Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

suvelka
21. čer 2011

@florentina Díky za vyčerpávající odpověď, taky si říkám, že je to jen na mně, jak se nakonec rozhodnu a že to zas tak velká prohra nebude, když s tím skončím. Manžel sice před půlrokem přistoupil na koupi sušičky ( protože jsem měla v plánu to látkování) a i když je z ní nadšený a používala se od podzimu do jara na sušení našeho prádla, vždy, když chci skončit s látkováním reaguje slovy, že "prodáme sušičku"... Možná to mě ještě drží nad vodou a říkám si, že zkrátka musím...teď co čtu, tak svrchňáky se sušit nesmí, kalhotkovky a AIO sušičku sice přežije, ale na druhé dítě už nebudou použitelné atd., atd...možná i proto jsem šla to těch čc, že jsou v mžiku suché, venku je sbírám za hodinu od pověšení....zkrátka paradoxně, kdoví, jak bych tu sušičku na ty "lepší" plíny využila. Po rekonstrukci koupelny doma není kde sušit, tak bych asi byla přes zimní období úplně bezprizorná, že nemám kde sušit a to prý ty kalhotkovky a AIO schnou i 2 dny, čemuž bych věřila ☹ Ještě jedna věc ( a tomu se mi nechce věřit) kamáradka tvrdí, že si vystačí se 4 ks papírovek na den u půlročního dítěte...já mám novoška, takže netuším, kolik toho půlroční dítě provalí, ale 4 ks se mi zdají nějak málo .... ale prý si vystačila i na novoška s 6ti...možná její dítě tolik nevylučuje, já mám za 2 dny pověšené 4 šňůry plín, teď kor, když dávám 2 na přebalení, to se pak chytám za hlavu i já, do čeha jsem se to zas s těma látkovkama namočila 😀 😀 🤐 😅

wosk
21. čer 2011

@helulela tak právě ten rozdíl mi taky unikal, proto jsem se ptala 🙂 Na stránky kouknu, díky
@betelgeuzz tyhle stránky už jsem tak nějak přečetla jen úplně všemu nerozumím a mám v tom trochu zmatek

maly_prcek
21. čer 2011

@suvelka @reruna Já třeba na doma jela novosklad + ručníček a byla jsem spokojená... Na ven teda né, to jsem dávala kalhotkovku... Do +- 3m jsem nechápala, co maj všichni s tou vaječinou 🙂 Pak občas něco uteklo, ale na oblečení jen párkrát a to malý kadil taky tak 8-10 denně (takže furt 🙂) Je fakt, že jsme od 3m začali dávat i nad nočníček a hodně kakání šlo tam...
Ale výbavičku jen z čč bych taky nedala...
A 2 čč bych mi přijde veliké i na batole a nenasaje to laurt nic. Radší jeden bambus... 😉

@lichtakova Jj, souhlas, věřím, že tahle výbavička vám parádně poslouží a budete spokojen... 😉

@wosk Podobně jak holky...
Do 6m na doma čč na novosklad, na ven (popř. na noc)kalhotkovky (jedině Anavy) nebo Anavy vv bambus
od 6m na doma Anavy vv, na ven kalhotkovky
od roku třeba přidat už i nějaké savé bambusové vkládačky
Takže celkem pro začátek cca 12 čč, 12 vv Anavy, 8 kalhotkovek jednovelikostních Anavy (pak dokoupíš)
+ nějaké vkládačky (nejlíp ušít - látky sijemdetem cézet), 2 svrchňáčky (např. Thirsties Duo, IV, ... za nás PUL nebo flísáčky) + jedny náhradní např. jednovelikostní (třeba Anavy flísáčky), separačky, snapku. Na parádu cca 3ks AIO (ale líp kapsovku, za nás BG, Anavy Easy) - na batole asi člověk snese i víc kalhotkovek, ale to se dokoupí časem. Třeba vlňáčky do 6m nic moc, pak jsme jeli prakticky jenom v nich...
Svrchňáčky nakoupit jen velikost, co potřebuješ a dokupovat pak, ne všecko hrrr na začátku.

Ad patentky/sucháč/snapka -
snapka: + levné, hezky dotáhneš, - na starších plínkách blbě drží, na starší dítě co se hodně hýbe ráda sklouzne a může poškrábat, neumí každý dobře zapnout
sucháč: + rychlé zapínání, dobře napasuješ, pochopí každý, - omezená trvanlivost, starší dítě co se hýbe dřou některé (u nás hodně) na bříšku, starší si může sám rozpínat
patentky: + dlouhá životnost, samo si jen tak nerozepne, pamatuješ si přesnou pozici takže nemusíš dotahovat a zapneš na poprvé, netlačí, - musíš se vejít do těch pozic, není tak rychlé
Závěr = na malé mimčo klidně snapku, na starší za nás jednoznačně patentky (i když sucháč mám třeba na AIO...), hlavně kvůli odírání bříška sucháčem... Třeba Anavy jednovelikostní jsem časem obměnila za patentkové a příště bych to tak udělala už na začátku i třeba přes tu vyšší cenu oproti snapkovým.
AIO bych taky měla osobně radši patentky, ale je těžké je sehnat a taky tyhle plíny přebaluje často moje mamka apod. a sucháč je pro ně jednodušší.

Ad plíny z druhé ruky - pokud chceš pěkný stav a aby ti vydržely popř. i na druhé dítě, tak nové, pokud chceš zkusit střih/materiál apod. klidně z druhé ruky. PULky jedině velikost S a XS a jedině málo používané. AIO/SIO/kapsovky taky jedině málo používané a dávat si pozor. Vlňáčky v pohodě z druhé ruky.

maly_prcek
21. čer 2011

@suvelka Znám i lidi, co jim stačí 2-3 jednorázovky na den - ale to plína visí u kolen... 😖
Schnutí - jak která plína, já bych si třeba plínu s všitým vnitřkem už nekoupila... Anavy schne cca 1 den, to se dá. Jo, ty čč jsou náročné na místo na sušáku a máš jich hodně, pokud dáváš dvě. Já jsem zastánce funkčních materiálů, proto čč jedině s balbusovou vkládačkou, ta savost je hodně poznat....

My máme takový sušák, co se přivrtá do stropu a vytáhne navrch, takže nezavazí. Máme ho ložnici... Takovýto styl - http://www.benco.cz/11085-ideal-7-tyci/32793-st...

helulela
21. čer 2011

@suvelka určitě se tím nenech ničit. U nás "optimalizace" výbavičky všechny problémy s látkováním vyřešila, ale ještě si živě pamatuju, jaké to je mít plínky na houby 😒
já i když dávám na dovče jen papírovky, stejně jich mám minim. 6 na den, prostě bych v nich Vítka nenechala jen proto, že je ještě "málo počůraná a není pokakaná"

florentina
21. čer 2011

@lichtakova já první tři měsíce mazala vydatně a pokaždé...kladla mi to doktorka na srdce, že doporučuje hutné krémy (ani bepanthen) se jí nezdál dost....tak jsem mazala, pak prátkrát zapomněla a zjistila, že se nic neděje, takže teď už nemažeme vůbec....na zadečku zatím nebylo žádné opruzení, zato už asi 3x pod krkem...ale to asi nebude plínama, že 😀 Nicméně když už o tom píšu, na to je zázračný Imazol...stačí jednou máznout a opruzení je pryč

florentina
21. čer 2011

@helulela vtipná historka, mě to manžel tuhle udělal také, teda né do záchodu, ale do koše vyhodil separačku tuším HD, no sice cca za půlku než stydry (máme také), ale i tak...a on ví, co to stojí, ale prostě on se s hov.. mazat nebude...ještě, že kakáme 2x týdně a většinou jsem u toho já 😀

reruna
21. čer 2011

@maly_prcek moc hezky jsi to shrnula, v podstatě se vším souhlasím, akorát já teda tomu novoskladu nikdy moc nepřišla na chu´t ani doma, mám jen 3 ks Kikko čč bambusových, tak ty jsem dávala na ten novosklad s vkládačkou BL 30X 30 bambusovou, ale moc dlouho to neudrželo a zavazovačky jsem měla 2 HHS, ale ty jsem nepochopila vůbec, brzo jsem je prodala... teď teda používám ty čč narovno nebo mám ještě 5 ks vv popo, tak ty taky narovno, ale jen když už fakt nemám nic jiného

reruna
21. čer 2011

@suvelka no tak 4 plenky pro půl roční dítě je podle mě fakt málo, i na papírovky... já přebaluju ještě i te´d tak 8X denně, ale kdybych jela jen papírovky, tak bych jich určitě spotřebovala aspoň 5-6 za den, protože synek nějak odmítá nočník, a kadí třeba i 3X denně...
sušičku nemáme, ale prý se dá na kalhotovky používat, kdybys kupovala vše nové, tak ti podle mě na druhé dítě vydrží i se sušičkou... no a kalhotovky, které nemají všité savé jádro, ale mají třeba vkládačky na patentky (např. anavy, nebo kapsovky, různé SIO atd.) tak ty schnou max 1 den, ale s všitým jádrem scnou opravdu déle, i ty 2 dny, když je deštivo...nejlepší na schnutí je paradoxně zima, když se topí, tak mám všechny plenky suché přes noc...

aemmi
21. čer 2011

@rozarka65 Ti zdovolením odpovím 😀 ten sušák, jde koupit, tady to má na balkonech hodně lidí a jde to přidělat i do okna...ale jak jsem koukala v Obi a v Bauhasu, tak je to docela mastný 😖

rozarka65
21. čer 2011

@aemmi Děkuji...🙂 A kolik to tak stojí?Je to dražší než obyč. zahradní?

aemmi
21. čer 2011

@rozarka65 Týjo, tak to nevím, já už si ani přesně nevybavuju cenu tohohle, ale myslím, že to bylo tak od 1300 kč a že to bylo dost malinký, pak tam měli nějaký větší, ale ty byly samo ještě dražší, ale třeba to mají někde levněji? Nebo vyrobit doma... Jinak u nás by se to muselo navrtat do železa, což manžel odmítnul, takže mám smůlu 😒 ale jako za tu cenu jsem to stejně přestala chtít 😀

rozarka65
21. čer 2011

@aemmi Hm,to je moc drahé....☹ Původně jsem přemýšlela o tom zahradním,ale tam bych investovala tak max Kč 500Kč....Ale pak mě napadlo,že by se dal využít balkon....je docela dlouhý, nevím,ale řekla bych kolem dvou metrů...a že by se dalo být na balkoně a zároveň sušit, případně tam hodit další dva sušáky,které jsou normálně v bytě...a nemusela bych s prádlem lítat ven...No náš taťka nemá nic proti vrtání do železa....to radši vyvrtá pár děr než abychom dali tolik peněz za sušák....🙂 Ale my bydlíme ve staré bytovce a balkon,čeká na opravu...🙂

aemmi
21. čer 2011

@rozarka65 On se právě i ten kupovaný musí do toho balkonu navrtat, teda aspon to, co jsme my viděli...my zatím máme jen jeden sušák v bytě a když je hezky, tak ho dávám na balkon, alev budoucnu to bude málo, se mi zdá, takže asi koupíme ještě jeden + šňůry do koupelny 🙂

rozarka65
21. čer 2011

@aemmi No já teď běžně využívám 1 - 2 sušáky, když je hezky,tak je taky dávám na balkon...ale až se narodí mimi,tak toho bude víc + plínky....když se narodila malá,tak jsem ze začátku prala v podstatě denně, pořád blinkala....Jinak máme byt 2+1...v pokojíčku (ložnici) sušit nechci...takže chodba,obývák....ale na chodbě to celkem překáží...a v koupelně se sušit nedá...tam nám neschnou ani ručníky....☹ Teda přes léto to možná bude jiné....teď jsme dali do oken sítě,tak v koupelně a v ložnici mám okno otevřené téměř pořád...

rozarka65
21. čer 2011

@aemmi Jinak já mám zatím víceméně jen čč a vv,tak ty snad budou schnout rychle...🙂

aemmi
21. čer 2011

@rozarka65 já mám sušák v pracovně, budoucím dětským pokojíčku, jestli tady teda ještě budeme, až mimi dozraje do věku, kdy ho do toho pokojíčku dáme...pak nevím, kam bych ten sušák strčila 😒 protože nikde tu není tolik místa, aby nezacláněl, chodba je blbá úzká, v koupelně není okno (klasický umakart v paneláku) takže tam by to asi taky špatně schlo, byla by to jen nouzovka, sušení na topení se mi moc nezdá, to naše v podstatě mezi těma spirálama nejde vevnitř dočistit, je tam prach, takže fakt nevím, sušák to jistí, ale prostě bude překážet všude 😒

rozarka65
21. čer 2011

@aemmi Tak to máte taky špatné...☹ No my máme v obýváku celkem hodně místa,resp. málo nábytku....🙂

aemmi
21. čer 2011

@rozarka65 Jojo, je to blbý 😒 a to máme 3+1 cca 75 m čtverečných, ale tyhle byty musel vymýšlet nějakej ichtil, víc nepraktický to snad ani být nemůže 😒

rozarka65
21. čer 2011

@aemmi tak to mi máme asi víc...myslím tak 80m2...pokojíček bude taktak pro dvě děti...ale obývák je velký....🙂

rozarka65
21. čer 2011

@aemmi A kdybychom tam neměli krbovky s velikou ohradou kvůli dětem a psům...tak by bylo ještě kousek místa navíc...🙂

aemmi
21. čer 2011

@rozarka65 Tak v bytovkách nejsou špatný byty, myslím, babi tam měla taky pěknej...my jsem tu jen dočasně v podnájmu, tenhle byt bych si v životě nekoupila, fakt děs běs...vejdeme se tu max. s jedním větším děckem a jedním miminkem, nechápu, jak tu můžou být rodiny celý život 😒 a třeba ještě se zvířetem 😀 ale každopádně to blbý sušení mě od látkování neodradí 😎

rozarka65
21. čer 2011

@aemmi Nejsou,ale jednu místnost navíc bych teda brala...Tak džím pěsti,ať Tě to neodradí a ať se vám brzo poštěstí lepší bydlení....🙂 Já jsem zvědavá na sebe....mám to nachystané a jen začít...pak jsem budu chodit na rady...až to budu zkoušet prakticky...🙂 Musím jít, je tu binec a dítko si chce malovat...🙂

verczu
21. čer 2011

Ivuško z Anavy, kdy budou vv bambus v emku? Chtěla bych je vyzkoušet, a taky jednu plenku na patentky a do podprsenky. Ráda bych to objednala najednou, ať neplatim poštovné zbytečně 2x. Tak jen jak dlouho budu čekat než naskladníte. Doporučíš mi na moje mimčo co váží necelá 4 kila vv velikosti M?Na S už je asi pozdě, vydrží chvíli.

ivuska.h
21. čer 2011

@verczu Snad koncem týdne... Ale na ekopleny.cz by měli mít vše, co chceš. Na 4kg miminko určitě vel. M, vzadu kdyžtak trošku založíš.

verczu
21. čer 2011

@baca Já bych asi měla zájem o Anavy vv.

verczu
21. čer 2011

@ivuska.h Děkuji, mrknu se na to!

aemmi
22. čer 2011

@rozarka65 Ty už to máš hnedle, že 🙂 tak držím palce a přeju hladkej průběh porodu 😉

rozarka65
22. čer 2011

@aemmi Už aby to bylo...děkuji...🙂

jasekd
22. čer 2011

@rozarka65 Taky drzim palce, ten konec je hroznej, co?