Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

delfi
14. zář 2009

ještě jsem zapomněla dodat, že moc tvrdou vodu nemáme....
ještě jeden dotaz - jak dlouho vám vydržely IB SIO? malej má cca 5-5.5 kg a Ska jsou mu malý.....a i Mka zapínám na 2. nejširší cvoček..... taky se my u těch M stalo, že po vyprání (na 60) jsou abolutně smsrklý ty kalhotky, resp. ten PUL vnitřek v těch kalhotkách, šustí a musím ho ručně roztahovat - je jakoby slepenej k sobě. a teď se mi stalo, že se ten vnitřek slepil na jedný straně a na druhý se prostě odtrhl, takže se nedaj používat, protože by po tý jedný straně protekly........u S se mi to nedělá....reklamovat nemůžu bo už nemám účet (ale kupovaný na bráně). nevíte dali by se někde koupit jen ty kalhotky bez vnitřků (mám 2)?

blka
14. zář 2009

Delfi, to neporadím ☹ . Nemůže to být třeba práškem? Asi blbost, co 😒

evicka7
14. zář 2009

delfi, na str. 167 jsem dávala odkaz na diskusi o zničených IB, tak na to jukni, je tam i vyjádření od Lus

marcelkad
14. zář 2009

Delfi, reklamovat se dají, najdi si v mailu číslo objednávky a internetový obchod si pak dohledá zbytek. Já to teď udělala se žehličkou, ztratila jsem záručák i fakturu, ale na základě mailů si to dohledaj a reklamace je možná

matilko
14. zář 2009

delfi, zvršky u IB sa majú prat max na 30stupnov, mám dojem, mne sa to tiež skazilo, som nadávala 😠
ad tvrdost - začala som točit na 800otáčiek a je to lepšie, pri schnutí skladám nie úplne suché, ale takmer suché, nevysušia sa na prkno.

erinka83
14. zář 2009

Delfi, zkus mýdlový sliz, já s ním teda zatím nemám moc velký zkušenosti, ale za pokus to stojí....

angetha
14. zář 2009

Já dnes dala poprvé IB - M a na skoro 4 kg miminku mi přijdou akorát..a můžu je vyprat na 40? vím, že na 60 se nesmí, stejně jako Mommy´s Touch. a ty vnitřky můžu na 60 nebo ne?

ijo
14. zář 2009

ahoj holky po dlouhé době, nějak mě doběhl začátek školního roku, skládání dřvea atd...co je tu nového?? 🙂

marcelkad
14. zář 2009

že se nesmí svrchní IB na 60??? To je pro mě novinka, já je tam peru, doufám, že jsem je nezničila ☹ ale kde to píšou na kolik se můžou? Na PUL IV je na 60 i 90 tak jak to, že IB jen na30???

delfi
14. zář 2009

já myslím, že se můžou na 60. kdysi tady o tom byla debata. já ty Ska peru na 60 a v pohodě. jinak já to kupovala osobně v obchodě v brně. ale snad jsem platila kartou, tak bych to mohla doložit výpisem. na účtu totiž stejně byly jen ceny a ne názvy (aspoň pokud si dobře vzpomínám)....no snad se to bude dát reklamovat, jinak budu muset koupit nový.
lusinta : asi by se nedalo reklamovat v obchodě v praze že? já totiž jsem z prahy a do brna se s malým hned tak nedostanu......

angetha
14. zář 2009

Marcelko Matilko to psala ve 14:52 dneska... 😕

angetha
14. zář 2009

Tady píšou, že se s ní má zacházet jako s PUL kalhotkami, že se dá prát na 60..jenže PUL co mám doma se perou na 40...
http://www.branakdetem.cz/dotazy/bitti-d-lish-s...

erinka83
15. zář 2009

Holky, na kolik byste vypraly přebalovací podložku Tots bots?

jannca
15. zář 2009

Já pořád nevím....potřebuju koupit větší výbavu pro skoro chodící prdélku. A jak to chodí nejlépe dobré muziky z amálo peněz. Díky

Zatím vím, že vezmu vlňaky disany...malá má skoro 7 kG jakou velikost vzít???
Pak jsem chtěla IV - máme do 8 kg a už je to tak, tak....jakou velikost vzít????

Jdeme píchat naušničky , pak se tu ukažu. Díky

jannca
15. zář 2009

aaaa...nejdu. Volala mi MUdr, že mají akutní případ,tak až zítra.

baca
15. zář 2009

erin, v tom bude asi nejaký pul, že? Pkud to budeš prát samostatně, tak klidně jen na 30, 40. Já teda všechny pulky peru na 60, i MMT a IB. 🙂 Doufám, že to fakt nezničím. Ae nechce se mi prát v pračce jednu dvě plenky zvlášť.

terezita
15. zář 2009

grrr, tak se mi u IV organic vyrvaly suchace.. 😠 😠
a dostala jsem tady tak opevovane svrchnacky pul thristies a stale se mi teda nejvic libi BBH.. jsou zevnitr o dost prijemnejsi..

kubinkov
15. zář 2009

Co se plenkové výbavy týče, jestliže je něco doporučeno prát jen na 40, tak to neberu ( spíš jsem nebrala), protože to bude asi míň kvalitní materiál. Po všech zprávách o šustících a jen na 40 praných IB, jsem ráda, že jsem je ani neměla. PUL mohu jen doporučit Bummis Brite, krásně sedí na kahhotkové i rovné plenky a mohou se prát i na 90, což jsem už nevyzkoušela, protože jsme odplenili. Ale i PUL Popoliny jsou slušné. Vydržely 10 měsíců intenzivního porvozu a praní na 60 naprosto bez újmy. Jen jejich velikost L je obří. Ty bumis M byly V. jako ulité ( cca 10,5 kg). 😉

terezita
15. zář 2009

baco, ja ty dve tri soupnu k obleceni.. 😀 😀

erinka83
15. zář 2009

baca, jo, mělo by tam být pull, mám to z druhé ruky, štítek tam není...jsem si říkala, že bych to napoprvé vyprala na 60 a pak už na nižší teploty...

angetha
15. zář 2009

Já mám tedy IB stranou, že jí taky přidám k oblečení...stejně tak jsem prala MMT..radši

erinka83
15. zář 2009

Tak jsem odpověď našla na Bráně, podložku prát na 40 🙂

baca
15. zář 2009

tak mě se u IV už taky z jedné strany vypáral sucháč, podstatně dřív, než vám. Ty BBH jsou vevnitř taky takové příjemné jak IV nebo je to igeliťákový povrch?

michelle1
15. zář 2009

ahojte, taky plánuju, že budu používat látkovky. Dočetla jsem se, že musím ale koupit větší oblečení na mimčo než normálně. Jakou jste kupovaly velikost oblečení po narození?
Díky

jannca
15. zář 2009

Miche- kupovala jsem normální blečení. Jen pro jistotu jsem si koupila prodlužovač na body a super.

erinka83
15. zář 2009

Holky a ten prodlužovač na body používáte hodně? Já ho zatím nemám, jsem doufala, že ho nebudu potřebovat😀

michelle1
15. zář 2009

jannco takže si kupovala 56 nebo 62?

jmisa
15. zář 2009

Já kupovala normálně od 56, něco nosil malej i ve dvou měsících.
Extendor máme a hodně používáme, ono u těch větších bodyček jsou zase delší rukávy.

Osobně bych moc nedoporučila dupačky, spíš polodupačky nebo tepláčky. Ono většina dupaček je u látkovek buď krátká na tělíčko a nebo dlouhá na nožičky 😕

jannca
15. zář 2009

Michelle: to i to. Bohužel s tím číslováním je to někdy na budku. Příklad malá měří 69 cm a neoblečeme něco co je 74 a v pohodě je 68.E Tak nevím. Já extendor používám u některých bodýček , když jesou nam na těsno.

Jinak dávám zapravdu. Lepší jsou tepláčky a zcela nevhodné jsou dupajdy bez vnitřního rozepínaní.

terezita
15. zář 2009

baco, bbh jsou jako iv organic zevnitr, ba i o trosku latkovejsi. ale ty thristies jsou igelit.. no snad me jeste prekvapi funkcnosti, jinak leti hnedle dal.. 😀
michelle, to hodne zalezi na tom, jak velkeho budes mit capartika. treba u em.to odpovida (ma ted 6kilo) a nosi normos obleceni. ale treba dupacky ji nedavam, bo mi nejsou sympaticke.. nosi hodne laclace - ty jsou dost siroke a treba jedny z H&M velikost 56 nosila jeste ve 4 mesicich. 56 ji byla na zacatku velka.
u body jsem se spis setkala s tim, ze ji je uzky nez kratky. a to neni em. zadny cvalik. ale treba tescacky jsou u nas naprosto v pohode. pak mam jeste nekolik kousku z tchiba, ty jsou dokonce dvouvelikostni, hezky se vytahnou.