Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

janinek
13. pro 2012

Jezis, vy se mate.

Koukejte na tech ekoplenach neco nechat. Od uterka ma manzel dovolenou, tak hodlam objednat.

mochenkaa
14. pro 2012

@janinek co ma manzelova dovolena spolecneho s objednavkou? 😕
Jestli te to uklidni, tak bamboolika jsem objednavala primo na jejich strankach 😀

Holky, uz asi vim proc ty shopy nemaji vernostni program, ze za x utracenych penez mas treba slevu nebo darek. Ono by to ty obchody zrujnovalo :- D

zlatelevizeedna
14. pro 2012

@elana @elvis12 super, doufala jsem, ze si prectu podobne odpovedi😀. Taky latkuju, protoze si myslim, ze je to pro dite zdravejsi, ekolozka z presvedceni nejsem - i kdyz v sestinedeli me stvalo, ze mame furt plnou popelnici🙂.

zlatelevizeedna
14. pro 2012

@mochenkaa urcite mina, julina, modri tucnaci a sovy! Ty prouzky se mi taky libi, ale vypadaji jako adept na brzke oprani🙂.

aemmi
14. pro 2012

@betysek já se prostě nemůžu přenést přesto kousání 😅 a navíc mi bylo řečeno, že dítko se sklonem k atopii, nemusí dobře snášet lanolín, tak hold nevlňákujeme no...taky mě odrazuje ten veliký zadek 😅

aemmi
14. pro 2012

@betysek ne přesto, přes to 😅 to byl překlep

pampeliska1
14. pro 2012

@mocheenka tak třeba na babako.cz máš k objednávce za učitý peníz dárek😉 já si tam pokaždé za objednávku nad 1000 beru ubrousek anavy 😉

elvis12
14. pro 2012

@luciesofi diky za pochvalu alba 🙂 na ND jsou india dost casto 😉 ted je tam i zara fresh 😉 jinak vrele doporucuju z bazaru, jsou krasne zanoseny a levnejsi 😀
Pouzivate nekdo capri pres anavy kalhotovku? Sedi dobre?

luciesofi
14. pro 2012

@elvis12 🙂
ND sjíždím pořád 🙂 Zara fresh je krásná, leč barevně nepraktická...a já budu kupovat JEDEN šátek 😀
Jiný než zanošený nechci..🙂
Capri mám a přes Anavy kalhotkovku sedí perfektně 🙂

terezka312
14. pro 2012

Zelený tučnáci domáááá!!!! áááá, doporučuju!!!

mahafi
14. pro 2012

@pampeliska1 já mám shady se zelenýma puntíkama a taky se dost oprala.. ale třeba shady modrá je furt krásná.. nechápu 😀

dandelion
14. pro 2012

@elvis12 @luciesofi Lucinka mi konkuruje :D 🙂

luciesofi
14. pro 2012

@dandelion Já půjdu asi spíš do Zary...🙂 Neboj 😀 Jenže jsem náročná a chci Sand 🙂

dandelion
14. pro 2012

@luciesofi a ten už je prodaný???

betysek
14. pro 2012

@aemmi Taky mě odpuzuje velký zadek ve vlňáčcích, ale mám teď jen IV a u těch je to lepší, než třeba u Disan. Dlouho jsem je nedávala právě kvůli tomu velkému zadečku - poprvé je dostala asi ve 4 měsících a hned špinavé, tak že jsem to vzdala. Uvidíme, poslední dobou se budí v 5 hod na kojení, ale kadí až kolem 7 hod, tak zkusím risknout vlňáky a v 5 hod ji přebalit do PULek.

lenka5731
14. pro 2012

@luciesofi takže JEDEN šátek říkáš, jo?? hm. hm......... 😝 😎

@betysek velký zadek mi v tom nepřijde, zase to vyváží to, že "neškrtí" gumičky, nejmohutnější mi přijdou asi Disany, ale ty máme o hodně větší.

Jinak malá na noc vypila 220 ml mlíka a měla Anavy jen s dlouhou vkládačkou od 19 hodin do 5 hodin a bylo to tak akorát... Disany vlňáky to udržely, pak vypila 160 ml a do 9:30 měla shorties a Anavy s krátkou vkládačkou a taky v pohodě.

Na den na doma dávám longies a pod ně Anavy, někdy s krátkou vkládačkou, někdy bez, a přijde mi to štíhlé a neomezující.

Ale je pravda, že jsem vlňáky koupila až teď nedávno a dáváme je tak od 6,8 kg, teď má 7

elvis12
14. pro 2012

@luciesofi no to si povime za par mesicu, jak je to s tim jednim satkem 😀

katyxq
14. pro 2012

@luciesofi Já si taky říkala, že jeden šátek plus Beco jsou až dost 😀, snad příští týden mi dojde krátký Didymos na domácí nošení 😉, jsem natěšená jak malá holka 😵.
A možná dojde i na nové plínky, Šárka pomalu, ale jistě začíná čůrat větší dávky a ty nové Anavy vzory mě dráždí 😀, každopádně chci koupit tak dvoje slipovky pro sebe a ještě jedny flísáky pro malou, dvoje jsou málo.

mmiirrkkaa
14. pro 2012

@mochenkaa No já na plenkarna.cz taky utratila majlant, takže tam mám teď 5% věrnostní slevu.. No a nevyužijte toho, že jo 😅

mochenkaa
14. pro 2012

capri jsou domaaaaa 😵 A jsou boziiii. Akorat nam zrovna moc nejde bezplenkovat. Ja ten zub uz totiz pres dasen nahmatam

aemmi
14. pro 2012

@betysek no Kája má na noc obr zadek i v PULkách, po vánocích budu objednávat HD xl, žádné jednovelikostní jí na tak vycpanou plenku nepasujou, tak třeba zkusím vlňáčky s druhou 🙂

Když mluvíte o těch nákupech plen, tak já mám dvě velký objednávky z Anav a z Bamboolika, přijde to snad příští týden a strašně se těším 😅 je to už určitě můj poslední nákup plenek 😀 po vánocích teda budu ještě kupovat oběma holkám svrchnáky.

Dnes v Sama doma jak oblékat děti do šátku/nosítka v zimě, kdyby někoho zajímalo.

elvis12
14. pro 2012

@mochenkaa tak jupiii!!! Ja jsem neodolala a objednala je taky 🙂 Tak se tesiiim!!! No dobre, priznam se, vzala jsem jeste 3 plenky k tomu 😀

mochenkaa
14. pro 2012

@elvis12 😀 😀 😀 😀 No, já původně říkala, že příští měsíc objednám bambooliky a další zas něco. Tím, že jsou vánoce a rodina mu dává peníze, tak jsem udělala objednávku už teď a příští měsíc tedy koupím 2x swb 😎 Pak přijdu na radu, který typ je nejlepší, jo? 😀 A odpověď všechny neberu 😀 😀
Akorát error je, že chlap se nějak moc orientuje v penězích za plíny. Já mu totiž původně řekla, že tím, že BKMkujeme a není novorozenec, tak že výbava bude tak za 7 000,-, no a já za tento měsíc za plíny uvalila skoro 4500,- 😀 Budiž mi omluvou, že 2800,- dostal na Vánoce. Nooo, stejně se přes tu 10 přehoupneme velmi brzy 😀 😎

elvis12
14. pro 2012

Ou jeee, tak to vypada, ze jsem koupila posledni Econappi kravicka a minky kravicka 😀 🤐 🤐

terezka312
14. pro 2012

@elvis12 ještě že už je má tchýně doma 😀

janistr
14. pro 2012

@dandelion
@luciesofi Tu paní, co prodává Zaru Sand znám osobně, má šátků víc a děti už větší. Nedávno pořídili KiBi, tak jí manžel dal ultimatum, že musí nějaký šátek z domu 🙂.

dandelion
14. pro 2012

@katyxq jsou dny kdy mám troje fleesáky v pračce :D 🙂 ale nám se teď tak měsíc vůbec nedařila BKM (resp. jen ranní nálož) 🙂
@janistr svět je malej 🙂

filipatereza
14. pro 2012

Na bazárku jsou čtyři skoro nové Anavy na sucháč - klučičí vzory https://www.modrykonik.cz/bazar/plenky/xoyn/ple...

terezka312
14. pro 2012

Balík z ekoplen je doma, takže: lanolinovat můžu i mokrý vlnáky hned po vyprání, že jo? Je nesmysl je před tim sušit. A můžu lanolinovat troje najednou? A když jo, tak lanolinu dám pořád stejný množství na množství vody, nebo víc? A poslední: na topení sušit nesmim, můžu pod topenim přímo? Aby to vůbec někdy uschlo.