Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

katarina82
17. dub 2009

schnek, držím palce na holčičku 😉 A dvacet za den je taky v pohodě, já i teď přebaluju furt, protože Denča letí na nočník, ale než jí sundám plínku, tak si trošku učůrne, takže někdy máme sportřebu i 15 za den.

schnek
17. dub 2009

tak zkus jí je vůbec nedat a důvěřovat 😉 chvíli to odnese podlaha, ale pak to půjde samo 😉

ezi
17. dub 2009

myslim, ze ty disani zavazovacky propagoval sarik, toz tak.

ted mam tolik plin, ze to muzu vsechno zkouset, super🙂

evulebobule
17. dub 2009

katarina, matilko. schnek:děkuju holky, jste zlaté. A co svrchní kalhotky na čč? 😉

marcelkad
17. dub 2009

schnek - myslím, že Zetina, ale starší typ, už ho máme nějakých 8 let.

zdenkaradek
17. dub 2009

schnek: taky o tom overlocku přemýšlím, ale nechtěla bych za něj dát ranec, kdybych ho náhodou nevyužila, jenže se v nich vůbec nevyznám 😒 Našla jsem nějaké overlocky Lucznik, jsou za rozumné peníze, ale co já vím, jestli jsou dobré a jaký druh by mi stačil ☹

katarina82
17. dub 2009

evule, holky používají vlňáčky, ty zatím nemáme, ale pořídím 🙂 Používáme na doporučení PULky IV Organic-spokojenost a Thirsties a taky dobrý, ty Organic jsou ale takové příjemnější 😉

evicka7
17. dub 2009

tak já bych dala pokusy obráceně, o chlapečka, no ale vzhledem k tomu, že takhle už má taťka tři kousky, tak nevím nevím, jestli ještě nějaký mimčo ukecám 🙂 ale zas se prej ty chlapečci hůř látkujou nebo co, no nevím, hlídací kluci měli hnusky a věčně byli zechc....a zesr... všude

schnek, můžeš našít vikoušovi 😀 půlka příbuzenstva šije, ale že by z nich vypadlo něco na holčičku, to ne 🤐

matilko
18. dub 2009

evulebobule, ja mám IV organic - max. spokojnosť, HD pul a flies a vlňáčky naťahovacie Disany

schnek
18. dub 2009

marcelko, dík, pošlu ti IP plnou dotazů 😉 😀

zdenka¨radek, ty lucznik jsem našla taky, spíš uvažuju o Toyotě, ale kdo ví, jestli bych ty všechny funkce užila, stojí 2x tolik,c o ten Lucznik, ale zase vím, že je to dobrá značka, v Plzni je prodejna a servis... no vyznej se v tom, když o tom houby víš 😅

evule, já teď jedu hlavně vlňáky SWB, mám PUL záložní BM a HD a jedny TB flísáky, na Ondru jsem měla hlavně PUL IV organic a fox a jako noční vlňáky a až po roce jsem přešla na vlňáky SWB. PUl jsou dobrý na začátek, když dítko hodně kaká, Matouš moc kakací není, tak jedeme od začítku vlnu 😉

matilko
18. dub 2009

schnek, ktoré sú lepšie? swb alebo lovíky?

evulebobule
18. dub 2009

Holky děkuju moc, ještě, že mi dáte nějaké tipy, asi bych v tom tápala a pořídila
něco, co by bylo úplně k ničemu. Jste hodné. 😉

schnek
18. dub 2009

matilko, já radši SWB, měla jsem lovíky crepe a šly hned dál 😉 ale zase někdo jinej pochválí lovíky 😉

silente
18. dub 2009

Evicko - já si dávám na chlapečka ještě 2 pokusy, víc doma neukecám 😀

evulebobule
18. dub 2009

a co se týče velikostí. U těch IV organic a fox. Jakou velikost mám vzít pro miminko po narození?
Mám brát NB?

evulebobule
18. dub 2009

schnek: a jaký vlňáky na noc mi doporučuješ? A co vkládací plenky? Jsem hroznej mimoň, mějte se mnou trpělivost. 😀

matilko
18. dub 2009

evule, mimoň tu bol každý, nedávno ešte aj ja a aj tak si ako mimoň pripadám aj teraz 😀
ja som mala na novoška veľ. S, používame ju doteraz a ešte nám dlho vydrží, sem tam dám už aj veľ. M, keď mám silnejšie balenie. Ja som v XS mala len Thirsties, jeee nechceš ich odo mňa kúpiť? Sú síce ružové, ale službu urobia 😉
https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

vlňáky na noc jednoznačne naťahovacie, na deň tie lovíky, alebo swb (ja pôjdem asi do tých swb)

raady
18. dub 2009

evule - IV vezmi klidně vel. S, my jsme měli na noc natahovací vlňáky Disana, ještě jsme využili PUL kalhotky Fix od Baby Lucy vel. XS. Na novorozence je lepší skládat z klasických plenek novorozenecký sklad, většinou neproteče stolička. Ta ti neproteče ani v kalhotových plenkách. Určitě toho nekupuj hodně. Když tak mrkni do diskuze naše konkrétní látková výbava. Lepší je vyzkoušet, co bude tobě a miminku vyhovovat😉

evulebobule
18. dub 2009

matilko: dobře, díky za radu. Vemu tedy S. Já bych chtěla tedy vyzkoušet ty IV, když si je tu tak chválíte.
raady: taky děkuju za radu. Kouknu se a zkusím něco nastudovat. 😉

a ještě jeden dotaz. Co vkládací plenky a vícevrstvé? Jsou potřeba? 😉

raady
18. dub 2009

Vkládací plenky zvyšují savost plenek, tak je dobře je mít. U některých kalhotových plenek jsou součástí (třeba Baby Lucy nebo Baby Idea). Jinak nejsavější jsou z bambusového flauše Bamboo Hour nebo Prefold. Ty se určitě vyplatí koupit, i když jsou dražší. Užiješ celé plenkové období.
Vícevrstvé plenky se používají tzv. narovno, ale mě se to zdá pro maličké mimi nepraktické, protože to protéká kolem nožiček na svrchní kalhotky. Některé maminy je ale používají místo čč. Jinak se dají použít jako vkládací plenka, my ji hodně využili třeba do vázacích Disan.

evulebobule
18. dub 2009

raady: a kolik tak těch vkládacích pro začátek?

matilko
18. dub 2009

evule ja som kúpila len 2ks bamboo hour a používam ich veľmi málo... malé miminko budeš prebaľovať skutočne veľmi často, takže super savé veci sú ti zatiaľ k ničomu. To stačí postupne podľa potreby 🙂 vv plienky nemám, ale už o nich hodne uvažujem, budem ich dávať do viazačiek HHS spolu s vo 🙂

IV zvrchňáky sú podľa mňa úžasné!!! oproti ostatným PUL sú fakt hebučké, neigelitové 🙂

raady
18. dub 2009

evule, já jsem první tři měsíce používala jen čč na novorozenecký sklad a vkládala jsem do něj takový malý ručníček z Ikey přeložený napůl nebo ještě jeden čč. Kalhotkové plenky jsem používala Baby Lucy Bamboo, tam vkládačka je, na noc Bamboo extra od Baby Idey, tam vkládačka je, ale je dobré savost zvýšit právě tou BH nudlí. Já bych koupila asi 2 ks Bamboo Hour a 1 Prefold.
A ze začátku mi při orientaci mi mimo holek na MK taky pomohlo třeba povídání na e-shopu mamaja - o látkových plenách a nebo na branekdetem v sekci články. 😉

evulebobule
18. dub 2009

zkusím je tedy objednat a když se nevyužijí hned,tak později určitě.

matilko: do těch IV určitě půjdu, slyším na ně jen chválu. Na noc to musím ještě prozkoumat.

raady: děkuji za tipy, určitě si to projdu...

matilko
18. dub 2009

čo sa týka noci, tak ak budeš mať hodne kakacie dieťa, tak fakt nepotrebuješ nič savého, pretože budeš často prebaľovať... ja savé plienky kupujem až teraz, keď už nekakáme 🙂

evulebobule
18. dub 2009

matilko: stejně vás obdivuju, jak to máte zmáknuté, mám pocit, že se v tom nikdy nevyznám.
Snad mi v tom udělá pořádek praxe.

matilko
18. dub 2009

evule, presne tak, praxou to všetko vychytáš a budeš tu radiť ty 😉 tiež som bola strašne vyhúkaná, ale pustila som sa do látky hneď prvý deň, čo sme prišli z pôrodky a fakt neľutujem!!! striedala som to s hnuskami, na noc a von dávala hnusky, no a postupne som odbúrala aj to 🙂
sama poznáš, aké máš dítko, ako často kaká a čúra, podľa toho výbavičku prispôsobíš 🙂

evulebobule
18. dub 2009

matilko: tak doufám, že se s tím poperu stejně jako ty.
Co se týče čtvercovek,holky mi tu radili Kikko lux eco a bambusové pleny Kikko. Mám vyzkoušet i jiné nebo tyhle jsou opravdu kvalitní?

matilko
18. dub 2009

evule, ja mám kikko lux eco a paráda!!! tie bambusové nemám, ešte mám LTZ ale tie už chcem postupne vyradiť

evulebobule
18. dub 2009

matilko: co znamená LTZ?