Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

andelka
3. dub 2013

Kdyby někdo chtěl, prodávám svrchňáčky Ska, a rostoucí..mrkněte na inzerátky. Kdyby k tomu někdo chtěl Bambooliky zelené, přidám, nemám je nafocené..zatím je používám, ale asi se s nima nesžiju 😅

petitlulu
3. dub 2013

@michamicha tak to je divný, to je asi nějakej špatnej sucháč, mně se to teda nestalo - leda u gatí, které jsem před praním nezapínala a zipy se zanesly...

betysek
3. dub 2013

@michamicha Mně se sucháče při praní snad ještě nikdy nerozeply a to už mám svrchňáky po první dceři...

bamboolik
3. dub 2013

@silvie_z když tak mi napiš na email na bamboolika a nějakou sadu speciálně pro dvojky vymyslíme 🙂

jj_jj
3. dub 2013

@andelka mohla bych se zeptat, za kolik by případně byly bamboolici?

silvie_z
3. dub 2013

@andelka děkuju za zkušenost, na noc bych asi taky dávala papírovou

silvie_z
3. dub 2013

@betysek uff, vyčerpávají odpověď, moc díky 🙂

katka_brno
3. dub 2013

Ahoj, prosím poraďte mi noční plenu, kterou bych nemusela měnit na 7,5kg skoro batole, které v noci čůrá fest, a která není moc drahá, běžně praktikujeme bkm, ale nějak jsem líná a malá taky a momentálně se nám nedaří 😅 tak do toho nechci vrážet moc peněz děkuju

betysek
3. dub 2013

@katka_brno Máme stejnou váhu a necelých 10 měsíců. Mám noční Bamboolikovu plenku a vydrží celou noc v pohodě. Vycpávám 2 dlouhými Anavy vkládačkami, ale mám verzi bez všité vkládačky.

katka_brno
3. dub 2013

@betysek tzn koupit víc věcí..nějakou vše v jednom? omlouvám se já používám jen čtvercovky a na ně svrchňáky 😅 😅

betysek
3. dub 2013

@katka_brno Tak zkus noční Anavy http://www.anavy.cz/nocni-xl-plenky/, sice sama nemám, ale holky si ji chválí. Nebo http://www.bamboolik.cz/bambulik/eshop/1-1-Latk... , ale k nim by jsi ještě musela dokoupit vkládačky. Ale je fakt, že budeš potřebovat 4 ks...

katka_brno
3. dub 2013

@bamboolik chtěla jsem se zaptat, koupila jsem na veletrhnu v Brně zelené PULky s drakem a u nožiček se odpárali, můžu je sešít jakoukoliv nití? není to nějaká speciální šicí niť, že? 😅

petulica
3. dub 2013

Děkuji všem za rady k PUL-kám 😉
Další dotaz amatérky 😕 Na začátku chci látkovat normálními čtvercovými plenami. Které bavlněné jsou lepší - Kikko nebo Libštátské?? Jedny mají gramáž 69, druhé 71, tak si myslím, že to bude hodně podobné, ale zajímalo by mě, jestli s tím máte některá zkušenost.
Kromě toho mám v plánu koupit taky bambusové Kikko, ty jsou ale už někde jinde.

bamboolik
3. dub 2013

@katka_brno no můžeš, nebo je taky můžeš poslat zpátky k nám na reklamaci a buď je opravíme nebo vyměníme. A samozřejmě s nějakou kompenzací za poštovné 😉 Kde přesně se rozpáraly? Jen pozor, pokud budeš šít sama, ať si tam nevyrobíš více dírek, než je nutné, ať to neprovlhá.

katka_brno
3. dub 2013

@bamboolik no já ztratila účtenky, všechny z veletrhu, holt za blbost se platí, rozpárali se na vnitřní noze, na té, co není měkká, ale "jen" látka, snad to nějak zvládnu, v ruce se trfit do těch co tam jsou

katka_brno
3. dub 2013

@petulica já mám jenom kikko lux nebělené, bambus je fajn, ale tak na otírání, vcelku jinak k ničemu, nesmíš ho prát na 60 jinak se i srazí a zdivnatí, mám ale imse vimse mušelíny, mám 4, byli drahé, ale maj mega gramáž jako plíny naších maminek a jejich maminek, a na novosklad jsou perfektní, daj se prát na 60, taky jsem do toho malou balila, protože jsou 80x80 http://pleny.heureka.cz/imse-klasicka-ctvercova... já je koupila v Bráně

bamboolik
3. dub 2013

@katka_brno no, vzhledem k tomu, že jsem výrobce, tak jsi to asi přecejen koupila ode mě 😀 Vezmu ti to samozřejmě i bez účtenky, takže záleží na tobě. Nějak nechápu, jakože se odpárala ta bílá gumička?

hanule04
4. dub 2013

@katka_brno my máme na noc nočního bambolíka s tou všitou vkládačkou a přidávám jen krátkou anavy vkládačku a stačí na celou noc(11měsíců) ale mám nakopený batolecí vkládačky na vycpávání, ale zatím nejsou třeba.

lenka5731
4. dub 2013

@hanule04 a jak moc má tu plínku mokrou? Naše je +-stejně stará, v noci nepije, dávám Bamboolika s všitou vkládačkou + vv bmb Anavy vel. S a mokré mi to tedy přijde dost, ne celá plína úplně durch, ale mokré dost. (to je popis 😝 )

hanule04
4. dub 2013

tak mokrá je, ale není úplně durch, ještě by určitě něco pobrala 🙂

petitlulu
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
zlilly
4. dub 2013

mám nějaký problémy s lanolínováním vlňáků na poslední dva pokusy se mě to nějak nepodařilo, když sem je vytáhla z lázně, tak na nich byly jakoby žmolky toho lanolinovýho vosku, vůbec nebyly pěkně pokrytý. a hodně lepí. nikdy předtím se i to nestalo. funkčně ok, ale teď sou fakt zavoskovaný nepříjemný. nejsu si vědoma toho, že bych něco udělala jinak, než jindy, kromě jedné věci - doposud sem lanolinovala v koupelně, kde je pokojová teplota. teď lanolinuju ve sklepě, kde je přecejen zima. je možný, že když ten rozpuštěný lanoln naliju do studené vody ve studené místnosti, že zatuhne tak rychle, že ty kalhotky pěkně nepokryje? máte někdo podobnou zkušenost?

pampeliska1
4. dub 2013

@zlilly já si myslím, že tou okolní teplotou to klidně mohlo být... Ale já jsem je také mívala mastnější a ono se to po pár použitích srovná..Také mi to bylo nepříjemné, jak to lepilo, ale zmizlo to docela rychle.

saaralota
5. dub 2013

Ahoj, máte zkušenost se separačkama nastříhanýma z deky Irma z Ikey? Já jsem deku vyprala, nastříhala pár kousků, znovu vyprala...ale přijde mi, že to pořád nějak "chemicky" smrdí... nemáte z tím zkušenost? Přímo ten "smrad" mi nevadí, ale trošku jsem znejistěla, jestli je v pořádku to dávat na dítě...jestli je to zdravotně nezávadný 🙂. Co myslíte?

lenka5731
5. dub 2013

@saaralota já jsem Irmu občas používala asi dva měsíce a přesně z tohoto důvodu jsem přestala... Nezdálo se mi to. 😒 Koupila jsem raději místo toho Bambooliky a Anavy, zas tak drahé to není. A doporučuju spíš ty Anavy, jsou delší.

saaralota
5. dub 2013

@lenka5731 hm, tak to se na to asi taky vykašlu... když jsem dřív pročítala diskuse a hledala co a jak, tak mi přišlo, že je irma dost oblíbená... no možná jí taky mohli začít dělat z nějakého horšího materiálu, za tu dobu...

janinek
5. dub 2013

@saaralota Ja si Irmu na separacky koupila, ale nakonec nepouzivam, prece jen ten puvod materialu a vyroby je nejisty. Pouzivam, co jsem koupial s plinami.

andelka
5. dub 2013

@saaralota dávám Irmu od 3měsíců,jedu dokola asi 30kusů..nesmrdí to už vůbec nijak, už je to xkrát prané, malý je spokojený, žádný problém nevidím. 😕 Ale je to z deky kupované tak před 2lety minimálně.

betysek
5. dub 2013

@saaralota Já už teď separačky nepoužívám vůbec. Mám dítko stejně staré jako ty. 😉 Na noc má nočního BAmboolika, tak že flís drží zadeček v suchu a během dne separačky nedávám od prvních příkrmů. Irmu bych taky nedala. Četla jsem, že jí holky dávají, ale mě přišlo divné, že bych kupovala plenky výhradně s atestem pro děti do 3 let a pak bych jí rovnou nazadek dala Irmu, která je z kdo ví jakého materiálů a na 100% bez atestů pro děti....

betysek
5. dub 2013

@janinek TAk jsem minulý týden našla založenou jednu LL size 3 (kupovala jsem ji na zkoušku tenkrát s LL size2 a úplně jsem na ni zapomněla, strčila jsem ji do skříně s tím, že je na ni času dost 😀 ) a převčírem jsem ji dala JUlče na noc a seděla pěkně.🙂 Na to že má Julča teprve kolem 8 kg. 😀