Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ali13ali
30. srp 2010

@blka u nás to byla nutnost. 🙂 Přeci jen nejsou to moje vlastní děti ale, když jsme měli kluky před 3 lety v péči na celý rok tak jsem chtěla některé návyky změnit a nejvíc mi vadilo, že se ošklíbají nad každým kouskem ovoce i zeleniny. Trvalo to ale dnes jsem ráda, že jsem to s nima vybojovala a aspoň vím co u našeho Marka nesmím podcenit. 😀

betelgeuzz
30. srp 2010

@ali13ali taky si myslím, že se člověk nesmí nechat umluvit. Už to vidím na těch prccích. KDyž jsem začala dávat bílý jogurt, tak mi malá snědla lžičku, zašklebila se a pusu už neotevřela. TAk to trvalo 3 týdny a te´d se rozčiluje, když jogurt dojí. Ale od ostatních vím, že zkusili dát bílý jogurt 1 - 2x , a když nechutnal, tak začali přidávat ovoce, sladit apod.

erinka83
30. srp 2010

@betelgeuzz U nás stejné, ale vytrvala jsem a taky někdy prská, že už není 😀 Ale nepodařilo semi to s pitím, čistě vodu jsem nabízela 2 měsíce a žádný pokrok, pár ml a šmitec, ředěné ovocné š´távy teď vytáhne přes 100 ml denně....

kvakulka
30. srp 2010

@blka A zrovna Marečkovi by nějaký ty kalorie ze sladkého prospěly, viď? No jo, letí to, už bych ale klidně rodila, ten konec těhotenství je takový těžkopádný, zvlášť s ani ne 11měsíčním mládětem ☹ ☹
@ali13ali Nebo sušené ovoce. To je možná i sladší něž čokina 😉

kvakulka
30. srp 2010

@erinka83 Přesně tak, prostě co je z flašky, musí být sladký 😅 . Ať žijou endorfiny 😀

maly_prcek
30. srp 2010

K očkování - TBC jsme měli taky v porodce... Taky jsem nevěděla, že se dá odložit, určo bych do toho šla... 😔 Po první (a každé další taky) hexe se malému objevil AE 😒 Zbavili jsme se ho až dietou u mě i malého, takže každé očkování budu hóódně zvažovat. Máme naočkovaného pneumokoka, ale taky jsem teda hodně váhala... S očkováním MMR teda ale otálet budu, páč tam je kontraindikovaná alergie na vejce, které teda máme vysazené (nepotvrzená alergie)... A taky teda moc nechápu, proč by ty děti neměly mít tyhle běžné dětské nemoci... 😨

Váha dětí - Davi měl v půl roce 8kg, teď má 9kg... 🙂

andelka
30. srp 2010

No, já jsem měla neštovice ve 2 třídě - nic moc, ale přežít se to dalo, mám sem tam nějakou jizvičku.
Máme zatím naočkovanou první dávku hexy a Prevenaru, měl jen trochu teplotu a místní reakci. Dneska po Prevenaru ani památka, ale na místě hexy má pořád takovou zatvrdlinku. Tak nevím. Doktorce to řeknu, až tam budu. 😕

mmmk
30. srp 2010

@silente To je teda fakt hrozny a ani me to nenapadlo, ze to muze mit az tak strasnou reakci. Ono pry dela i paseku, kdyz se naockuje hexa moc brzo po TBC, resp. kdyz ten vpich neni zahojeny.

@kvakulka Proti planym nestovicim ho ockovat rozhodne nedam. To neni nic strasnyho. Proti pravym asi jo.

@jasekd Veris, ze jsem nad tim ani nepremyslela. Proste tam bylo, ze ta a ta vakcina je ockovani proti tem sesti zalezitostem a ze slozka na ockovani cerneho kasle je nekonfliktni. Myslela jsem, jakoze se "nebije" s tema ostatnima slozkama. A ono to asi bylo to, co popisovala Silente. No, na pristi ockovani si teda nactu vsecko a doktora se vic poptam. Mam docela kliku, ze se na me nas pediatr nediva jako na nejakou ujetou matku, kdyz reknu, ze tohle proste ne.

nika
30. srp 2010

tak já zvažovala odklad TBC ale moc na to v naší porodnici neslyší ani naše Dr. takže jsem očkovaní z porodky, ale hojení na 2x a dlouho. po Hexe reakce lehkým AE taktéž, takže taky nejsem nadšená.

mmt některé porodnice TBC už neočkují a zvou si po půl roce na plicní (myslím Vsetín, co jsem slyšela). a hodně záleží na Dr. kamarádka se se svou pediatričkou domluvila v poho a první hexu měli až v 8 měsích bez problémů, navíc názor kamarádky rehabilitační lékařky - řekla mi že většinou pozná na dětech se kterými cvičí třeba Vojtovku pozná zda byli v průběhů cvičení očkováni, že je to na dětech zná i pohybově 🙂 ale to jen tlumočím.

jitavl
30. srp 2010

zdravím. K příkrmům a vitamínům: když byl Jonášek mimi na trhu se objevil přístroj "babay cook". Pořídila jsem si jej a nemůžu jinak než ho vychválit 🙂 . Dá se v něm zelenina i maso vařit v páře a pak rozmixovat na požadovanou konzistenci. Žádné drahé utrácení za příkrmy s pochybným složením. V rychlovce zcela přírodní jídlo plné vitamínů. A Jonáškovi moc chutnalo. Všem doporučuji. 😵

ivuska.h
30. srp 2010

@jitavl Na to stačí kastról, cedník a ponorný mixér 😀 Já dávám skleničky jen v nouzi, když nestíhám nebo na cestách.

ivuska.h
30. srp 2010

@nika Tohle je fakt mimo moje chápání.. Jak na to můžou neslyšet, když zákonná lhlta vždycky byla do 6 týdnů věku? To je prostě totalita ☹

ivuska.h
30. srp 2010

@mmmk Nezhojená chránička po TBC je dokonce kontraindikace očkování Hexy...

jitavl
30. srp 2010

@ivuska.h ano to je taky varianta o hodně nádobí a spoustě času! 3. dítě jsem neplánovala a přístroj za 3/4 ceny prodala. Budu kupovat další. Konfort a rychlost je pro mě fajn.

nika
31. srp 2010

teda musela jsem se kouknot co je to za zázrak ten babay cook, vypadá hezky ale ne pro mne a to vaření miluji, ale klasické, skleničk yjen v nouzi neb po jídle má vždy ze skleničky osypanou pusu a to dávám uplně ty základní když už. z normoš mého jídla to nemá.

auuuu toje počasí vůbec mi neschnou plínky

😒

ivuska.h
31. srp 2010

@jitavl Hodně nádobí? To jsou 3 kusy nádobí, počítám, že ten přístroj se musí taky nějak rozděla a umýt, že... Navíc pak doma zavazí jeden specializovaný krám, který se nedá na nic jiného použít. Jako nic ve zlém, ale já nemám ráda tady ty "udělátka", když to jde řešit s tím, co už mám doma.

mmmk
31. srp 2010

@nika To se ji stava i po bio-sklenicce? A po jinym jidle problemy nema?

@jitavl Baby cook znam od kamaradky, ale vcera jsem se divala na ceny a jako stat to 30€, jdu do toho, ale tech 100 je dost palba 😅

nika
31. srp 2010

@mmmk jj i po bio, něco ji v tom prostě vadí, ale není to něják šílené ale dávám jen v prípadě nouze, navíc se na to netváří moc nadšeně, jsem ráda že jí domácí mnou připravené 🙂

ty peníze jj je to fatk 🙂 já si taky vystačím s kastrolem, napařovákem, a vidličkou, od začátku nemixuji takže pohoda.

mmmk
31. srp 2010

@nika A mrazis do zasoby? A jaky maso delas? Nas to za mesic ceka taky, tak uz vyzvidam 😀 Jo a cim se da vyprat mrkev z bryndaku? 😀

ivuska.h
31. srp 2010

@mmmk Já vařím vždycky na týden, mrazím to v kelímkách od Aventu. Maso nedávám, myslím, že není potřeba, dokud se dost kojí. Klárce jsem dávala až od roka a teď to chci udělat stejně. Do jídla přidávám např. červenou čočku, když jsou starší, tak tofu na malé kostičky atd.

silente
31. srp 2010

@jitavl - tedy ten baby cook se mi líbí ... na něco podobného jsem koukala od firmy Babymoov, ale pak to vyšumělo ... hm, až budu čekat další mimi řeknu si o to 😀 😀 😀
@mmmk - my měly vpich po TBC absolutně v pohodě, tak jsem fakt nic neřešila. Nechala jsem malou očkovat zároveň na hexu i Prevenar ... teď už jen mlátím hlavou o zeď, ale tehdy mě žádná zrada nenapadla 😔 Ale jak říkám, 99% miminek se nic nestane, takže očkovat určitě ano! Ale z rozvahou 😉 😀

nika
31. srp 2010

@mmmk jak co, mrazila jsem do zásoby uvařenou a nachystanou dýni hokaido, neb nebyla doba sklizně ikdyž se dá sehnat i te´d loňská ale není to ono (navíc letos bude dost, už mi zrají na zahradě). jiank jsem mrazila ale syrovou brokolici, květák atd., teď zamrazím i domácí mrkev už nastrouhanou nebo nakrájenou na kousky, mám i domácí hrášek.
masko si nakrájím na tenké plátečky a dám zamrazit na podložce - plastové prkýnko, pak druhý den sesypu do kelímku zavíracího a jak vařím beru jen kousek dva - osvědčilo semi to.
maso používám domácí krůtí, jehněčí, králičí (fakt výhoda domácího od kamarádů nebo své) a kupované telecí, hovězí, a už měla i asi 3x kuřecí.
jinak vařím vlastně každý den, nebo ob dva, když zbyde. vyprat, mně se osvědčilo už milionkrát vzpomenuté žlučové mýdlo a pak odstraňovač skvrn od firmy Eurona, jak jsem psala dle mého horší skvrny dělá jen banán a jiné ovoce.

nika
31. srp 2010

@ivuska.h my máme masko tak 5x týdně, nedávám žloutek vůbec, ale maska má asi méně než by měla - mslím na gramy, jinak prospívá dobře. ale už nekojím, ikdyž v UM je vitamínů a minerálů dostatek.

ad červená čočka, je skvělá ta loupaná, dávám asi od 8 měsíců, jiak pohanka u nás taky vede, červená řepa taky, cukety, dýně, .... mám zeleninové dítě, může to pořád jsem ráda 🙂

mmmk
31. srp 2010

@ivuska.h Maso davat hodlam, tu bilkovinu clovek potrebuje.

@silente Mne jde mraz po zadech dodatecne, protoze byl taky ockovan na hexu i prevenarem. Mel jen trosku teplotu a byl urvany, ty mista, kam dostal injekci, mel uplne horky. Davala jsem mu tam vychlazeny kompresni obklad a druhy den uz bylo vse pri starym, tz. tryskomys 🙂

@nika Zelenina by se ale mela tepelne upravit, nez se da mrazit, ne?

nika
31. srp 2010

@mmmk osobně nevím důvod proč mrazit tepelně upravené, pokud někdo ví tak sem s ním 🙂 nechám se ráda poučit 🙂 😀 ale co moje paměť sahá mražení je snad jedna z nejšetrnějších možností uchování zeleniny, teda po uskladnění v těch optimálních podmínkách které doma nemám, nebo sušení 🙂 kteéré není zrovna pro vše vhodné (ikdyž mi teď jede sušička na ovoce na plné pecky)

(ikdyž jsem mimo téma 🙂 co se tu stává něják často 🙂 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

ivuska.h
31. srp 2010

@mmmk Když vypije za den litr mlíka, tak má bílkoviny dost. Navíc přidávám tu čočku a podobně.

ivuska.h
31. srp 2010

@nika Počítala sis někdy, kolik dítě potřebuje bílkovin, kolik dostane v mase, kolik v mléku atd.? U nás je zvykem to s bílkovinama dost přehánět, maso 5x týdně fakt není nutné, zbytečná zátěž pro ledviny.

erinka83
31. srp 2010

@ivuska.h když kojíš, jak poznáš, že vypije litr mlíka? Já totiž taky maso chtěla dávat až od roka, ale protože měla Baru opakovaně nižší hladinu železa, začla jsem kolem 8. měsíce, ale jen tak 2x týdně, dávám i tu čočku....

ivuska.h
31. srp 2010

@erinka83 Orientačne poznám, protože vím, kolik odstříkám, když na to přijde, tudíž mám představu, kolik mlíka je v jednom plném prsu 😀 Většinu nakojím asi v noci, pije tak 4x.

mmmk
31. srp 2010

@nika Protoze kdyz to uvaris ve vode nebo v pare a zmrazis, po rozmrazeni je to stejne. Kdezto kdyz to zmrazis syrove, je z toho po rozmrazeni docela sajrajt, nemluve o tom, ze to ztrati i vyzivnou hodnotu. Je to takhle napsany v sesitu o prikrmech. Brambory teda nemrazit vubec. A doporucuji zamrazovat rozmackane ve formickach na led.