Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

madlisek
27. říj 2012

@favofrenki Používáme čtvercovky do teď 🙂 Jak už psaly holky, při bezplenkování a častém přebalování nejsou savější plenky třeba. Mám 10 kikko lux 70x70 a pak hromadu plenek po nás, co mají rozměry už neidentifikovatelné 😅 Zpočátku jsem motala novosklad a mezi 2. a 3. měsícem jsme přešli na plíny narovno a tak je používáme doteď. Dcerka byla jako ležící miminko hodně na zemi bez plíny a většinu motorických pokroků zvládla právě tam, bez pleny se jí hýbalo nejlépe. Tak se naučila princip konkrétního pohybu a potom byla schopná to dělat i v plíně 🙂

bamboolik
27. říj 2012

@favofrenki ono to na miminku působí trochu objemněji, ale je to jen zvyk. Já to mám třeba tak, že když vidím mimčo v jednorázovce, tak mi to přijde takové "divné" a navíc není to mimi za co chytnout 😀 Navíc dneska už jsou výrazně lepší materiályt, takže třeba bambusové plínky jsou oproti klasickým čtvercovkách savější,t akže nepotřebuješ tolik vrstev a celkově má mimčo menší zadek.
Omezení v pohybu, no ano, trochu, ale není to nic, čím by si dítě vyloženě omezovala ve vývoji. My všichni jsme vyrostli na látce a chodíme taky všichni 😉 A je to fakt individuální, moji kluci, oba výhradně v látce a starší v půl roce lozil, v 7m stál a od roka chodil. Mladší lozil v 7m, v 8m stál a od roka taky capká bez problémů. Spíš je ještě fajn, že při tréniku chůze má na zadku balík, který mu tlumí pád 😀

Ideální látková výbava se počítá obecně 24ks savých částí a cca 3ks svrchních kalhotek. Počítá se přebalení po cca 3h, praní obden, jeden den na schnutí, proto 24ks. Většinou to bývá nakombinováno kalhotovky a nějaké vkládačky a plenky na rovno (čč, vv). Je fajn mít nějaké AIO (all in one - vše v jednom) na návštěvy, k doktorovi apod. Něco savějšího na noc a pak výbava na den už nemusí být tak super savá, protože můžeš častěji přebalit. Na začátek je lepší převážně čč, něco kalhotovek a něco vkládaček na vycpání novoskladu. Finančně náročnější výbavu (AIO, více kalhotovek, noční plenky) si nechcej, až bude mimčo na světě, sama už budeš vědět jaký styl přebalování ti vyhovuje.

favofrenki
27. říj 2012

@dandelion Děkuju. Od rána se učím novosklad, ale potěšila jsi mě že to stačí narovno.
@katyxq Děkuju za informace trochu se bojím že to narovno malej pročůrá ale zkusíme a uvidíme
@madlisek Já jsem bezplenkovku nezkoušela a ani se nechystám. Kakání občas poznám ale asi když už se tlačí a čůrání nepoznám. Jako láká mě to taky ale pořád to vidím jako složité. Mám pocit že bych ho musela pozorovat nonstop 🙂
@bamboolik Jo tak balík na tlumení pádu zrovna potřebujem 😀 Trénujeme stání a následné padání 😀

Na praní látkovek musím používat nějaký speciální prášek? Četla jsem že prát bez aviváže maximálně s trochou octa. Jen teď přemýšlím jestli se vyplatí prát jen pár plen jestl k tomu nepřihodit i jiné oblečení, ale to je asi blbost co?

betysek
27. říj 2012

@favofrenki Dávám taky čč na rovno, kalhotovky jen na procházky a na noc. V pohybu určitě nebrání. Podle mě je to spíš otázka jedince, než toho co má na zadku. Obě holky jsem měla v látce a starší se začala přetáčet na bříško v 5 měsících a mladší ještě před 4. měsícem....Na praní používám stejný prášek jako na oblečení pro mimčo. Mám tekuté Batole. Aviváž ne - snižuje savost plen...Záleží na tom, jestli budeš jen látkovat, nebo napůl. Poku plně, tak budeš mít plnou pračku obden... 😉

bamboolik
27. říj 2012

@favofrenki jéé , jsem si nevšimla, že vlastně už mimčo máš 😀 Klidně bych v 7m dávala na rovno, spíš bych se bála, že to nebude stačit savostí.

Na praní můžeš normální prášek, nic speciálního nepotřebuješ. Jen se vyhnout aviváži a bělidlům. A klidně per i s jiným oblečením, je lepší mít vytíženou pračku než točit pár plínek. Když peru na 60 a plenky už jsou cítit, tak pračku doplním ručníkama, utěrkama apod. Když peru naše světlé oblečení (trička a spol) a vím, že mám pár plínek max 1 den, tak to těma plínkama doplním a vyperu na 40. Hodně záleží i na tom, jak moc jsou špinavé

janinek
27. říj 2012

@bamboolik Chci si koupit na tvoji radu to bambucke maslo, akorat nektere recenze tvrdi, ze smrdi. To je normalni nebo je to podle znacky? A jake mas ty?

@favofrenki Asi vmimibazar inzeratysechny tady plenky nejdriv davame predeprat, aby se vyplavila moc, takze po te predpirce pak k nim muzes dat i jine pradlo. Nicmene po dvou dnech plneho latkovani budes mit plinek dost. Pracka by mela byt plna max do 2/3, at plenky pekne letaji a properou se. Prasek - kazdy radi neco jineho, ja se ridim radou, ze davat prasek ne gel, 3-4 polevkove lzice, non bio persil (ted), predpirka, dlouhy cyklus na 40-60 a extra machani. Nesmi byt zbytky prasku, pliny by se ti zanesly a mene saly. A svrchnaky peru i s jejim detskym oblecenim, takze ty peru v gelu vlastne nekdy.

A novoskladu se neboj, ja se take bala, poprve jsem nebyla schopna to podle nacrtku poskladat, ale pak jsem na to prisla a slo to snadno. Nakonec jsem ho teda nepouzivala, poprve mi prisel moc mohutny a ja mela hodne kalhotkovek. Pak jsem si vystacila s temi a AIO, takze jsem se k nemu nevratila. Ted davam plinky na rovno s bambusovou vkladackou.

Hlasim navrat k latce dnes! Drzte palce, at se neosype zase. Uz mela cc na rovno s zirafkami, ted ma miosolo, nemam nachystane vubec ty ctverce totiz.

aemmi
27. říj 2012

@favofrenki si myslím, že novosklad bude na 7měsíční mimčo malej

katyxq
27. říj 2012

@aemmi Záleží, jak je mimčo velký (teda spíš hubený) - mojí malé bych novosklad asi umotala ještě teď 😀.

tynkat
27. říj 2012

Ahoj všem! Čekám svoje třetí mimčo /leden 2013/ a poprvé se chystám začít používat látkové plenky.. Výbavu už mám částečně pořízenou a částečně objednanou. Plánuji používání čč + HD pastelky na den a bambusové kalhotovky na noc, k tomu pár vkládaček /bavlna i bambus/ a vv navíc. Svrchňáčků mám asi víc, než je potřeba, ale pořídila jsem výhodně velký balík /HD, IV, Disana/.. Pár AIO už také mám.. Pročítám tady vaše diskuze a chtěla bych vás požádat o pár rad. Hlavně ohledně praní. Někde jsem četla, že aviváž se sice nedoporučuje, ale výjimkou je Permon M od Missivy. Ten už používám asi 8 let. Máte někdo zkušenost, jestli opravdu nevadí a nesnižuje savost plenek. Dá se na změkčení použít i Permon Z? Nebo máte někdo nějaký tip, jak bojovat proti hrubnutí plenek? Ještě bych potřebovala malou radu k použití lanolinu. Dá se do lanol.impregnace "naložit" více ks vlněných kalhotek nebo vždy jen jedny? Musí se před impregnací vždy prát? Nebo je dobré jednou vyprat a pak udělat imregnaci třeba dvakrát? Předem moc díky za vaše rady! Pročetla jsem pár stránek, ale nezvládnu přečíst vše, tak se omlouvám, pokud se tu téma bude opakovat.. 🙂

bamboolik
27. říj 2012

@janinek no smrdí, je to taková jiná vůně, ale mě nesmrdí ani jako surové. Míchám si ho doma navíc s mandlovým olejem a trochou EO (třeba mandarinka nebo levandule). Mám v podstatě no name značku, kamarádka ho bere po kilech od jednoho zahraničního VO a já si udělám zásobu tak na půl roku (cca 1,5kg) do ledničky a pak to postupně zpracovávám.

janinek
27. říj 2012

@bamboolik Ja koukam na amazonu prave, tak mam vyhlidla dve s postovnym zdarma. Oboje bio a jedno naslehane, coz nevim jestli je spis vyhoda ci na zavadu 🙂

janinek
27. říj 2012

@tynkat Jsem vlnak teoretik, ale cetla jsem, ze je lepsi je vyprat, ze to lepe chyta pak.

Svrchnaku mas kolik? Normalne staci dvoje na den, ze jedny sundas, das vetrat, nandas druhe a takhle tocis. Ale pak jsou dny, kdy jich treba spotrebuji pet, protoze mi je pri prebalovani pokaka.

tynkat
27. říj 2012

@janinek Děkuji za odpověď.. 🙂 Svrchňáčky mám troje IV organic Ska, dvoje IV Mka, jedny HD Ska a jedny HD Mka, pak ještě jedny Skové svrchňáčky P´n´G a vlněné IV Mka, Disana 3x 62/68 a Shorties Mka.. Pak mám ještě objednanou testovací sadu Bamboolik.. 🙂 Takže myslím, že svrchních mám opravdu až až.. Ale jak jsem psala, pořídila jsem jich většinu v balíku s patelkami a vkládačkami v krásném stavu a za hubičku.. 🙂

bamboolik
27. říj 2012

@janinek psala jsem kamarádce, ta to bere z ebay, tak až mi napíše, tak ti to hodím do IP. Berem od toho týpka už asi 3 roky a spokojenost.

janinek
27. říj 2012

@bamboolik OK, diky.

@tynkat Tak kdyz jsou porizene vyhodne, neni co resit 🙂

tynkat
27. říj 2012

@janinek A neměla bys nějaký tip proti hrubnutí plenek.. Pastelky jsou ok, ale mám pár použitých bavlněných vkládaček, které jsou docela dost hrubé..

janinek
27. říj 2012

@tynkat Promnout v ruce, cesat detskym kartacem a nejlepe zmeknou v susicce.

dandelion
27. říj 2012

jee holky 🙂 asi jsem našla co jsem hledala: http://www.fler.cz/zbozi/nakrcnik-1258214 🙂)

filipatereza
27. říj 2012

@tynkat Teda,to máš prima výbavu. To se bude látkovat jedna radost🙂

filipatereza
27. říj 2012

@dandelion Ty jo, to je bomba🙂Díky za odkaz...🙂

dandelion
27. říj 2012

@filipatereza já mám právě samý ohromný šály a s těma se moc nosit nedá.. 🙂 hledala jsem něco co by plnilo funkci roláku 🙂)

tynkat
27. říj 2012

@filipatereza Já už se strašně moc těším.. A je mi trochu líto, že jsem se nechala od látkování u druhého mimča odradit.. U prvního jsem nějak o látkování neměla žádné informace.. Je pravda, že jsem pročetla hromadu diskuzí a doporučení než jsem výbavu dala dohromady, ale moc mi pomohla kamarádka, která látkuje už s druhým prckem.. A je moc fajn, žře existují diskuze jako je tato.. 🙂

filipatereza
27. říj 2012

To jo, je to fajn, že ikdyž pak člověku něco nefunguje nebo se nedaří tak se může poradit a zbytečně ho to neodradí...🙂
Já jsem strašně moc ráda, že látkuju a okolo mě používá asi látkové plínky víc maminek než jednorázové.🙂
A dvoum jsem pomáhala sestavit výbavičku...🙂

filipatereza
27. říj 2012

@tynkat To jo, je to fajn, že ikdyž pak člověku něco nefunguje nebo se nedaří tak se může poradit a zbytečně ho to neodradí...🙂
Já jsem strašně moc ráda, že látkuju a okolo mě používá asi látkové plínky víc maminek než jednorázové.🙂
A dvoum jsem pomáhala sestavit výbavičku...🙂

bamboolik
27. říj 2012

@dandelion já mám to samé od Moiry 🙂

dandelion
27. říj 2012

@bamboolik ani jsem nevěděla že ho Moira dělá.. 🙂

pajenka
27. říj 2012

@dandelion @aemmi @lenka5731 @filipatereza @janistr @bamboolik Všem moc děkuju za rady a postřehy 🙂 určitě to nějak zkombinuju a nakoupím ještě před novým rokem, abych to stihla ještě vyprat. A zkusím i ten novosklad, když říkáte, že to zvládnu 😅

bamboolik
27. říj 2012

@dandelion já taky ne, ale našel mi ho manžel a dal mi ho loni pod stromeček 🙂 a je suprový, jsem moc spokojená.

dandelion
27. říj 2012

@bamboolik díky 🙂 taky jsem ho už našla 🙂 jakou máš barvu? 🙂