Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

marcelkad
17. čer 2009

Somik, ta to vyměň. Jinak maskáč mám na bráně v rezervaci a na IB tygřík se rozhoduji - nevím, jestli tygříka nebo normál barvu. Mám už doma žlutou, na cestě pepermint (z druhé ruky)...Jestli můžeš, dej plenky do alba jak vypadaj naživo. Ty pleny je mooooor.

schnek
17. čer 2009

jé,já si ani nevšimla, majdulo, moc gratuluju, že vám to vyšlo 😵

somik
17. čer 2009

Marcel, vyměnit už nemůžu, jelikož jsem si myslela, že měli na bráně chybu a tak jsem ji prostě vyprala 🤐 . Teď večer jsem si přečetla odpověď z brány a prý mi byla AIO zaslaná omylem... ☹ no nic, tygřík už mi vlaje na balkóně, tak až uschne, nasadím ho Honzííkovi, vyfotím a vytvořím si album. Jinak tygřík je fakt náááááááááádhernej!!!! Ještě krásnější než ve skutečnosti. Kdo váháte, tak DOPORUČUJI! Byla jsem z ní úplně unešená, je k pomazlení 🙂. Od Lus mám i používanou IB SIO modrofialová. Výrobce uvádí, že je do 12 kg, hubenějším dětem vydrží i déle a když jsem viděla tu pidivelikost, tak jsem si řekla, že to snad ani na 12 kg nevydrží a tak jsem ji zkusila Domčovi, má 14 kg a vypadal senzačně! Zapla jsem na jedné straně poslední 2 patentky a na druhé jen na jeden poslední a plenka na něm vypadala jak slipy. Ani ji nechtěl sundat 😀 ! Maskáč je o něco větší než tygřík, ale je supráckej, se těšim, až Honzíkovi nasadím 🙂 Bude frajer 😎 .
Já furt objednávám plínky, už jsem do toho dala přes 10 tis 😨 , ale už končím.... Mám 8 BE 4 prefordy a 2 twofoldy a vůbec nevím k čemu, když Honzíkovi dávám jen BE s tou vkládačkou na knoflíky a ráno po 10 hodinách má tu plenku jen lehce vlhkou... Třeba využijem časem? Plínky jsou jak droga, už na bránu ani nemrknu! Objedna jsem tam věcičky za téměř 3 tis a to jsem si spoustu věcí vyškrtala....

majdula
17. čer 2009

Na tu tygrikovou jsem v pondeli koukala na zivo v Brane a jeste meli s puntikama, taky moc krasne...
a to me prave zajima, esi tyhlety nadhery muzu pouzit uz na mrnavoucke mimino. Strasne rada bych, ale koukam ze vsichni doporucujete zpocatku ctverce ☹

zmuzle
18. čer 2009

Majdulko, ja zacala s latkou, az kdyz se mu zahojil pupik. Preci jen nas pustli domu s pahylem a latkovky jsou vyssi a drazdily by ho. Takze asi tak od 14 dne. Kuba mel 3,5kg a IB mu prottekala, je mu az ted. Takze spis doporucuju taky cc 🙂 A jinak obrovska gratulace k miminku 😵 zname se kratce z tematu...

olbramka
18. čer 2009

teda schneku, gratulace. ja už bych asi na md na studium neměla. připadám si totálně vygumovaná - zlepší se to??? 😲

zmuzle
18. čer 2009

Schnek, taky gratuluji a obdivuji. Ja jen tak tak zvladam to kojeni 😀

terezita
18. čer 2009

somik, ja mam IB AIO i SIO a ja si na tu AIO teda nestezuju.. 😉 jedina nevyhoda je, ze nemuzes vymenit streva. ale jinak ac je to divne, tak mi uschne rychleji nez SIO. a to tu SIO rozdelam a susim kazdy kus zvlast..

olbram, napodobne.. 😅 uz jen cekam, kdy kde emmu zapomenu stat s kocarem, jeste se mi to teda nestalo, ale myslim, ze je to otazka casu.. 😀

terezita
18. čer 2009

jo jinak od vcera jsem zacala pouzivat cinak a uplne koukam! 😵 😅
hovnousy po kojeni jsem odchytla nadherne a ani jsem nemusela dlouho cekat.
holky a jak to delate, kdyz mimca kajdi behem koja? 😕

matilko
18. čer 2009

terezita, nainštalujem čínák pod holú prdelku a napojím 😀 ale je to fuška, tak už to tak nerobím, mne ale Kajka kaká viac menej po papaní, pri papaní už nie 🙂

terezita
18. čer 2009

heh, tak doufam, ze se to emmce taky trochu pretoci 😅 diky!

lenkicka
18. čer 2009

ahoj holky, tak už mi balík taky přišel !!! 😀
první dojmy? IV mám ve velikosti L a zdají se mi nějak obrovské...Šimi má 7 kg a 72 cm...ale zadeček má prťavoučkej...tak nevím 😅 ...a IB SIO mi zas připadají mrňavé (vel. M)...tak uvidím, až se probudí, tak je na něm hned odzkouším...amám i číňák...tak vzhůru na BKM 😀
Nevíte, prosím, některá, jak velký rozdíl je mezi IV ve velikosti M a L ? 😕

Normálně jsem šťastná, že konečně usne...ale dneska...ať už je vzhůru 😀 😀 😀

majdula
18. čer 2009

Zmuzle, snecku, taky jsem na vas dubnovky vzpominala! Nakonec za vama ani nejsem o moc pozadu, akorat jsem si pekne prodlouzila ty "chvile svobody" 😉 ale uz se mi to krati a chci byt pripravena.

Samozrejme nejake cc doma mam, dokonce ne nove, ale jeste po mne, asi tak 50ks v ruznem stavu 😉 ale vubec me nenapadlo s nimi pocitat, neumim je nabalit zatim a celkove diky me lenosti mi prisly idealni ty kalhotkove. Vim, ze do tech by se zapojil i manzel. Musim na nej pomalu, totez uz tu bylo se satkem (prece nebude vazat nakej kus hadru... ale Beco na sebe vezme rad, to je prece jenom batoh s prezkama 😀).

Ale jestli myslite ze to je blbost s tema kalhotkovyma, tak se rada poucim.

A po dobu hojeni pupicku tedy pouzivat papirove? 😲 Mam koupene Newborn z DM, pro strycka prihodu...

terezita
18. čer 2009

lenko, ja mam od IV jen svrchni kalhotky v M a L. m.to jednou prehlid, dal ji do L a zadny rozdil nepoznal.. i to elko sedlo na toho naseho 4kg skvrcka 😅

zmuzle
18. čer 2009

Majdul,

dokonce papirovky Happy jsou nizsi kvuli tomu pupicku. Doma jsem davala Moltexky a ohybala je.
Kdyz jsem novosklad zvladla i ja, muze uz kdokoli 😀 Ale treba ti kalhotovky budou vyhovovat.
Ja je davam jen obcas a mam u nich obcesi, ze by mely zustat suchy (jsou to prece kalhotky 😝 ) a snazim se je hodne vycpavat.
Novoskald vycpu vv nebo cc a je to v pohode. Naskladavam si to dopredu a jen beru ze skrine. A taky jsem neverila, ze si ho oblibim. No a Kuba kaka spis do cinaku po kojeni a v noci ne. Takze o to to mam snazsi.

matilko
18. čer 2009

tiež sme mali happy newborn, boli moc fajn, hlavne v pôrodnici! doma už sme pahýľ nemali, lebo nám ho odstrihli, takže to už bolo OK... ale každému miminku sa pupíček hojí inak, niekomu lepšie a niekomu horšie.
na novoška jednoznačne čč, je to preňho podľa mňa aj najpríjemnejšie, čč sú stále krásne hebučké, narozdiel od frote a bambusu, teda aspoň u nás doma 😀
pre manžela som kúpila tiež kalhotovky a svete div se, on ich nepoužíva, furt dáva len čč 🙂

schnek
18. čer 2009

majdulo, IB M (i ostatní AIO) používám od asi 2 týdnů a obleče je i Ondra, takže jí klidně ber 😉 Nejmenší kalhotovky dávám od narození na ven. Mám kissaluvs, bumhuger, IV flanel, swb s tím ohybem na pupík a BE a pak AIO- IB SIO M, BBH M, starbunz S, BG S a po Ondrovi 2 MMT 😉

evicka7
18. čer 2009

😀 my koupili taky do porodky Happy, kvůli tomu pupíku, ale nemělo to žádný efekt, protože je měla Vikouš pomalu až k prsům a to byla standardní tříkilák

lenkicka
18. čer 2009

tak holky, je to tady...vyzkoušeno 😀
ty IB SIO jsou fakt nádherný a vypadají jako slipy...jen doufám, že se mi v nich nezapaří, protože je škoda je schovávat pod kalhotky...stačí jen tričko a malý může vyrazit s pyšným tatínkem na zahrádku 😀 ...se všichni potento 😀 😀 😀 ...bo budu v širém okolí jediná "úchylačka" látkařka 😀 😀 😀
ty IV vel. L mi připadají fakt velké...tak jsem ho zkusila narvat ještě do vel. S...a světe div se...má je akorát...jsem říkala, že má malou prdelku 😀
Pak jsem vzala ještě na zkoušku TB Organic...jsou sice zatím tak na snapku...ale moooc se mi líbí....tak to vidím na noc, až babi uplete vlňáčky....a to jsem si myslela, že v noci budu dávat hnusky...už nikdy 😀
Už vaši "posedlost" chápu...mít tak bezedné konto v bance 😵

ijo
18. čer 2009

čau čau, hlásím že ráno dorazily moje rychloschnoucí čudly, už se suší na sluníčku a až rychle uschnou 🙂, ozkoušíme je, už se moooc těším. Jsou fakt hubený, předpokládám úplně malou dupku.

lenkicka
18. čer 2009

ijo...co žes to objednala ???...na slovo hubený a malá dupka slyším !!! 😀 😀 😀

svija
18. čer 2009

Majdulo, úplně tě chápu, taky jsem chtěla používat především kalhotovky, ale když tady všichni chválili na novoška čč, tak jsem nakonec u nich skončila 🙂 . No ne úplně, kalhotovky mám rozhodně radši, ale je fakt, že u toho úplně malého miminka tak ty první tři týdny to na něm vypadalo nejmenší a hlavně to neprotékalo. Látkovat jsem začla taky až po odpadnutí pupečního pahýlu a teď to střídám tak napůl čč různě vycpané a kalhotkové pleny 😉. Jen pro info- taky jsme měli 3,5 kila pri narození.

marcelkad
18. čer 2009

Leni, Ijo je závislá na Cuddlebuns - www.tuly-tuly.cz 😀 😀 😀

lucinecka
18. čer 2009

Ahoj holky, látkovky jsou fakt mor 😝 Dneska jsem byla na Bráně a jsem na sebeč fakt hrdá, protože jsem odolala limitované edici IB, naživo vypadají fakt dobře, hlavně ta tygříková 🙂 Ale řekla jsem si že plín už máme dost a fakt jsem je nekoupila. Ale aby to mojí peněžence nebylo líto, že jsem ji neprovětrala, koupila jsem si aspoň tu knížku Bez plenky, tak se těším jak si počtu 😉

Jinak kdo vynalezl číňák by si zasloužil metál, taháme ho teď všude s sebou a je to super! 😵

blka
18. čer 2009

Holky, vyprala jsem pleny a okolo 11. je dala sušit. A normálně už jsou suché i kousky jako MMT AIO, IB SIO, disana, ella´s house bambus 😕 . No, já su v šoku. Ale příjemném 😀 . Co teda ještě dosušuju je kalhotkovka Kikko a bambusová BL a vkládačky Tots Bots bambus.

achalteke
18. čer 2009

Ahoj holky, ráda bych se zcela laicky poptala: jaké plenky AIO jsou fajn, s kterýma máte prostě dobrou zkušenost? Máme zatím IB a zdají se nám perfektní, ale rádi bychom zkusili ještě nějaké jiné. Děkuju

ijo
18. čer 2009

čau čau, jojo asi je to trochu závislost na CuddleBuns a ještě mám na pendreku ☹, to je děsný. Takže já chválím AIO CB i mojí jedinou Blueberry. CB mám už tři a fakt drží a když je nasáklá, vyhodím vložky a šoupnu tam vkládačku.

lenkicka
18. čer 2009

holky, ještě, prosím, poraďte, které plínky jsou tak krásně úzké mezi nožkama jako IB?...je to jak polohnuska (eko Alana) 😀

ijo
18. čer 2009

no přece všechny CuddleBuns 🙂

matilko
18. čer 2009

lenkicka, my máme okolo nožičiek všetko krásne utesnené, keď to fajne zapnem 🙂 takže toto ja neriešim