Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

j.cien
11. únor 2010

Holky vsem dekuiji 😉 poctive jsem docetla a asi budu dal k vam nakukovat a lapat rady 😵
A moc diky,ze tu nekdo dal odkaz z MMB na ty Kikko eco luxy,uz jsem si je objednala..80ks,to jsem ale asi trochu prepisla...fakt nevim 😕
Ze zacatku to asi nebudu ani zvladat ani umet...takze pocitam i s jednorazovyma..jen financne to bude mazec,tak bych chtela pak latkovat...

bury
11. únor 2010

j.cien - 80 ks je fakt dost 😀 ale na důchod máš aspoň čím mejt okna 😉 mě se nakonec sešlo 60 ks 🙂 a aspoň nemusíš stresovat a máš zálohu. 😉

holky prosím někde jsem jednou četla, že snappi sponka se má před používáním nějak natáhnout, ale už nevím jak... co je teda třeba dělat s novou sponkou? dík.

beruskanula
11. únor 2010

j.cien: můžu poprosit o ten odkaz na ty kikko 🙂 ...

moc holky díky za rady... 🙂

bury
11. únor 2010

odkaz byl dvě stránky zpět
🙂
http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=11627449

beruskanula
11. únor 2010

bury: 😕 😅 aha, já brala, že někde ze začátku a nechtělo se mi to pročítat 😝 😀 ... ale díky 🙂

j.cien
11. únor 2010

Berus odkaz ti sem uz hodili sikulky znova 😉
Bury jj,na okna se pak pridaji 😀 ..ja teda furt nevedela kolik -na dvojcatka...

beruskanula
11. únor 2010

j.cien: téda, dvojčátka 🙂 ... tak to musíš mít pochopitelně větší zásobu než na jedno 🙂 ....

bury
11. únor 2010

j.cien - já tě obdivuju, že chceš s dvojčátkama látkovat. když si vezmu, jak mě od toho lidi odrazujou a to čekáme jedno. nejvíc mě štvou takový ty úšklebky od mamin, že to si povíme, až se mi to narodí, že se z toho zblázním a na látku si ani nevzpomenu, protože nebudu mít vůbec čas. jsou až někdy zlý. o to víc si vždycky říkám, že ikdybych měla padat na hubu, tak budu látkovat, abych ukázala, že to jde 😀

betelgeuzz
11. únor 2010

Bury, jo, to jsem taky znala. A v termínové diskuzi jsem taky byla za blázna a teď už látkují asi 3 další holky. Sice jedou v IB SIO, ale i to považuji za pokrok. 🙂

O té snapce jsem nic neslyšela, jak jsem koupila, tak ji používám.

veselazu
11. únor 2010

holky prosím poraďte, kdy jste asi vytáhli tu novorozeneckou vložku z autosedačky? Zítra jedem až do Práglu a nejsem si jistá, jestli už ji máme vytáhnout, docela mě štve, že tam maloš skro sedí, prostě že je dost hluboká ta autosedačka. děkuji

baca
11. únor 2010

Děvčata, tak přemýšlím, jestli nevyzkouším noční p´titku. Myslíte, že mám ještě prubnout velikost 1, která je do 9 kg? (máme7,4 kg)

Ad snapka - není to myšleno tak, že se zapíchne ten jeden konec do látky a než se zapíchne ten druhý, tak se to musí prostě napnout, aby to pěkně drželo a nebylo to volné?

raady
11. únor 2010

bury, ta snapka se má před použitím jen natáhnout všemi směry tak, jak ji potom budeš zapínat. Ale myslím, že to není potřeba. Funguje stejně.

baca, p´titku vel. 2 nosíme od 7 kg a je to v pohodě. Baru má docela baculatá stehýnka, ale jinak byla celkem drobek. Teď má malinko přes 9 kg a vel.2 ji sedí dobře.

bury
11. únor 2010

baca - já mám pocit, že jsem někde četla, že se má před prvním použít jakoby natáhnout, aby byla co nejpružnější, ale fakt si to přesně nepamatuju 😒 🙂

Betel - některý lidi kolem mě dělají jako že jsem největší kr... že chci zkusit látkovat. Nevím, proč jsou některý lidi tak strašně netolerantní... Nebo spíš mají pocit, že mají patent na rozum, ale jelikož ještě mimčo nemám, tak si nedovedu představit ten záhul, nebo co....

bury
11. únor 2010

raady - díky 😉

baca
11. únor 2010

🙂 tak s tou snapkou jsem to teda nevěděla a taky funguje

kkattkka
11. únor 2010

bury, vis co mi rekl muj vysokoskolsky vzdelany sef a svedek v jedne osobe? Jako prvni reakci mi rekl, co mi to dite udelalo a jako druhou, ze se mam vratit zpatky do jeskyne a jako treti, ze si to povime, jak budu v kalupu a jeste rada si vzpomenu na jeho slova a na jednorazovky.

U nekterych me to docela mrzi. Ono uz neni dneska normalni respektovat nazor druhych? ☹

Ad plenky bile. Objednala jsem 60ks tech kikko eco lux, jak jsem davala odkaz. Jeste to mohu zmenit. Neni to moc? Mam i kalhotkovy, ale jak jsem pochopila, ze zacatku budu stejne na bilych... Nevim. Co myslite?

K.

katka82
11. únor 2010

Bury jj to znám 😉 taky si každej ťukal na čelo a že prý ještě budu ráda za jednorázovky 😝 a i teď když řeknu že látkujeme tak mě mají za cvoka,ale já ne ně kašlu 😉 l 😀 atkování mě baví a zase taková práce navíc to rozhodně není 😵 a teď jsem si i začla šít vlastní pleny 😉 🙂

katka82
11. únor 2010

Katuško 60 kousků je v poho 😉 já mam stovku 😀ale těch lepších vyloženě na přebalování 40 🙂
Baca taky nám snapka funguje i bez vytáhnutí 😉 😀

evicka7
11. únor 2010

holky, na ty co vám látkování neschvalují se vykašlete, myslím, že je to každýho věc, jak se stará o svý dítě 😉

kackaj
11. únor 2010

Jojo, mě se taky všichni smáli a teď uznávají aspoň to, že jsem to nevzdala a nenechala se otrávit těma kecama 😉 Mamka je na mě "pyšná" a ostatní se stáhli se svýma jednorázovkama do ulit🙂

bury
11. únor 2010

já netvrdím, že nakonec třeba nebudu za jednorázovky ráda, nebo že je nikdy nevyužiju 🙂 , tak nevím, proč musí mít lidi takový vyhrocený názory.... nejlepší je, když taková "mamina" řekne, že na to vůůůbec nemá v tom fofru čas a přitom sedí na terásce s kamarádkou a celý odpo tam pijou kávičku.... nikomu to neberu, ať tam sedí třeba od rána do večera, ale ať někdo netvrdí, že látkovky jsou tolik o čase 🙂

j.cien
11. únor 2010

Bury,ja teda nevim,jak a jestli se to da zvladat u dvojcatek...ale rikam si,kdyz to kdysi zvladaly nase maminy..a kdyz je to pro mimi zdravejsi..a taky nevim,pokud nebudu mit dost mlika..tak UM pro dvojky pr vyjde na 6tis/mesic+ty tisice za jednorazovky...a materska mizerna a jeste mame hypoteku..

Moje segra si taky klepe na celo,ze jsem blazen a ze si jeste s radosti budu kupovat jednorazovky...ale stejne to zkusim 😉 🙂

kackaj
11. únor 2010

O čase to není vůbec. My jsme ze začátku jeli na jednorázovkách celý šestinedělí a to jsem si myslela, že nikdy nezačnem. Ale nebylo to tím, že bych to časově nezvládala, ale mimčo mi v tom mokru děsně vyvádělo. Jak čůral co pět minut, tak hned po každým čůrnutí vřeštěl a já hodinu zjišťovala co mu zas je🙂 Po šestinedělí se zklidnil a látkujeme jedna radost🙂 Ale jednorázovky (alany) používáme pořád, na víkendy na slovensku hlavně. No, ale už toho odpadu není tolik, že a těch peněz co se ušetří🙂

katka82
11. únor 2010

Přesně tak 😉 já je dycky odzbrojím tím že mi to zabere tak 2-3 hoďky týdně včetně žehlení 😉 😀 a každej uzná že to není zase tak moc 😀

kackaj
11. únor 2010

j.cien přesně tak...když to zvládaly naše mamky, tak my to zvládnem taky. Navíc si myslím, že máme pro to už lepší podmínky, než měly ony a taky nevyváříme, nežehlíme (já teda ne) 🙂 I když ta dvojčátka budou záhul asi, ale to by byly i s jednorázovkama, věř mi🙂 Taky jsem si je ze začátku přála - dvojčátka, v šestinedělí jsem nezvládala ani to jedno a teď po pěti měsících už jsem smutná z toho, že "ještě" nejsem těhotná, chceme druhé co nejdřív🙂

katka82
11. únor 2010

My látkovali "až" od 4 týdnů 😅 😉 ale jakou jsem pak měla děslou radost když jsem prcka poprvé umotala do látky 😉 😀
J.cien myslím že s automatickou pračkou za zády to určo zvládneš i na dvojičky 😉 😵 žehlit je po šestineděli už nemusíš a tak jen poskládat a bude hotovo 🙂

ivuska.h
11. únor 2010

Díky za gratulace! Ondra už testuje novorozeneckou velikost těch mých vícevrstvých plínek a zatím jsem velmi spokojená. Vaječina ještě nebyla, do včerejška byl na jednorázovkách, smolku se mi nechtělo prát, dnes už má ty vv plínky, ale prozměnu nekadí 😀 Kalhotkovky zatím nedávám, protože mu lezou do pahýlku pupečníku, tak zkusím znova, až odpadne. Pak dám foto ve vv plíně, vypadá fakt skvěle malinká.

bury
11. únor 2010

no ono jde asi o to, že naše mamky neměly na výběr a taky neměly takový požírače času jako je internet a TV a některý lidi se toho prostě nechtějí vzdát, takže vymejšlí všechno možný, proč prostě látkovat nejde... 🙂 ale je to fakt každýho věc. zajímavý je, že většina normálních látkařek do holek, co používají jednorázovky tak hnusně nereje, ale naopak jo. 😠
no teď jsem chytrá a možná se taky budu divit 😀 😀

bury
11. únor 2010

Jé novopečená dvojnásobná maminka se tu ukázala. Ivuš já ještě negratulovala, takže velká gratulace 🙂 hlavně ať jste v pohodě 😉

katka82
11. únor 2010

Ivuško taky moc gratuluju k Ondráškovi 😉 😵 😵 moc se teda neznáme 😅 já většinou látkovky jen pročítam 😅 😀 ale moc se mi líbí tvoje výrobky 😉 🙂
Bury jj jedna kamarádka mi řekla že na látkování by neměla čas se raději věnuje malej a pak prosedí půl dne na ISQ 😖