Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

baca
3. črc 2011

@innes já třeba bbh nemám ráda, ani bambusky, ani pulky ani magic, prošlo mir ukama vše a všeho jsem se zbavila. Porstě Báře nesedí střihem, kolem nožiček utahnuté, v pase volné. Ta magic má teda velmi bytelný pul. Ale nelíbila se mi ani ta vnitřní vrstva,byla taková pro mě nepříjemně umělá.

dagmarkaaa
3. črc 2011

@innes bbh magic nám střih též nevyhovoval a vůbec byla taková tvrdá... na noc teď dávám většinou kapsovku Bum Genius, do ní nacpu navíc jednu bambusovou krátkou vkladačku Anavy nebo něco podobného a zatím spokojenost veliká ani jednou neprotekly.

innes
3. črc 2011

@dagmarkaaa
@baca holky díky, já si matně pamatuju, že ty BBh tu někdo dřív jako noční chválil, na jiné jsem si nevzpomněla. Výbavu máme jen z čč a Anavy. Musím na ty Bum genius mrknout někde v reálu, ale řekla bych, že lepší než Anavy stejně asi nebudou.

joohana
3. črc 2011

@innes To jsem byla já, BBH Magic je totiž jediná plína ze které po vycpání nelezla dcerce prdelka-mám maaté děti a ostatní plíny jí na bříšku odstávaly jak jsem je vycpala a protíkaly, ona spí na břiše. Mmch, teď spí s Alanou, už ani ta magic nestačí. Anavy ani Bum Genius nemám...

reruna
3. črc 2011

tak my máme BBh magic vel L a ta dlouho byla moc velká, ale teď je akorát a je to mega savá plenka, která vydrží fakt hodně, řekla bych že více ii než anavy, která je o dost nižší a když spí syn na břiše, tak má někdy mokrý i bodynko, ale s BBh ne...je teda ale blbé, že strašně dlouho schne, ale já bych ji jako noční teda doporučila.

ivuska.h
3. črc 2011

@joohana Já taky, dávala jsem je Klárce, když se ještě občas v noci počůrala, tak cca do těch 2 let a kousek. Ondrovi ji teď dávám někdy na ven, střih je divný, ale kupodivu neprotéká. Ještě větší jsou ale Mommy's Touch, do těch narvu svou vv vel. M a klidně by se tam vešly třeba ještě dvě dlouhé samostatné vkládačky.

evol06
5. črc 2011

Hezký den všem, chceme prcka taky látkovat a zatím se v tom orientuji jen lehce, chci se zeptat na zkratky, které tu používáte čč - klasická čtvercová? A vv - nějaká vkládací plena? Asi hloupý dotaz, ale chci se ujistit, děkuji 🙂

aemmi
5. črc 2011

@evol06 Ahoj, koukni na první stranu této diskuze, mně to moc pomohlo 😉

evol06
5. črc 2011

@aemmi No, jasně! Že jsem se tam nepodívala dřív :DD Děkuji

sussanah
5. črc 2011

@innes ja pouzivala po tom roce prave kombinaci anavy + bmb vv vel. M, jiank by to bylo durch. Ale tahle kombinace vydrzi fakt hodne.

innes
5. črc 2011

@sussanah bmb myslíš bamboo?

sussanah
5. črc 2011

@innes ano 🙂

innes
5. črc 2011

@sussanah díky, zkusím 😉

rozarka65
6. črc 2011

Ahojky!🙂 Hlásím první zkušenosti s látkovkami...Měla jsem připraven novosklad z jedné čč + vv,ale to je obr...tak dělám sklad z jedné vv a stačí....krom toho částečně bezplenkujeme....když je to po 1,5hod.,tak je plínka suchá...začala jsem už v porodnici....a většinou si "říká"...🙂

helulela
6. črc 2011

@rozarka65 vítám Elinku na světě 🙂 jste šikovný holky, já si na bezplenkování ambice vůbec nedělám.

maly_prcek
6. črc 2011

@rozarka65 Velikááá gratulace a ať se daří dál krásně látkovat a bezplenkovat... Mimochodem dobrý výběr jména, taky je to náš tip 😉

maly_prcek
6. črc 2011

@innes my dváme jak píše Ivuš - Anavy + místo malé extra savou vkldačku seskládanou pod pindíka na třetiny (to skládní taky udělá docela dost, vejd se to dobře i na skoro dvouleťáka). Na to BI shorties a ráno je to docela dost nacuclé, ale drží to pěkně, nehoda snad nebyla (ťuk ťuk).
Jinak my z AIO máme kapsovku Bum genius, je o něco větší, pokud spí dítko na břiše, může to být výhoda, taky máme anavy peředu dost durch a to i ty uši i přes to seskládání, ale dopředu už toho teda víc nenarvu... Jenže je zevitř umělina a v tom vidím docela nevýhodu, pokud dítko spává třeba naboku a pustí větší dávku naráz - ten flís to nenasvá dostatečně rychle a může to stéct a pak prosáknout... Mně se z toho důvodu neosvědčila ani třeba flísová separačka na noc...Takže já bych dala něco bambusového nebo bavlněného navrch...

maly_prcek
6. črc 2011

@suvelka já bych byla taky pro Anavy - obrovské plus je, že prostě mají odepínací malou a velkou savou vkládačku, takže to uschne i doma za den, což Popolinky rozhodně nedají (takže jich musíš vzít víc kusů už jen kvůli schnutí, takže i cenově jsi pak jinde a neušetříš, aby sály jako Anavy, tak musíš později přidat vkládačku a zas ta cena naskočí, takže ve finále ty Anavy vyjdou i cenově pěkně), navíic kvalita materiálu a savost, životnost je taky někde jinde... Jako špatné Popo nejsou, ale na Anavy podle mého nemají.
ad kusy - Nám stačilo na přebalení 8 ks, od cca 3m jsme už nepřebalovali v noci. Počítala bych tak těch 25ks - jako 20ks určitě + nějakých dalších cca 10 možností přebalení, klidně i horších (Ono novosklad s anavy vkládačkou taky je hodně o něčem jiném než 2čč nebo jedna čč, zezačátku taky není potřeba dávat obě vkládačky, takže ty zbývající můžeš dát jinam).
Co si budem říkat, s postupem času je problém nahodit pračku i jednou za 3 dny, natož obden 😀 😀
Ad svrchňáčky - IV rovnou S, kor na kalhotkovku, to bych neváhala... My jeli IV rovnou S i na novosklad a i na 3kg mimčo byl OK. Osobně mám radši jednovelikostní PULky, nebo max Thirsties duowrapky... Přijde mi, že to líp sedí...Jednovelikostní bych si vzala jako ty třetí náhradní... Vlňáčky s Anavy bych si klidně troufla dát, na novosklad teda ne... Třeba do šátku bezešvé shorties/longies, jsou pro mě nenahraditelné. Ale člověk jim přijde na chuť většinou až skončí vaječina 🙂 Třeba se k nim dopracuješ, my v 6m PULky skoro přestali dávat a najeli na vlnu a flísáčky.

maly_prcek
6. črc 2011

@arlette Já bych si taky koupila jedny PULky (klidně ty co píšeš, osobně neznám, ale maj dobré reference od hodně lidí, takže já bych jim věřila)... Do nich Anavy vv bambusové, tu: http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-ple.... Pokud dáváš 2ks čč a stačí vám to, tak by mohla stačit i samotná, pokud dáváš víc, chtělo by to dovnitř ještě vkládačku... Vzala bych tak ty 4ks...
Nebo ty jednovelikostní Anavy... Taky tak těch 4ks...
Všecko z toho pak v pohodě dobře prodáš...

maly_prcek
6. črc 2011

@arlette ještě jsem chtěla napsat - že do AIO by se mi už investovat nechtělo...

S tím jestli na noc u stašího dítka papír nebo látku - fakt těžko radit... Může to být otázka týdne a pak si budeš rvát vlasy, proč jsi to kupovala, ale steně tak záležitost let a pak se látka vyplatí...

rozarka65
7. črc 2011

@helulela
@maly_prcek Děkuji...🙂 To bezplenkování není dokonalé a asi nebude...malá si "říká" zatlačením...a vykaká se pokaždé,když přebalujeme...do plínky nekaká vůbec...Poznatek ze včerejška - když sundám plínku a jdeme se vyčůrat a vykakat do umyvadla,tak se vždycky povede,ale nemám trpělivost tam stát dlouho...a včera večer jsem ji nechala rozbalenou a kakala ještě po kojení a před koupáním...Tak jsem přemýšlela,že bych ji balila do plínky až před spaním...třeba bychom ušetřili ještě nějaké plínky...🙂 A zatím mi usíná u mlíčka,pak odříhnout...je ještě asi brzo chtít po ní,abych ji po odříhnutí položila do postýlky a chtěla,aby sama usnula??Omlouvám se za hloupý dotaz,ale moje první dítko doteď usíná u prsa a tomu bych se chtěla vyhnout...
A k plínkám...jak používám jednu vv jako novosklad,tak asi pořídím vv bambusové anavy, jsou asi pružnější,že?? A ze svrchňáčků mám Thirsties a ty sedí lépe než Imse Vimse (ty jdou,když má kalhotovou plínku)....a začala jsem používat vlňáčky,když nekaká do plínky...🙂

sussanah
7. črc 2011

@rozarka65 super, ze vam tak jde latkovani i bkm 🙂 S tim ulozenim do postylky po nakojeni a odrihnuti, no neni nic jednodussiho, nez to zkusit 😉 Asi spis chtit nebude, ale pokud ano, tak proc ji v tom branit 😉 My jsme to u mladeho zacali zkouset kolem cca 2m, slo to hrozne rychle a v pohode, sam usinal od tech 2m do asi 5m, pak se nam to vsechno nejak po.. Ale zase to chceme zkusit, az se narodi dvojka 🙂
Jinak bmb anavy jsou urcite pruznejsi, ale pokud je budes kupovat, tak vem rovnou vel M. Sice ze zacatku budou asi na novosklad trochu vetsi, ale to je otazka tak 1-2m (zatim muzes balit, jak jsi zvykla), ale hlavne Mka ti vydrzi az do batoleciho obdobi jako plinka na rovno a pozdeji vkladacka na noc. No a pokud kakani davate do nocniku, tak jak ti trosku povyroste, tak davej vv uz primo na rovno, alespon nebude tolik ve vlhku.

rozarka65
7. črc 2011

@sussanah Děkuji za rady...🙂 No s tou postýlkou to zkouším...ale k ránu,tak kolem čtvrté to většinou nevydržím a beru do postele,abych se vyspala....zkusím to později...🙂

ivuska.h
7. črc 2011

@rozarka65 Ber si ho do postele, vyspíš se líp jak ty, tak on. Mě se to s Ondrou fakt osvědčilo. Nestihl se ani pořádně vzbudit (tudíž ani já), když chtěl kojit, jen se přisunul a pil a pak zas odpadl, ani jsem kolikrát nevěděla, kolikrát se v noci kojil 😀 Večer usínal vždycky v postýlce, do postele jsem si ho brala až při první žádosti o kojení. Než začal lézt, měla jsem postýlku bez bočnice přiraženou u své postele, pak už šel rovnou ke Klárce do pokojíčku do "klecového lůžka". Teď už se sice pár měsíců nekojí, ale stejně některou noc chce za náma, řekla bych tak v 30 % případů.

aemmi
7. črc 2011

@rozarka65 Moc gratuluju k holčičce 🙂 a ráda slyším dobré reference na látkové plenky 😉

maly_prcek
7. črc 2011

@rozarka65 Taky bych to usínání zkusila... Nám to taky určitou dobu fungovalo... 🙂 a taky jsme bývali nad ránem všichni v posteli po tom brzko-ranním kojení... 🙂 Měli jsme teda postýlku hned vedle naší postele, takže žádné vylízání z pod deky pokud jsem nepřebalovala... Jen jsem si sedla (v leže se mi D. dávil a kojilo se mi celkově blbě...) Ale jak psala Ivuš, tak taky sundáme u dvojky bočnici, to nás u D. nenapadlo (a u Ivče jsem to viděla pozdě, to už by mi D. zdrhl 😀)...

rozarka65
7. črc 2011

@ivuska.h No v posteli spíme pohromadě se starším dítkem...a u postele mám postýlku.....Když já mám problém,že když ji mám vedle sebe,tak když se vzbudí,tak ji nutím mlíčko...místo abych vstala a šla s ní do koupelny,aby se vykakala nebo vyčůrala...prostě mám problém se probudit...musím na sobě zapracovat...🙂
@aemmi Děkuji...no jsem teprve na začátku...🙂 Dneska u nás byla doktorka a ani nic neříkala,když jsem ji řekla,že musím malou nejdřív probudit a jít se s ní vyčůrat a vykakat...🙂

rozarka65
7. črc 2011
maly_prcek
7. črc 2011

@rozarka65 A čínský nočníček nemáš? My dávali nad něho, pokud jsme nebyli zrovna v koupelně u přebalováku... A já dávala stejně většinou nad něj (můj zas spíš nad umyvadlo...), protože jsem u toho mohla sedět na vaně 😀 (nočník mezi kolena, D. jsem si opřela a klidně si mohl trůnit 🙂 ) V posteli jsem to teda asi nezkoušela, to jsme jen přebalili, Davimu to bylo šumák, ale určitě bych při své lenosti něco vymyslela, kdyby chtěl nad nočník, jen abych nemusela z pod deky... 🙂

rozarka65
7. črc 2011

@maly_prcek Nemám....sháněla jsem ho,ale mají jen ten evropský...prý ho přestali vyrábět,že nesplňoval atesty...ale kamarádka říkala,že mi ho půjčí...už se moc těším...někdy nemám trpělivost stát nad umyvadlem...No malá to vyžaduje i v noci...a právě když nemám trpělivost a odcházím dřív,tak to dá dost hlasitě najevo...🙂