Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

betysek
26. lis 2012

@zaneta2 Ahojky, gratuluju k dvojčátkům. AIO bych ti asi doporučila Anavy, ale já jsem AIO moc na chuť nepřišla. Látkování určitě cenu má. Do začátku bych doporučila nějaké čtvercové plínky a svrchní kalhotky PUL Imse Vimse, na novosklad jsou dobré i Haipa Daipa. Pak nějaké kalhotovky - u dvojčátek by jste užili i ty novorozenecké. Nebo se podívej na www.bamboolik.cz, mají tam sady přímo i pro dvojčátka. http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk...

bamboolik
26. lis 2012

@kikimaruska Helu už ti plně zodpověděla 🙂 Za separačky, mě nejvíce vyhovovaly ty Canpol (nově to jsou právě Baby Ono) a pak flísové. Flís dávám na spánek, BabyOno na den (teda teĎ už má malý separačky jen na spánek, jinak jede bez)

cholitto
26. lis 2012

Ahojholky, latkuju 3tydenni miminko, vetsinu casu novosklad a mam dvoje svrchnaky pul. Chci se zeptat kdy vyuzivate ty svrchnacky fleesove a vlnacky? Diky a omlouvam se za blby dotaz...!

cholitto
26. lis 2012

@bamboolik ty separacky Canpol maji bezne v lekarnach? Diky

mamina19844
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bamboolik
26. lis 2012

@zaneta2 Ahoj, zrovna nedávno jsme tady tyhle plenky řešily. Zatím nikdo nemá osoní zkušenost a navíc na obrázku jsem nikde nenašla tu plínku vyfocenou zevnitř, takže těžko posoudit. Podle vrstev by to mohlo chvilku stačit a většinou tento typ plenek sedí docela dobře.
Co se dvojčátek týče, máme už pár spokojených zákazníků mezi dvojčatovými rodiči. Často používají papírovky na venek, na návštěvy, k lékaři apod a na doma a na spánek dávají látku. Vím sama, jakou jsem mívala velkou tašku s sebou, když jsem někam šla s látkovkama a to jsem měla jedno mimčo. Podle mě je prve dobrá varianta mít látku na doma a jednorázovku na ven. I s touto variantou tu finanční úsporu uvidíš s dvojčátkama fakt brzy.
Každopádně počítej spíš s tím, že dvojčátka budou spíše menší, takže pokud chceš používat látku od narození bude určitě potřeba plenky velikostně XS, NB (neborn). Je totiž i dost pravděpodobné, že třeba 2,5-3kg miminku bude i novosklad ze čtvercovky docela velký a objemný. Bylo tady pár holek, co látkovali úplně malá miminka, tak určitě rády poradí, myslím, že to byla třeba @lenka5731

helulela
26. lis 2012

@cholitto flísáčky i vlňáčky kdykoliv. Já používám na noc a v létě jsem je dávala i přes den. Na vlňáčky jsem si troufla, až když kluci nekakali tak často.
Canpol už asi nikde neseženeš, ptej se spíš po těch Baby Ono, v lékárnách.

betysek
26. lis 2012

@cholitto Mám 5 měsíčná mimčo a flísáčky jsem ještě nedala - připadá mi, že v nich má stále velký zadeček... Vlňáčky jsem občas dávala na noc, když už přestala kadit do každé plíny, ale zákon schválnosti funguje dokonale, většinou v noci nekadila, ale jak dostala vlňáky tak vždycky a vždycky na vlňáky... Tak že čekám, že se to snad změní s příkrmy a pa znovu opráším vlňáky..

bamboolik
26. lis 2012

@cholitto pokračovatel Canpol je BabyOno. Canpol v lékárnách bývaly, ale BabyOno nevím. Zeptej se, řekni jim přímo, že sháníš Canpol nebo BabyOno a třeba je přesvědčís aby je objednávaly 🙂 Jinak flísáčky jsem měla na pidi miminko ráda, ale já malý měl přes 4kg, ony přecejen ty flísáky dělají trochu zadeček.

helulela
26. lis 2012

@zaneta2 já se zamyslím spíš obecně. Dvojčátka se dají čekat menší, takže by to chtělo vybírat mezi novorozeneckými plenkami (jmenovala jsem je o na minulé stránce), případně čč na novosklad. Záleží, jaké jsou tvoje priority - co nejmíň práce, co nejlevnější výbavička... Novorozeneckou velikostí se ti látkování trochu prodraží. Taky můžeš pár týdnů počkat a vrhnout se pak rovnou na jednovelikostní plenky. Tam bych ti jako osvědčené AIO doporučila Bum Genius kapsovky. T-tomi tu snad nikdo ještě nevyzkoušel. Nevypadají špatně, ale stojí už skoro tolik co prověřené značky.

zaneta2
26. lis 2012

@betysek díky moc za info. budu si to muset všechno nastudovat. nechce se mi do toho vrážet moc peněz, protože i pořízení výbavy je docela záhul. ☹ díky za tipy 🙂

terezka312
26. lis 2012

@cholitto Já mám 5 měsíčního prcka a vlňáky mám koupené, ale ještě jsem je nepoužila. Zato flísáky mám dvoje a snažím se na doma točit hlavně je, pulky spíš na ven, když jdem někam na dýl, do šátku a do nosítka. Je fakt, že dělaj větší zadeček, ale zase jsou prodyšnější. Každopádně jsem je začala používat, až když byly malýmu tak 3 měsíce, zkusila jsem je prvně, když mu bylo 8 týdnů, ale ještě to nebylo úplně ono.

zaneta2
26. lis 2012

@bamboolik ahojky, právě tak nějak jsem to myslela, používat látkovky doma a na ven papírovky. určitě kvůli praktičnosti a u dvojčat u kvůli množství. i tak budu tahat hodně věcí sebou vždycky. jenom vůbec nechápu ten princip do těch svrchních kalhotek se dávají vkládací i základní pleny? a musí se vždycky prát všechno? nebo je nějaký jednoduchý popis jak to pochopit 🙂 hlavně mi jde o cenu a pak o praktičnost a samozřejmě o čas u dvojčat.mám sušičku, tak bych ji ráda využila. je mi jasné, že časem se prvotní investice vrátí, ale spíš bych to rozjížděla tak postupně, jestli mi rozumíš. 😉 díky

bamboolik
26. lis 2012

@zaneta2 když tak se koukni po bazarech, mini výbavička se dost prodává, málo se opotřebuje, většinou je to jen na pár týdnů, ale u Vás by to mohlo být i na pár měsíců.

zaneta2
26. lis 2012

@helulela díky za tipy, určitě bych chtěla uspořit penízky a taky čas. klidně bych počkala než děti trošku vyrostou, abych nemusela investovat do "menší" výbavy. proto jsem uvažovala o pár kouscích AIO na začátek a když by mě to zaujalo a bylo to ok, tak bych uvažovala o pravém látkování.

filipatereza
26. lis 2012

@zaneta2 Pokud bys chtěla levnou výbavičku, pak určitě látkovat s obyčejnýma čtvercema na snappi sponku na novosklad a kalhotky PUL - to vyjde opravdu velmi levně, akorát to bude stát nějaký ten čas.
Jinak další je možnost nakoupit novorozenecké a potom jednovelikostní kalhotkové plenky (já za sebe mohu doporučit Anavy). http://www.anavy.cz/anavy/eshop/1-1-Latkove-pleny Údržba je daleko snadnější a rychlejší. Sice je velký počáteční vklad, ale kór s dvojčátky opravdu hodně na jednorázovkách ušetříš a hlavně plenky se dají posléze prodat a to i za více než polovinu původní ceny. Konkrétně Anavy jsou hodně žádané a když se podíváš na internetové bazárky, tak se dají prodat (i sehnat) třeba jen o 100 - 200 Kč levněji než nové.
Jinak další značky, které se hodně doporučují, ale se kterými nemám osobní zkušenost, je český Bamboolik (má i sadu pro dvojčátka), Tots Bots, Imse Vimse, Haipa Daipa...

bamboolik
26. lis 2012

@zaneta2 jednoduše řečeno, u nás jsou svrchní kalhotky a do toho se vkládá vnitřní plenka buď v základní nebo batolecí savosti. Vnitřní plenka se mění po 2-3h a pere se pokaždé, svrchní kalhotky se perou při znečištění nebo 1x za 2-3 týdny (což u mimča většinou nehrozí 😉 ).
Ale naše plenky jsou jednovelikostní, 3kg miminku budou velké. Ale během pár týdnů budeme mít MiniMimi kolekci, tak ti když tak můžu potom hodit odkaz.

filipatereza
26. lis 2012

@zaneta2 Problém plenek AIO je ten, že nejsou tak savé. Ikdyž pravda je, že to by u malých miminek nemuselo ani vadit, protože často kakají a to se musí hodně často přebalovat i s jednorázovými plenkami.
Já bych se asi taky zkusila podívat po bazárcích, dá se pak na výbavičce hodně ušetřit.
Myslím, že ikdyž budeš mít těch novorozeneckých jen pár, přesto se to vyplatí. Navíc látkování se čtverci není zas tak obtížné a na práci náročné. Můžeš to střídat, podle toho jak budeš zvládat.
Je pravda, že každá ušetřená jednorázovka je dobrá:ú My taky docela řešili finance (pravda máme jen jednu holčičku), ale nakoupila jsem čtverce a látkovali jsme od druhého týdne doma z porodnice. Dokoupila jsem pár savějších jednovelikostních Anavy na cesty a na noc a pak už mi bylo líto vyhazovat peníze za jednorázovky, když jsem měla doma látkovky a tak jedeme v látce vlastně pořád. Malá má rok a jednorázovku měla naposledy v červenci. když jedeme autem na víkend, tak mi ani nevadí přibalit navíc tašku s látkovkama...🙂

jasekd
26. lis 2012

@zaneta2 Dvojcata nemam, ale cca 3/4 roku jsem latkovala dve deti (mam je s rocnim rozdilem), jak na doma, tak na noc i na ven. Takze to jde. Ja osobne bych novorozenecky pliny asi neporizovala. Pro me by to byly zbytecny penize. Do zacatku bych jela bud papirovky, nez se rozkoukate, je to i tak hukot, a pokud se rozkoukate rychle, najela bych na ctvercovku - novosklad, levna a spolehliva varianta 🙂 Kdyz se novosklad predsklada, neni to ani tak pracne. Ja ze zacatku ctvercovky zehlila, ale jsou tu i holky, co nezehlily ani novorozencum. Svrchni kalhotky doporucuju do zacatku urcite PUL (jsem spokojena s Haipa Daipa), s PULkama je nejmin prace, je to nejjednodussi. Perou se jen pokakany nebo kdyz zacinaji smrdet, cili ne pokazdem pouziti. Pak bych najela rovnou na jednovelikostni plinky (meli jsme Haipy od zacatku, moje deti mely cca 3,5 kg, ale myslim, ze bych je namotala i na 3 kg dite, kamoska mela obe holcicky lehce pod 3 kg a latkovali od zacatku s HD).

jasekd
26. lis 2012

@zaneta2 a treba AIO bych ja nekupovala vubec, po me zkusenosti, chtela jsme je na navstevy lekaru a nakonec jsme stejne vic chodili s klasikou jednovel. plina a svrchnaky. Moc to nepobere, strih nam hur sedel, resp. se hur prizpusobovaly, pere se to cele (pokud si nekoupis ty s vpinacima vkladackama), cili i vic opotrebovava, cena je vysoka... treti dite, pokud by bylo, bych odlatkovala ve ctvercich a jednovelikostnich plinach, a vse klido z bazaru, krome PULek, u tech bych se bala opotrebeni, ze budou protejkat.

petkula
26. lis 2012

@zaneta2 ty plenky t-tomi vypadají krásně ale nezkoušela jsem je. Mám však od této značky pár flanelových plenek - koupila jsem je jen jako podložku do kočárku, protože se mi líbil ten vzor ale už po prvním vyprání vzorek úplně vybledl. Takže byla bych s touhle značkou trochu obezřetná.
Jinak, AIO nejsou špatné ale dost by se ti to prodražilo, lepší je používat klasickou látkovou plenku nebo třeba nějakou vícevrstvou a na to svrchní kalhotky. Ale každému vyhovuje něco jiného. Já jsem AIO zkoušela a přišly mi hrozně neekonomické (ty lepší stojí zhruba od 400 Kč a přebaluješ co hodinu, co dvě, tak si vem, kolik jich musíš mít 😖

brambora20
26. lis 2012

@cholitto Já měla koupené vlnáky a vůbec jsem jim zatím nepřišla na chut, tak šly pryč, pak mám 1flísáčky Anavy a jsem moc spokojená....akorát používám už čč narovno, ty se mi tam moc nedají dát, pže malý ještě skoro pokaždé kaká, tak se bojím, že by byly hned špinavé....a třeba i durch...nebo proteklé boky-pže mi příliš nepřiléhají...

zaneta2
26. lis 2012

@jasekd takže jestli tomu dobře rozumím, počkat na začátku by bylo asi rozumné, než se rozkoukám i s dětma natož přebalováním. potom mít klasické "staré" bílé pleny které se skládají a ten způsob se jmenuje novosklad, je nutné dávat dvě na sebe? pak se to sepne těma sponkama a na to dám svrchní kalhotky ty PUL, a musím je dát nebo stačí jenom ten čtverec. a proč zrovna PUL? je těch typů víc a tento je vhodnější na začátek? to jsou ale blbé dotazy co 😀 pak chápu že koupím jednovelikostí pleny už na větší děti a na to zase ty svrchní kalhotky. 🙂

filipatereza
26. lis 2012

@zaneta2 Já myslím, že takhle je to fajn, má to akorát jednu nevýhodu (podle mě), že si člověk zvykne na jednoráz a má trochu obavy jak to půjde s látkou a když už začne tak má tendenci při prvním neúspěchu radši rychle se vrátit k jednorázu.
Já tohle o sobě vím, tak jsem radši hned začala látkovat...🙂
Ale je jasné, že ty s dvojčátkama budeš určitě potřebovat čas na rozkoukání... 😉

bamboolik
26. lis 2012

@zaneta2 svrchní kalhotky jsou buď PUL, vlna nebo flís. Vlna je náročnější na údžbu a to při tekutém kakání není nejleší varianta. Flís je fajn, ale je objemnější, což u 2,5kg mimča prostě poznáš dost. PUL je nejjednodušší na údržbu, je tenký, takže po mimi v tomto ohledu asi nejvhodnější.

helulela
26. lis 2012

@zaneta2 teorii podle jasekd chápeš dobře, podle mě je moc rozumná 🙂 Svrchní kalhotky se používají, aby mokrá plína neprovlhla až na oblečení. Nějaká nepropustná vrstva (PUL, flís, vlna) je potřeba vždycky, buď samostatná jako kalhotky přes plínu, nebo u AIO plenek je už součástí celé plíny. PUL je na začátek nejlepší, protože je nejsnadněji udržovatelný a nejspolehlivější. Flís je prodyšnější, vlna taky, ale ta je zas dost náročná na údržbu.
Mám kraťoučký článek o látkovkové teorii, můžeš počíst https://www.modrykonik.cz/fotoblog/helulela/cla...

helulela
26. lis 2012

@zaneta2 ještě dodám, že já jsem trochu rozmazlenější, takže bych se přece jen porozhlédla na bazaru po pár kouscích novorozeneckých kalhotovek 😉 abys poznala látkování i z té příjemnější stránky než jen od čč

filipatereza
26. lis 2012

@helulela
@zaneta2 Rozhodně souhlasím s helulela...🙂

zaneta2
26. lis 2012

@bamboolik
@helulela už je mi to asi víc jasnější. pokud mám v zásobě ještě po sobě klasické čtvercové pleny, tak mám nějaké penízky ušetřené. jenom ještě nevím přesně zda stačí poskládat jenom jedna nebo dvě na sebe? a pak dávají se do těchto plen ještě nějaké ty separační vložky nebo vkládací na vyšší absorpci nebo stačí jenom čtverec poskládaný a tohle až do těch jednovelikostních? další věc musím je vždycky sepnout těma sponkama? nebo stačí jenom dát nahoru kalhotky? docela mě zmátlo že jsouu kalhotkové pleny už barevné, myslela jsem že se přes ně už nemusí dávat svrchní ale musí.

helulela
26. lis 2012

@zaneta2 ze začátku by ti mohla stačit jedna poskládaná čč, separačka a přes to kalhotky. Snapka není nutná, cípy jsou dlouhé, u malého mimča je omotáš kolem a drží dobře i bez kalhotek. Později, když potřebuješ zvýšit savost, můžeš dát 2 čč nebo jako štíhlejší variantu přidat do 1 čč vkládačku.