Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

bamboolik
18. říj 2012

@aemmi jj savost si můžeš ještě zvýšit přidáním krátké, ale to už je fakt extra navíc. POsledně jsem nečekaně testovala tu batolecí, dala jsem ji malému v 7 večer, odjížděli jsme od tchánovců v 8, V +é byli doma, ale nechtěla jsem ho vudit, tak jen nakojila a spal dál a pak jsem si vzpoměla v 1h, že má pořád tu plínu. A plínka teda byla na ždímání, vzadu cca 1cm suchého místa, ale neprotekla a vydržela 🙂
Skladem vkládačky samozřejmě jsou, asi jsi se zrvona koukla, když kolegyně čarovala na eshopu 😅 V sadě si svrchní kalhotky a barvy pytlů apod vybrat samozřejmě můžeš, jen to napíše do poznámky.
Outlast už jen doprodáváme, takže to co je na eshopu, vel. 2 mám jen žlutou. Budeme mít vlastní kolekci bambusového oblečení včtně kukel, takže Outlast už ani brát nebudeme.

aemmi
18. říj 2012

@bamboolik díky za vyčerpávající odpověďi, už házím do košíku 😀

mahafi
18. říj 2012

@dandelion jak to s vámi vypadá? co n to kožař? myslím na vás, aby to bylo brzo ok 🙂

dandelion
18. říj 2012

@mahafi jsi zlatá.. nezvládla jsem tam jít.. je mi dost zle.. :/ a muž nebyl ochoten :/ tak jí na to teď dávám svoje mlíčko a je to klidnější.. když to nepomůže, tak jí to budu potírat koloidním stříbrem.. a ve středu na kožní...

mahafi
18. říj 2012

@dandelion koukám, že si neodpočineš.., když je lepší štěpi, je hůř tobě.. tak ať je brzy oběma dobře 🙂

dandelion
18. říj 2012

@mahafi neodpočinu :/ je to na budku.. moc nespím, kašlu jako šílená, tím budím malou.. no fakt super.. mám jí teď v jednorázovkách a BKMujem jenom kakání.. :/ jsem z toho špatná.. ale bude líp doufám!

janinek
18. říj 2012

@cervena_vila
@dandelion Ja uz zase latkovala, ale ted je zase v papiru, jak porad mazu temi kremy, tak jsem si rekla, at se nenici plinky. Ale trpim. A obcas ji dam BB svrchnaky s cc narovno a do toho bambusku.

Eli, co vy, zlepsuje se to? Byly jste uz na koznim?

janinek
18. říj 2012

@dandelion Ha, uz jsem na dalsi strance. Tak s ebrzy uzdravte a snad pristi tyden uz ti vyjde to kozni.

dandelion
18. říj 2012

@janinek Díky.. Marodím jenom já.. malá má elánu dost :D

helulela
18. říj 2012

@bamboolik Zuzko, jak je to prosím s tou vkládací noční plenou? Na ni se pak připíná ještě celá ta vnitřní plena batolecí nebo už jen vkládačky? Tohle jediné jsem nepochopila, dík.
@dandelion jasně že bude líp. Nejdřív ať jsi v pořádku ty a pak se postaráš o všechno ostatní.

lenka5731
18. říj 2012

Holky, mám objednanou jednu kalhotkovku BB bamboo fitted, tak jsem na ni moooc zvědavá. Dokonce mi ji bez řečí zaplatil manžel z "jeho" účtu, protože jsem si svojí šikovností zablokovala ten který používám já.

bamboolik
18. říj 2012

@helulela na ni se připíná celá ta vnitřní plenka. Zatím je máme k dispozici, ale trochu zvažujeme, jeslti nenecháme na noc už jen ty kalhotkové. Na noc se mi osvědčily zdaleka nejvíce a už i v sadách dodáváme jen ty noční kalhotkové. Přecejen lépe sedí do pasu. Ale několik maminek mi třeba říkalo, že jim zas víc vyhovuje mít tu tvarovanou noční vkládací, tak nevím no 😅 Asi to nechám ještě chvíli uležet a pak se rozhodnu 😀

bamboolik
18. říj 2012

@dandelion nojo, když se to tak sejde, je to na prd.. ☹ Ať je brzy lépe!

dandelion
18. říj 2012

@bamboolik Díky!

dandelion
18. říj 2012

Dneska přišli SHORTIES! Bože já chci ještě aspoň jednyyyyy :D 🙂) jsem netušila že mě vlňáky tak nadchnou 🙂) fakt dneska mi to tak zvedlo náladu 🙂) Mám je z mmb, paní mi je nalanolínovala.. tak jsem zvědavá jak to zvládnu potom já :D 🙂

betysek
18. říj 2012

@bamboolik Růžové myšky jsou konečně suché a Julča je dostala na noc. Sedí ji perfektně. Dneska v poradně 5,9kg. 😉 Nějak pomalu přibíráme (starší měla ve 4 měsícich 7,4 kg). Julča je taková dlouhá žížala. 😉 Uvidíme, jestli vydrží noc. Vkládačku jsem už další nedala. Normálně dávám Anavku na snapku jen s dlouhou vkládačkou a nějak extra mokrá nebývá, tak snad to myšky zvládnou. Dala jsem na ně IV vlňáčky.

hanule04
18. říj 2012

@betysek Tak jsme zvědavá jak uspěje, mám jendu objednanou na zkoušku, když budou sedět tak asi uděláme noční výbyvu z nich.

Holky stojí ta econapi sw za to, pořád o ní přemýšlím, neprotýká vám kolem nožiček, jak moc je objemná na zadečku, máte třeba srovnání s TB?

bamboolik
18. říj 2012

@betysek uff, ty jim teda dáváš, tak to jsem sama zvědavá, noční kalhotky jsou primárně určeny k vycpávání 😀 No uvidíme 🙂

betysek
18. říj 2012

@bamboolik To je mi jasné, ale rikala jsem si, že by měla zbytečně velký zadek. Já teda přebaluju v noci, když se budí na kojení, tak že celou noc v tom nebude. 😉 Ale asi pod ní šoupnu ještě nepromokavou podložku, aby to případně neproteklo vlňáčkami na zavinovačku. Má péřovou.....

katka_brno
18. říj 2012

@bamboolik už se přiblížila doba kdy si budu moc koupit tréninkáče 6-9kg nebo nemám čekat a sehnat jinde? 😉 🙂

bamboolik
18. říj 2012

@katka_brno přiznávám bez mučení, že jsou v plánu, ale teď nejsou hlavní prioritou 😢 Nedokážu dát odhad, chtěla jsem je do Vánoc, ale nevidím to moc reálně, takže nechci slibovat něco, co nedokážu splnit. Hrubý odhad je během ledna.

luciesofi
18. říj 2012

@hanule04 Já mám TB EasyFit V3 a V2 (jestli chceš srovnat s tímto) i SWB Econappi.
Econappi rozhodně vydrží mnohem víc a je objemnější, ale nijak extra výrazně. Velkou roli hrají bambusové vkládačky, to se s vkládačkou v TB EF nedá srovnávat... Podle mě určitě stojí za to - mám 2 a ještě jednu určitě pořídím. Mrkni ke mně do alba - malá ji tam má na sobě při váze cca 5,7kg 🙂 Jo a neprotekla ani jednou..🙂

helulela
18. říj 2012

@bamboolik já na noc taky radši kalhotovku, protože navrch dávám vlňáky. Ale když už je někdo zajetý v SIO systému, má tahle noční vkládací určitě svoje výhody.

lenka5731
18. říj 2012

@hanule04 econappi vs TB V3 - to je srovnávání nesrovnatelného 🙂 🙂 souhlas s Luciesofi. Mám tři a kdybych už neměla tolik plen, z kapsovek kupuju jen tyhle 🙂

bamboolik
18. říj 2012

@helulela jakože, svoje výhody to má, ale pokud má být zase plenka 12h, tak prostě a jednoznačně je kalhotovka + svrchňáky větší držák.

johanka12
18. říj 2012

@katyxq řídkou stolici sem už řešila s doktorkou, přijde ji v pořádku. Probiotika berem, pač má Johanka hrozně moc prdíky (ale bohužel kapičky nezabraly).

hanule04
18. říj 2012

@lenka5731
@luciesofi Díky mě šlo o ten objem, to že bude lépe sát proti TB je jasné, když má bambusový vkládačky, ale tb mám celkem ráda, jsou takový memnší na zadečku a V3 i krásně shne. Ale asi jí zkusím, stejně o tom pořád přemýšlím jen ted nevím jakej vzor, capri mám žirafky, ještě chci capri květy a econapi nevím.
Hlavně aby mě moc neuchvátili a nechtěla ještě další, a co říkáte na BB bambo, to je ta econapi asi lepší co?

lenka5731
18. říj 2012

@hanule04 Objemnější je rozhodně. Vkládačky mají 11,5-12 cm na šířku a jsou dost pevné.

lenka5731
18. říj 2012

@hanule04 BB Bamboo deluxe a Econappi jsou úplně stejný střih, rozdíl je jen ve vkládačkách. Bambus/biobavlna vs. mikrovklákno. Tu BB mám jednu a brala bych místo ní raději Econappi, ale co už. 🙂 Nacpat se tam ostatně dá cokoliv.

luciesofi
18. říj 2012

@hanule04 Já se chystám na Econappi na ptáčky 🙂 Mám žirafky a květy 🙂 A capri se sovama 🙂
S BB bamboo zkušenost nemám, ale nešla bych do ní kvůli tomu mikrovklánu... S mikrovláknem mám BB minky a stačí 🙂