Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

evulebobule
21. dub 2009

poup: díky, takže máme pořídit ten Bepanthen? 🙂

schnek
21. dub 2009

evule, jeden bych pořídila, je dobrej i na okousaný bradavky a další bebíčka 😉

mamlas06
21. dub 2009

Tak to abych po měsíci rozdělala Medvídka (přeci jen to dá práci že 😀 😀 ), mi docela vadí, že po Rybilce zůstávají na plenách mastný a asi nepratelný fleky...

evule - pohoda, překonaly jsme statečně šestinedělí, zítra jdem na kontrolu k dr., tak snad budeme mít aspoň 3,3 kg 🙂 (tedy po 6 týdnech dosáhnem průměrných porodních hodnot 🙂 )

Jo a tuhle se tu řešily vv - dorazily Kikko velikost M a jsou na takovýho prcka hodně velký, na druhou stranu se v nich Kačí krásně nosí, mám ji za co pořádně chytnout 😀 Což je taky jedna z mnoha výhod látkovek 😉

mamlas06
21. dub 2009

Bepanthen jsme dostávaly v porodnici, sice jen malý balení, ale za to hned 4x 😀

kyri
21. dub 2009

matilko, jj - zkušenost s naší starší - ta by už někdy kolem půl roku v hacce nezalomila. leda tak pohoupat, a hned zas ven. zato malinkej v ní chrupe celou noc 😵 a jako bonus - většinou se ráno budí suchej takže megavárka hovňousů a čůránek jde do číňáku 😉

andy, jj, na vesnici je děsnej tlak na konformitu. pokud to není vesnice, kde se sestěhují alter lidi z měst 😉
takže kdokoli chce dělat jakýkoli věci jinak, tak je vnímán jako obecný ohrožení 😀
já teda ten svůj předchozí příspěvek napsala trochu drsně, v reálu to tak nevypadá, že bych ty lidi fakovala. spíš zůstávám u sebe a prezentuju věci jako svůj pocit, svůj pohled a svý přání. který nikomu nenutim, ale zase se nenechám nutit do toho, abych tyhle svý přání zrazovala 😉 (a lidi venku jsou teda fakt ok - nezažila jsem vlastně nikoho, kdo by se navážel do látkovek, krom naší babi 😀) a nejlepší je, že příbuzný, co maj děcka zhruba tak starý, jako jenáš elík a bydlej o pár ulic dál, taky látkujou, takže se to v rodinš stala celkem norma 😀 😀

evicka7
21. dub 2009

hankko a gedren, chci vám moc poděkovat, mešavice jsou boží a obří

naše okolí: mudra = nereaguje, matky = tě obdivuju, na to bych neměla, otec dítěte = rozáro moje, ty jsi tak šikovná, jak zvládáš ty plíny, to je super, jak jsme ekologický, jeho spolupracovnice (báby na pásu) = že se vám chce..., rodina = pravidelně a s nadšením nakupují hnusky, moje látkovací kamarádka jak už jsem psala, se vrátila k hnuskám, má pocit, že brání Klárce v pohybu, já to s nikým moc neřeším, jen vždycky řeknu, že svý plínuše zbožňuju a dál mluvím, jen když se protistrana chytí

mamlas - my jsme typ prudicí se (a poslední dobou i prudící mě), takže sem tam mázneme rybilkou, ale max tak 2x za den

zmuzle
21. dub 2009

Holky, tak ja mam pripraveny Bepanthen a pak Sudocream, pry je dobry. Na nej mam dobre reference. Rybilku jsem radsi nekupovala, abych si neznicila plinky 😝

Ja se o latce moc nesirim. Kamaradkam co jsem to rekla, tak se divi. Ze je s tim prace atd, co budu delat s pokadenym plinama apod. Dobre kamaradky to nekomentuji, ze je to moje vec a at si to delam po svem🙂 A mame ci tchyni jsem to rekla nedavno, kdyz na to prisla rec. Jen se mirne podivily a tchyne konstatovala, ze jestli bude dite ucuranek jako m., tak si maknu 😅

evulebobule
21. dub 2009

schnek: děkuju, určitě pořídíme.

mamlas: určitě Kačence chutná a hezky přibrala. Jste šikulky, že jste zmákly šestinedělí.

poup
21. dub 2009

jo a Markétka se po Bepanthenu prudila....takže jsme skončili na Rybilce a občas dám i Ondřejovku (když je malá zhnuskovaná)...ale Evule pořiď si ho do začátku...na bradavky je fajn 😉

erinka83
21. dub 2009

Tak jsme se na brane pokochala, jak jsou ty pliny paradni 😵 No uz to vidim, ze nebudu vedet, co koupit😀 Jsem si delal poznamky, kdyz se o par stranek dal ptala Evca, ale stejne...je toho mraky😀 A myslim, ze brzo spadnu mezi zavislaky😀

Jaksi se mi nedari vygooglit zde tolik zminovane Pull iv organic...

schnek
21. dub 2009

mamlas, fakt? já našla jeden pečlivě ukrytej v nočním stolku, jinak o něčem daným (čemkoli) nepadlo ani slovo... njn, kdo má na nadstandart, tomu se reklamní klumpy asi nepodstrkávají 😀

primulka
21. dub 2009

erinko:
mešavice č.1 - Itti Bitti AIO nebo SIO (snap-in-one) http://www.branakdetem.cz/_1105.htm
mešavice č.2 - Baby BeeHinds Minkee http://www.babybeehinds.com.au/products/cloth-n... - u nás se zatím neprodává, nedávno tady proběhla hromadná objednávka z Austrálie - už dorazila, takže nastal VMD = Velký Mešavý Den 😀 😀 😀

schnek
21. dub 2009

erinko, inspirovat se můžeš v konkrétní látkový výbavě 😉

matilko
21. dub 2009

holky, nekúpite niekto rybilku? alebo krém od isipharma na prdelku? bepanthenu sa pre istotu nevzdám a ešte mám krém od nivea, ten je tiež fajn

mysinka
21. dub 2009

Eri, svrchní kalhotky s PUL zátěrem Imse Vimse Organic, třeba tady: http://branakdetem.cz/_1005.htm , http://branakdetem.cz/_1006.htm 🙂

erinka83
21. dub 2009

schnek, jo, Evca se vlastne ptala tam v ty vybave, ty poznamky mam z tama😀 no mi se to jaksi plete 😔

zmuzle
21. dub 2009

Erinko, IV najdes mezi svrchnima kalhotkama, znacka Imse Vimse 🙂
Jo a ja ditko jeste nemam, ale arzenalu na deti 4 😝 😀

evicka7
21. dub 2009

potvrzuji, že rybilka je opravdu nepratelná, po zničení několika plen řeším separačkou

schnek
21. dub 2009

kdo máte už mešavky, je to M nainstalovatelný už na 4kg dítko?

mamlas06
21. dub 2009

Reakce okolí byla zpočátku taky negativní. A nejvíc mě dostal strejda - jak to budeme stíhat, co je s tím práce že si to ještě pamatuje... Tak jsme dali takovou hlubokou debatu, jaký měli možnosti oni (hlavně co se týká praní) a jaký možnosti máme my. Až nám (s manželem jsme se na látce shodli hned na začátku těhu) dal zapravdu. Když to zvládli oni s vyvářením, tak proč bysme to nezvládli my s automatkou 🙂

evulebobule
21. dub 2009

poup: jojo určitě pořídím a Ondřejovka je co? To se taky dá pořídit v lékárně?

erinka83
21. dub 2009

No ty mesavice me teda dostaly 😵 Konecne vim co znamena VMD😀 Sem na to nemohla prijit 😅

Jé, díky za odkazy 🙂

Jdu spat, at jsem do prace fit a este musim namocit cizrnu 😀 Holky, jste zlate, se mi dnes o plinkach bude asi zdat😀

matilko
21. dub 2009

mne teda bepanthen na bradavky vôbec nepomohol!!! zachránila ma mastička z lanolínu od isispharma - mother care, úžasná, fakt!!! som mala ragády jak pr.se, trvalo to 3týždne, začala som mazať tým lanolínom a za 2 dni som mala bradavky zahojené 😉

matilko
21. dub 2009

erinka, neboj, zdať sa ti nebude len raz 😉

evulebobule
21. dub 2009

erinka: neboj budem si v tom dělat pořádek spolu 🙂

evulebobule
21. dub 2009

já jdu taky do hajan, mějte se tu fajnově a zase nakouknu.

erinka83
21. dub 2009

JEste jedna otazka: ty mesavice z australie jsou lepsi nebo vysli levnejc? 🙂 Uz valim, doctu zitra🙂

mamlas06
21. dub 2009

schnek - fakt 🙂 Jeden malý Bepanthen byl od sestřiček, pak jsme dostávali 2 reklamní kufčíky, v každým byl jeden a ten čtvrtej byl vlastně v balíčku, kterej mi přinesla kámoška 😀 No ale mám ještě všechny téměř netknutý, na zadek používám (ale asi přestanu) rybilku a na mlíkárny MotherCare (ten byl zas ještě v jiným balíčku...) - a potvrzuju že je naprosto skvělej

poup
21. dub 2009

evule: Ondřejovka - Ondřejova mast, seženeš jí v poho v lékárně...někde jí mají v tubě někde jí přímo dělají.... 😉 ...a hezky se vyspěte holky..já tady taky končím, ale postel vidím až tak za hodinu....ještě musím pořešit restíky...mějte se

schnek
21. dub 2009

mamlas, ty jo, i 2 kufry... já jenom jeden. ale klidně bych se ho byla vzdala,´byly v tom samý blbiny, ale sestra se tvářila, že je to ten největší dar, jakej mi mohli dát 😀