Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kubinkov
22. dub 2009

Ty Kushies safari jsou taky nádherné. 😵 😵 Ale já už žádnou plínku nepotřebuju. Nebo ano? 😀 😀 😀

sonulah
22. dub 2009

do tý kapsy se úplně akorát vejdou TB vel.2 složený na čtvrtinu napříč prošitím 😵 a k tomu jsem tam dopředu teď narvala tu vkladku napůl...
no zadek z toho asi bude obří, ale savost a schnutí nejspíš super 🙂

sonulah
22. dub 2009

jejda, ty CTčka jsou nádherný 😵 a jednovelikostní k tomu..... nádhera, fakt, ale my už opravdu pleny nepotřebujem a já už odolávam 🙂

kubinkov
22. dub 2009

Sonu jediná možnost je si v počítači zakázat přístup na Bránu. 😨 😨

gedren
22. dub 2009

sonu, kdyz na Tebe prijde touha po plinach, strihni si Buddhu neomezeny svetlo, popis na strankach phowy, nemusis mit lung ani utociste 🙂

sonulah
22. dub 2009

gedren 😀

zmuzle
22. dub 2009

Holky, kolikrat budete prat mesavice pred instalaci? Ja jen, ze v katalogu sami doporucuji to vyprat az 5x a to se mi teda nechce 😒

kyri
22. dub 2009

zmuzle, já max. 1x (pokud nebudou nějak smradlavý nebo něco...)

schnek
22. dub 2009

mešavky jsou doma 😵 tímto děkuji sonulah za předání (a fajn povídání 😉 ) a hance díky za krémy na pupek 🙂 a jsou obří 😀 ještě ž jsem vzala M, to budou mít ti moji podmíráci ještě v první třídě 😀

katwind
22. dub 2009

tyjo, že já exot nevzala Sko! Když tu všechny píšete o obřím mku, tak to si ještě počkám, než budu instalovat 😖 Ale tak třeba ještě někdo do té doby Sko bude prodávat 😵

zlatouch
22. dub 2009

ha a proc ja mam Lko??? Ale smula, Laura je proste musi nosit, kdyz jsou mesavy a az z Australie!§

matilko
22. dub 2009

kat, tak si kúp CT 😀 je to nádhernééééé!!! tá s psími puntíkmi je rozkošná, uaaaaaaaaaa už asi viem, aké AIO bude zase na rade... dnes som prubla IB u mudry, no som z nej vážne nadšená!!! gedren, zase posielam veľké díky!

poup
22. dub 2009

megn a odkud jsi? Z Petřvaldu?....Klidně doraž... 😉 ..Písni, když tak do IP, já tu moc často nebývám..spíš nárazově... 😉

sonulah
22. dub 2009

jj, se schnekem jsme hezky pokecaly, oriola poslala radši mužskýho (nojo, měla toho holt hodně 😀 )
tak se těšim na další předávky 🙂

(a Schnekovi jsem vnutila jeden leták, druhej vyfásla velkoodběratelka oriola........
a Matoušek je puclík 😵 )

lusinta
22. dub 2009

ty ct vypadaj,že budou brzo pryč,tak kdo má vážný zájem,moc dlouho neváhejte🙂

zdenkaradek
22. dub 2009

takže jsem zase neodolala a objednala CT, rovnou 2 ks, tak snad budou dobrý, musela jsem se nějak odměnit za to, že má mládě nějakou zběsilou virozu, takže na mě visí celý den a noc a manža je pracovně na 14 dní mimo

včera jsem psala dlouhý příspěvek o krému na prdelku, australských mešavých a přístupu okolí k látkování a pak klekl O2 internet, takže se to samo neodeslalo.

Stručně, Hani, moc děkuji za plenky, jsou opravdu super, jsem šťastná, že jsem se nenechala strhnout davem a vzala malému velikost M, to L si ani nedovedu představit, to by měl asi do první přídy.

Krém na prdelku na opruzeniny nám zabírá měsíčková Weleda, na takové to běžné mazáníčko používáme Ondřejovku - voní krásně po levanduli, nejlépe míchanou v lékárně, je v kelímku a mě se s tím lépe manipuluje. Sudocream je taky dobrý. Bepanthen u nás nefunguje. Na bradavky jsem si koupila Purelan od Medely a taky velká spokojenost. Co se týká červené indulony Baby - není to žádný zázrak a vím, že zůstávala na vypraných separačkách - prostě, když jsem je vzala proti světlu, tak tam byla vidět.

Látkování a okolí: manžel mi do toho nemluví, on stejně nepřebaluje, jen tuhle říkal Matýskovi, že si zrovna pokakal tu pěknou plenu, měl IB SIO. Rodiče mi do toho nemluvili, Mudra, když jsem jí řekla, že přejdeme na látkovky, tak se ptala, jestli se malý nějak víc prudí v hnuskách a když jsme k ní přišli v IB, tak jí pochválila a říkala, no ta určitě stála hodně peněz, čímž mě docela překvapila, že má přehled o cenách látkovek. Jinak já si okolí moc nevšímám, na plavču jsem v kurzu taky jediná s látkovkama.

marcelkad
22. dub 2009

ještě, že už jsem objednala 😀 doufám, že moje pruhovaná bude, malej bude mít zadek jak včelka 😉 to budou doma koukat 😉

makinka.1
22. dub 2009

Jezisi,zase novy pliny,ja na tu Branu snad ani nejdu... 😀 Zitra zkusime klokani plinu,jsem zvadava. 😉

zdenkaradek
22. dub 2009

tak snad ještě budou mít jedno safari a psí puntíky pro nás 😉

mysinka
22. dub 2009

Holky, sakriš, nestraště s těmi L!!! Zdeni, kolik váží Tvůj prďola? 😕

hankka
22. dub 2009

Jsem ráda, že se mešavice líbí, L vypadá velké, ale na druhou stranu má M osmikilový Tobi tak akorát, takže na L asi taky dojde., možná už v létě.
Super, že to už skoro všem došlo.

zdenkaradek
22. dub 2009

mysi, v roce měl 8020g a 72 cm, on je takový drobnější. IB vel M zapínám uši těsně k sobě, vel. L křížím uši přes sebe. Jo a BE vel. 1 nám ještě pořád je 🙂

hankka
22. dub 2009

Zdeňko, Tobi má taky 8 kg a z IB vel. M mu čouhá půl zadečku ven🙂

zlatouch
22. dub 2009

hankko, Tobi ma 8 kilo v necelych trech mesicich, jo? To je teda kus 😀 Aspon doroste do Lka, co?

novako
autor
22. dub 2009

Zjstila jsem, že díky pěkné, velké kapse stačí pár stehů a z mešavého BBH Lka udělám mešavé Mko. Ještě uvidím, jak moc to zdrcne praním a pak se do toho když tak pustím.

mysinka
22. dub 2009

Zdeni, tak to jo, Matýsek má teď skoro 11 a 76cm, tak snad mu to nebude až po prsa 😅

evicka7
22. dub 2009

mysi, Viky má lehce přes 9kg a L jí sedí, i kolem nožiček, má v tom sice obří zadek, že budeme muset nosit jen tepláky, ale jsou prostě krásné

jen nám ta holčička trochu špatně pózuje:

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

https://www.modrykonik.cz/album/view.php?vRefer...

matilko
22. dub 2009

holky, IB sa predáva aj s tými sacími vložkami?

zdenkaradek
22. dub 2009

no my jsme prostě podměrečný 😉 ale teda pro mě to je jen výhoda, že mě nebolí záda a tak

marcelkad
22. dub 2009

Matilko, jo jo, i s těmi 2 sacími vložkami