Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
27. dub 2009

no to jsem zvědavá, co bude za pár let lepšího v rovných plínách 😉 jo, ještě jsem kupovala nový vv bummis barevný, ty naše popo už byly takový mizerný 😉

schnek
27. dub 2009

katarino, vv používám, vycpávám s nima na noc a jinak i přes den, když se M. vykaká, tak je to takový rychlejší, než skládat čč nebo dělat novosklad (já žehlím a předskládávám novosklady) 😉 a navíc to zvládne i MM 😀 äle nutnost to není, pokud nemáš pocit, že bys je užila, tak počkej až dle situace 😉

astrane
27. dub 2009

No mě ten flís přijde jako něco mezi PUL a vlňákama.ne že by PUlky na noc nešly,ale není to to pravé ořechové-malej bývá ráno často trochu puntíkatej a to ve flískách není....no třeba ty vlňáky taky stihnem testnout,než se přestane v noci počůrávat úplně....už se mu to sem tam povede,tak času už moc nemám 😀

lucinecka
27. dub 2009

Ja nejak nepochopila ten system vv do cc na novosklad. Kdyz jsem tam dala vo tak jsem stejne prebalovala co hodinu a prislo mi ze to akorat delala velkou prcku, mozna kvoli kyclim ok ale jinak... A kdyz jsem mezi to vo nedala tak jsem stejne po hodine vymenila obe pliny. Tak jsem davala jen cc a bylo. Nejradsi mam ty stary 100g IV, skoda ze jich nemam vic. LTZ mam 10 a jen jako nouzovku, fakt nic moc.

lucinecka
27. dub 2009

Astrane urco je flis lepsi nez pul, taky pulky nerada davam na noc, to uz fakt musi byt krize a vsechny vlnaky mokry. A koukam ze mas co delat, rychle kup nejaky vlnaky dokud jsou jeste treba 😀

schnek
27. dub 2009

s IV se mi podařil dobrej kup na MMB, chtěla jsem dokupovat a pořád čekala, až konečně budou a nakonec nějaká mamina prodávala, že je nemůžou používat. Na větší dítě jsou ty starý 100g skvělý 😉 ty nový 90ky bych nepořizovala, i ty 80ky už byly dost velký. Myslím, že se nevydali s tím zvětšením dobrou cestou 😒

lucinecka
27. dub 2009

Schneku souhlas, já vzala ty 90ky na zkousky a jsou pod hlavicku, na prcku je to fakt moc velký 😝 Ale prijemny jsou to jo 🙂

Holky loucim se, jsem ko. Dobrou noc a latkovani zdar 😀

astrane
27. dub 2009

luci-já už má koupený,ale nejsou naipregnovaný....

S Iv souhlasím-mám jen jeden balík těch starých 100g a na batole byly super.Škoda že jsem jich nevzala víc,myslela jsem,že je třeba pak dokoupím,nenapadlo mě,že je nebudou už vyrábět....

katarina82
27. dub 2009

Luci, dobrou 😉

schnek, vv nahradím normálně i poskládanou čč, ne? Já je teda ještě neviděla na živo 😅 , ale tak si myslím.

astrane
27. dub 2009

Já bych taky šla,ale malej je zatím zásadně proti 😝

schnek
27. dub 2009

katarino, jo, to určitě, jen prostě vv už nemusíš tolik skládat, jen přeložíš 😉

taky dobrou

astrane
27. dub 2009

Tak dobrou...Jdu to dítě taky zkusit ukecat na spaní....ale moc šancí tomu před 11 nedávám.... 😒

katarina82
27. dub 2009

Ještě jednou díky a dobrou noc všem 🙂

primulka
27. dub 2009

ještě zpátky k BKM - souhlas se schnekem - M. na to taky vyloženě čeká - když vidím, že je v plínce uprdnuto, úspěch je takřka 100% zaručen 😀 Teď měl chudák průjem od zubů, tak jsem přepírala skoro každou plínku (to si uprdnul a už to teklo 😝), ale už se prořezaly a je to zase OK 🙂 . A ještě jsem přišla na jednu věc, třeba se to bude někomu při BKMování hodit (asi by to i patřilo do BKM diskuze) - vysledovala jsem, že když se mu chce kakat, víc blinká (dříve třeba i u kojení) - jako by ta nachystaná nálož bránila příjmu dalšího mlíka...
Tož holky čekatelky, vyzkoušejte - fakt to funguje a ušetříte si přepírání pokaděných plín 😉

marcelkad
27. dub 2009

BKM zkoušíme tak, že malého vezmu do klubíčka a zkoušíme do umyvadla. Jenže je tam zrcadlo, dívá se na sebe, tetelí se, ale do umyvadla nic ☹ Asi zkusím pořídit nějaký nočník. Ale je fakt, že většinou, když spí v kočárku, je po probuzení suchý a vyčůrá se až ho rozbalím. Aspoň něco 🙂 Chtělo by to u někoho vidět v praxi. V okolí to nikdo nepraktikuje a když se o tom s někým bavím myslí si, že dítě terorizuju.

kyri
27. dub 2009

cirrusa - jj, do Skový kikko se toho moc nevejde (leda necháš vkládačku vepředu čouhat, což zas tolik neva, když to zakreješ gaťkama...). ale zase celkem dost saje, takže no pain 😉

a pokud ti babi uplete vlnáky, to je úplně nejvíc super! nejlepší je to z čistýho merina - seženeš dobře v pletařských eshopech.

kyri
27. dub 2009

... schneku a spol - já myslela, že ty nový iv se srazej a zhoustnou, takže pak už to nejsou 90tky.
no, nej čč jsou kikko barevný bambusky 😵 kvůli těm snad začnu i převážně rovnoplínovat 😀

lusinta
28. dub 2009

takže špatná zpráva-právě napsali z BBH,že akčoliv jsme měli předobejdnávku už měsíc,tak na nás bambusky nezůstaly a pošlou nám je až v další várce v květnu...
tak jen abyste věděly,že až přijdou na ecomammu,tak honem objednávejte.
je to nedostatkové zboží🙂

helulicek
28. dub 2009

Lus, kdy budete mít k dostání vv Popolinky vel. S?

hanka128
28. dub 2009

ahojky chci se zeptat-doteď jsme jeli na novoskladu+ ještě jedna plena na osminu nebo vv. mimi už má 3 měsíce a novosklad je nám akurátní ☹ zkoušela jsem poskládat plenu na draka,ale asi jsem blbá nejde mi to ☹ 😅 ..takže se chci optat jak dáváte čtvercovky vy? jestli na to toho draka(na který nemám buňky..) nebo nějak jinak???mám totiž hlavně zásobu čtvercových plen...svrchní kalhotky máme IV.
no a taky se chci optat-jaké kalhotkové plenky by jste doporučily? bo přece jenom když je ta čtvercovka omotaná kolem mimi tak se tak moc nehýbe když má kalhotkovou...a maru má docela pak balík kolem sebe,tak se bojím aby ji to pak neomezovalo v přetáčení. protože když pasem koně, tak ji plínky musím sundat-dělá díky nim letadlo..
z kalhotkových plen se mi docela líbí bamboo extra-budou asi lepší ty na patentky než na sucháč ne-sucháč může docela tlačit když leží na bříšku nebo ne???
pak mi přijdou dobré bamboozles-ale zase nevím zda sucháč, patentky nebo snapka-u té se chci taky zeptat zda to mimi netlačí když leží na bříšku.
pak mi přijdou dobré bambusové baby lucy-máme doma a čím víckrát byly vyprané tím lepší🙂))
no mám z toho hlavu trošku bolavou....prosím poraďte 😅
jo a je dobré na tyhle kalhotkové plenky dát svrchňáky od IV nebo nějaké jiné??? na upletení vlňáčků chystám zaúkolovat babi 😀

mysinka
28. dub 2009

Ahoj Hanko 🙂
Plenky dávám rovně - na osminy nebo dvanáctiny. Z kalhotkovek jsou nejlepší asi Baby BeeHinds (teď nejsou k dostání), Bamboo Extra (určitě patentky), ale jsou to všechno hodně savé plenky, podle mě lepší na noc...
Na den tu hodně holek používá P´tit bambusky nebo Baby Lucy. Na doma při častějším přebalení ani nemusíš dávat svrchňáčky (na ty kalhotkovky) 🙂 Bamboozles prý hodně tvrdnou...viděla jsem je na mimču u doktorky a maminka si stěžovala, že jsou fakt hodně hrubé...
A taky tu hromadně ujíždíme na Itti Bitti Snap-in-One, http://branakdetem.cz/_1105.htm , ty jsou prostě dokonalé - krásné, savé, štíhlé, praktické... 😀

evicka7
28. dub 2009

ještě jsem chtěla napsat k těm kikko rovnevnej bambuskám, že jak je všichni zbožňujete, tak já je vůbec nemám ráda, nějak jsme si nesedly, tři kousky si tu nechávám, že si na ně třeba zvyknu, ale zatím mě akorát čílej, , po pár vypráních jsou vytahaný až hrůza 😲

evulebobule
28. dub 2009

Ahoj holky

mám dotaz. Psalo se tady o nastříhaných osuškách z Ikei. Na jak velký kusy se to stříhá. Jsem vedle jak ta jedle.

olbramka
28. dub 2009

ahoj holky, kolik jste pořizovaly svrchňáčků na novoška? jsem to asi nějak podcenila a teď mi to vrtá hlavou. vzala jsem IV foxky - Ska a teď chytám nerva, že to bude velký... Mimi teda nebude žádnej drobeček, ale přeci jen - na nich je v S-kách napsáno od těch 5-ti kg...

katwind
28. dub 2009

Holky IB SIO mám vzít spíš S nebo M? na webu píšou, že obě varinaty sedí hned téměř po porodu, tak jaké máte zkušenosti?

schnek
28. dub 2009

kat, ber M, naše Mka nosí oba 😀

olbramko, to je těžko říct, tak troje PUL + třeba vlňáky. já mám 2x NB, 2x S a 3x vlnu a nedávno jsem prala vlňáky a ty 4 PUL byly tak akorát, M. se dařilo 😀

olbramka
28. dub 2009

no jde mi o ty velikosti, aby mu nebylo to s-ko moc velký. bych potřebovala vědět, jak velkej buřtík nakonec vyleze 🙂 ach jo 🙂

katwind
28. dub 2009

Jinak schneku - taky čekám na překlad DF - chystá se?

katwind
28. dub 2009

schnek, díky, beru M🙂

schnek
28. dub 2009

olbramko, to nebudeš vědět, dokud nebude venku, M. měl odhad 3600g ve středu, v pondělí se narodil a měl 3310g. Pořád jedeme BM nb, S je mu ještě větší kolem nožiček a tak pěkně nedrží, vlňáky mám S 😉