Ony to vidí tak (a stejně to viděl i manžel, když ty tvé plínky našel), že prostě kopíruješ cizí úspěšný produkt... Prostě jako kdyby třeba někdo začal prodávat auto, co se nápadně podobá třeba BMW ale není to BMW 😅

@blka Mě tohle fakt přijde jako neskutečné selhání lékařů, kteří o právu na inf. souhlas moc dobře vědí ale prostě ho ignorují... Vždyť přece rodiče jsou zodpovědní za své dítě a mají právo o něm rozhodovat.

Proč ne MMR -- má hodně vedlejších účinků, navíc očkovat ho hned v 15 měs. nemá moc smysl, dítě se tou dobou ještě většinou nepohybuje ve větších kolektivech. Jeho očkování po 24. měs. je výrazně bezpečnější, protože už je uzavřená spojka mezi krevním oběhem a mozkomíšním mokem (zjednodušeně řečeno) a tudíž je snížené riziko některých závažných komplikací. No a pak je samozřejmě silně diskutabilní samotný význam tohoto očkování, např. proč očkovat holčičky proti příušnicím, když pro ně nemají žádná zvýšená rizika a většinou probíhají zcela nekomplikovaně.

blka
30. srp 2010

@andelka Fůj, 2-3 za den 😝 . Ale manželova teta nima taky šetřila. Schválně kupovala ty na 12 hodin a nechala je holkám klidně celý den - plínka ke kolenům. Hnus ☹

ivuska.h
30. srp 2010

@betelgeuzz Á, to je ono, díky moc! Spojení bambusu a magie mi ovšem poněkud uniká 😀 😀

mmmk
30. srp 2010

@blka MMR je Masern, Mumps, Röteln (Spalničky, příušnice, zarděnky) + jeste k tomu byvaji nestovice. Jsou to bezne detske nemoci. Synovi necham naockovat jen priusnice a pripadne dceri jen zardenky - to jsou nemoci, ktere kdyz neprodelaji v detstvi, muzou mit v dospelosti neprijemne nasledky.

@betelgeuzz Nas syn taky nemel od zacatku latkovky. Taky byl boj s kojenim (prvni vubec zacit, kdyz dostal v porodnici flasku, potom se naucit kojit pres kloboucky a potom ty kloboucky odbourat) a pockat, az se trochu zreguluje kakani 😅

blka
30. srp 2010

A ještě k tomu očkování, i kdybych nechtěla dát očkovat nějaké povinné očkování, tak bych dala, abych nebyla popotahovaná. Já si totiž neumím obhájit svůj názor. všechny argumenty mě napadnou, až je po akci 😔

@ivuska.h Děkuji za vysvětlení 😉 . Koukám, kolik toho víš a jak se umíš kultivovaně vyjadřovat 😉 . Já, i když si to načtu, tak pak většinu informací stejně zapomenu, zůstane mi v hlavě jen jádro, což jsou třeba 2 věty 😒

animal
30. srp 2010

@ivuska.h hhmm.... to bude asi hodně dělat ten potisk. Když mě se moc líbil.

andelka
30. srp 2010

@blka jo, přesně - nacucaná plína těžká jak sviňa, ale dítě je v suchu 😕 s dvojčaty se muselo šetřit, ale až tak snad ne 😅

betelgeuzz
30. srp 2010

@blka A kolik Mareček při propouštění měl? Ali měla 2200 g a stejně při propouštěcí vizitě naběhli s nachystanou injekcí. Prý "ještě ji naočkujeme". Ani zmínka o tom, co a proč. Hned jsem oznámila, že teda nenaočkují 😀 Ale nechala jsem v 6. týdnech, protože mi řekli, že to jinak hlásí sociálce a neměla jsem náladu na nějaké tahanice.

helulela
30. srp 2010

@ali13ali u TBC se diskutuje jednak to, jestli je to vůbec potřeba, a pak je blbý, že to je narozdíl od ostatních živá vakcína, která se očkuje jen u pár dní starých dětí. Já jsem pro očkování tbc v druhém půlroce života, je to u mě tak trochu nemoc z povolání.

blka
30. srp 2010

@andelka O suchosti někdy pochybuju. Nacucaná jednorázovka mi často přijde studeně vlhká, když chytnu Marečka do náruče 😝

@betelgeuzz Mareček měl 2170g a TBC se prý očkuje až od 2500g. Ali byla taky malušká? V kolikátém týdnu se narodila a kolik váží teď?

betelgeuzz
30. srp 2010

@ivuska.h pročti si tu diskuzi, tam totiž vysvětlují, že vlastně tam nejde o spojení s magií, píše, že na základě nových poznatků stahuje bambusové plenky a ty magické výrobky. Ale při prvním čtení to tak vyznívá.

ivuska.h
30. srp 2010

@ali13ali Každé očkování má rizika. U tohoto konkrétně je asi nejbětší riziko to, že když očkuješ 4denní dítě, tak netušíš nic o jeho umunitním systému (navíc i u naprosto zdravých dětí je zcela nezralý) a tudíž nepoznáš děti, které mají nějakou abnormalitu a které může očkování ohrozit na životě.

Pro mě hraje roli hlavně to, jestli má očkování proti dané nemoci význam. TBC se lze nakazit poměrně obtížně, není to prudce nakažlivá nemoc. Aby ses nakazila, musíš strávit s osobou s otevřenou TBC několik hodin v uzavřené místnosti. Jsem si 100% jistá, že do takové situace mé dítě nepřijde (zvlášť to, které se narodilo doma), v rodině TBC nikdo nemá, tudíž nevidím důvod očkovat. Dalším věc je, že je tu teď hodně nových kmenů, proti kterým očkování stejně nefunguje. Taky je důležité si uvědomit, že samotné naočkování není zárukou imunity, u TBC je to procento lidí, co si imunitní reakci vytvoří, asi nejmenší ze všech tady těch dětských očkování.

betelgeuzz
30. srp 2010

@blka narodila se v 39. týdnu, byla hypotrofická. TeĎ má 7,1 kg, do nedávna přibírala dobře, te´d se to ale nějak zbrzdilo.

@mmmk a co ty spalničky? Brzo by nás to taky mohlo čekat, tak ´t pak vím. Ještě jsem si k tomu nic nehledala.

betelgeuzz
30. srp 2010

Z MMR mám taky strach, kvůli příběhu Mili ☹

ivuska.h
30. srp 2010

@betelgeuzz Jo, už to dočítám. Plně se stotožňuji s názorem Hroudy, napadlo mě hned to samé, že paní prostě z nějakého obchodního důvodu už ty plíny nemůže dovážet/prodávat a tak pro to hledá nějaký vyšší důvod a zároveň se snaží pošpinit konkurenci. Můj certifikovaný biobambus je zcela v pořádku a zpracování na viskózu probíhá v uzavřeném cyklu, žádné chemikálie nejdou ven, recyklují se a používají znova.

mmmk
30. srp 2010

@ivuska.h Mne prave odradilo i to, ze to ockovani proti TBC, je na asi 5 temer vymycenych kmenu. Nemelas s tim nejake problemy s hygienikem, kdyz jsi deti nedala ockovat?

blka
30. srp 2010

@betelgeuzz A porodní váhu měla teda něco nad 2200g? To ti přibírala krásně 🙂 . Teď se asi víc hýbe, tak se to zastavilo i proto, ne? Mareček měl 7010g ve 14 měsících.

betelgeuzz
30. srp 2010

@mmmk od jedné maminky z Německa vím, že jim doktor přímo řekl, že ta vakcína, která se používá v ČR, není v Německu povolená, protože má spoustu vedlejších účinků 😠

ivuska.h
30. srp 2010

@mmmk Ne, nikdy se o to nikdo nezajimal, úřady nás žádné nekontaktovaly.

mmmk
30. srp 2010

@blka Ty jo, to je mrnousek Marecek. Ma to nejaky duvod, ze tak malo pribira? Jste oba drobni?

@betelgeuzz Mas ted na mysli MMR nebo TBC? TBC se tu nedela vubec a MMR by mel mit nejak v prubehu druheho roku. Ty spalnicky nevim, vaham. Musim to probrat s dulou.

mmmk
30. srp 2010

@ivuska.h A jak to dopadlo, nevis? Melo to byt ted od zari v CR zruseny uplne.

ali13ali
30. srp 2010

Tak holky děkuji za info. Probrala jsem to i s kamarádkou doktorkou, a ta říkala, že by teda očkovala, ale že to nemám nechat malému píchnout v nemocnici, ale až později prý to ještě probereme. 🙂 Tak myslím, že se dozvím to samé co od vás. Co je MMR?

mmmk
30. srp 2010

@ali13ali MMR je Masern, Mumps, Röteln (Spalničky, příušnice, zarděnky)

blka
30. srp 2010

@mmmk Já jsem drobnější, manžel ne. Ale v mládí byl taky hubeňour. Dívali jsme se na jeho fotky a nikde neměl faldík 😀 . V červenci mu byla zjištěna alergie na BKM, tak nevím, jestli to má souvislost. Ale ještě neděláme žádná opatření, protože teprve až příští týden nás čeká vyšetření na gastro, tak uvidíme, jestli z toho budeme moudřejší. Moje mudra to několikrát konzultovala s alergoložkou a řekla mi, ať mu mléčné výrobky znovu zařadím, že je potřebuje, že to může být i nezrálostí trávicího traktu.

ali13ali
30. srp 2010

@mmmk a to musím nechat naočkovat? Mě se to nelíbí, jsem pro, aby zrovna ty příušnice malej prodělal. Sice se píše, že to může mít vliv na kluky ale kámoška (doktorka) říkala, že se to týká kluků v pubertě a starších. Teď jsme měli v Mtš příušnice a neštovice a cíleně jsme tam se švagrovou vzali synovce, aby si to prodělali jako malí a pak měli klid. Příušnice nebyli nic moc ale ty neštovice byli celkem brnkačka. 🙂

ivuska.h
30. srp 2010

@ali13ali Nemusíš, je to sice povinné očkování, ale není stanovena horní hranice, do kdy se to musí očkovat. Čili můžeš donekonečna odkládat.

mmmk
30. srp 2010

@blka Ted si pripadam jako matka malyho obezky, protoze M. ma 7,4 kg 😅 A kdyz jsi kojila, projevovala se ta alergie na bkm taky?

@ali13ali Ono s tema priusnicema je to tak i tak. Prave to ockovani pozdeji uz nemusi byt ucinny a videla jsem nejake fotky v lekarske knize, kdyz to dostal ve 12 letech a je to faakt drsny. Samozrejme, ze u syna to takovy prubeh mit nemusi, ale kdo to zaruci. Stejne jako u holky zardenky.

ali13ali
30. srp 2010

@ivuska.h tak super zrovna tohle očkování mě teda nijak nebere. Vždyť jde o běžné dětské nemoci, všichni jsme to jako děti prodělali a žijeme, tak proč se dnes za každou cenu rvou do všech antibiotika a očkuje se proti každé blbině? Netvrdím, že bych si užívala marodění ale být nadopovaná chemií teda nechci.

erinka83
30. srp 2010

@ivuska.h No mám i takový problém, že bych ty sucháče potřebovala ještě víc překřížit 😀 Jestli dalčí dítko bude takovej drobek jak Baru, tak nevím nevím 😀