Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

flora
22. dub 2009

tak měšavky už dorazily i k nám. Hani díky 🙂

zdenkaradek
22. dub 2009

Holky, máte někdo zkušenost s dvouvelikostní konopnou plenkou Sugar Peas, mají je na eplence, vypadají docela zajímavě.

animatua
22. dub 2009

CT jsou krasny, ale dalsi AIO uz fakt ne-e 🙂

jinak mesavky jsem objednala L, mala ma 8 kg a jsou ji trochu volny, ale ne nejak moc, kdyz tam dam vkladacku tam myslim, ze nebudou kolem nozicek protykat.. zatim je peru, pisou ze po 5 pranich se srazi o 20%, tak to by pak melo byt v pohode.. jo a schnou fakt rychle

zdaji se me o dost savejsi nez IB, uvazuju ze je dam na zkousku na noc s bambusovym prefoldem 🙂

kubinkov
23. dub 2009

Sušení BBH mešavek: Včera v poledne přišly, dala jsem je vyprat a pak je do večera sušila na balkóně. Povrch byl suchý, ale jádro ještě vlhké. Tak jsem to otočila a ráno OK, už ji má V. na zadečku. Ta velikost není obří v žádném případě. Mám L a V. je hubeňourek ( 9 kg) a plína mu dobře padne.

oriola
23. dub 2009

njn soni z rokycan se k tobe dostat pri jednom aute by vyslo az tak na vikend a to bych nevydrzela 😅 on si s tebou ten muj chlap vubec nepovidal???......neboj pokec vynahradime, jen asi to vyjde na nektery ctvrtek nebo treba vikendovy den v zoo

ad letacek plzenske sekce - kdyby mel nekdo zajem piste do IP, uz ho mam prelouskany 😎

oriola
23. dub 2009

jo a jeste jsem chtela k CT - jsou mooc prima, odolavam a odolavam a az se rozhodnu ze do ni pujdu tak nebude 😕 jsou moc pekny, zasejc jiny. Ti australani se ale predhanej co 😀 kdyz ja mam pocit ze na ten pocet plin bych si snad mela poridit dalsi decko 🙄

aerin
23. dub 2009

holky, muzu se zeptat, co jsou CT....?🙂 asi mi nejaka novinka unikla...😀

zmuzle
23. dub 2009

Aerin, nove AIO plinky co najdes na Brane v novinkach. Cushies Tushies 😵

kubinkov
23. dub 2009

aerin: kuk https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
příspěvek sonulah, je to včerejší novinka 😉

aerin
23. dub 2009

super, hned to jdu omrknout, dekuju🙂

aerin
23. dub 2009

ouje, tak na ne koukam.....rikate ze uz brzy nebudou, jo? 😅

evicka7
23. dub 2009

CT vypadají pěkně, ale včera jsem přihodila do šupliku dvě australice a žádná další plína už se tam prostě nevejde ☹

jinak náš taťka si včera nechal zabalit do práce 2 plíny, že bude dělat osvětu, protože mu linkovačky nevěří, že nežehlíme, nevyváříme a že existuje něco jiného než igelitové kalhotky a čč, tak třeba se to nějaký zalíbí a bude prosazovat u vnoučat 🙂

aerin
23. dub 2009

ja jeste zadny supliky nemam a plinek plno, tak snad se jednou vejdou, ale myslim ze jo, budou si lebedit spis v necem takovym http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/1015... , tak snad🙂

tak diky za odpovedi, zas jdu, a vratim se, az tu budu mit co delat 😀

mysinka
23. dub 2009

Holky, jak je to s Disaními vlňáčky, velikosti odpovídají? Mám brát prckovi s 11kg a vel. 86 86/92 nebo rovnou 98/104? 🙂

poup
23. dub 2009

nemáte někdo zkušenost s vlňáky Stacinator? Vypadají moc hezky, ale nejsou moc tenké? A jak je to s velikostma...je to jako u lovíků nebo velikostně odpovídají?

Dííky 😉

lucinecka
23. dub 2009

Mysi já Lukymu koupila ty 86/92 snad v půl roce, kdy mu ty první začaly být těsný. Teď má 9 kg a jsou mu pořád dobře, i s rezervou. Ale já mám zas radši ty disany větší, hezky to kryje zádička, takže bych asi vzala ty větší.

Jinak BBH mešavice a velikost L, taky mi přijde že menší bychom asi mít nemohly, zapínání nekřížím a sedí hezky. Jen jsou proti IB robustní a já si na to furt nemůžu zvyknout 😅 No snad jim přijdu na chuť. 🙂

makinka.1
23. dub 2009

Mysi,Max ma necelych 10 kilo a mame 86/92,pisou tam 12-24 mesicu a myslim,ze mu jeste hooodne dlouho budou,mozna az do tech 2 let. 😉 Ale on je dluhan a hubenour.
Jinak astralice je jeste vlhka,vcera byla na snure,vecer se zatahlo,tak jsem ji dala domu,myslela jsem,ze bude sucha a jeste neni.Zkusim ji taky otocit.

novako
autor
23. dub 2009

Mysi: Vzala bych ty větší. Naše 8kg Lidu má 86/92 a jsou jí akorát.

novako
autor
23. dub 2009

Jsem tak nas.... Raději neobjednávejte u Tuleníka. 🙄 1. objednávka: Na stránkách napsáno, že 3 snappky stojí 55 Kč. Ovšem to byla chyba. 55 Kč stála 1 snappka. Nakonec mi je tedy doposlali, ale nechtělo se jim. Pak mi přišel mail na výprodej staré kolekce BE za 320 Kč (no, nekupte to). Objednala jsem, dostala potvrzení a dneska mi napsali, že už mají vyprodáno a že mne systém přeci musel varovat. 🙄 Systém mne samozřejmě nevaroval. A to mne právě žere, protože jsem měla zaškrtnuto platba předem na účet. Včera jsem se ale k počítači nedostala a naštěstí jim ty prachy neposlala. Grrr.

hankka
23. dub 2009

Ahoj, BBH vel- L sedí na 11 kg dítě dobře, ucha vyjdou akorát.

novako
autor
23. dub 2009

Ahoj Hani! Ještě jsem ti nepoděkovala za australské mešavice! Díky, díky a ještě jednou díky!!! Ale měla jsem velké oči a tak mám velkou mešavku. 😀 Třeba do ní Lidu doroste nebo jí holt založím. 🙂

lusinta
23. dub 2009

holky,kdo máte nějaké pěkné profesionálnější fotky dětí v látkovkách a dovolili byste mi je použít na plátně na nedělní akci,pošlete mi je rposím mailem
lucka2@email.cz
nehcci tam dávat jen ty svoje dvě cácorky!
díky moc!!!!

novako
autor
23. dub 2009

Lus: A jakou velikost mají ty fotky mít? Abys nemusela stahovat 1 a více MG soubory.

lusinta
23. dub 2009

právě velkou🙂má to být ormálně na projektor..já mám samé malé fotky od dodavatelů,tak musím dát vlastní...
byla bych mooooooooooc ráda...

mysinka
23. dub 2009

Lus, nafotím a pošlu, v PC to mám všechno zmenšené 🙂

koty
23. dub 2009

poup, jsou dvojité, takže nejsou zase tak moc tenké. Když se dobře naimpregnují, dají se použít na noc. Velikostně jsou spíš větší, i když ne o tolik.

poup
23. dub 2009

koty, díky....vemu je malé na léto...vypadají moc hezky... 😵

jinak Market měla dnes mešavici na plavání....inspirovala jsem se gedren a schválně vzala žlutou (aby holka razila) a já se pozitivně naladila na její velký zadek, ale bohužel asi fakt správně nevlním....zase jen ty zvědavé pohledy, někdo teda přímo zíral, co to je (tak snad jsem vzbudila aspoň tu zvědavost)...malé prdel fakt v té žluté svítila 😀

jo a se schnutím je taky problém, ale jakmile jsem převrátila naruby schlo rychlejc...

a to L máme taky v klidu, máme přes 9kg...trochu volnější kolem nožek, ale jinak dobrý..

schnek
23. dub 2009

já mešavky teprve peru, tak se zeptám - srazí se teda praním o něco?

poup
23. dub 2009

schnek mě připadá, že se teda nesrazily vůbec...a jestli, tak to fakt není poznat

schnek
23. dub 2009

koukám do letáku a o těch 20% se srazí ta vkládačka 😉co tedy moje ne-angličina zvládla vyvodit 😉

a jinak jsme včera koukaly se sonulah do letáku a vykoukali jsme, že mají nově (a na těch jejich stránkách jsem jí při objednávání nikde neviděla, musí to být fakt novinka) měšavici AIO jednovelikostní 😉

poup, ty stacinatory, někdo je tu prodával v malý velikosti, ale jinak jsme je tu asi nikdo neměl, většinu asi odradí to malý velikostní rozpětí 😉