Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

sarkachmelova
8. pro 2012

@aemmi no toho se taky bojím !!! já kojím v leže a spíme u toho oba 😀 jak ho začnu přebalovat,rozchechtá se a pak nechce usnout..

aemmi
8. pro 2012

@sarkachmelova hele my jsme donedávna na noc jely v kalhotovkách Anavy, asi tak od 2 měsíců do cca 9 měsíců vycpané oběma vkládačkama, pak to přestalo stačit, tak jsem to vycpávala prefoldem Baby Idea a malou vkládačkou, to už poslední dobou taky nestačilo, takže máme jednu noční Anavu a dvě noční plenky Bamboolik 🙂

sarkachmelova
8. pro 2012

@aemmi to bych vyřešila spíš tou noční plenou,tu můžu klidně dát i do PUL svrchnáčků vid ?

dandelion
8. pro 2012

@sarkachmelova Sarko, jojo mela jenom outlast bodyno.. A uplne v pohode..jinak v noci neprebaluju uz dlouho. On se ti behem tech 7 hodin co spi budi? Nebo se vrti? Stepi mi od 2 do 5ti mesicu spala celou noc a rano byla sucha a pak az se vycurala.. Casto jsme zvadly nocnik.. A ze to byla davka.. Tak zkus vysledovat kdy cura 🙂

aemmi
8. pro 2012

@sarkachmelova jo, můžeš, jen ty dvě noční pleny jsou takový větší, snad obě sedí cca od 7kg, ted přesně nevím...

aemmi
8. pro 2012

@dandelion když už tu jsi 🙂 vy mátě nějakou tu merino kukličku, že? prosím tě jakou značku a je to fakt i do mrazu? já zjištuju, že všechny čepice jsou pitomý, bud to padá do očí a nebo z toho lezou uši, kuklu máme jen outlast, jsem s ní spokojená, jen je to spíše na jaro/podzim

sarkachmelova
8. pro 2012

@aemmi moc děkuju,už na to koukám,Jonáš už 7kg má tak to je dobré 😀 a nepřebaluješ teda ani jednou za noc ?
@dandelion ne,ani se nehne 🙂 ale pak když se začne probouzet na kojení zjistím,že je úplně mokrý,já nevím,jestli to není moje chyba,že mu ty pleny špatně dávám.. když mi proteče tak vždycky jen když leží na boku.. podle mě prostě vrchem,což u holčičky nehrozí.. s tím vysledováním nevím,já tohle holky vůbec nechápu jak to můžete poznat 🙂 no a s tím oblékáním,já dávám Jonášovi klasické body,teplou mikinu,punčochy a tepláky,ponožky a teplé botky,rukavice a čepici a nastydl mi.. tak to nechápu,tak jestli ta kapsa málo hřeje.. ach jo 😀

lenka5731
8. pro 2012

@sarkachmelova naše často bývá i 13 hodin v jedný plíně přes noc (v noci se nebudí ani nepije) a zvládly to jednovelikostní Anavy i Little Lamb, přes to PULky. Občas jsem dala myslím i kapsovku Econappi. Momentálně má necelých 7 kg.

lenka5731
8. pro 2012

@sarkachmelova jinak my máme holku, ale když nad tím tak přemýšlím, tak kromě pokusů s vlňáky 😀 😀 nám neproteklo nikdy nic. Co že mu to přesně dáš na noc?? Jakou vv? Anavy na kalhotkový sklad?

sarkachmelova
8. pro 2012

@lenka5731 tak to je teda super.. Jonáš má taky 7kg ale teda v noci se budí na kojení.. jak staré máš dítě? mně Anežka spala celou noc od tří měsíců ale protože byla pak už na UM..

aemmi
8. pro 2012

@sarkachmelova není zač 🙂
ne, fakt nepřebaluju od té doby, co malá nekadí... a ted už spí dávno celou noc, tak je v plíně 12-13hodin

martinka.pida
8. pro 2012

@sarkachmelova Kojit v sedě, tak spí Kuba na zemi. Upadnul by mi z ruky 😀. Kojíme jedině v leže a ty dvě noci, co měl látku, jsem po kojo nepřebalovala a kalhotovka to do rána pobrala. VV ještě vycpaný budou asi už dost velkej balík a mně ani tak moc savostí nevyhovujou, čekala jsem od nich víc.

Ještě jsem si vzpomněla. Kdo máte TB Flexitot, jak jste spokojené? Mně se plenka hrozně líbí, krásně sedí, dobře se zapíná, ale prd vydrží. Dneska měl Kuba mokrý i břicho a to jí neměl tak dlouho. To se mi třeba u Anavy kalhotovek nikdy nestalo.

lenka5731
8. pro 2012

@sarkachmelova 6M + týden, ale korigovaně o 7 týdnů míň
ona pije MM z flašky, na prso se nenaučila, večer dá třeba 130-180, jak kdy, a spí celou noc. Vyjímečně v noci pije jednou, je to takhle už dlouho.

sarkachmelova
8. pro 2012

@lenka5731 mám tyto a jen je přeložím jak tam píšou http://www.branakdetem.cz/vicevsrtve-pleny-popo... používala jsem je tak i u Anežky,ale ne teda na noc,protože spala celou noc a já nevěřila tomu,že by v nich vydržela,ale ted jsem se do toho ponořila nějak víc a ráda bych používala jen pleny látkové,a s tou nocí si moc nevím rady. Popravdě jsem teda dneska když mi usnul v půl 7 myslela,že se jako ještě vzbudí,že nejde spát na noc,takže jsem dala jen tu jednu VV a ani tu sepračku nic,ale on od té doby spí..

martinka.pida
8. pro 2012

@aemmi Tak to je malá dobrej expert 😀.

sarkachmelova
8. pro 2012

@aemmi no jo.. to mně Jonáš kadí dost 😀
@martinka.pida 😀 já prave taky jen v leže,spíme u toho oba 🙂 tak já to zkusím nějak vymyslet,tak že by jste mě naučili ještě na kalhotkovky 😀 já byla tak ráda,že už v tom mám pořádek a že nám to takhle vyhovuje 😀
@lenka5731 tak to je super 🙂 to je šikulka,i s tou váhou 🙂 tak já kouknu na ty jednovelikostní Anavy 🙂

lenka5731
8. pro 2012

@sarkachmelova no jo, tahle plena není nic (na noc), to se opravdu nemůžeš divit, že proteče 🙂

když dáš bambusovou kalhotkovku, bude to o něčem jiném. Doporučuju toho Bamboolika, jak psala aemmi, to si dovycpeš čím potřebuješ.

aemmi
8. pro 2012

@sarkachmelova tak to chce určitě nějaký bambusový savý plenky, bud kalhotovky a nebo vv na kalhotkový sklad 🙂 taky bych asi volila bamboolika, jsou za slušnou cenu, jdou vycpat podle potřeby a jsou větší, takže snad velikostně vydrží do konce plenkového období

sarkachmelova
8. pro 2012

@lenka5731
@aemmi super holky,moc děkuju 🙂 no já se nedivila,spíš jsem nevěděla,co jiného 🙂 bamboolik mám AIO tak do nich zkusím dokoupit ty noční pleny a zkusím nějakou tu kalhotkovku 🙂 když mám kalhotkovku třeba Anavy,budou mi na to sedět všechny PULky nebo zase jen PULky Anavy ? to už je snad dotaz poslední,děkuju 😵 😵 😵

martinka.pida
8. pro 2012

@sarkachmelova Mně teda pulky Anavy nesedí na nic 😀. Ani na šestiapůlkilovýho Kubu, ani na jedenáctikolovou Verču.

sarkachmelova
8. pro 2012

@martinka.pida to už budu muset asi vyzkoušet 🙂 zkusím koupit noční bamboolik 🙂 děkuju 🙂

aemmi
8. pro 2012

@martinka.pida Káje taky pul Anavy nesedí, tak snad je alespon ze začátku využiju na druhý 😅

@sarkachmelova na kalhotovku Anavu nám sedělo vše, co jsme měly, Thirsties, Imse Vimse, Haipa Daipa, Bamboolik... jen ty Anavy mi na ně nepasujou 😕

sarkachmelova
8. pro 2012

@aemmi PULky Anavy žádné nemám,tak to mi nevadí,myslela jsem to jak píšeš,jestli na kalhotkovku Anavy dám Pulky bamboolik např. tak super,děkuju 🙂 a jak píšeš u těch thirsties ty jsem mu koupila když mu byl asi měsíc a už mu nejsou ☹ nechápu,přitom má 7kg..

betelgeuzz
9. pro 2012

@bamboolik psala jsem si s tebou a ještě s někým o těch neštovicích. Tak mladší je dostala, po 2 týdnech, v plence je to fakt síla ☹ A jako bonus má k neštovicím zánět středního ucha a angínu, se nám to nějak sešlo 😒

lenka5731
9. pro 2012

@betelgeuzz chudák malá ☹ jak to snáší? ty neštovice má/měla naše malá, teď končí 2. týden.
nejhorší mi přišlo, jak si první dny oslintávala ty kolem pusy, ale jinak to bohudík zvládly obě holky v pohodě bez teplot. V plence to první týden byla hrůza, ale pak se to rychle zlepšilo.

dandelion
9. pro 2012

@aemmi máme hnědou Manymonths... hlavičku měla krásně teplou.. 🙂 Ale myslím že jí občas dám i Outlastku a na to čepici 🙂 uvidíme 🙂
@sarkachmelova to vykoumáte 🙂 taky jsem měla nutkání koupit bamboolika, ale asi momentálně není potřeba 🙂) a ty máš taky tu MaM Delux kapsu? ona je hodně teplá.. ale myslím že jí taky třeba dám body dvě a fleesový tepláčky.. chce to vyzkoušet.. 🙂

betysek
9. pro 2012

@sarkachmelova Taky dáváme na noc nočního Bamboolika a super. Julče je půl roku, ale má jen 6,5 kg a Bamboolik sedi perfektně. Vydrží v pohodě celou noc. Už v noci nekadí, tak někdy nepřebaluju, i když teď kojíme kolem půlnoci (asi růstový spurt). Přidávám malou Anavy vkládačku a super, ale není moc učůraná. Svrchňáky dávám IV nebo Blueberry (ty jsou fakt super), nebo Anavy na SZ. Blueberry na patentky mě jako žádné patentkové nenadchly, tak že posíláme dál. Tak že máme doma už jen samé svrchňáky na SZ, nebo vlastně mám IV smart patentkové - zajímavé, že ty mám celkem ráda.

sarkachmelova
9. pro 2012

@dandelion nemám,mám softshellovou..

@betysek moc děkuju 🙂

hanule04
9. pro 2012

@sarkachmelova nA KALHOTOVKY anavy sedí pěkně anavy pulky, i bambolík. A na noc dávám malý( 7měsíců) dávám nočního bambolíka( přidávám jednu dlouhou bambolík vkládačku) a jsme fakt spokojená, v noci nepřabaluji vůbec.
A jelikož ještě čekáme na třetího nočního bambolíka, tak na noc dávám tots bots strech s origo vkládačkou + bambolík dlouhou vkládačku a super, dnes byla ta totska na povrchu úplně suchá.

janakkk
9. pro 2012

@sarkachmelova já dávám na noc noční anavy nebo kalhotovku anavy s dvěma dlouhýma vkládačkama , obě poskládáné "na kluka", ale já už mám velké dítě.... to ty bys ani nepotřebovala 🙂 🙂