Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

schnek
26. kvě 2009

dík 🙂 vel 1 a dávám jí podle prošití a vzadu kousek založím 😉

ijo
26. kvě 2009

schneku - lepší je rovnou velkej CF, je velkej dost a můžu ho i změřit 🙂, uprostřed má ještě další vrstvy. Já mám dojem že saje fakt hodně, co ho máme tak používáme něco jinýho jen výjimečně. Ten malej je jen kratší.

dubakm
26. kvě 2009

Schneku- taky mám jen ten větší, dávam ho do AIO Cudllebuns, když vytáhnu z ní mokré střeva, nechám vrchní kalhoty přeschnout a strčím tam při dalším přebalování cuddlefold ( něco jako při IB)Ten menší je spíše pro menší děti a nebo jako mini vkládačka . Délku te´d nezměřím, mám ho v prádle, ale je dostatečně veliký.S prefoldem ho bohužel nemůžu porovnat, ten nemám 😀

ijo
26. kvě 2009

duba...já mám super zkušenosti i s CuddleBamboo, lae já jsem prostě jejich fanda. Už jsem to tu psala minule, že CuddleFold saje jako blááázen 🙂....a pozor pozor...před chvílí dorazila moje nová krásná velurka a protože chci abyste mi záviděly 😎 posílám i odkaz
http://www.tuly-tuly.cz/obrazky.php?zbozi_id=27...

ijo
26. kvě 2009

a ještě jsem si teď všimla, že CF jsou tento týden zlevněné, já to porád kontroluju
duba - jejich AIO nemám, jsi spokojená?? Plánuji na léto něco hezkého na zadeček

dubakm
26. kvě 2009

Ijo- jak jsem to tady už psala, musí se skrátka vyprat, přesně jako IB, takže asi 2-krát nám po třech hodinách přetekla kolem nožiček, teď už v pohodě hodí pětihodinovku. Ale hodně záleží samozřejmně, kolik dítě pije. Někdy přebaluji i co 2-3 hodinky. A na Bamboo se taky chystám, ale jsou to cenové odstřelové pálky 😀 😝

zmuzle
26. kvě 2009

Pipky, juknete na posledni 2 fotky 😎

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vImage...

zmuzle
26. kvě 2009

Ijo, proc me takhle nahlodavas? Ty plenky proste musim mit. Jsem ote nemela cas registrovat o cem to tu tak basnis a ted lituju, ze jsem jukla na stranky. Jsem ztracena a radsi par mesicu buu odolavat. Ted stejne motam novosklad a na noc mam BBH nebo BE!

osma
26. kvě 2009

Ijo: jsou Cuddlewool svrchnaky tenci nez treba swaddlebees svrchnaky? vlnaky jeste nemam, jedny bych poridila, ale idealne nejake hodne tenke.

CDB mam original a jsem maximalne spokojena a pak jeste jednu AIO, ktera dnes ceka na prvni pouziti. 🙂

Lustina: ja mam prave temer celou vybavu jen AIO, zejmena IB a BG, tak jsem si predstavovala ze muzu dosahnout takove stihlosti i s kalhotkovkama a svrchnakama, ale asi je to nerealne.

josefa
26. kvě 2009

ahoj holky, nemáte náhodou zájem o BI vlňáky?
https://www.modrykonik.cz/bazar/show_entry.php?...

katwind
26. kvě 2009

schneku, zmuzle, díky moc za názornou ukázku, je to super! 😵 se těším! I když mi je teda jasné, že to asi tak dobře nepůjde...

flora
26. kvě 2009

Ahoj holky, vyzkoušeli jsme další plenky, ale zase nám jsou těsný a malého tlačí, tak je prodávám. Jedná se o plenkovou lahůdku Bluberry a Swaddlebees econappi. Kdyby jste některá měla zájem, tak IP 😉

blka
26. kvě 2009

Lus, já se vůbec nezlobím 😉 . Spíš jsem to myslela tak, že jste na to mohli přijít dřív 😀 a přihodily by se k té mé objednávce. Ale to vůbec nevadí 🙂

dubakm
26. kvě 2009

Tak jsem přidala naše CDB do alba 😉

angetha
26. kvě 2009

Teď akorát koukám na ty CDB od Duby a je to paráda 🙂

flora
26. kvě 2009

Holky, vy mě lákáte s těma CDB 😀 Jak jsou na tom s velikostí? Máme problém s dopnutím plen v pase. Jak jsou dlouhý ty uši? Můžete někdo porovnat s jinýma plenkama?

dubakm
26. kvě 2009

Floro: jsou jednovelikostní a dle mně určitě vydrží do konce plenkování. Pas na posledním druku v nenataženém stavu má 50cm( to by oblekli i modelky 😝 )Velikostně tak možná EH konopka L , jen mají ještě větší vůli v pase.

angetha
26. kvě 2009

Takže na novorozence je zbytečné objednávat, leda hoodně vycpat? Nechci aby na malé "plandaly"

dubakm
26. kvě 2009

Angetha: na té All in One je vidět kolik druků je tam na zmenšení. Já myslím, že klidně i na novoška, ale zas hodně závisí jak bude veliký. My máme dlouhého hubeňoura a tyhle CDB nám sedí opravdu nejlíp 😉

zmuzle
26. kvě 2009

Angetha, ono bude zalezet, jak bude mit tlusty nozicky 🙂 Jukni o alba na naseho Kubika, ac mel poroni vahu 3510 a naposledy u dr mel uz 3710, tak treba IB mu kolem nozicek ve veliksoti M protecou. ale jine kalhotovky nebo BBH jednovelikostni mu jsou.

Kat, ty modre gatky jsou vlnacky loviky, ted je davam furt na stridacku s druhyma. Mam jersey i crepe a teda nevim jaky jsou jaky 😀 Pak je taky poslu dal 😎

flora
26. kvě 2009

dubakn, děkuju. Tak já do nich taky půjdu 😉

evicka7
26. kvě 2009

to je hrozný, člověk chvíli není doma a vy napipkujete dvě stránky 😀

cb jsou fakt krásný, ale odolám, odolám i CT a odolám i jedničkovejm vv 😠

jinak jsme dnes jely s holčičkama 2,5 hodiny do Motola, aby velký holčičce narvali 4 gumičky mezi zuby a jely jsme zpět, naštěstí už jen hodinu, ale píšu to proto, že malá holčička tam předváděla plínušky, matky měly oči na vrch hlavy, ale ani jedna se nezeptala, asi mám nějakou blbou auru nebo co ☹

angetha
26. kvě 2009

Tak uvidím až se malá narodí, AIO dokoupím po porodu no 🙂 ale zatím to vypadalo, že bude menší..

mysinka
26. kvě 2009

Evi, nic si z toho nedělej... já schválně všude vystrkuju barevné mešavice, a nikdo se nechytá 😝 Skoro si říkám, jestli si nemyslí, že pod tím má ještě hnusku 😕 😀 Anebo mám taky blbou auru. Sakra, já bych tak ráda dělala osvětu 😔 😉

zmuzle
26. kvě 2009

Evi, teda v tom vedru takhle cestovat, to muselo byt neco!

Ja se priznam, ze na ven jsem latku zatim nedavala. Teda na krouzeni kolem baraku jo, ale na delsi cestu ne. To jsem byla vynervovana z jizdy metrem a eskalatoru dostatecne a pospichala jsem na bus,nez bych jeste motala do latky. A k dr teda zatim taky ne. Mesavice proteka a nez bych pred ni zamotala novosklad, to by me pak zavrela 😀

evicka7
26. kvě 2009

jj, formanem, za odměnu, ona ta naše velká holčička má "jen" dva rodiče, a proto s ním jezdíme na rovnátka buď já macecha, nebo náhradní tatínek 😒

mysi a zrovna ta vaše zelená bbh je tak reprezentativní

no každopádně s sebou stále tahám ty letáčky, kdyby teda náhodou někdo...

evicka7
26. kvě 2009

a dnes je fakt blbej den, protože doučovací holčičce v Kyjevě spadnul skype, tak jsem dnes bez výdělku ☹ to fakt budu muset těm novinkám v oblasti plen odolat

už jste přemýšlely, na čem budete ulítávat, až budete mít odpleněno?

mysinka
26. kvě 2009

Evi, na biohadrech 😀 Nebo si do té doby pořídím druhé mimi a plenkoúlet vydrží 😀

blka
26. kvě 2009

Tak mi přišla první várka plínek a jsou úžasné - jako plyšáci 😵 . Škoda na třeba BL bambus dávat kalhotky 😀 . Akorát jsem si koupila MMT AIO na suchý zips a patentky by šly asi líp zmenšovat, ale co už.

schnek
26. kvě 2009

blko, podle mě je lepší SZ - mám oboje a přijde mi že se líp zmenší i se líp zapne 😉