Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

amp
6. črc 2009

Janinka - IB bych brala rovnou M, my měli 3,40 po narození a mohla jsem je používat hned - snad jenom první dva týdny nešly stopro utěsnit u nožiček (nevím, jestli by bylo S lepší, nemám vyzkoušené), každopádně teď v 6 týdnech při 5kg je M opravdu super akorát. A IB SIO doporučuju 😉

ijo
6. črc 2009

čau, jsem doma z dovolený 🙂 zase budu vařit já.
Pleny Sketch neznám, tyjo to jsem fakt pozadu. a tedy se musím zastat CB Igulee - jsou drahý, ale jsou origoš. A koukám často i na finský stránky a u nás jsou některý i levnější. 😉

hanka128
6. črc 2009

tak musím napsat, že můj drahý mm aniž by se mě zeptal tak mi vypral natahovací disany v pračce a na 60 😅 😅 😅 ,takže naše děťátko má první obleček na panenku 😀 😅
a pro mě jsou pořád prostě nejlepší čtvercové plenky 😵
ty CB vypadají pěkně,ale ta cena je opravdu šílená 😝
a vždycky když tu nakouknu tak mám pocit jak by ijo ten obchod tuly tuly patřil 😀 😀 😀

lusinta
6. črc 2009

jo, to mám taky pocit🙂🙂🙂🙂
ale apsoń tu zaznívá i něco jinýho,než brána...

mmch začínám tvořit (s pomocí novako,která mi to fotila🙂 galerii skládání..
jen prosím mrkněte na novošskej sklad, který tam zatím je (až jich bdue víc,bude to jinak členěné,aby to bylo přehledné)

pochopily byste to i beze slov nebo k tomu ty popisky musí být???

http://www.branakdetem.cz/clanek/skladani-plen-40

skatule
6. črc 2009

Ahojky, prodávám zelenkavé Swadlebees vlňáky vel. L. Super stav, používané velmi málo. Nějak se mi nedaří lanolínování 😨 takže jedeme převážně na PULkách, no a než aby mi tu jen tak ležely....tak je posílám dál. Cena
+- 400,- vč. pošty, když tak IP.

ijo
6. črc 2009

tak to bohužel není, já prostě zdělila část výbavy CB aus Deutschland, bohužel až na třetí děcko a to tu moc nebyly k sehnání. na bránu jsem narazila až tady, jinak jsem znala mamaju a první nové CB z ecomammy. Ale brána je nejlepší, jen tam nemůžu porád koukat, páč bych potřebovala úplně všechno.
skatule- jak to že ti nejde lanolínování, co děláš? třeba ti tu poradíme, je škoda se vzdát vlňáků
P.S. nejste někdo zaplavenej?

hanka128
6. črc 2009

lus fotky jsou dobré-já to jen dělala opačně,že jsem ten roh táhla z pravé horní strany-ale to je detail 😀 a ten prostředek skládala jen 2x ne 3x-ale to záleží jak velká je ta čč. takže fotky dobré 😎 popisky už nejsou třeba.

a když si budeme chtít půjčit manducu na vyzkoušení,tak si můžeme už dopedu vybrat barvu že? a era a beca se asi nepůjčují?
náš miláček konečně dneska totiž 2x 😵udržel hlavičku při přitahování,takže doba nosítka se blíží 😵

no mě to s tím obchodem už napadlo dříve-tak třeba jen konspiruju 😀 ale ijo píše jen on CB a BE a ty zrovna tuly tuly prodává 😀

hanka128
6. črc 2009

ijo já to myslela v dobrým 😉

skatule
6. črc 2009

ijo, já nevím kde je problém. Mám lanlolín z lékárny.....a SWB vlňáky mi vydrží tak 2x a potřetí už propouští. Přitom lanolínem nešetřím....po vyndání z lázně jsou jak lepidlo. Ještě mám Lovíky, ty nám vydrží o něco déle...ale žádná sláva to není. Jediné co drží jsou jedny home-made. Ale "imr vére" jsem měla nějaký vlňáky naložený v lavoru a další jsem sušila...takže jsem to vzdala a jedeme PULky 😨 ☹

evicka7
6. črc 2009

lus, já to chápu, ale je mi jasné, že pro nás, které to skládáme často, je to pochopitelné, tak jsem to ukázala příteli a on měl problém u kroku kdy vytvoříš trojúhleník a pak to celé převrátíš, takže by to asi bylo lepší s popiskama, jinak je to moc hezky nafocené 😉

ijo
6. črc 2009

já to mám taky občas vlhké, ale není to mokré, tak to není veliký problém. Máš to vyložené mokré, že jsou fleky na oblečení? Možná tam jen šoupneš něco málo savého, ale asi je to fakt vopruz.
hanka128- v pohodě, koupim tam podíl 🙂...já nic jiného nemám, ještě FuzziBuns a Blueberry ale to tu zas neměl nikdo a nikdo se o nich se mnou nebavil ☹

skatule
6. črc 2009

Lus, fotky super 😵 popisky netřeba 😉 Ovšem klobouk dolů před trpělivou modelkou 😵

ijo
6. črc 2009

holky, když už jste tu nakously nosítko, ráda bych pořídila na roční děcko, co doporučujete??

skatule
6. črc 2009

ijo, no doslova mokré to není ale provlhlé je to dost 😀 Jedeme hodně kalhotovky, třeba zrovna taky SWB a ty jsou savé myslím si dost 😨 a stejně to provlhlo. No nic, lovíky si ještě nechám a budu na nich trénovat svou trpělivost, ale SWB už jsem udala 😀

evicka7
6. črc 2009

ijo, já chtěla manducu, měla jsem ji půjčenou od kámošky a přišla mi super, ale přítel prohlásil, že v tom nosit nebude, že je mu v tom nepříjemně, tak jsem ji nakonec nekoupila, ve volné diskuzi je téma nošení dětí a ještě nějaká další témata ohledně nosítek, tak se tam porozhlédni

skatule
6. črc 2009

ijo, já mám z brány ergo sport. U nás nosí hlavně manža takže tam byl výběr jednoduchej. No a max. spokojenost 😵 Ovšem jsme trochu mladší takže nevím jak to bude za pár měsíců ale myslím že to bude OK. Erga prý mají nízkou zádovou opěrku....ergo sport je trochu jiné a my s tím zatím problémy nemáme naopak K. je tam ještě teď jak zapadlej vlastenec 😀

pikitko
7. črc 2009

Lusinta: Novosklad moc pěkně nafocený, ale kdybych vůbec nevěděla, nedošlo by mi třeba, že se přidá ještě jedna čč, popisky bych přidala.

lusinta
7. črc 2009

ok,popisky přidám,díky🙂
fotila Novako a modelka byla její Lidu🙂

Erga i Beca se také půjčují. Akorát jedině u Manducy si můžeš vybrat úplně novou a případně si ji nechat. U ostatních nosítek posíláme půjčovací.

Ergo sport máme taky (plus ergo organic a šátek didy) a jsme s ním spokojení,. máme ho na Emu. je super skladný,takže ho taháme všude sebou (i když jdu s holkama v kočáru,raději si sebou beru i nosítko...)

jitule9
7. črc 2009

Ahoj všem,
o látkových plenkách jsem už taky začala uvažovat. Čtu si tu vaše příspěvky, ale hlavu z toho mám úplně zamotanou. 😕 Opravdu nevím, co a jak si pořídit do začátku. Co všechno potřebuji (jaké plenky, kolikrát, ...).
Dívala jsem se na plenky Bum Genius. Jak je to ale s novopečenými miminky? Nedává se jim ještě nějaká další plenka kvůli kyčlím?
Opravdu stačí "jenom" tyto plenkové kalhotky a nic víc?
Moc děkuji za radu - budeme mít první mimčo, tak nevím, kterým směrem jít. 😉

hanka128
7. črc 2009

jitule nejlepší ze začátku jsou jen čtvercové plenky + svrchní kalhotky, kalhotkové jsou dobré až od těch 3 měsíců-do té doby je to aspoň podle mě zbytečnost 😉
až bude mimi větší tak pak můžeš začít zkoušet jaké kalhotkové plenky by vám vyhovali...bo před porodem ti přijde skvělé hodně věcí,ale realita je pak jiná 😀
a na kalhotkové plenky kvůli kyčlím se může i nemusí dávat ještě jedna čtvercová plenka na osminu nebo šestinu.
na kyčle jsou prostě zlaté čtvercové plenky 😵 a svrchní kalhotky.
dávání papírové a na to 2 čtvercové plenky je dost bleeee-mám to vyzkoušené a fakt jsou mimi jak ve skleníku 😢 a přes léto to dávat to musí být pěkně prudící...

jo a jak se psalo tady nebo látkové versus papírové-tak nás látkové v prdíkách absolutně neomezovaly a to měla maru široké balení-a vůbec jsem ji nešetřila-česnek,cibule,čerstvý chleba...a prděla jak starý chlap a za celou dobu jsme dali sab simplex asi jenom 4x 😉

kubinkov
7. črc 2009

Jitule: Myslím, že na novorozenečka budou nejlepší čč a dobré svrchní kalhotky. Kalhotkové plenky bych viděla jen na parádu k doktorce a na návštěvy. Počítej, že budeš opravdu hodně často přebalovat a instalace čč a svrchňáčků je rychlá. Na široké balení jsou dobré z kalhotkovek třeba Popolini, ale je to zase větší balík. Určitě nekupuj sadu " až po nočník", byla bys pravděpodobně zklamaná. Lepší pár různých kousků a vybrat to, co bude pro vás nejlepší. Sleva za celou sadu není nikdy nijak závratná. Zkus plenky okouknout u někoho, kdo látkuje. 🙂

kahlan
7. črc 2009

Holky tak uz v nadseni nakoupila nejake BumGenius a chci jeste Swadlebees taky vypadaji dobre ty Itti bitti ,ale hodne jste me nalomily s tema cc a svrchnackama.Jake svrchnacky jsou asi nejlepsi na novouska?

Lusinto ja bych snad i nejaky ten popisek potrebovala 😅 Vypada to jednoduse ,ale nevim jestli bych se do toho jako uplny amater nezamotala 😅

hanka128
7. črc 2009

kahlan nejlepší jsou od imse vimse 🙂 měla jsem i popowrap od popoliny a od baby lucy-a nesednou tak dobře jak od imse vimse.

kahlan
7. črc 2009

Hani a muzes mi prosim hodit i odkaz? 😵 at si je nepopletu s jinyma? Mrknu na ne 😎

hanka128
7. črc 2009

tyhle http://www.branakdetem.cz/imse-vimse-organic-zv...

později jsou pak super vlněné 😵 ale na novoška se nehodí-to je kakíno v každé plence a je nebezpečí sabotáže vlňáčků 😀

kahlan
7. črc 2009

Diiiiky ,ulozeno 😵 No a jeste mi prosim napis kolik jich potrebuju?A jak casto jsi prebalovala?

jitule9
7. črc 2009

Děkuji, děkuji za rady.
Koukám teď na stránky brána k dětem a mají tam dokonce i vícevrstvé plenky Popolini. To je ale asi taky lepší až na starší, ne?! Na narozeňáčka bych asi tedy volila čtvercové plenky (bavlna, bambus, ... ???) a na ně svrchní kalhotky. To se ale tedy budou dávat 3 plenky na sebe, ne?!
Naštěstí mám ještě skoro 3 měsíce na zkoumání!!! 🙂

hanka128
7. črc 2009

svrchních kalhotek potřebuješ 3 kousky od každé velikosti....ale jako podle mě je lepší třeba vzít jen 1x NB-nejmenší velikost a nebo rovnou 2x velikost S a jedno Mko-vydrží ti hooooooodně dlouho-nám ještě pořád jsou-ale my jsme drobnější 😀
přebalovala po každém kojení-před kojením to nešlo-maru zásadně kadila u prsa 😀 a nebo když jsem slyšela,že nám tam něco vyrobila 😀 takže přebalovaní co 2-3hodiny.
a jelikož jsme měli široké balení-tak jsem dávala novosklad a na něj vícevrtsevnou plenku od kikka veliskot S a nebo další čtvercovou plenku na osminu.

z čtvercových plenek jsou nejlepší od kikka, a vv jsou dobré od kikka a barevné tots bots.ale ty od kikka jsou fakt super.

kahlan
7. črc 2009

Hani a ty cc to myslis ty Kikka?Muzes prosim prihodit odkaz i na tyto?
Smankote to je takova veda 😀 Ja mam nakoupeno asi 40cc obyc bavlnenych .. ale to asi nestaci co?

hanka128
7. črc 2009

no jestli jsou od hyblera tak to není to pravé ořechové 😒 ty dávám pod hlavu, při kojení a vkládala jsem je jako další plenu na novosklad.
a 40 plenek ti stačí pokud je máš jen na přebalování..pokud na vše-blinkačky,pod hlavu a spol. tak si vem ještě tak 20.
no a pokud budete mít široké balení tak 40 ti stačit nebude-protože to máš 2-3plenky na přebalení(záleží jak to budeš balit).

jsou to tyhle http://www.kikko.cz/internetovy-obchod/pleny-ki...

a jako věda to vypadá-já před porodem taky nerozumněla o čem se tu sakryš baví 😅 ale pak na všechno přijdeš 😉