Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

klariks
16. dub 2010

Milá terezito, a platí to tak i pro novorozence a ten novosklad? Pro ty látkové čtvercové pleny myslím? Já v tom mám asi pořád ještě zmatek...ale když bych chtěla začít, můžu začít s čtvercovýma a na to se dává co? nějaké ty kalhotky? A ty jsou pak taky větší než jednorázové plenky a musím počítat s větší velikostí oblečení? Já už nakoupila pro mimi vel. 62 a něco málo i 56 ☹

blka
16. dub 2010

Klariks, my větší oblečení nosit nemusíme. Max. ten extendor na body, ty jsou v pohodě. Horší je to spíš s takovýma těma frajerskýma kalhotama. A třeba polodupačky mi přijdou taky v pohodě.
Vůbec se netrap tím, že máš velikost 56, určitě to unosíte 😉

terezita
16. dub 2010

my 56 taky unosili. ono to cerstve miminko plave ve vsem, takze s novoskladem se ty oblecky aspon trochu vyplni.. 😀 😀
na ctvercovky musis dat svrchni kalhotky - pul/flisacky/vlnaky. no a ja nemela rada dupacky, tak jsem davala em. body a polodupky. a tam se fakt velikost resit nemusi, ty jsou taky volnejsi.

marcelkad
16. dub 2010

Reruna - já tu gumu prostě přestřihla a nemusel jsem ani nic párat

lusinta
16. dub 2010

Zdravím látkařky na MK po dlouhé době...
nějak se mi nový design nelíbí a víc mě pohltila diskuze o AP na Slepičárně🙂
Nicméně jsem vás chtěla pozvat k účasti na hlasování o Plenu roku na www.plenaroku.cz Pro tři vylosované výherce máme připravené krásné balíčky kosmetiky Eoné.
A pak taky v rámci TOPu na akci v brně (pochod za látkoé pleny) a v Praze pak vyhlášení soutěže Plena roku a aukce plen.
Nevím,jak moc se tady o topu mluví,ale kdyžtak odkaz všech pořadných akcích po celé čr je zde:
http://ekodite.rosacb.cz/index.php?option=com_c...

evak99
17. dub 2010

ahoj holky, já se taky chystám látkovat. mám stejně jako klariks strach, že nám to oblečení, co jsme nakoupili, bude malé ☹ ale to uvidíme. poctivě vás čtu, takže díky za rady, které tu dáváte, určo mi to pomůže...zatím jsem koupila pár AIO - i kvůli manželovi, aby se hned ze začátku nevyplašil 🙂 a chystám se do brány nakoupit další zboží. asi mi tam poradí, jak s velikostmi svrchních kalhotek, že?
a ještě jeden dotaz na terezitu, příp. blbku: jaký je rozdíl mezi dupačkami a polodupačkami? 😅 omlouvám se, ale nějak se ještě neorientuju 😵

betelgeuzz
17. dub 2010

Toho oblečení se nebojte, i u nelátkových miminek je často problém to trefit. Moje malá nosila i v látce velikost 50 několik týdnů 🙂
Evko, svrchní kalhotky kup S, případně XS. Já doporučuju koupit 2 - 3 od různých značek, pak uvidíš, které ti budou vyhovovat nejvíc. Dupačky jsou přes tělíčko a zapínají se na ramenách, polodupačky mají ťapky, ale jsou jenom do pasu. Já to předtím nazývala tepláky 🙂
Pro plenu roku jsem už hlasovala, doufám, že něco vyhraju 🙂

nika
17. dub 2010

tak tak, nebojte se, oblečení využijete, my 56 nosili některé i ve 3 měsících, ale není 56 jako 56,že, a nejsme zrovna prckové 🙂. a polodupačky můžu jen doporučit, hlavně ty s širokým lemem - nápletem na bříšku. pro nás byly výhodou, protože malá byla blinkací - když si blinkla tak jse převlíkalo jen body, kdyby měla klasické dupačky tak by muselo vše. a taky tak něják rostou s dítětem 🙂

katarina82
17. dub 2010

Ahoj, vždycky jsem byla strašně nedůvěřivá k flísáčkům, pak jsem jedny dostala a paradoxně teď používáme jen je 😵 Chtěla jsem se zeptat, do kdy se dají používat, jako do jakého věku asi tak. Nikdy jsem jim totiž nevěnovala pozornost, když se tady řešily 😅 Jsou vhodné jen pro novošky?

katarina82
17. dub 2010

Pomoooc, na bráně zmizli thirsties svrchňáčky ☹ 😢 Teď nevím, co vzít místo nich 😖 Nemůžete někdo srovnat Thirsties a Bummis nebo SWB? Thirsties nám moc vyhovovaly...

ladida.l
17. dub 2010

katarina82:
já jsem měla v S flísáčky Swaddlebees a měla jsem je fakt nejraději ze všech svrchňáků.
Potom jsem si koupila flísáky od Igu Lee Cuddle Wrap a ty mě teda nenadchly - pořád mi protékali kolem nášivky - ale vím, že si je někdo chválí. Jiné větší flísáčky jsem nezkoušela - teď používáme hlavně vlňáky (SWB a lovíky) a pak mám ještě SWB pul a ty mám taky moc ráda. Jsou jakoby látkové na omak a dají se zvlášť regulovat zapínání na nožičky a bříško. A jsou i moc hezký.
http://www.latkovky.cz/nepropustne-PUL/abc-wrap...
Mám tyto - Marek má teď asi 7,5 kila a sedí mu na prostřední zapínání - takže jsou podle mě trochu menší než je uvedeno v tabulce. Ale to je asi u všech SWB svrchňáků.

katarina82
17. dub 2010

Ladida, díky 🙂 Tak pulky vezmu místo Thirsties asi ty SWB. Vlňáčky máme jen home made a Cuddlewool, ale ty mám nějak nesedí, tak přemýšlím o jiných, jsou na čč lepší swb nebo lovíky? 😕

permonik7
17. dub 2010

katarina: a co je vzít odjinud? na jiných eshopech je mají, tak objednat jinde 😉 já beru ještě z:
http://www.plenka-czech.cz/hoja

a taky i z :
http://www.latkovky.cz/

Vždy super komunikace i řešení reklamace.
Taky nerada nahrazuju něco, co nám vyhovuje 😉

Jinak SWB flísáčky máme taky a s vlňáčkama od Disany jsou to naše nejoblíbenější - dáváme hlavně na noc a ještě ani jednou neprotekly.

katarina82
17. dub 2010

permonik, díky, kouknu. Ono takhle, nám ty Thirsties super seděly na starší dítko, tak proto jsem je chtěla i na malou, uvidíme, ještě promyslím. A ty flísáčky teda v poho i ve skoro čtyřech měsících, jo? Nám někdy trošku provlhnou, když je déle v šátku, ale je maličko.

Na té bráně je to vůbec nějaké divné, že nejsou Kikko Lux Eco už jsem se smířila, ale ony už nejsou ani Kikko Lux bílé v normální velikosti, jen ty velké 😒

ladida.l
17. dub 2010

SWB vlňáky drží čč skvěle - já dávám často na dvanáctiny.
Taky doporučuji látkovky.cz

katarina82
17. dub 2010

ladida, a máš je na sucháč nebo patentky, co je lepší, já tak všeobecně radši sucháč, ale aby to nezatrhovalo tu vlnu... A jakou máte velikost v těch 7,5kg?

ladida.l
17. dub 2010

měla jsem i na sucháč i na patetky - a ty na sucháč vůbec nebyly špatný - mám myslím fotku v albu. Ale jelikož jsem měla přesvrchňákováno tak jsem sucháčový prodala a nechla si patentkový - zvítězila ta regulace zvlášť na nohy a zvlášť na břicho - využívám to u různých druhů plín.
No vidíš, já nenapsala, že používáme velikost M u pul. U vlňáčků máme L - vlňáky M byly Markovi hned od narození (měl 3,15 kilo)

ladida.l
17. dub 2010
katarina82
17. dub 2010

Ty pulky jsem si domyslela, že myslíš asi M. Ty vlňáčky bych teda asi musela vzít taky L-ko, páč malá má asi 4,5kg, než to objednám, než dojdou, tak zase trošku přibere... Od kolika kil je máte?

ladida.l
17. dub 2010

Asi od sedmi kg a zapínám je na největší dopnutí - ale většinou do nich dávám jen tu čtvercovku - nedávám je na noc na nějakou megaplínu - takže to by pak asi mohly být na menšího drobka.
Nevím jestli na látkovkách teď to elko SWB vlňáků mají - mají je ale myslím, že je mají na ecomamma.cz - a tam teď dokonce mají akci na den země - slevu 20%, když do poznámky napíšeš "den země" 🙂

katarina82
17. dub 2010

Díky moc, jdu spát, zítra to prozkoumám 🙂 Dobrou 🙂

permonik7
17. dub 2010

katarina, jj, pořád jsou ty flísáčky v pohodě a to máme v podstatě od narození pořád ty jedny, máme eMko velikost a jsou v pohodě pořád ( při narození měl 3,55kg a teď má 6,80kg). Dávám do nich bambusku na novosklad, docpanou vkládačkama, pastelky i vv a neprovlhají. Akorát trošku zesvětlaly a začínají malinko žmolkovatět, ale to je asi úděl flísu.
Thirsties máme taky rádi, dělají malinkou prdelku 🙂
Taky jdu do hajan....brou noc🙂

kkattkka
18. dub 2010

Ahoj holky, nepamatujete si nektera, kde se dala koupit plenka popolini duha jednotlive? Vim, ze to tu nekdo psal, ale nemuzu to najit...

Dik moc.

evak99
18. dub 2010

betelqeuzz: díky moc za odpověď 😉 jo tak těm polodupačkám taky říkám tepláčky s ťapkama🙂 😉

kackaj
18. dub 2010

Ahoj Katko, ta duha je na slune.eu, prebalovani-kalhotkove pleny-od narozeni po nocnik-biobavlna....tam to je 😉

kkattkka
18. dub 2010

Dekuju!!

Katka

angetha
18. dub 2010

Holky já mám SWB PUL a ty jsou menší, Vendulka by v 7,5 kg snesla L ( nosí kapsovku L), ale vlňáčky SWB M na čč jako dělané, hlavně se dají zapnout když leží Vendulka na bříšku 😉

katarina82
18. dub 2010

angetha, tak to jsi mi zase nasadila brouka, páč jsem myslela, že ty vlňáčky SWB vezmu rovnou L-ka...

katarina82
18. dub 2010

A co vlňáčky BBH????

angetha
18. dub 2010

Katarino tady jsou na 4m. holčičce ( asi 5,7 kg) a má pod nimi kalhotovku..teď ( 8 měsíců, 7,5 kg) dávám čč s vkládačkou a ještě tam prostor je..
?body=http://www.facebook.com/photo.php?pid=148308&l=...