Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

terezita
8. led 2010

jee tak to jsem taky zvedava na odpoved.. my kdyz byly na prednasce o latkovkach, tak nam tam pani rikala, ze vlnacky jsou pri aktivnim pouzivani jen na pul roku, pak uz protykaji.. nechci se taky smirit s tim, ze soucasne vlnaky pri dalsim decku nepouziju..

lusinta
8. led 2010

Terez to v žádném případě není pravda. Mám vlňáky, které frčí už druhé dítě a jsou naprosto v pohodě!

marcelkad
8. led 2010

Terez, přinejhorším našiju dopostřed 2-3 vrstvy merino vrstvy a je po problému 😀 Jen jsem zvědavá, jestli to někomu taky dělá a co s tím.

marcelkad
8. led 2010

Lus, když jsi tady. Je možné si něco objednat na bráně k detem a něco na braně ke zdraví a poslat za 1 poštovné? Kdysi to tak bylo, ale teď nevím jestli to pořád platí. Díky. Jo a budou nějaké novinky v plenách ? Koukala jsem na nový čč Popoliny s obrázky, tak jdu do nich. Jestli mám ještě čekat s objednávkou na další novinky.

evicka7
8. led 2010

tehu peto, odkud jsi? zjistila jsem, že je mnohem lepší se u někoho nebo na nějaké prezentaci nebo v obchodě na plenky podívat na živo nejlíp i na nějakém mimiskovi a pak se rozhodovat 😉
zrovna za poslední měsíc jsem narazila na dvě těhule, které chtěly látkovat a byly z toho "hotové", tak jsem je pozvala na návštěvu, půl dne jsme se hrabaly v plínách a byly nadšený 😉

terezita
8. led 2010

lus, to jsem rada! my na to prave tehdy taky koukaly..

marcela72
8. led 2010

Ahoj, dala jsem teď tady na bazárek látkové pleny, které jsem měla nakoupené, ale vůbec jsem s látkou nezačla, tak můžete mrknout.

tehupetula
9. led 2010

Děkuju všem za odpovědi a za rady. 🙂 V konkrétních výbavičkách jsem poctivě pátrala, ale nakonec každá volí jinou variantu i podle věku miminka, tak je to (aspoň pro mě) dost nepřehledné. Asi začnu opravdu s klasickýma čč, nakonec bude léto a na zahrádce na sušáku místa dost. Pořídím si pár vv a taky pár kalhotovek pro mrňousy, budu dbát hlavně na materiál a uvidíme, jak se mi to bude dařit. Finančně na tom taky nejsem zrovna nejlíp, takže tahle varianta bude asi pro nás nejlepší. Jenom ještě nemám jasno, co je nejlepší na ty čtvercovky..Jsem odhodlaná do toho jít, tak doufám, že jsem se rozhodla správně. 😉

PS: Evičko, jsem z Rychvaldu, kousek od Ostravy.

barica
9. led 2010

hm, se cc zacina asi kazdy a jakmile clovek zkusi kalhotky, tak pak nevi, co by koupil🙂... ja toho mam uz fakt hafo, ale premyslim jeste o nejake "zdravejsi" a savejsi variante na noc, kalhotky + vlnaky, tak to jdu prostudovat🙂...

a pokud cc, tak urcite kikko bambus, ty jsou fakt super...

kackaj
9. led 2010

Tak já jsem teda čč ani nezkoušela, odrazovala mě ta manipulace. Nakoupila jsem si hromadu vv popolini a pak ještě před porodem jsem se zalekla i této snažší manipulace a tak jsem to rychle prodala a vyměnila za kalhotovky one size. Jsem spokojena, ale teď už bych se ani těch vv nebála🙂 Ale do čč bych já nešla, zkoušela jsem novosklad a i tak mi to přišlo mega velký na novoška (nakonec jsem ale začala látkovat pořádně až po šestinedělí, do té doby nám to moc nešlo) a teď už bych to pomalu nezamotala na toho mrskavce🙂

marcelkad
9. led 2010

kikko bambus se hodně srazí a zkrepovatí, nejlepší u mě Kikkoeco lux, pak popoliny a nakonec libštáty

barica
9. led 2010

mne se zatim s kikko bambusem nic nestalo, treba to teprve prijde:(...

koukala jsem na nejake ty kalhotkovky na noc + vlnaky a vybrala jsem tyto:
BI - bamboo extra suchy zip
BBH - bambusova plena
Swaddlebees - one size organic Velur

jsou to dobre plinky? predpokladam, ze save jsou diky bambusu a jeste potrebuji, aby neotlacely nozicky, jako treba BL... a mely by byt jednovelikostni, tak doufam, ze fakt vydrzi celou dobu latkovani a nebudou na 5kg ditku nijak maxi?! jesteze manzel nema poneti, kolik penez na plinky putuje🙂...

erinka83
9. led 2010

barica, to s tím manželem máš naprostou pravdu 😀

Mně se SWB velurka líbila, ale ty prachy...to jsem nakonec neskousla a poslala ji dál 😀

barica
9. led 2010

erinka, Nelinka dostala nejake penizky na Vanoce, tak je musim rozfofrovat🙂... hracek ma zatim dost, obleceni taky a z plinek bude mit radost i mamka🙂...

raady
9. led 2010

ahoj,
barica - na noc mám vyzkoušené BBH i BI. Obě jsou fajn, savé. Ani jedna neotlačuje nožičky. To mám vyzkoušené, protože Barča je na to cíťa. Spousta plenek kvůli tomu putovala dál. 😉 Velikostně si akorát nejsem jistá u BBH, že vydrží celé plenkovací období. Jo a ještě aby tě neodradilo, že BI na SZ tvrdne právě ten sucháč. Mě to teda neva, ale na tohle je lepší ta patentková BI.

maly_prcek
9. led 2010

Olina.s: já jsem motala novosklad bez snapky, prostě zahneš ten cíp kousíček nahoře za tu plenku a drží to... Pak to jistí kalhotky, takže nemám prolém. Na větší mrkajíc dítě stejně už novosklad motat nebudu, už ve 3M je nám knop z 70x70...

Barica: SWB jsem měla, na noc určitě ne, leda s prefoldem a za tu cenu ještě dokupovat další vkládačky, aby to pobralo... 😠 BBH máme a používáme, asi to fakt nebude na celé období a zprkenatí, ale je to bezva plínka, dělá suchý dojem a hodně pobere. BI neznám.

Ty nové obrázkové popolinky jsou kráásné 😵 Do těch se bude blinkat 🙂

kvakulka
9. led 2010

Bar- mám BBH od asi 4,5 kg malého a jsou skvěle úzký a hlavně savý---náš učůránek vydrží přes noc i 6 hodin úplně v poho.
BI mám, ale tvarovaný, mám totiž slabost pro vázačky- BI krásně sajou, ale Disany prostě nejlíp těsní a jsou nadívatelnější vším možným 😎

kvakulka
9. led 2010

Můžu mít, holky, nejapný dotaz- jak je to s objednáváním plenek a jiných věcí od Ivus? Zatím jsem tedy pochytila, kde jsou látky a střihy vyfocené + ceník. prohlížela jsem si totiž právě Ivusciny plíny na Flickru a patrně bych ráda "spáchala menší nákup"... Díky

romankav
9. led 2010

tehupetra: na čč každému vyhovují taky jiné pul kalhotky. Já jsem vyzkoušela Kikko (špatně drží čč bez snapky), Bambino Mio (vyhovovaly, ale XL max do 11kg), Imse Vimse soft (škrábaly bříško), Imse Vimse organic (spokojenost), Wonder Wraps (taky spokojenost). Pokud potřebuješ šetřit penízky, co vyzkoušet jednovelikostní Wonder Wraps - jsou teď v akci za 279 a vydrží celé plenkovací období (3,5-16kg). Najdeš je na spokojenykojenec.cz

erinka83
9. led 2010

kvakulko, napiš jí IP, to bude asi nejlepší 🙂

kvakulka
9. led 2010

To je fakt, Eri, dík..

baca
9. led 2010

Holky, mám malý problém s lovíky. Barin se do nich pokadila a chvíli v tom asi ležela, protože to prostě nikdo nezaregistroval nebo to udělala ve spaní, nevím. Už jsem je dvakrát vyprala v šamponu na vlnu, kvalitně nažlučákovala, před druhým praním v tom žlučáku i byly namočené a fleky jsou tam pořád. Dokonce mi připadá, že zmutovaly v jakousi jinou barvu. Jako funční jsou pořád, ale vždycky se to vypralo!Stalo se vám to taky?

chaarleene
9. led 2010

holky, chtěla bych se s vámi poradit ohledně plenkové výbavy... "zdědila" jsem 70 čtvercovek po dětech známé + mi tchýňka koupila 20 nových čtvercovek, takže v tomto směru jsem zásobená 🙂 teď řeším zbytek plenkové výbavy - jaké byste mi doporučily PUL kalhotky? mamka koupila jedny Imse Vimse, ale netuším jaké (má je doma na kochání 😀), kámoška zase doporučuje Popolini... moc se v tom nevyznám a je výběr je moc velký 😀

a ještě jsem se chtěla zeptat, jaké máte zkušenosti s plenkama "vše v jednom"? líbí se mi Itti Bitti Snap In One, že jsou k nim ty náhradní vkládací sety...

evicka7
9. led 2010

baca, zkus na dlouho namočit do teplé vody s šampónem na vlnu a pak to znovu vyprat, já zas řešila, jak v lovíkách Viky plazila, tak byly pomalu černý, šamponem na vlnu ani slizem ani žlučákem to nešlo, tak jsem rezignovala a koupila perwoll na vlnu a už jsou docela dobrý

marcelkad
9. led 2010

Baca - já tam mám taky fleky (vykadil do nich borůvkovou přesnídávku 😀 ), ale nijak to neřeším. Vlnu nelze prát na víc stupňů, takže to tam asi zůstane, ale jinak to nevadí.

PUL - já mám dobré zkušenosti s Imse vimse (soft, organic, fox). BBH PUL taky dobrý, ale jakmile se začal malej hejbat, dřely ho ty sucháče na bříšku a bocích (Mají dost ostré hrany). Pak jsem přešla na vlňáky.

Ivuš má mail i tady
http://spreadsheets.google.com/pub?key=t3vlpOlc...

ivuska.h
9. led 2010

K té výbavičce pro novorozence -- nejsem přítelem čč, hlavně proto, že Klárce kapacitně nestačily a taky je to zbytečné šmodrchání. Takže teď mám nachystaných (své výroby) 8 bambusových kalhotkovek novorozeneckých, cca 6 kalhotkovek jednovelikostních (různé zmetky z fáze vývoje střihu 🙂), cca 5 AI2 (1x IB a zbytek své zmetečky 🙂), 6 bambusových vv, 6 bavlněných vv, 3x PUL svrchňáky, 2x vlňáky, 1x vlněné longies. Plus asi 20 čč (Kikko nebělené a MaM) a Ikea ručníčky, ale ty už jsou jak šmirgl, protože na Klárku jsme je měli asi půl roku skoro výhradně. No, takhle na počet se mi to teď zdá nějak málo, budu asi prát často a kdyžtak došiju. A dnes jsem srabsky koupila malý balík newborn hnusek 😕

ivuska.h
9. led 2010

Jojo, prosím buď IP nebo na mail ve výše uvedeném odkazu🙂

Jinak kdyby někdo chtěl, mám tu troje HHS v růžové barvě, perfektní stav, cena dohodou (nízká, zbytečně mi tu leží). Pak ještě kamarádka prodává téměř nepoužité 3x IB AIO vel. S (hnědá, zelená, žlutá) a 6x Bum Genius AIO na patentky (3x sv. zelená, 3x žlutá), IB po 250 Kč, BG po 350 Kč.

kackaj
9. led 2010

Ivuš ahoj, při miminku asi šít nebudeš, že? Nebo máš ještě nějakou pomocnou sílu? Já pořád nemůžu zapomenout na ty tvoje prefoldy. Fakt bych o ně stála. Nespěchám na ně, páč myslím, že je využiju až tak na jaře/v létě. Ale každopádně bych jich pár chtěla.

ivuska.h
9. led 2010

Kacko, já zatím naivně doufám, že budu moct šít i po porodu 🙂 Nicméně mám dvě až tři pomocnice (to se ještě uvidí, jak se osvědčí), tak snad je stihnu zorganizovat ještě než porodím. To abych pomalu začala 😀

kackaj
9. led 2010

No, to spíš, abys i rychle začala, dyť už to máš za pááááár 😀 Já teda taky pracuju na mateřské, v teple domova sice, zato hluboko do noci...papírovačky,ach jooo, to mě tak neba ☹ Každopádně do třetího měsíce jsem byla tak vyjevená z toho, že mám na starosti mimčo i domácnost, že jsem se do ničeho jiného nebyla schopná dokopat. Teď po měsíci a půl už jsem vcelku zapracovaná, ale i tak je to někdy náročné. Tak s pomocnicema bys to mohla mít trošku volnější aspoň. Držím pěsti 🙂