Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

ladida.l
8. zář 2010

@reruna flísáky se nelanolínují, fungují tak, že jakoby rychle schnou - ale na delší sezení to fakt není, na takhle velký děti jako máme my, to podle mě moc není, já je měla na novoše (Swaddlebees vel. S) a milovala jsem je. A nebo jedině na noc, pro děti, co už sedí. Ty kalhoty zkus, ale podle mě to fungovat nebude, pak poreferuj, budu zvědavá.

ladida.l
8. zář 2010

@erinka83 mě někdy minky a econappi protečou, ale je to tím, že tam blbě poskládám plínku, do tý kapsi, teď na to dávám pozor a jsou to fakt držáky, možná to bylo tím, a nebo má fakt megadávky. Ale já je dávám na 2 hodinový spaní, s tím, že je má celkově tři hodiny a drží 🙂

ladida.l
8. zář 2010

jo a viděli jste tyhle
http://www.branakdetem.cz/plenky-easyfit-onesiz...
Vypadají moc pěkně, vypadá to, že už i vylepšili střih a uvnitř nejsou už ty centimetrové pruhy holého PULu, co byly u předchozích modelů. Možná je vyzkouším 🙂

kackaj
8. zář 2010

@ladida.l šmarjá ty taky musíš mít všechno 😉 Já už nemám chuť vrážet do plenek love, mám všechno tak, abychom měli účel co nejlíp splněn a vzory a nové plenky už mě moc nezajímají. Teď mě spíš straší myšlenka "co když budu muset plenkovat ještě obě děti?", ono s Ondrem je to pár plín za den, ale i tak by to byl mazec. No budeme se snažit ho asi do března odplenit, tak jsem zvědavá, jak budeme úspěšní 😕

ladida.l
8. zář 2010

@kackaj tak to good luck, jestli myslíš, že odpleníte 😀 Ale třeba máš doma šikovňáka. Marek nočník zcela ignoruje, vždycky to jednou za čas zkusím a vždy stejný výsledek, vydrží na něm 2 vteřiny. Takže dál budu pokračovat v pokusech jednou za týden a snad se toho taky jednou dočkám, že to pochopí 🙂 Snad nebude mít plínku ještě ve školce
😅

kackaj
8. zář 2010

@ladida.l Ondra chodí od 8.měsíce na nočník, vždycky tam něco je. Ovšem mám strach, že jak bude běhat a vstane z nočníku sám, tak že už tam nevydrží...uvidíme. Dneska se prasátko popatlal hovniskem, já jsem myslela, že mě omejou...no, ale jak se tu nedávno probíralo, tak jsem v klidu, že si tím projde hodně dětí a zase s tím přestanou, tak trošku mě to uklidňuje🙂

janinka3
8. zář 2010

ahoj holky mám prosbu. Ten mě malá pokadila vlnáčky a protože vlnáčkuju krátce tak se v tom ještě moc nevyznám. Vždycky jsem je vyprala a nechala uschnout a pak teprve lanolinovala. A ted jak to blbě schne mě napadlo jestli je nutný aby po praní uschly. Nebo je můžu lanolinovat ještě mokrý po vyprání?
Dnes o 09:22 • 2 deti • Odpovedz

mehlo
8. zář 2010

@janinka3 čau tak já vyperu, mokrý nalanolínuju, vyždímám v pračce.

ladida.l
8. zář 2010

@janinka3 doporučuje se nechat je uschnout a lanolínovat je suché, jestli to má význam nebo nemá ti nepovím, protože se bojím udělat to jinka, aby pak neprotékaly 😅

veselazu
8. zář 2010

@betelgeuzz jo ještě to neměli všechno vyskládané, byla jsem tam minulý týden, ale už jsou určitě zabydlení. Myslím, že je nebezpečné tam chodit 😉 peníze a kartu nech doma 😀 Je to tam supr, prostorné a je tam fajn dětský koutek. Já pokaždé když jedu kolem, vymýšlím, jestli nááááhodou něco nutně nepotřebuju. No ale ovládám se...

veselazu
8. zář 2010

@kackaj tak už mám ty Weehuggersky doma, jsou supr, děkuju za radu. Potřebovala jsem aspoň 2 dobré PULky, to je jistota. Jo a jak prosímtě tam skládáš tu čč? normálně na 8? a dáváš vkladačku? Až bude model vzhůru , tak vyfotím a dodám foto.

ali13ali
8. zář 2010

@mehlo - hele ty jsi byla u nás doma? 😀 Jojo jsou to zelené AIO s kytičkama a těch motýlků, jsem si všimla, až když jsi mě na ně upozornila. 🙂 Prý je koupila někde na webu v eshopu kam dodáváš, ale už jsem zapoměla jaký říkala, že je název toho obchůdku. 🙂

kackaj
8. zář 2010

@veselazu tak jsem ráda, že jsi spokojená. Já tam čč nedávám, jen jsem říkala, že se dá taky použít, ale čč obecně vůbec nepoužívám. Já tam dávám ty flipkový vkladky, buď stay dry nebo organic prefold. A hlavně bych ti řekla na jaké zlomky tam tu čč můžeš dát, ale já se v těch osminách a dvanáctinách atd. nevyznám😀 Prostě to poskládej na šířku a délku těch kalhotek, zhruba ti to hodí velikost vv poskládané na třetiny. Víc neporadím, páč nevím😀

veselazu
8. zář 2010

@kackaj aha, tak to nevím, kde jsem to vzala 🙂 Zasunuješ ty vkladačky pod ty pásky? Ono to navlhne tak jak tak a musí se to dát sušit asi mezi používáníma že?

kackaj
8. zář 2010

@veselazu jo, ty vkladky tam zasouvám a nenavlhne to pokaždé. Někdy točím kalhotky celý den a vlhké nejsou, jindy se stane, že dám poprvé po vyprání a zrovna jak na potvoru navlhnou, ale stejně většinou jen vyvětrám...hnedka to do praní zas neházím, pokud to není brutál mokré. Ale asi to bude tím (že neprovlhnou), že nejvíc používám stay dry vkladky a ty mají na povrchu tu stay dry vrstvu (něco jako fleece) a ona propustí vlhkost dospodu a sama zůstane vcelku na omak suchá, tak proto to nenavlhá. Možná, jestli máš doma separačky z irmy (fleecové), tak zkus dávat i ty na plínku a efekt bude stejný 😉 O těch čč jsem ti asi psala, ale jen, že je možnost je tam dát, ale já je nedávám 😉

veselazu
8. zář 2010

jo, Irmu mám a používáme, díky za tip.

mehlo
8. zář 2010

@ali13ali ne to jsem fakt nebyla. Jen jsem si sesumírovala pět a pět a vyšlo mi toto. Ovšem v obchůdku koupený nebyly- byly na zakázku z inzerátu tady na koníkovi. Paní říkala, že jim nějak ten střih nesedí- takže takhle

blka
8. zář 2010

@janinka3 Já jsem je lanolínovala i mokré i suché. Na suché to prý líp chytá, ale ani ty mokré nalanolínované mi neprotekly 😉

sissi
8. zář 2010

Ahoj, mám na vás prosbu - rozhodla jsem se s naším hodňouskem jít do látkování, ale i přes ten krásnej a vyčerpávající úvodní příspěvek jsem z toho mimoň. Chtěla jsem se zeptat co teda všechno pořídit? Myslela jsem, že koupím ty plíny vše v jednom co rostou s prckem až na nočník, jenže kolik jich koupit? A jak se pak skladují - nechat ty pokaděný odmočit než se jdou prát? Takový blbý dotazy, já vim, ale jsem amatér 😝

mehlo
8. zář 2010

@sissi čau plínek potřebuješ cca 24 ks, ale doporučovala bych ti abys nekupovala všechny stejný, ale víc značek- nemůžeš vědět jak mimču budou sedět a taky jak budou sedět tobě. Pokaděný plínky stačí trošku přetřít žlučovým mýdlem- koupíš v DM za pár korun a pak dát do kýble na plínky nasucho. Pokaděný můžeš skladovat normálně s počůranýma, nemusíš nijak oddělovat.

mooncaa
8. zář 2010

Ahojky, tak jdu zase pro radu.
Chtěla jsem se zeptat jestli není utopie nepořizovat žádné jednorázovky. Chtěla bych jet jen v látce i na noc i na ven, tak nechci pořizovat balíky jednorázových plen. V porodnici plenky dostanu, tak nemusím kupovat ani do porodnice.

No a ještě jsem se chtěla zeptat, jaký máte pytel na použité pleny na výlety. Líbí se mi Tot a Bots, protože není bílý, ale nevím zda to bude stačit. Vůbec nemám představu jak moc velký má být, kolik plínek se tam má vejít. Jsme celkem akční, takže výlety na celý den určitě budou. Ale jestli se tam mají vejít i plínky i na celý víkend. Zase nechci kupovat těch pytlů víc.

No a ještě jeden dotaz, zkoušela jsem manipulovat se snapkou a nějak mi na plínkách vůbec nedrží. Doufám, že to je jen tím, že snapkuji prázdnou plenu. Tam mne napadlo, dá se použít novosklad i bez snapky? A co plenky ala Haipa Daipa a snapkové Anavy? Bude to držet?

Už se nemohu dočkat až použiji Ivuščiny plínečky, jsou tak krásné a heboučké až mi přijde škoda tam nechat mimčo čůrat a kakat.

ivuska.h
8. zář 2010

@mehlo Já ani tím žlučákem nepřetírám...

Jak se tu někdo ptal na ty flísové tepláky, jestli budou fungovat jako svrchňáčky -- jedna vrstva by celkem fungovat mohla, záleží ale na tloušťce a na tom, jak často se přebaluje.

A ještě se někdo ptal, na jakém principu fungují flísáčky -- flís dost neochotě propouští vodu (výjimkou je extra tenký flís, co je vevnitř kapsovek a i tam může být problém, když dítě čůrá moc rychle), sám nic nenasaje a do určití míry vlhkosti plínky to udrží.

ivuska.h
8. zář 2010

@mooncaa K té snapce -- určitě je to tím, prázdnou plínky těžko zasnapkuješ, protože ji nemáš do čeho pořádně zaseknout a natáhnout, když se to celé hýbe jak chce. Zkus si třeba do plínky zabalit medvěda, panenku nebo aspoň PET flašku.

Novosklad bez snapky na nepohyblivé dítě a do těsných svrchňáčků určitě, ale zrovna do čtvercovek jde snapka zaseknout snad nejsnáz ze všeho. Snapková Anavy taky bude pod svrchňáčkama držet i bez snapky.

Balík jednorázovek bych na tvém místě raději koupila, kdybys třeba špatně odhadla, kdy vyprat pleny nebo ti to neschlo podle tvých představ, tak aby ses pak neocitla v situaci, že nemáš do čeho zabalit. Nebo kdybys v noci poslala přebalit manžela a on si nevěděl rady atd. Jednorázovky jsou prostě dobré pro chvíle nouze.

Pytel na pleny -- nevlastním (plánuji do výroby, budou z potištěného PULu v několika velikostech), používám igelitku 🙂)

zlatouch
8. zář 2010

@mooncaa ahoj, taky doporučuju aspoň pár jednorázovek pořídit 😉 Já za ně ze začátku byla opravdu ráda, jednak jsem byla fakt hotová a docela zmatená ty první dny a navíc strašně dlouho trvalo, než L. odpadl pupík. A na ten pahýl jsem se látku bála dát, přeci jen je daleko vyšší a těsnější než papírovka.
Jo a pytlík taky nevedu, obyč igeliťák v poho stačil 😉 Použitý plíny nikde neukazuju 😉

ivuska.h
8. zář 2010

@zlatouch Jojo, to s pupíkem je pravda, taky jsem do nějakého 6. dne, kdy to upadlo, dávala jednorázovky, protože jsem tehdy ještě nešila ty novorozenecké plínky s vykrojením na pupík. Dala jsem mu teda prvně látkovku hned po narození, ale jak začal druhý den pořádně čůrat, zbytečně ten pahýlek navlhal, místo aby zasychal.

erinka83
8. zář 2010

@betelgeuzz no ty z MMB jsou silnější, ale moc nesedí "střih"m jsou širší, když dám zavazovačku, tak jí leze. Na koberci jsem je nezkoušela, malá je má čistě na noc... Tyhle od p. Hájkové jsem nechala uplést z merino vlny, jsou tenčí, nové byly nádherné, ale fakt za chvilku ošoupané ☹ ale to by asi udělaly každé? Nevím, nemám s čím srovnat... Každopádně ty cyklo taky Baru nesedí kolem nožek, když jsem dala novosklad, pořádně ho v rozkroku nepřekryly, ale měla je jen na doma, žádná nehoda se nestala....

erinka83
8. zář 2010

@ladida.l No je fakt, že ta minki byla extrémně nacucaná, tak moc snad ještě nikdy nebyla...

sissi
8. zář 2010

@mehlo moc děkuju!!!

mooncaa
8. zář 2010

Díky za rady,
balit petku mě nenapadlo, vhodného medvěda jsem doma nenašla, jen velblouda a ten má fakt divný tvar. Tak to jsem ráda, že to drží i bez snapky, kdybych náhodou byla zezačátku nešikovná. No kdyby něco čtvercovkama narovno jsem odlátkovala 2 děti a mám jich fůru.
Já musím používat látku, já bych byla ta matka prase, co v tom dítě nechá dokud nejsou nacucané fest. A to zase svému dítěti udělat nemohu. Látka se vypere a je zas k použití, to mi neděláa problém přebalovat každou hodinu a dítě je vlastně skoro pořád v suchu.

kvakulka
8. zář 2010

@kackaj Prosím tě, jak se vlastně učí dítě na nočník? Teď se mi sice do žádného učení nechce, ale taky budu samozřejmě ráda, když se starší odplení co nejdřív (bez násilí a stresu, jasně)- ale netuším, jak na to. Nejdřív rřebas zkoušet, jestli by se do něj nevykadil?