Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

hanka128
22. kvě 2009

jani musíš si do toho novoskladu něco přidat-vkládačku, další čč na osminu nebo vv.
já maru ještě sem tam novosklad umotám,ale už to nesmím ničím vycpat bo už ten novosklad má akurátní 😝 a přebaluju co chvilku...hlavně te´d dávám čtvercovku na osminu nebo vv-ty mám ve velikosti 1 i 2-a štve mě že 1 už nám začínají být taky akurátní..a 2 jsou zase obří...no tak ty 2 přehýbám vpředu,ale jen když vím že sebou nebude mrskat na břicho bo jinak by díky tomu dělala letadlo 😠
na noc umotám draka a do něj dávám jednu čtvercovku na osminu.
kalhotkové plenky a AIO dávám jen na ven 🙂

jannca
22. kvě 2009

Hani: no do čč dávám další čč, nebo bambusou vkládačku od BL - ty jsou dobrým, ale jak jsem psala koupila jsem si jich málo, ale už mám objednáno další na bráně. Jinak fllees - holky, malá má z toho zapařenej zadek, začala jsem to dávat pod látku při novoskladu (nevím jak to mám vysvětlit, prostě za založím tak,aby látka plenky byla nahoře), ale přesto je to nejmokřejší varianta.

jannca
22. kvě 2009

Hani: na a jaký je další postup, když ti mrňousek vyroste z draka i novoskladu? pastelka?

hanka128
22. kvě 2009

jani no prostě přebalovat a přebalovat... 😀

a tu haipu daipu používate tu neolemovanou nebo tu pastelku? mně se nejvíc zamlouvá ta pastelka...no musím si to na bráně všechno zase ošahat-sem byla v pátek zklamaná bo mi přišli některý ty plenky pro mě ne moc ok-hlavně některé musí tlačit do zad 😢

evicka7
22. kvě 2009

tak jsem si pověsila pleny na sušák, že bude pršet, za hodinu vylezlo slunko, převěsila jsem ven, za další hodinu se to začlo chmuřit, tak jsem to zase převěsila dovnitř 😀 😀 😀 no ještě že tak, teď je tu černo, hromy, blesky a slejvák jako blázen 🙂

astrane
22. kvě 2009

Jannca-z draka asi nevyroste,já ho dávala kolem jednoho roku a v pohodě....a myslím,že by se do něj malej pořád vešel a není to žádnej drobeček 🙂

hanka128
22. kvě 2009

jani to jsem taky řešila 😀 a jak se tady dozvěděla, tak všichni pak dávají čtvercovou plenku jen na osminu a nato svrchní kalhotky-my máme imse vimse a když je dávám jen na tu osminu tak je maru otlačená 😒 proto jsem pořídila vlňáčky lovíky a ty jsou krásně měkké 😵 ještě jsem je teda nenalanolínovala,jenže maru měla včera kandící den a dvoje svrchňáky šly za vlast tak jsem na ni hodila ty lovíky a paráda 😀 no dneska už je naimpregnuju 😅 máme dvoje, pak jsem pořídila ješte natahovací disany a mamča mi taky plete vlňáky-proto chci pořídit ještě kalhotkové plenky-asi koupím zase BL bambus a tu pastelku.

evicka7
22. kvě 2009

tak nevím, jestli nedělám něco špatně, ale Viky se do novoskladu stále vejde???

hanka128
22. kvě 2009

ale já chci hlavně používat čtvercové pleny-a ten drak je fakt ok a lovíky nám to udrží, tak není třeba žádná snapka-to pak budu muset dávat pod ty disany a domácí vlňáky.
sice mně snapka není moc sympatická-se furt bojím že si tím ty plínky roztrhám....

evicka7
22. kvě 2009

hani neroztrháš, jsem se toho taky bála, zůstanou tam jen tři minidírečky a po vyprání nepoznáš kde byly 😉

hanka128
22. kvě 2009

evi a kolik váží??? a máte jaké plenky na novosklad??? my máme ty 70 od kikka-ve skutečnosti jsou o něco větší ale už je to tak tak....
a včera jsem našla na mimibazaru že někdo proádvá kikka 80cm,ale zas mají nižší gramáž tak nevím kolik toho poberou..

schnek
22. kvě 2009

s beruškou se hádat nechci, to kdyby si to četl někdo další, tak pro něj 😉 mmch, mě nepobuřuje, když se někdo rozhodne tak nebo tak, jen jsem chtěla osvětlit, že řeči o čase a pracnosti jsou bludný 😉

janco, co vkládat vv? dělá to sice balík, ale nám to vydrří celou noc 😉

evicka7
22. kvě 2009

no právě že má k devíti kilům, plíny máme nějaký neidentifikovatelný spíš 70 a 80 bambusový kikko a mullwindel

nelinkav
22. kvě 2009

Lus, tak se na Bránu už nedostanem, mm se nemohl odtrhnout z práce... Tak teď musím vyšpekulovat, jestli bude lepší si objednat přes net, nebo sbalit příští týden mládě a udělat si 160km výlet 😅 Včera když jsem koukala na vaše webovky, tak jsem tam zahlídla, že v kamenném obchodě sleva na IB - už to neplatí?

sisstin
22. kvě 2009

já mám BL bambus, jsem maximálně spokojená..plínka vydrží v poho 3h a někdy i déle, rychle schne...a moc pěkná cena..jako domácí plínka je moc fajn 🙂

nelinkav
22. kvě 2009

baby lucy bambus za 280,-? A aby ti vydržela ty 3h vkládáš do ní ještě něco? Dík

sisstin
22. kvě 2009

nelinkav: dávám do toho ještě jednu vkládačku BL, jedna je k plínce už.. 😉

nelinkav
22. kvě 2009

Siss, vkládačku tu barevnou za 71,-? A není už moc balíkovitej? Mě se moc nechce mít roztahaný dvoje oblečení (větší na tlustý pleny, menší na IB aspol.). Radši zjišťuju konkrétní zkušenosti, než se pak drbat se šmelením kousků, který by nám nevyhovovaly 🙂
Btw. je na bráně nějakej ten extendor na prodloužení bodýčka nebo musím vyrobit vlastní? Nemůžu to tam najít...

sisstin
22. kvě 2009

nelinkav: no balík to je 😉 ale Tygr je hubenej, takže já nemám problém mu přes to zapnout bodýčko atd. 😉

jinak, já jsem blbka...jsem zapomněla dát do SWB separačku a samozřejmě, že do ní právě pustil bobky 😝 naštěstí to byly fakt bobky, takže jsem to vyklepala do záchodu a újma na plínce žádná 😅 😅 😅

hanka128
22. kvě 2009

neli ten extendor je tady http://www.branakdetem.cz/det_obr.htm?pod=detai... je to v baby programu

nelinkav
22. kvě 2009

Siss, dík. Naše mládě je pravej opak, malá a tlustá 😀
Jinak mě se při látkování podařilo jednou zapomenout dát svrchňáky, no a separačky se mi líbí (tedy připadaj mi příjemný) jen fleesový, ty mám jen 4 a Stelliš zásadně kadí do nechráněných MMT AIO, cokoli jinýho je pod její úroveň 😀

sisstin
22. kvě 2009

nelinkav: největší zadek má asi z P´tit bamboo noční, dávám do toho vkládačku P´tit a ještě prefold z mešavice 😝 ale vydrží fakt celou noc 🙂

nelinkav
22. kvě 2009

Hani, aha, já to hledala v Baby program, podsekce K látkovým plenkám. A ono je to vlastně na oblečení, holt jsem nějaká opožděná 😅 Jinak pálka je to teda strašná, to snad fakt zkusím vyrobit.

Siss, my máme noční Bamboo extra, do toho prefold a vydrží i 10h. Vlhý to sice někdy je i z vnějšku, ale přes svrchňáky to nejde.

evicka7
22. kvě 2009

Viky vždy pozná, že má na sobě něco, co ještě nepokadila, včera to odnesly swb vlňáky, a to máme kakoš v plíně max. 1x za týden

lusinta
22. kvě 2009

BABY LUCY-já je mám hdoně ráda,ale jen bambusky.flanelky rozhodně nebrat a organic se názory různí.jsou zaryté látkařky,které mají vyzkoušené všehcny plínky a na organic nedají dopsutit,ale mě nenadchla..a teď je navíc nová vylepšená verze,která se mě osobně zdá mnohem hroíš,než ta dřívější.
ale bambusky paráda!ty miluju!
navíc ve velikosti XS/S používáme na kaylu už jedoné dvě plínky-Baby lucy a thirsties S.ze všeho ostatního už dávno vyrotsla.takže je doporučuju už na miminka,vydrží fakt dlouho

NOVOSKLAD-nidky jsem ho enzkoušela,nepoužívala a rozhodně bych ho nesnášela🙂🙂🙂

Nelinka.akce na IB už není. Aktualizujeme jen první stranu na webu,protože dlěáme nové stránky. A nějak se to nepřehrává i na další strany..takže řídit se úvodkou..

sisstin
22. kvě 2009

no fakt škoda, že jsem nezačla dřív..aspon okolo toho roku, já se toho furt bála..a přitom to je brnkačka 😎

zdenkaradek
22. kvě 2009

taky mám BL bambusky a jsou fajn, ještě jsem objednávala větší velikost, tak se těším na balíček, myslím, že je tam dobrý poměr cena x výkon, alespoň pro nás, malému na 2-3 hodinky stačí, taky jí používáme hlavně doma, na ven máme jiné repre plínky 😉

matilko
22. kvě 2009

ahojte!
evička, nápodobne, vyvesila som, lebo svietilo slnko, šli sme von, začalo byť černo, dala som to do vnútra a pozatvárala okná, sebe som vzala dáždnik a malej pláštenku na kočík, no a ako to dopadlo? vonku sme boli 3hodiny, pralo slnko a doma sa mi vytvorila úžasná sauna 😠

ad BL bambus, mám zobrať už tú veľkosť M, alebo ešte tú S? Máme asi 6kg.

hanka128
22. kvě 2009

vem už M/L nám sice to XS/S ještě je,ale větší ti vydrží déle 🙂

matilko
22. kvě 2009

to som mala v pláne, díky 🙂 potrebujem nejaké kalhotovky kvôli lovíkom, aj keď Karolínka ich dnes pokrstila a to mala Ptitku bambus 😠 ale len trošku na lemoch, tak to nebola taká vražda