Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

novi
6. únor 2013

@lemuritto Ahoj mám anavy i bambolíka svrchní a oboje super, vícevrstvé používám jako vkládačky ted když potřebuju aby plínka více nasála. tak za mě bych se joch nezbavovala. Bambolík má navrchu nad sucháčem flees tak nedřou jsou pěkně měkké.

cajomilka
6. únor 2013

@michaelarackova Nedá mi to a s odstupem týdne se taky připojím se svou radou... Jak to tady občas čtu, tak mi připadá, že se tady na malé mimi jednostranně doporučujou čc a pak vícevelikostní kalhotovky pokud možno z bambusu, ideálně Anavy nebo Bamboolik... Přitom dneska se už bez čc lze obejít! Chápu, že se ti do čtvercovek nechce, a chtěla bych tě ujistit, že opravdu jsou i jiné možnosti a jiné značky!!! 😎 Já jsem např. vedle čc hodně používala IV bioflanel a postupně si pořizovala jednovelikostní kalhotkovky, i malému miminku dobře sedí Baby Lucy XS/S, Lotties S, Popolini Two Size S atd... Je z čeho vybírat, a když chceš ušetřit, dá se za babku nakoupit v bazaru. A taky si nemyslím, že jediný vhodný materiál je bambus, když často přebaluješ, bavlna stačí. Já jsem dlouho měla jen bavlněné plenky, bambusu jsem se bála kvůli dlouhému schnutí (nemám sušičku).

novi
6. únor 2013

@cajomilka souhlasím, já čč vubec nepoužívala a to jsem látkovala od příchodi z porodnice a malá měla 2800g takže bych se kalhotovek nebála @michaelarackova , já měla na malou popoliny panda, Baby Lycy a v te době mi i stačili obyčejné sketch ketré jsou jinak pro velké mimi tak na doma jinak kšunt. Bavnu jsem bambusem začala nahrazovat až ted v 16 měsících kdy malá začala strašně čůrat a pročůrala se bavlnou i za 45 min.

madlisek
6. únor 2013

@cajomilka ono taky dost záleží na osobní zkušenosti a na konkrétním dítku 🙂 Moje první dcerka byla jako novorozeně hodně vzhůru a přebalovala jsem ji pořád, tudíž jsem používala hlavně čtvercovky, protože byly během dvou hodin po vyprání suché a mohla jsem je hned zařadit zpět do oběhu. A od té doby jsem každému na novoše doporučovala čtvercovky 🙂 Druhá dcerka naopak hodně spí, takže u ní by se mi spíš hodily nějaké kalhotovky, co toho víc nasají. Když se mi po třech hodinách vzbudí, je čtvercovka (i bambusová vv) pochopitelně naprosto durch.

filipatereza
6. únor 2013

@lemuritto Anavy určitě doporučuju. My používáme hlavně kalhotovky od ních a pak čtverce. kalhotovky stačí na noc i naší 16 měsíšní dcerce, která teda není velký učůránek... Myslím, že to je sázka na jistotu..🙂

betysek
7. únor 2013

@lemuritto IV nám taky dřou bříško, ale příjde, že spíš se stane, když dám trochu větší svrchňáky. Mám IV ještě po první dceří, tak když zrovna dojde odpovídající velikost, tak dám větší, sice padnou a vypadají, že drží plínu, ale má pak z nich bříško odřené. Anavy na SZ a Bamboolik svrchňáky mám taky - odřené bříško z nich nemá. Je tam SZ trochu jinak řešený... Od Bamboolika mám batolecí sadu a jsemmoc spokojená (skoro 8 měsíční mimčo- vydrží i na noc)

remenova
7. únor 2013

Ahoj holky, už jsem tady kdysi psala, že se mi malá opruzuje po látkovkách. používáme čtvercovky- Libštátská plena a Imse Vimse svrchnaky, na ctvercovku separačku. Pereme v Batoleti. Malá je po látkování opruzená. Jak byste mi poradily postupně zjišťovat, čím opruzení může být? Změna separačky nebo pracího prášku? Kde by mohla být nejspíše příčina?
Separačky jsem podědila a netuším, co je to za značku a jaké je složení. Mám tady ještě nějaké Puero 100% viskoza, tak nevím, jestli jsou ok?

aemmi
7. únor 2013

@remenova To Batole mi osobně přijde dost agresivní, v první řadě bych změnila prací prostředek. A separačky máš fleesové? Ty mohou taky dělat problém...

remenova
7. únor 2013

@aemmi jaký bys mi doporučila prostředek, případně ořechy nebo mýdlový sliz? Právě nevím, co je to za separačky, jsou takové silnější, ty Puero, co mám doma jsou takové slabounké, průhledné, kdežto tamty, co jsem dávala jsou takové silné, ale dostala jsem je od kohosi už rozpoužívané, bez obalu, tak netuším ☹ Fleecové mají jakou strukturu- průhlednou nebo právě spíš hutnější? Se ptám jako blb, že? 😀

remenova
7. únor 2013

@aemmi aha, koukám na webu, že ty fleesové jsou pratelné a nejsou v roli, že? Tak to nebude náš případ.

betysek
7. únor 2013

@remenova A pereš v Batoleti i oblečení? Reaguje nějak i na oblečení? Máš gel nebo prášek? Jestli prášek, tak bych nejdřív zkusila gel Batole. Jinak můžeš samozřejmě zkusit změnit prací prášek - některé holky perou ve Froschi (když tak neber ten Citrus, jestli máš bambusové plenky...) Separačky bych zkusila celulozové - Popolini, Disana. Co mažeš na zadeček?

betysek
7. únor 2013

@aemmi Proč ti přijde Batole agresivní?

aemmi
7. únor 2013

@betysek Tou vůní, já jsem zvyklá na mýdlový sliz...

aemmi
7. únor 2013

@remenova já peru ve slizu, případně v Sodosanu... třeba to nebude tím práškem, ale to je první, co mě napadlo, že může dělat problém

betysek
7. únor 2013

@aemmi Tak to pak jo, já peru naše oblečení ve Froschi a ten voní ještě víc...Elišce jsem prala v Lovele a ta byla ještě výraznější. Ale já dávám jen poloviční dávku, tak to není tak hrozné...

betysek
7. únor 2013

@remenova Nebo ještě zkus snížit dávku prášku, jestli dáváš plnou, jak uvádí výrobce, většinou polovina stačí, pak můžeš ještě přidat máchání navíc, jestli nedáváš.

remenova
7. únor 2013

@betysek Používám Batole- prášek, myslíš, že gel by mohl být šetrnější? Peru v něm i oblečky a z toho žádné problémy nemáme. Do praní přidávám ocet, i v něm skladuju pleny, nemůže to být i tím?
Celulozové separačky teda koupím a vyzkouším. Jinak mažeme Sudocream.

remenova
7. únor 2013

@aemmi a jak děláš ten mýdlový sliz?

aemmi
7. únor 2013

@remenova návod je třeba tady:
http://www.bio-life.cz/clanky/tipy-a-rady/mydlo...
Já myslím, že ty gely jsou většinou šetrnější, než prášek, tak vyzkoušej a uvidíš. Jo a máchání navíc taky dávám.

betysek
7. únor 2013

@remenova No, obecně se prášky o něco hůře rozpouštějí ve vodě než gely, tak že by ti na plínách mohly zůstávat zbytky prášku a ty třeba malou dráždit. Zkus Batole Sensitiv gel. Octem snad ne, ale pokud máš i bambusové pleny tak na ně nesmí přijít ocet. Možná to může být i Sudocreamem, taky jsme ho měli, doporučovali nám ho v porodnici, dokud nebyla opruzená, tak jsem nepozorovala nic neobvyklého,ale když už byla opruzená, tak mi připadalo, že to ještě zhoršuje. Nakonec jsem stejně skončila u stejných mastí jako u první dcery. Mažeme Bepanthenem mastí a když se náhodou oprudí, tak jeden den Měsíčkovým kojeneckým krémem od Weledy a je to zase v pořádku. Do půl roku jsem mazala při každém přebalení, teď (8 měsíců) mažu tak 2x za den a stačí to v pohodě. Namažu vždycky když se pokadí do plíny.

remenova
7. únor 2013

@betysek já dneska zkusím udělat ten mýdlový sliz, akorát nevím, jestli nevadí, když tam nedám tu sodu, protože ji doma nemám a nedostanu se jen tak do krámu. Zkusila jsem ji teď kojit při rozbalené plíně, aby mohla větrat a prdět do volnýho prostoru. Má teda takovou tekutější stoličku, tak nevím, jestli to něčemu vadí (je jí 6 týdnů). Zkusím teda mazat Bepanthenem. Mně taky přijde, že ten Sudocream trochu vysušuje, že se to hojí takovými šupinkami ☹ Nemáš náhodou radu, jak dostat ten krém z třísliček? Vůbec to nejde dolů, jak to zaschne ☹

eternnity
7. únor 2013

Prosím o radu, malé je 8 měsíců a já bych ráda zkusila látkovat s obyčejnýma čtvercovýma plenama. Co je potřeba pořídit? Zatím jsem zjistila, že asi tak troje svrchní kalhotky PUL, separační pleny a snappi sponku. Je to vše nebo byste mi ještě něco doporučily? Zároveň bych chtěla poprosit o info, které PUL kalhotky jsou dobré - ideálně bych brala ty jednovelikostní rostoucí. A je lepší zapínání na suchý zip nebo na patentky? A máte osvědčené stránky, ze kterých objednáváte? Předem mooooc děkuji za odpovědi.

elana
7. únor 2013

@eternnity PUL mě maximálně vyhovují Bamboolik a Best Bottom-oboje jsou prostorné, rostoucí (BB navíc mají úžasné potisky), já je dávám na kalhotkové plenky. Mám ráda na suché zipy, ale to záleží prostě opravdu na Tobě, jsou děti, co si SZ s oblibou rozepínají, můj syn to sice zkoušel taky, ale celkem se dal v tomto "vychovat", že se to prostě nedělá. Jinak na čč jdou hezky GroVia kalhotky. Pokud chceš látkovat i v noci a na procházkách, tak Ti čč těžko budou stačit (teda budou, našim maminkám taky stačily, žejo), ale není to tak pohodlné...takže aspoň bych (pokud nechceš kalhotkové plenky) koupila pár vícevrstvých bambusových (třeba Anavy), abys pojistila delší interval mezi přebalením. Nakupuji ráda: uhanky.cz ekopleny.cz babako.cz veselepleny.cz (ty první dva odkazy asi nejvíc...Hanka má jako jediná asi v sortimentu ty Best Bottom, ekopleny zas mají velice široké spektrum značek obecně).

kackaj
7. únor 2013

Ahojky, sim Vás, dá se žít s vícevrstvýma plenkama vel. M už od novorozeněte? Nebo je lepší přecejen pořídit tu menší velikost? Já mám radši jednu věc na delší dobu, takže bych raději jen ty Mka...co vy na to?🙂 Dík...🙂

betysek
7. únor 2013

@remenova Jo, tak to nevím, taky tam Julče Sudocream zůstával, i ta Weleda. Ale já nikdy nemazala jen jedním, tak to tam nebylo dlouho...Jedině mě napadá setřít to něčím namočeném v olejíčku, třeba čtvereček buničiny, jestli máš.

betysek
7. únor 2013

@eternnity Pokud nebudeš chtít motat novosklad, tak snapku nepotřebuješ.Mám stejně staré mimčo a dávám čč narovno. Jen budeš muset dávat 2 čč, jedna bude málo, musela by jsi často přebalovat. Dělá to větší zadeček, proto většina dává 1 čtvercovku a do ní vkládačku. Jinak jednovelikostní kromě Bamboolika nám vyhovují Anavy Blueberry. Já má m raději na SZ, ale jsou holky, které nedají dopostit na patentky, mě se se SZ lépe manipuluje. JInak nakoupit muzes plenkarna.cz, veselepleny.cz, babako.cz, ditezeskatulky.cz, ekopleny.cz - nevim, jestli uz funguji, branakdetem.cz. Objednavam podle toho, co vsechno chci a co zrovna, kde maji.

betysek
7. únor 2013

@kackaj Nemám vyzkoušeno, ale myslím, že z vícevrstvé M sedělá kalhotkový sklad pro malé mimčo, později narovno, ale asi jsou lepší bambusové, bavlněné moc nepruží....

bamboolik
7. únor 2013

Ahoj všem 🙂
Ráda bych Vás pozvala na veletrh Dieťa a Rodina v Inchebě v Bratislavě a to od zítřka až do neděle. Najdete nás na stánku NUKKI - č. 308

Pokud někdo bude mít náhodou cestu kolem, budu se na Vás těšit 🙂

kackaj
7. únor 2013

@betysek jj, jsem si tak myslela, že ty M budou univerzálnější. Samozřejmě kalhotkový sklad je na začátku lepší, takže vyhovuje🙂 Tak díky za radu🙂

janinek
7. únor 2013

@bamboolik Preji hodne novych a spokojenych zakaznic.

Ja mam hroznou smulu s nocnim bamboolikem na noc teda. Nastesti znam reseni - potrebuji jich vic 🙂 DNeska opet nesla spat, kdy mela, takze doslo k prebaleni. A to se nam stava casto, ze ho ma hodku dve a pak jde dolu, protoze pocurany, ne procurany, to vubec, BKM a nova plina. Takze celou noc mela snad jen 2 x :( Zitra vyperu, takze na radu prijde zase az v sobotu ci nedeli vecer. Ale davam moc rada. Ale apson ma tu batoleci vkladacku, protoze kdyz ne bamboolik, tak ma na noc bamboozle dvojky bez jejich vkladacky, ale s pripnutou vasi batoleci a k tomu LL dvojka vkladacka. DO bamboolik adavam blueberracke bambusove a jednu Little lamb jeste radsi.