Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

tymothy
21. led 2010

Lucii, já separačkám nějak nepřišla na chuť - raději dávám na zadeček bavlnku (nebo konopí) 🙂 Ale jsou holky, které bez separaček ani ránu.
Každopádně mi tu leží role celulózových disan a 10 ks fleesových separaček. Jestli chceš, ráda je pošlu o dům dál. 😉

joohana
21. led 2010

Ad prací prášek- já používám Qualt Excel a taky jsem si ho zrovna objednala zásobu snad na rok 😀 .

Erinko, děkuju za lovíky, dnes dorazily a jsou krásné 😎

Holky, našla jsem ve skříni zapomenuté vv vel. 1, jsou to Colorfolds (5ks) a Naturfolds (10ks). Nemáte některá zájem ?

marcelkad
21. led 2010

Johan, já excel taky používám - na naše prádlo.
A na plenky fakt jedině Batole. Ze začátku jsem dávala Lovelu, ale malej měl vyrážku, takže nikdy více. V Batoleti peru i dětské věci. Ono moc prášků pro děti není, Batole měli u nás v Tescu jen balení 2,4kg - takže jsem ho nosila s každým nákupem a už mě to fakt nebavilo. Tak jsem objevila stránky výrobce a zadáču mi to přivezli až na práh domu 😀 Už jinak prášky (ani osatní věci do domácnosti, co tam mají) nekupuji. Navíc máme čističku a oni maj eko výrobky. Tož tak

Holky, nebudete se někdo zbavovat CT? Nějakou bych ještě brala.

marcelkad
22. led 2010

Všem díky za nabídky na CT - zapomněla jsem, že modrý maskáč a pruhovanou(hnědo-oranžovou) mám. tak bych brala jiné vzory.

erinka83
22. led 2010

joj, tak se mi zas rozkutálely penízky 😀 Už se těším, až budu mít všechno doma 🙂

erinka83
22. led 2010

marcel, ty si taky vymýšlíš😀 jak já s tou zavazovačkou😀

Joohana, to jsem ráda 🙂

zmuzle
22. led 2010

Marcelko, no skoda. Ale kdyby jsi si to rozmyslela, pisni.

Jak jste tu resily zive dite, tak posledni tyden ci tak nejak se uz nenecha otocit zpet na zada. Zabere na chvili tuba kremu a jinak to je fakt katastrofa a no, tecou mi nervy😝

angetha
22. led 2010

Marcelko já mám CT duhovanou ale doufám, že do ní Venďa doroste..nějak nám protekly 😒

barica
22. led 2010

holky co jste si tu chvalily vlnacky Loviky, co delam spatne, ze nam nesedi na zadnou plinu? vsechny pliny z nich koukaji u nozicek?

erinka83
22. led 2010

a jakou máš velikost? Nám S seděly dobře a M crepe ani o-wool už tak moc nee, furt čekám, že nějak dorostem nebo co 😀

barica
22. led 2010

ja ma M jersey, fakt to nechapu, prijdou mi jakoby malo siroke na to aby obepnuly tu plenku... nevim...

betelgeuzz
22. led 2010

Jaký je rozdíl mezi vlňáky ze 100% vlny a z merino vlny? Jsou některé větší držáky?

tymothy
22. led 2010

Merino vlna nekouše, narozdíl od normální. 🙂

kubinkov
22. led 2010

Já myslela, že merino vlna je z ovcí v Austrálii. ( Měla jsem pocit, že je to značka typu " pardubický perník")

raady
22. led 2010

Ahoj,
u nás jsou větší držáky kalhotky ze 100% vlny než z merino vlny. Merino je opravdu jemnější, ale 100%,když se nalanolínuje, tak také vůbec nekouše 😉
Nám sedí Lovíky docela dobře, máme tedy velikost L, ale jsou fakt větší. M by stačilo. I když je pravda, že u nožiček některé plenky také trošku vykukují.

angetha
22. led 2010

My máme m Jersey a taky mi nějaké plíny "čumí"

kvakulka
22. led 2010

Ad Lovíky Jersey- Fakt???? Mně naopak připadají opravdu velký, máme vel. M, malej má 6 kg a vešel by se do nich snad dvakrát🙂, A to mu dávám na noc někdy pěkný balíky..

ivuska.h
22. led 2010

Merino je konkrétní plemeno ovce, které se chová převážně v Austrálii, ale vyloženě se státem původu to nemá co dělat. Rozdíl proti jiným plemenům ovcí je, že je vlna mnohem jemnější a tudíž nekouše. Co se týče výkonnosti, nebude rozdíl až tak v použité vlně, jako spíš v úpravě materiálu, ze kterého vlňáky jsou a jeho tloušťce.

Jinak teda mě přijde, že všechny vlňáky z úpletu (tj. ne např. BI) se dají roztáhnout téměř do libovolných rozměrů, tak se Barico neboj to prostě v rozkroku jakoby do stran roztáhnout přes tu plínku.

ivuska.h
22. led 2010

Jemnější vlna myšleno jako co do průměru jednotlivých vlasů, ne jemnosti na omak, i když to dost souvisí.

romankav
22. led 2010

kvakulka: já jsem jednou zkoušela odbarvovat tričko (odbarvovač z drogerie), povedlo se, ale není to nijak šetrný.. Na plíny bych to asi nezkoušela..

barica
22. led 2010

toz jsem rada, ze plinky necumi jenom mne🙂, ivusko, jemne natahuju, jak se da, ale moc zase nechci, abych uplne nezmenila tvar🙂...

kvakulko, ty fakt davas jerseyky na noc? to fakt vydrzi? krmite se v noci? ja je mam tedy jen na den, na noc davam IV, to jsou opravdu drzaky...

kvakulka
22. led 2010

Bari, jojo, na noc, krmíme tak jednou, dávam je na BBH bambusky nebo naládovanou BE. Nějak mi připadá, že v noci mnohem míň čůrá než během dne...

luccii
22. led 2010

tymothy, no ja bych radsi taky bez tech separacek 😉
ikdyz teda dnes a vcera byla nehoda (jinak odchytavame) a to pak stoji za to 😎 bojim se to jen pretrit zlucovym mydlem, jak jste tu psaly, mam ty pleny pujceny a kdyz se to nevypere, tak byto bylo blby... ale uz kompletuju vlastni objednavku a o vikendu bych tu chtela objednat a ve ctvrtek by mi to mamca mohla privezt (pokud to na brane stiihnou)

zeptam se blbe, ale BH na patentky asi nemusim pred pranim zapinat, nebo jo?

tymothy
22. led 2010

Neboj, ten žlučák to jistí. 🙂 A patentky před praním nezapínám. Jen sucháče a nebo šňůrky, ty je třeba zavázat, ale patentky klidně nechrozeplé.

luccii
22. led 2010

tymothy, mas pravdu, pokadeny rucnicky z Ikey jsem ani moc nepredepirala, jen z nejhorsiho a jsou ciste! 🙂

svchni kalhotky BambinoMio doporucujete?

a co prsni vlozky? Popoliny, IV ci HD? a propustne ci nepropustne?

evicka7
22. led 2010

Lucii, BM jsou dost úzké, dělané na rovné pleny, nám odíral sucháč bříško, seděly jen přesně v rozmezí 7-9kg jak bylo napsáno a to mi přijde málo, myslím, že za stejné peníze seženeš lepší svrchňáky

kvakulka
22. led 2010

Mám dotaz: lanolínovala jsem dneska došlé longiesky BI a příjde mi, že strašně smrdí- kůrou od Disany- už jsem ji použila na Lovíky a ty vůbec nepáchly. Asi hloupý dotaz- může lanolín smrdět?

barica
22. led 2010

kvakulka, ja kdyz jsem si prinesla vlnacky Engel (ty uz jsou pry nalanolinovane od vyrobce, narozdil treba od Loviku), tak mi lanolinem tak jakoze "vonely", ale kdyz jsem je pak namocila, tak mi tedy vazne take smrdely, holt, ceho je moc, toho je prilis🙂..., ale jak uschly, tak uz je to zase dobre!

maly_prcek
22. led 2010

Super, děkuju, asi taky objednám...

Kvakulka: zkus to vyprat v něčem silném, nějaký Persil apod. A když to nepustí, tak to oper s nějakou pěknou mikinou, ať máš aspoň pěknou barvičku 😀

romankav
23. led 2010

lucii: my jsme taky začínali s Bambino Mio kalhotkami - opravdu jsou maximálně do 9-10kg (XL), doporučila bych je spíš pro drobnější děti, pro větší kluky ne. Zkus vyzkoušet jinou značku (Wonder Wraps, Thirties..).