Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sisstin
21. kvě 2009

AIO tots bots, moc fajn plínka..je štíhlá, lehká manipulace a vydrží 3hodky 🙂 zatím u mě je nejhorší ta 2v1 SWB, bohužel..vypadá moc pěkně..ale vůbec nevydrží...ale je praná zatím 2x 😕

evicka7
21. kvě 2009

matilko, se nestyď, normálka se zeptej, jestli mají bezvodý lanolin, důležité je bezvodý, jsem to nevěděla, takže v prvním kole jsem si přinesla domů mastičku, kterou to opravdu nejde, oni ti hlavu neukousnou, ale počítej s tím, že ho každá lékarna nemá, u nás třeba ze čtyř nemá ani jedna, tak mi ho kupuje mamka v Praze

matilko
21. kvě 2009

evi, no tak to u nás mať asi fakt nebudú, no aspoň raz naberiem odvahu a skúsim, ale behať po ostravských lekárňach sa mi fakt nechce ☹

schnek
21. kvě 2009

matilko, tak lékárny obvolej, chtěl cera lanae já se stavěla včera tam, co ho vždycky kupuju a oni neměli... tak snad budou mít, už mi skoro došel

olbramka
21. kvě 2009

matilko, na mě koukali jak na dementa, co že to chci. ještě mi to lékárnice přinesla ukázat - prý jestli je to vážně ono, jestli jsem si jistá. tak jsem začala koktat, na co to potřebuju. jen mi popřáli ať si tímprej ty svetry nezničím 😅

ijo
21. kvě 2009

Čau, bezvodý lanolin mají ty lékárny, kde připravují masti, takže u nás jen nemocniční a jedna velká. latinsky to je ADEPS LANAE. Já to dělám tak, že dám do misky lžičku lanolinu, přeliju vroucí vodou a čekám na mastná oka. Pak to šoupnu do kýble, trochu šamponu a zaleju vlažnou. Funguje to skvěle. CB z MMB závidím, doufám že bude krásná. Já se rozhodla jít ještě do jedné, źa ty prachy od babičky, jsem ve fázi volení barvy 🙂

matilko
21. kvě 2009

tak adeps lanae či cera lanae??? 🙂 a koľko toho mám chcieť? môžem im nakecať, že si pripravujem pravidelne nejakú mastičku z byliniek? 😀

ijo
21. kvě 2009

Já včera kupovala ADEPS LANAE, ale stačí říct bezvodý lanolin. nemusíš nikomu nic říkat, je to volně prodejné, já ale řekla že impregnuju vlňáky

marcelkad
21. kvě 2009

Mati, já jsem řekla malý kelímek a stálo to asi 50Kč - na kelímku je z lékárny napsáno Cera Lanae a je toho 100g (šla jsem se raději podívat, abych nekecala 😉
Ijo, pak napíšu jaká je CB z MMB. Už se na ní těšííím, byla to hrozná náhoda, že se tam objevila a ještě byla volná.

ijo
21. kvě 2009

Já platila taky 56 korun a mám napsáno ADEPS LANAE 🙂 tak počítám že to je to samé. Marcelko dej vědět, já ty svoje miluju...až se rozhodnu kterou přikoupím, dám vědět.

evicka7
21. kvě 2009

matilko, nic jim neříkej
jim do toho nic není
leda, že bys chtěla dělat osvětu 😉

ijo
21. kvě 2009

mě se ptala paní a já jí to řekla a bylo to v cajku

matilko
21. kvě 2009

evi, si píš, že urobím osvetu, musím pomachrovať, ale vďaka mne už látkujú ďalšie 3maminky 🙂 tak už mám splnené, som spokojná 😀
ja to tam fakt pôjdem skúsiť...minule som lanolínovala v kúre od Disany, maličko to lepilo, som sa bála, čo z toho vylezie, ale lovíky vydržali, boli vlhké len zvnútra, takže asi je to OK 🙂 aj vo vydržal, chichi, škoda, že naťahovacie Disany sú nám už malé ☹

matilko
21. kvě 2009

viem, že tu už ktosi písal o BL bambus, sú fakt dobré? mám na ne zálusk v najbližšej dobe... novosklad nám začína byť tiež malý

lusinta
21. kvě 2009

ZMUZLE-na nošení pro prsatice je spíš vhodná manduca či ergo.to beco tam přece jen má ještě další látku navíc,která by se mohla nějak zkrabatět a zavazet..
pokud můžeš,běž se na ně podívat na týden respektu k porodu.o víkendu tam bduem mtí stánek a beca sebou. A mamaja tam bdue mít manducu..tak přijd,vyzkoušej obě, porovnej a pak objednáš přes web,abys měla babylegsy zadara🙂🙂🙂

hanka128
21. kvě 2009

matilko já měla baby lucy bambus tu malou velikost a byla jsem spokojená-čím víc vyprané tak víc sajou 😵 a prdelka v nich není velká. ale já blb jsem jednu vyprala na 90-což se podle etikety na plíně může a srazila se o kousek ve srovnání s druhou co jsem vyprala na 60...
taky chci pořídit tu větší velikost 🙂

jo a používáte někdo haipa daipa pastelku? je to dobrá plínka? netlačí mimi ta snapka když leží na bříšku? se mi totiž líbí ta cena 😅

ijo
21. kvě 2009

BL bambus jsem byla spokojená taky, cena je moc fajn. Je zajímavý když lanolínuju vlňáky, mám ulepený Shorties i Stacinatory ale CuddleWool ne. Ale i u těch dvou to po chvíli zmizí. S nosítkama zkušenost nemám, ale láká mě spíš Manduca. Holky máte některá zkušenost s tím menstruačním kalíškem???

schnek
21. kvě 2009

BL bambus jsem si tedy neoblíbila, na můj vkus savost nic moc a celkem zhrubla 😒

Manduca je prý spíš pro prostorově náročnější 😉

mám LadyCup a max. spokojenost, určitě kalíšek doporučuju, je to paráda 🙂

ijo
21. kvě 2009

no díky schneku, udělala jsi mi radost....já ti vychválím pleny a ty mě kalíšek,,,tak jdu do toho

evicka7
21. kvě 2009

hani já mám jednu pastelku, koupila jsem si ji na zkoušku, super schne, teď jsme ji zkoušeli malýmu od kamarádky a ani na miminečku to není moc velký balík, jestli tlačí snapka na bříšku nevím, poněvadž mi o tom Viktorie ještě nic nepověděla, ale otlačenou ji tam nemá 🙂

ijo
21. kvě 2009

já s pastelkou moc spokojená nebyla, ale to je asi tím, že když člověk zkusí nějakou lepší plenu, tak jako se vším, tak už se mu hůře slevuje.

evicka7
21. kvě 2009

no je pravda, že je to taková obyč plínka, ale v našich miniprostorech je to schnutí dost priotitní, navíc není drahá a je česká

ijo
21. kvě 2009

to je pravda, ale musí znovu ohlásit, že CB shcnou velmi rychle, narozdíl od dalších mých oblíbených BE

matilko
21. kvě 2009

fakt tá BL bambus zhrubla??? ☹ ja mám kissaluvs a bamboozle a tie mám hrubé jak das ☹

ijo
21. kvě 2009

já jen, že bamboozle a taky zhrubly, tak jsem se jich zbavila. To mě trochu víc vadí, ale se separačkou to asi někde jde. Ale SWB mi nehrubne, tak asi ta kvalita je někde projeví.🙂 já používám 13 plen, tak nevadilo utratit pětistovku za pleny, stejně to vyjde levněji, ale já to dělám z přesvědčení

hanka128
21. kvě 2009

matilko nám teda nezhrubla ani jedna....jako já s ní byla fakt spokojená 🙂

za to se chci optat normál čtvercové pleny od kika mám jak plechy....co změkčí???

matilko
21. kvě 2009

Hani a ja ich mám v pohode 😀 síce sú trošku tvrdšie, ale nejak mi to neva 😀

ijo
21. kvě 2009

já mám ráda měkkoučké plenky... tak holky... nakonec beru myslím moc hezkou velurku hnědožlutou- tahle kombinace nám prostě chybí 😉

samicka
21. kvě 2009

holky, na hrubnuti mi pomáhá, kdyz pliny projedu občas susickou, jsou pak vsechny jak pericka nacechrane- bambusky BL, TB , ptit a ostatni, je to super, tak jestli mate někde možnost, vyuzijte

nelinkav
21. kvě 2009

Tak koukám, že tu ještě někdo straší (Sami se doufám neurazí 🙂 ), tak se rovnou optám:
- Má tu někdo zkušenost s IB - zda ta vel. L vydrží do těch propagovaných 17kg? Stelliš je má dobrý už teď, když má 6kg, tak si nějak nedokážu představit, jestli ještě x měsíců budou sloužit (a páč bych chtěla výbavu opřít hlavně o AIO, SIO, tak bych nerada za půl roku nakupovala znovu 😅 )
- jako náhradní střeva do IB jste některá radila barevné vv nebo čtverce kikko - ty barevné vv jsou myšleny Tots Bummis? A ty čč kikko jsou ty bambusový (na bráně za 31,-/ks) nebo barevný bambusový (209/3ks)??? Se omlouvám, ale furt v tom mám zmatek 😅

Jinak původně jsem chtěla používat spíš kalhotkovky, ale když bych měla dávat kalhotkovku za nějaký 3-4 stovky a do toho vkládačku, tak mi přijde lepší koupit AIO, SIO a k tomu náhradní střeva... Ale na sušení v zimě a teď na nouzovku chci pořídit i tak těch 30čč. Sim sim, jaký jsou nej???
Mám pořídit radši kikko lux eco (bavlněný) nebo bambusový kikko nebo barevný bambusový kikko (jakej je mezi těma posledníma rozdíl jsem ještě nějak nepobrala) nebo IV mušelín???
A poslední otázka: je velkej rozdíl mezi bamboo prefold a bambusovýma čč kikko? Krom ceny?

se omlouvám, že se furt tak blbě ptám, ale chtěla bych už mít výbavu na nonstop látkování, ale nejde odzkoušet od každýho trochu 😅

Lusinto, když používáš přes den výhradně AIO, kolik jich máš? Nebudeš zítra (teda v pátek) navečer na Bráně? Jedeme k našim a pokud to jen trošku půjde, tak si mm vezme odpoledne volno, abych to k vám do shopu ještě stihla, tak kdybys tam byla, mohla bys mi poradit live 😅