Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

kolca
11. zář 2009

ahojky,
angheta, je to normální. Jajda jednou trhnul rekord 8 dní, normální je to prý do 10 dnů. Pak radši k dr.
Zkus použít rektální rourku, ale je možné, že prostě všechno vstřebá.

evicka7
11. zář 2009

anget, opravdu nemusíš mít strach, miminko prostě využije veškeré mm a už mu nezbyde nic ke kakání

hanka128
11. zář 2009

angetho neměj strach-normální je to až 14 dní, že se kojené dítě nevykaká, čím míň kaká tím umí lépe strávit mlíčko,takže tvoje mimi je šikulka 🙂 my měli 2-6denní kakoše 🙂 ale teď co jsou příkrmy...2-3xdenně,zlaté časy předtím 😅 😀

maly_prcek
11. zář 2009

Holky, taky vám "pelichají" Popolinky Panda Tencel? Já jsem je dneska poprvé vyprala (v ořechách, na 60) a pěkně pustily chlupy (ta tencel vrstva) a zachlupatily mi i ostatní plínky 😠 Je to normální? To bude dělat furt nebo je to tím, že jsou nové?

Jo a nemáte prosím některá nejmenší vlňáčky Disany? Mohly byste mi je prosím prosím změřit? (šířka, sed a kolem nožiček) Chci dát babičce zakázku na pletení, tak ať se má čeho chytit... Děkuji mnohokráte 😉

zmuzle
11. zář 2009

Osma, je to fleesova deka IRMA. Takova bledemodra za 49 KC.

raady
11. zář 2009

Osma, mají ji mezi plédy.

matilko
11. zář 2009

andnov, my máme Lka a sú nám v pohode, nechápem, ako vám môžu byť veľké, prídu mi veľkostne ako LVB Mka 😕 Kajkulka má 8,5kg a fakt v poho

matilko
11. zář 2009

Osma, tá Irma je ale klasický flees, určite nič také, ako má napr. IB, každopádne funguje stejne 🙂

andnov
11. zář 2009

matilko:LVB máme M-ka a občas i křížíme-dle typu plenky,když jsem to porovnávala,tak mi přišli stejný...možná kdybych vzala ty na suchý zip...my fakt preferujem štíhlé balení a na cuddle buns nám nesedí-nezakryjí celý předek jestli mi rozumíš.holt jsem se unáhlila 😠

andnov
11. zář 2009

a na plenky narovno mi SWB přijdou fakt luxus 😔

pikitko
11. zář 2009

maly_prcek: disany - kolem nožiček 16cm (18 cm na vnitřní straně), šířka nad nožkama 20 cm, pružný pas nahoře 13 cm, délka 23 cm

maly_prcek
11. zář 2009

Pikitko: Děkuju moc... 🙂

matilko
11. zář 2009

andnov, rozumiem ti, ja ich používam aj na plienky narovno a v pohode, problém s tým nemám 🙂 tiež lovíky krížim a swb zapínam na posledné druky.

angetha
12. zář 2009

Tak jsme včera malé dali 30 ml Beby a odpoledne byla v plínce pěkná nálož...Asi je to tím, že má nejspíš rychlerostoucí období, takže jí mám teď u prsu dvě hodiny a pak hezky spinká..

innes
12. zář 2009

Holky, uvažuju do budoucna o používání látkovek a chci se zeptat v čem perete, hlavně ty obyč čč, prášky, něco na odstranění skvrn a podobně, obzvlášt u novorozenců. Díky 😉

romankav
12. zář 2009

innes: peru v batoleti nebo lovele nebo instantním slizu, do máchání trochu octa a na skvrny žlučový mýdlo z DM drogerie.

zmuzle
12. zář 2009

Innes, na odstraneni skvrn se mi osvedcilo obyc zlucove mydlo z DM drogerie a taky sul Ulrich. Jinak ja zatim peru v Lovele, dodelavam ji, nez budeme mit skvrny od prikrmu. Ale mam i Frosche a pak Batole prasek.

angetha
12. zář 2009

Já tedy zatím taky peru v Lovele, žlučové mýdlo z DM na skrvny a přidávám ještě sůl na skvrny k prášku a ocet místo aviváže

jmisa
12. zář 2009

Já peru v persilu sensitive, na skvrny žlučové mýdlo z DM a máchání ocet.
Lovela nic nevypere a po Batoleti se malej osypal.

jmisa
12. zář 2009

Ještě jsem zkoušela Tide sensitive, dostala jsem vzorek v porodnici, ale moc nevypral taky sice víc než lovela, ale persil je persil.

innes
12. zář 2009

Díky moc, já práě nevěděla, jestli už pro novorozence je vhodný normální prášek, jestli nedráždí, tak ev.s tím sensitive to snad půjde.

kubinkov
12. zář 2009

Innes: Buď si jistá, že prášky ( gely) mají všechny stejné složení, ať je na nich napsáno cokoli. Důležitější je dobře vymáchat. 😉 Osobně nedám dopustit na obyčejný Ariel a Persil a to máme jedno dítě ekzematika a další to přežil i jako novorozenec bez újmy. 🙂

innes
12. zář 2009

Já to asi zbytečně hrotím 🙂 Dostala jsem nějaké čč od rodičů a když jsem je vyvářela, tak jsem nevěděla co za prášek, protože mám zrovna doma vzorek nějakýho prášku pro mimi, no dala jsem normální a jsem ráda, že přepírat už nebudu muset 😀

katka82
12. zář 2009

Innes já peru v Miminu a pak jsem koupila Batole(tak doufám Jitu že se malej taky neosype 😕 )+ ocet a dvakrát vymáchám 😉

matilko
12. zář 2009

Ja periem v Lovele, ale malá už kaká len raz denne a to do nočníka. Zo začiatku tie kakoše Lovela nevyprala, tak som prala normoš v Persile gold, dôležité je pridávať máchanie a nedávať tak moc prášku, radšej menej... Miesto aviváže ocot, momentálne dávam dokonca čistý citron ako dezinfekciu. Žlčák som mala Ulrich a teraz mám z DM, používam fakt výnimočne.

lusinta
13. zář 2009

my pereme v Ecoveru nebo Vladěnkách, z kterých se dá případně vyrobit i mýdlový sliz.na skvrny přidávám sůl nebo žlučové mýdlo od Ulricha

innes
13. zář 2009

Taky jsem uvažovala o nějakým eko prášku, nečem dobře odbouratelným,ale zas aby to dobře vypralo. A ten mýdlový sliz je co? 😕

joohana
13. zář 2009

innes, vygoogli si mýdlový sliz, je to směs jádrového mýdla, prací sody a vody. S pomocí žlučového mýdla z DM na popatlání pokakaných plínek se mi tím vypere všechno bez problémů. A jak je to levnééééé !!! 😎

Jinak holky, tady jsou nějaké přebytky naší látkové výbavičky, mám tam i jednu Bamboozle vel. 2 kterou tu kdosi chtěl...
http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=83941

delfi
14. zář 2009

holky mám problém, že když peru v lovele + ocet + extra máchání (+ otáčky 1200/min) tak potom mám ty plínky tvrdé - všechny. u čč to neva, ty trochu pomuchlám a oni povolí, ale u ostatních to je dost blbý a myslím, že malýmu se v nich nelíbí, protože ho škrábou. dělá se mi to u všech (froté HD pastelka i kissaluvs, kalhotková SWB - a ta byla původně obzvlášť jemná, nejhorší je asi konopná EH u tý mi brečí hned když začnu zapínat) co s tím???? všechny pleny zkouším přežehlit aby změkly, ale to nepomáhá.....

blka
14. zář 2009

Taky přemýšlím o těch vladěnkách, že bych zkusila instatní sliz.